نخستین سرشماری اینترنتی ایران انجام می‌شود

حق نشر عکس

نخستین سرشماری ایترنتی در ایران آغاز می‌شود.

امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران به ایرنا گفته است که نخستین سرشماری نفوس و مسکن به صورت اینترنتی از روز شنبه، فردا، ۳ مهرماه در سراسر کشور آغاز می‌شود و تا روز ۲۴ مهرماه ادامه خواهد داشت و از روز ۲۵ مهرماه به مدت یک ماه، سرشماری حضوری انجام خواهد شد.

خانوارهای علاقه‌مند به شرکت در سرشماری آماری با مراجعه به وبسایتی که مرکز آمار اعلام کرده، پرسشنامه آماری را پر خواهند کرد و پس از تکمیل این پرسشنامه، کد خاصی به هرکدام اختصاص خواهد یافت. پیشتر، یک مقام مرکز آمار گفته بود که این کد از طریق پیامک یا کامپیوتر شخصی برای شرکت کنندگان در سرشماری اینترنتی ارسال می‌شود.

خانوارهایی که در سرشماری اینترنتی شرکت کنند با ارائه این کد به ماموران سرشماری که به خانه‌های آنان مراجعه می‌کنند، از شرکت در سرشماری حضوری معاف خواهند بود.

آقای پارسا گفته است که با توجه به ضریب نفوذ ۴۵ درصدی اینترنت در ایران، انتظار می‌رود حدود ۳۵ درصد از خانوارهای اطلاعات خود را از طریق اینترنت در اختیار این مرکز قرار دهند.

به گفته رئیس مرکز آمار ایران، به منظور تشویق خانوارهای به مشارکت در سرشماری اینترنتی، به یکهزار نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه جایزه نقدی ۱۰ میلیون ریالی تعلق خواهد گرفت. همچنین، برای همه خانوارهایی که در سرشماری اینترنتی شرکت کنند یک گیگا بایت اینترنت رایگان در نظر گرفته شده است.

علاوه بر سرشماری اینترنتی، گردآوری اطلاعات از طریق تبلت نیز در این سرشماری به کار می برد.

ماه گذشته، یکی از مقامات مرکز آمار گفت که سرشماری اینترنتی باعث کاهش هزینه پرکردن پرسشنامه در مراجعه حضوری ماموران آمار می‌شود.

نخستین آمارگیری سراسری در ایران در سال ۱۳۳۵ صورت گرفت و تا سال ۱۳۸۵، طبق قانون این سرشماری هر ده سال یک بار انجام می‌شد اما در آن سال مقرر شد که سرشماری به فواصل پنج ساله صورت گیرد.

آخرین سرشماری قبل از انقلاب در ایران در سال ۱۳۵۵ انجام شد و نشان داد که جمعیت ایران بیش از ۳۳ میلیون هفتصد هزار نفر است. جمعیت ایران در آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۰ بیش از هفتاد و پنج میلیون و یکصد هزار نفر گزارش شد.