'برای تماس تلفنی با پدرم در زندان، فارسی یاد گرفتم'

Image caption این‌جا دو چهارراه بالاتر از سازمان ملل متحد است.

ریچارد رتکلیف و کامران فروغی به قصد ملاقات با حسن روحانی یا دیگر اعضای هیئت ایرانی به نیویورک آمده‌اند اما نزدیک‌ترین جایی که توانستند خود را برسانند، دو چهارراه بالاتر از ساختمان سازمان ملل متحد بود؛ خیابان پشتی هتلی که هیئت ایرانی در آن اقامت دارند.

کسی از هیئت ایرانی به درخواست ملاقات این دو جوابی نداده است اما خودشان می‌گویند باز هم امیدوار هستند.

ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری رتکلیف است که حدود شش ماه پیش در نوروز امسال در ایران بازداشت شد؛ و کامران فروغی، پسر کمال فروغی است، بازرگانی که پنج سال است در تهران زندانی است.

این دو، هم ایرانی اند و هم تابعیت بریتانیایی دارند.

خانم زاغری به اتهامی که ظاهرا هنوز "محرمانه" است، به پنج سال حبس محکوم شده است و آقای فروغی به اتهام جاسوسی، هشت سال زندان گرفته است.

'بهانه‌ای برای فارسی'

این سومین سال است که کامران فروغی در کارزار برای اطلاع‌رسانی درباره وضعیت پدرش و در امید به این‌که مقام‌های ایرانی پاسخی بدهند، به نیویورک آمده است.

روز پنج‌شنبه دو چهارراه آن‌طرف‌تر از ساختمان سازمان ملل متحد به من گفت دو سال است شروع کرده فارسی یاد بگیرد چون فقط به این زبان اجازه دارد در مکالمه تلفنی با پدرش در زندان حرف بزند.

خود کامران فروغی از وضع فارسی‌اش راضی نیست اما می‌گوید پدرش افتخار می‌کند که او این زبان را یاد گرفته است.

حق نشر عکس
Image caption عکس از صفحه فیسبوک 'کمال فروغی را آزاد کنید'

جزئیات اتهام جاسوسی کمال فروغی روشن نیست. او به شرکت نفت و گاز پتروناس مشاوره می‌داده است.

خانواده آقای فروغی و فعالان حقوق‌بشری می‌گویند برای او دادگاه عادلانه‌ای برگزار نشده و او دست‌رسی لازم به وکیل را نداشته است. خانواده کمال فروغی تا همین یک سال پیش اصلا خبر زندانی‌بودن او را با رسانه‌ها در میان نگذاشته بودند؛ چیزی که حالا می‌گویند کمکی به وضعیت نکرده است.

کامران فروغی می‌گوید پدرش که حالا ۷۷ سال دارد، در وضعیت سلامتی بدی است و هر زمان ممکن است بینایی‌اش را از دست بدهد.

"چند هفته پیش پزشکان تشخیص دادند که پدرم آب‌مروارید گرفته و اگر عمل نشود، نابینا می‌شود. این یک عمل جراحی سریع است ولی هرچه عقب بیافتد، احتمال بیشتری دارد که کور شود."

او دو سال پیش در نیویورک توانست به نمایندگی ایران نزد سازمان ملل متحد برود و با آنها درباره وضع پدرش صحبت کند: آن موقع اولین‌باری بود که درباره پدرم می‌شنیدند؛ و این مرا نگران‌تر کرد.

خانواده کمال فروغی می‌گویند حتی بدون در نظر داشتن سن و حال او، دو سال پیش با گذراندن یک سوم محکومیتش می‌توانست از قواعد عفو بهره‌مند شود و آزادش کنند؛ اما هنوز هم معلوم نیست چه شود. ‌

'مجازات بی‌اتهام'

اما امسال برای ریچاد رتکلیف، بار اول است. خودش با نگرانی می‌گوید امیدوار است فقط همین امسال باشد.

نازنین زاغری رتکلیف که در بریتانیا با بنیاد خیریه رویترز همکاری می‌کرده است، برای دیدن خانواده‌اش به ایران رفته بود که در فرودگاه و موقع بازگشت، بازداشت شد.

سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در "براندازی نرم"و همکاری با "موسسات معاند" متهم کرده است؛ اتهامی که همسرش ریچارد رتکلیف و بنیاد رویترز رد می‌کنند.

Image caption ماموران هنگام بازداشت نازنین زاغری، گذرنامه بریتانیایی فرزند دوساله او را هم توقیف کرده‌اند.

ریچارد رتکلیف و کامران فروغی می‌گویند با آمدن سفیر جدید ایران به لندن امیدوار بوده‌اند او در این باره پاسخی به آنها بدهد ولی سفارت‌خانه هم هر بار در پاسخ به درخواست ملاقات آنها گفته است باید با تهران در این باره مشورت کنند و دیگر پاسخی نداده است.

در ماه‌های گذشته مقام‌های بریتانیایی در این باره اعلام کرده‌اند که با همتایان ایرانی خود درباره وضعیت این دو شهروند ایرانی‌بریتانیایی صحبت کرده‌اند.

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، این هفته در دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، در نیویورک از جمله در مورد پرونده خانم زاغری ابراز نگرانی کرد.

چند ماه پیش از بازدشت نازنین زاغری هم دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق بریتانیا، به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نامه‌ای نوشت و از او خواست درباره کمال فروغی کاری کند.

روابط ایران و بریتانیا پنج سال پیش که گروهی به ساختمان سفارت بریتانیا در مرکز تهران و نیز اقامت‌گاه دیپلماتیک بریتانیا در شمال تهران حمله کردند، به پایین‌ترین سطح کشیده شد اما اوت سال گذشته دو کشور سفارت‌خانه‌هایشان را بازگشایی کردند و کمتر از سه هفته پیش، در میان انتقادهای آشکار منتقدان دولت آقای روحانی، رسما روابط خود را به سطح سفیر ارتقا دادند.

حالا ریچارد رتکلیف و کامران فروغی امیدوار اند پی‌گیری‌های دولت بریتانیا هم تاثیری داشته باشد. ‌

روحانی: 'دوتابعیتی‌ها' در ایران فقط ایرانی اند

حسن روحانی روز پنج‌شنبه در پاسخ به بی‌بی‌سی که آیا بازداشت شهروندان دوتابعیتی از دید تهران نوعی اهرم فشار یا کارت بازی است، گفت که چنین نیست.

رئیس‌جمهوری ایران در نشست خبری‌اش در آخرین ساعاتی که نیویورک بود، گفت آمریکایی‌ها هم عده‌ای ایرانی‌ را دستگیر کرده‌اند "ولی نمی‌توانیم بگوییم آمریکایی‌ها آنها را به عنوان اهرم فشار گرفته‌اند."

حق نشر عکس Iran President Office
Image caption روحانی در پاسخ به بی‌بی‌سی گفت که زندانیان دو تابعیتی 'اهرم فشار' بر غرب نیستند.

آقای روحانی گفت ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، از او خواسته است که درباره این دوتابعیتی‌ها کمک کند ولی برای خانم می توضیح داده است که ایران، تابعیت مضاعف شهروندانشان را به رسمیت نمی‌شناسد و با آنها طبق قوانین ایران و مانند دیگر شهروندان ایرانی رفتار می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایران در عین حال گفت: ما به برخی کشورهای غربی در اجرای قانون اعتراض‌هایی داریم و آنها هم ممکن است مواردی داشته باشند که مطرح کنند. به نظر من در این‌گونه موارد تلاش دولت در چارچوب قانون اساسی کمک به آنهایی است که گرفتار شده‌اند تا بتوانند سریع‌تر دوران محکومیت خود را سپری کنند.

بعد از این پاسخ حسن روحانی، ریچارد رتکلیف به بی‌بی‌سی گفت که از بخش پایانی حرف‌های رئیس‌جمهوری ایران استقبال می‌کند و امیدوار است حکومت ایران هرچه‌زودتر این مساله را پایان دهد.

سال گذشته خانواده جیسون رضاییان و خانواده برادر امیر حکمتی هم خودشان را به نیویورک رسانده بودند تا از هیئت ایرانی بخواهند آن شهروندان ایرانی‌آمریکایی را آزاد کنند.

این دو همراه با دو شهروند دوتابعیتی دیگر ژانویه گذشته هم‌زمان با آزادی چند ایرانی از زندان‌های آمریکا آزاد شدند؛ درست پیش از اجرایی‌شدن توافق هسته‌ای ایران و همین‌طور بازگردانده‌شدن پول ایران و سودش که نزد آمریکا بود.