وزیر کشور ایران: اکثر مهاجران افغان در ایران تمایل دارند به اروپا بروند

حق نشر عکس Mehr
Image caption وزیر کشور ایران از تمایل بیش از یک میلیون و ششصد هزار مهاجر و پناهجوی افغان برای عزیمت به اروپا خبر داده است

وزیر کشور ایران گفته است اکثر افغان‌های مهاجر در ایران مایل به مهاجرت به اروپا هستند و خواستار کمک جهانی برای حمایت از مهاجران افغان شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی که برای شرکت در نشست جهانی پناهندگان و مهاجران به نیویورک سفر کرده، گفته است که نتیجه یک نظرسنجی انجام شده در میان مهاجرانی که از افغانستان به ایران آمده‌اند نشان داده است که بیشتر از ۶۰ درصد آنان تمایل دارند که اگر شرایط مناسب ایجاد شود، از طریق مرزهای غربی ایران عازم اروپا شوند.

وی افزوده است: "به اروپایی‌ها یادآور شدیم که بیش از یک میلیون و ششصدهزار نفر از افغان‌ها در ایران آمادگی مهاجرت به اروپا را دارند که اگر این اتفاق روی دهد، موجی عظیم خواهد بود و برای اروپا مشکلات زیادی دارد."

آقای رحمانی فضلی به اقدامات جمهوری اسلامی برای جلوگیری از حرکت مهاجران افغان به سوی اروپا اشاره کرده و گفته است: "ما به دلایل امنیتی و انسانی همچنان در مرزهای غربی کاملا مستقر هستیم و تلاش داریم جلو این مساله را بگیرییم و مهاجران افغان در ایران ساماندهی شوند چون حضور آنها در این منطقه بازهم برایشان مشکل زیادی دارد."

وزیر کشور جمهوری اسلامی خواستار دریافت کمک جهانی برای حمایت از مهاجران افغان در ایران شده و در مورد حرکت این مهاجران به سوی اروپا هم گفته است: "بهتر است که این اتفاق روی ندهد و البته منوط به این است که سازمان ملل زمینه اسکان مناسب، خدمات مناسب و امکانات مناسب برای آنها را در ایران فراهم کند و بهتر از آن این است که ما بتوانیم موضوع بازگشت مهاجران و پناهندگان به افغانستان را با کمک دولت افغانستان انجام دهیم که این هم قطعا محتاج مساعدت بین‌المللی است."

عبدالرضا رحمانی فضلی در مورد عوامل مهاجرت در منطقه گفته است که "البته در سوریه، عراق و افغانستان مهمترین عامل آوارگی، نبود امنیت است و از این رو جامعه جهانی باید واقعا کمک کند که امنیت در این جاها برقرار شود."

حق نشر عکس Hemmat Khahi Isna
Image caption فضلی خواستار دریافت کمک جهانی برای ساماندهی مهاجران افغان در ایران شده است

سال گذشته، حرکت موج پناهجویان به خصوص آوارگان جنگ داخلی سوریه از ترکیه به سوی اروپا بحرانی را برای کشورهای اتحادیه اروپا ایجاد کرد. با شدت گرفتن این بحران، قرار شد ترکیه در ازای دریافت کمک از اتحادیه اروپا، برای کاهش حرکت پناهجویان به سوی اروپا تلاش کند.

وزیر کشور ایران در مورد مهاجران و پناهجویان ایرانی در خارج هم گفته است که برخی از آنان مایل به بازگشت به کشورشان هستند. وی افزوده است: "ما زمینه بازگشت را در سفارتخانه‌ها کاملا فراهم کرده‌ایم، هم بلیط برگشت برایشان می‌گیریم هم دیگر زمینه ها را مهیا می‌کنیم که واقعا برگردند." آقای رحمانی فضلی گفته "در صحبت‌هایی که با دولت‌های دیگر انجام دادیم، گفتیم کسانی که تمایل دارند برگردند، همه زمینه‌ها برای بازگشت آنها مهیاست" اما در مورد عوامل منجر به مهاجرت و پناهندگی ایرانیان به خارج و امکانات و وضعیت آنان در صورت بازگشت به ایران توضیحی نداده است.

نشست جهانی پناهندگان و مهاجران زیر نظر سازمان ملل متحد روز گذشته کار خود را درنیویورک آغاز کرد. بسیاری از کشورهای جهان نمایندگانی را به این نشست اعزام کرده‌اند و رهبران و مقامات ارشد شماری از کشورهای جهان که در نظر دارند در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند، به منظور حضور در این نشست زودتر به نیویورک سفر کرده‌اند. هدف از برگزاری این نشست، تدوین برنامه‌ای برای رسیدگی به وضعیت آوارگان، پناهجویان و مهاجران در سطح جهانی است.

در جلسه افتتاحیه این نشست، آمار بیجاشدگان در جهان در حال حاضر بیش از ۶۵ میلیون نفر گزارش شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، خواستار برگزاری نشست دیگری در روز سه‌شنبه شده تا در مورد اقدامات لازم جهت اجرای مصوبات نشست روز گذشته تصمیم‌گیری شود.