ایران از توافق دولت افغانستان و حزب حکمتیار استقبال کرد

حق نشر عکس Isna
Image caption بهرامی توافق‌نامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی را عاملی برای بازگشت ثبات به افغانستان دانسته است

سفیر ایران در افغانستان از توافق دولت افغانستان و حزب اسلامی برای خاتمه دادن به خشونت در آن کشور استقبال کرده است.

به گزارش ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران محمدرضا بهرامی، سفیر ایران در کابل، در مورد توافقنامه صلح بین دولت افغانستان و حزب اسلامی گلبدین حکمتیار، گفته است که "سیاست اصولی ایران، حمایت از ثبات و امنیت به عنوان بستر اصلی توسعه در افغانستان است و ایران از هر اتفاقی که به تقویت ثبات و بازگشت امنیت کمک کند استقبال می کند.

این توافقنامه روز پنجشنبه، ۱ مهر، بین نمایندگان دولت افغانستان و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، از گروه‌های مسلح مخالف دولت افغانستانامضا شد. براساس این توافقنامه، قرار شده است حزب اسلامی مبارزه مسلحانه را کنار بگذارد و به جای آن، در عرصه سیاست این کشور به فعالیت بپردازد. در مقابل، دولت افغانستان به اعضای این حزب که مرتکب جرایم کیفری نشده‌اند، مصونیت قضایی اعطا کرده است. این توافق‌نامه با میانجی‌گری شورای عالی صلح افغانستان به دست آمده است.

حق نشر عکس AP
Image caption توافق‌نامه صلح روز پنجشنبه بین نمایندگان دولت و حزب اسلامی امضا شد

سفیر ایران گفته است که مهمترین راهکار برای تقویت ثبات و بازگشت امنیت به افغانستان، مذاکره میان دولت و جریان های مختلف مخالف دولت است.

وی اظهار داشته است که با توجه به آسیبی که جنگ در افغانستان متوجه مردم این کشور می‌کند، "هر مذاکره ای که دولت با گروه های مختلف انجام دهد و به نوعی توافق سیاسی منجر شود، گامی مثبت و رو به جلو است."

در مورد توافقنامه بین دولت افغانستان و حزب اسلامی، آقای بهرامی گفته است: "جمهوری اسلامی ایران از این اقدام استقبال می کند و امیدوار است این فرآیند به سایر گروه های مخالف هم تسری یابد."

در مورد نقش کشورهای منطقه در کمک به موفقیت این توافقنامه نیز، سفیر ایران گفته است که "وظیفه همه دوستان افغانستان این است که کمک کنند تا این قبیل ابتکارات با سرعت و جدیت بیشتر پیگیری شود تا بتواند آینده قابل پیش بینی برای مردم افغانستان به ارمغان آورد." وی اراده سیاسی رهبران دولت و گروه های مخالف در افغانستان را مهمترین عامل موفقیت در این راستا دانسته است.

وی گفته است همه کشورهایی که خواستار ثبات در افغانستان هستند باید از چنین پدیده‌هایی استقلال کنند چرا که به صلح در افغانستان، منطقه و جهان کمک می‌کند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط