منصور هادی: باید یمن را از چنگ ایران دربیاوریم

حق نشر عکس Reuters

عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور یمن که مورد حمایت عربستان سعودی است، در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: "باید یمن را از چنگ ایران دربیاوریم. باید پرچم یمن را بر فراز وجب به وجب خاک گرانقدر یمن برافرازیم."

آقای هادی ایران را متهم کرد که با مداخله در یمن مانع از برقراری صلح در این کشور می‌شود.

او گفت: "به صراحت به جهان می‌گوییم که فرقه‌گرایی و افراطی‌گری و تروریست‌های مورد حمایت ایران در منطقه به خلق تروریست‌هایی مخالفان آنان منجر می‌شود."

عبد ربه منصور هادی از انتقال بانک مرکزی از صنعا به عدن دفاع کرد و گفت این تصمیم برای آن گرفته شده که ذخایر بانک مرکزی یمن به صفر نرسد. دولت مستقر در عدن، حوثی‌های مستقر در صنعا را متهم کرده است که ۴ میلیارد دلار از ذخایر بانک مرکزی را در جنگ بر باد داده‌اند، اما حوثی‌ها می‌گویند این منابع مالی را برای خرید غذا و دارو استفاده کرده‌‎اند.

به دنبال درگیری‌ها در یمن و استعفای عبد ربه منصور هادی، ائتلافی از کشورهای عربی علیه شورشیان حوثی و نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح وارد عمل شدند. سازمان ملل برآورد می‌کند که حدود ۱۰ هزار نفر از مردم یمن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

عربستان سعودی برای مداخله‌اش در یمن مورد انتقادهای شدید نهادهای حقوق بشری قرار گرفته است. عربستان در مقابل ایران را به ایجاد تنش و ناآرامی در یمن متهم می‌کند.

ایران منتقد مداخله عربستان در یمن است و مواضعی در حمایت از حوثی‌ها گرفته، اما ادعای ارسال تسلیحات به یمن را با تاکید رد کرده است.

مطالب مرتبط