روزنامه‌های تهران: زادروز شجریان، خسرو آواز ایران

روزنامه‌های امروز پنجشنبه در اولین روز از ماه مهر ۱۳۹۵ علاوه بر طرح مسائل سیاسی که در راس آن دیدار رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر بریتانیاست، زادروز محمدرضا شجریان، استاد آواز ایران را گرامی داشته و مطالبی را چاپ کرده‌اند.

نشست نیویورک فرصتی برای حل مسائل ملی

رضا نصری در سرمقاله روزنامه ایران نوشته که برخلاف سال‌های گذشته آنچه در اجلاس امسال دیگر در فهرست دغدغه‌ها و معضلات بین‌المللی قرار ندارد، موضوع بحران هسته‌ای و مساله‌ای به نام ایران است.

این وضعیت از دو جهت برای ایران بسیار حائز اهمیت است؛ اول اینکه در اجلاس امسال، نمایندگان و مقام‌های کشور به عنوان حلال مشکلات و جزیی از راه‌حل مورد رجوع و رایزنی سایر کشورها قرار خواهند گرفت و این جایگاه می‌تواند به تنهایی فرصت‌ها و اهرم‌های جدیدی برای کشور فراهم آورد. دیگر اینکه خروج ایران از کانون بحران بین‌المللی این فرصت را به دیپلمات‌های کشور خواهد داد تا نیرو و تمرکز بیشتری را برای رسیدگی به مسائل واقعی، فوری و ملی ایران معطوف کنند.

به اعتقاد این کارشناس مسائل بین‌المللی، حال که غبار هسته‌ای فرونشسته، دولت روحانی فرصت دارد تا از سازوکارها و همکاری‌های جهانی برای حل و فصل مسائل فوری و ملی که در امنیت و کیفیت زندگی مردم تاثیر مستقیم دارد، استفاده کند، ایجاد این فرصت خود گام مهمی بود؛ حال وقت بهره‌برداری است.

پدر نرگس یا برجام؟!

محمد صرفی در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته که رئیس جمهوری فرانسه در دیداری با آقای روحانی رسما گفته که قرار بوده به ایران حمله نظامی شود اما مذاکرات هسته‌ای سایه جنگ را از سر ایران برداشت. به نظر نویسنده مقاله، ادعای دور شدن سایه جنگ از سر کشور به مدد برجام، صرفا پوششی برای فرافکنی و به حاشیه راندن ناکامی در تحقق وعده‌هایی است که قرار بود در پسابرجام رخ دهد.

کیهان نوشته که هزاران پدر و پسر در جنگ هشت ساله برزمین افتادند تا آمریکایی‌ها حساب کار دستشان بیاید و امروز هم عده‌ای گمنام و بی‌ادعا در آن سوی مرزها جانانه ایستاده‌اند و مظلومانه بر زمین می‌افتند تا آتش جنگ به این آب و خاک سرایت نکند. دیروز کلاس اولی‌ها به مدرسه رفتند و نرگس تنها دختر شهید مدافع حرم، اسماعیل خانزاده بعد از مدرسه به دیدن پدرش رفت. سایه جنگ را پدر نرگس‌ها از سر این کشور دور کردند نه خودکار پرت کردن‌ها در اتاق مذاکرات!

گزارش مراسم رژه نیروهای مسلح

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که رژه نیروهای مسلح، همزمان با سی‌وششمین سالگرد آغاز جنگ و هفته دفاع مقدس در تهران و سراسر کشور برگزار شد. این اتفاق در حالی در تهران با حضور رئیس ستاد کل نیروهای مسلح افتاد که برای نخستین بار با تمرکززدایی از تهران، رژه باشکوه دیگری با حضور فرماندهان ارشد نظامی در سواحل نیلگون خلیج فارس برگزار شد.

روزنامه وطن امروز هم در گزارشی نوشته که در مراسم رژه روز گذشته در تهران، انواع سامانه‌های موشکی هوافضای سپاه به نمایش درآمد از جمله موشک دوربرد عماد با برد ۱۶۵۰ کیلومتر هم برای نخستین بار در رژه حاضر بود.

به نوشته این روزنامه اگرچه پیشتر بخش‌هایی از سامانه دفاع موشکی اس۳۰۰ به نمایش درآمد اما در مراسم رژه دیروز به صورت کامل و به همراه لانچرهای پرتاب به نمایش درآمد.

قصه و غصه‌های سال تحصیلی

محمدعلی فیاض‌بخش در مکتوب هفته روزنامه اطلاعات نوشته که سیزده و نیم میلیون دانش آموز و یک میلیون معلم از روز شنبه راهی مدارس می‌شوند. این تعداد عائله را بر دوش کدام وزیر بگذارم و آنگاه مرتب به سوال و استیضاح فرایش نخوانیم؟

آقای فیاض‌بخش نوشته که مشکل ساختاری آموزش و پرورش امروز ما در هم تنیده‌ای از مشکلات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است. اگر ما بینش درستی از اهمیت و زیربنایی بودن آموزش و پرورش داشتیم، همه ساله این سریال تکراری حکم تخلیه مدارس استیجاری را نداشتیم، معلمی که در تجمعات، تراکت و پلاکارد بر سر دست می‌گیرد که حق مسلم مرا بدهید، فردا روز در مدرسه‌اش چه منزلتی در چشم دانش‌آموزان خواهد داشت.

پیشکش به ۷۶ سالگی خسرو آواز

عسل عباسیان در زادروز محمدرضا شجریان ویژه‌نامه‌ای را در روزنامه شرق آماده کرده که با این شعر سایه آغاز می‌شود؛ قدسیان می‌دمند نای تو را/ تا خدا بشنود نوای تو را/ آسمان پهن کرده گوش که باز/ بشنود بانگ ربنای تو را.

خانم عباسیان خطاب به آقای شجریان نوشته، این ویژه نامه که با آرزوی سلامتتان نگاشته شده، تحفه‌ای به شماست که آوای ایرانید. در این ویژه نامه شهرام ناظری، آیدین آغداشلو، ضیاء موحد، نورالدین زرین کلک، علی نصریان و بسیاری از دیگر چهره‌های هنری و حتی سیاسی مطالبی نوشته‌اند از جمله سعید حجاریان و عباس عبدی.

آقای آغداشلو نوشته که هر هنرمند بزرگی همیشه در جایگاهی مشابه جایگاه امروز استاد محمدرضا شجریان قرار نمی‌گیرد، هر قدر هم خوب و توانا باشد. چون هنرمندهای اندکی این بخت را دارند که در مقطع تاریخی خاصی، حامل و حاوی روح ملی و آرزوهای ملتشان شوند و او به شایستگی شده است.

استاد خودش، آفتابی است که می‌درخشد

روزنامه ابتکار در گزارشی نوشته که تولد استاد شجریان همزمان با اعلام خبری بود مبنی بر این که آلبوم موسیقی طریق عشق که حاصل همکاری او و زنده یاد پرویز مشکاتیان است پس از ۲۸ سال تا چهار روز دیگر منتشر خواهد شد.

با این حال براساس گفته حسین نوش‌آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد، محمدرضا شجریان همچنان مجوز برگزاری کنسرت در کشور را ندارد. به گفته آقای نوش آبادی، رفع مشکل کنسرت آقای شجریان از عهده وزارت ارشاد خارج است و دستگاه‌های دیگر باید نظر بدهند. او گفته که آقای شجریان در صورتی اجازه برگزاری کنسرت پیدا خواهد کرد که همکاری کند، اما تاکنون چنین کاری نکرده است.

مطالب مرتبط