شمخانی: بعد از برجام، به جز فتوای رهبری، محدودیت نمی‌پذیریم

حق نشر عکس Getty

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران درباره برنامه اتمی کشورش گفته است که "پس از ۱۰ سال محدودیت مطابق برجام به جز فتوای مقام معظم رهبری هیچگونه محدودیتی را نخواهیم پذیرفت".

آقای شمخانی، جمعه دوم مهرماه (۲۳ سپتامبر) در جمع خانواده شماری از کشته‌شدگان جنگ ایران و عراق صحبت کرد. ایرنا، خبرگزاری رسمی ایران می‌گوید اظهارات دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سخنرانی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در مجمع عمومی سازمان ملل بوده است.

نخست وزیر اسرائیل در این سخنرانی ایران را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی کرد و گفت اسرائیل چنین اجازه‌ای به ایران نمی‌دهد "نه حالا، نه یک دهه دیگر و نه هیچ وقت".

بر اساس توافق برجام میان ایران و گروه ۱+۵ که سال گذشته به دست آمد، ۱۰ سال پس از پذیرش توافق جامع اتمی، به شرط نقض نشدن تعهدات طرفین در توافق، شورای امنیت سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه جدیدی پایان اجرای توافق و بسته شدن رسمی پرونده اتمی ایران را در شورای امنیت اعلام خواهد کرد.

محدودیت هایی که ایران بر اساس برجام پذیرفته، تعهداتی بیش از مقررات معاهده منع اشاعه اتمی است. ایران عضو این معاهده است و بر اساس آن محدودیت های دایمی نظیر خودداری از تولید و تلاش برای به دست آوردن سلاح اتمی را پذیرفته است.

در سال ۱۳۸۹ که موضوع فعالیت اتمی ایران به شکل یک بحران بین المللی مطرح شده بود، آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران به "نخستین کنفرانس بین‌المللی خلع سلاح هسته‌ای و عدم اشاعه" پیامی فرستاد که سایت او از آن به عنوان فتوای "حرمت سلاح های کشتار جمعی" یاد می کند و مقام های ایرانی هم در خودداری از ساخت سلاح اتمی به آن ارجاع می کنند.

آیت الله خامنه ای در این پیام گفته بود "به اعتقاد ما افزون بر سلاح هسته‌ای، دیگر انواع سلاح‌های کشتار جمعی، نظیر سلاح شیمیایی و سلاح میکروبی نیز تهدیدی جدی علیه بشریت تلقی می‌شوند... ما کاربرد این سلاح‌ها را حرام، و تلاش برای مصونیت بخشیدن ابناء بشر از این بلای بزرگ را وظیفه‌ همگان می‌دانیم".

اظهارات آقای شمخانی درباره نپذیرفتن محدودیت های بیشتر پس از برجام، با تصویب قطعنامه منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای در شورای امنیت سازمان ملل همزمان شده است. این قطعنامه ۸ کشور از جمله ایران، آمریکا و اسرائیل را به تصویب معاهده منع جامع آزمایش های اتمی تشویق کرده است.