بعد از ۱۵ سال یک ناو ایتالیایی در آب‌های ایران پهلو گرفت

حق نشر عکس difesa.it
Image caption ناوچه ایتالیایی یورو با استقبال رسمی نیروی دریایی ایران در بندرعباس پهلو گرفت

یک ناوچه نیروی دریایی ایتالیا بعد از ۱۵ سال برای اولین بار در بندرعباس در جنوب ایران پهلو گرفته است.

ناوچه "یورو" که ماموریتش شرکت در عملیات اروپایی "آتالانتا" علیه دزدان دریایی است، امروز شنبه ۲۴ سپتامبر (سوم مهر) به بندرعباس رسیده و سه روز دیگر آب‌های ایران را به مقصد ایتالیا ترک خواهد کرد.

نیروی دریایی ایتالیا گفته است که توقف این کشتی نظامی در ایران نشانگر تمایل دو طرف برای ازسرگیری "روابط دفاعی تاریخی است که در سال‌های گذشته متوقف شده بود".

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ایران هم گفته است که ناوچه ایتالیایی یورو "با اهداف سیاسی، فرهنگی و نظامی به ایران سفر کرده است".

به نظر می‌رسد بعد از توافق هسته‌ای ایران با غرب و برداشته شدن تحریم‌ها این اولین بار است که یک کشتی نظامی اروپایی با استقبال رسمی در ایران پهلو می‌گیرد.

حق نشر عکس difesa.it

چند نفر از فرماندهان نیروی دریایی ایران در مراسم استقبال از ناو ایتالیایی یورو شرکت کردند.

در مراسم اسقبال از ناوچه ایتالیایی دریادار حسین آزاد، فرمانده منطقه یکم امامت نیروی دریایی گفت که دشمنان ایران همواره به دنبال "تخریب جمهوری اسلامی ایران و تلاش در اجرای پروژه ایران هراسی و ناامن بودن ایران" بوده‌اند اما اکنون "با اثبات حقیقت" نیروهای نظامی کشورهای منطقه و جهان در برنامه‌های مشترک با ایران شرکت می‌کنند.

اواسط شهریور ماه هیئتی از نیروی دریایی ایتالیا در سفر به ایران با دریادار حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، دیدار کرده بودند.

به گفته نیروی دریایی ایتالیا ناوچه یورو آخرین بار در سال ۱۹۹۹ در بندر عباس پهلو گرفته بود و بعد از آن هم یک ناو دیگر در سال ۲۰۰۱ در همین بندر توقف داشت.