محسن رفیقدوست: برای تشکیل سپاه مبنا را بر اسلحه شرقی گذاشته بودیم

حق نشر عکس basijpress
Image caption محسن رفیقدوست (راست) در کنار محسن رضایی فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

محسن رفیقدوست از اعضای موسس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران که مدتی هم وزیر سپاه بود، گفته است که "برای تشکیل سپاه و بنیه دفاعی سپاه، مبنا را بر اسلحه شرقی گذاشتیم".

او گفته که در اوایل انقلاب از مبارزان فلسطینی، سوریه، لیبی و کره شمالی برای ایران سلاح خریده است.

آقای رفیقدوست در مصاحبه ای با روزنامه شرق که امروز ۵ مهرماه (۲۶ سپتامبر) منتشر شده درباره خرید سلاح در زمان جنگ ایران و عراق گفته است: "اولین باری که من سلاح تهیه کردم، ۲ هزار کلاشنیکف و ۵۰۰ آرپی‌چی٧ بود که از یاسر عرفات خریدم. آنها خودشان می‌ساختند."

آقای رفیقدوست گفته بعد از یاسر عرفات، "از سوریه و لیبی سلاح گرفتم و در نهایت به کره‌شمالی" و "بعد از کره‌شمالی به ترتیب به لهستان، مجارستان، یوگسلاوی و بلوک شرق وصل شدم".

درباره خریدهای تسلیحاتی ایران از کشورهای غیر بلوک شرق، محسن رفیقدوست گفته است که "از اول تا آخر جنگ، تمام مهمات و کمبود سلاح‌های غربی را از یک کشور بی‌طرف خیلی پرمدعای اروپایی به نام سوئیس می‌خریدیم که آنها را با رقم‌های بالا به ما می‌فروخت، یعنی مهمات توپ‌های غربی را از آنها می‌خریدیم".

او به جزئیات مبلغ خریدهای نظامی ایران در این دوره اشاره نکرده، اما درباره لیبی گفته است که "چیزی نزدیک به ۱ میلیارد دلار [سلاح] مجانی از لیبی وارد کردیم" که "تقریبا اکثر آنها رایگان بود، به‌ویژه موشک‌ها".

به گفته آقای رفیقدوست، "همه سلاح‌های ما در حقیقت یا روسی بوده است یا ساخت کشورهایی که زیر پرچم روس بودند".

او بلغارستان را از جمله این کشورها معرفی کرده و گفته شوروی در این دوره به ایران سلاح نمی فروخته است.

او گفته پس از پایان جنگ و دیدار اکبر هاشمی رفسنجانی از چین در سال ۱۳۶۷، ایران عمده نیازهای تسلیحاتی وارداتی اش را از چین تأمین می کرد.

آقای رفیقدوست گفته است: "ما از یک تاریخی به چین کمونیست وصل شدیم. به آنها که وصل شدیم، در واقع به کُر وصل شدیم و تقریبا [دیگر مسیرهای تهیه سلاح] را قطع کردیم. چون این کشور، هم مستقیما به خود ما سلاح می‌فروخت و هم در حجم بالایی این کار انجام می‌شد. حتی سلاح‌های استراتژیک را هم به‌تدریج به ما فروخت؛ از جمله موشک ساحل به دریا و امثال آن".

به گفته آقای رفیقدوست "وقتی به چین وصل شدیم، روس‌ها هم، کم‌کم کوتاه آمدند و حاضر شدند به ما [سلاح] بفروشند."

در ماه های اخیر هم ایران خریدهای نظامی متعددی از روسیه کرده است. از جمله پس از رفع تحریم های مرتبط با برنامه اتمی ایران، این کشور سامانه دفاع ضدموشکی اس-۳۰۰ و کلاشنیکف‌های نوع ک-۱۰۳ از روسیه وارد کرده است.

ایران به جز خریدهای نظامی از شرکای سیاسی اش همچون روسیه، در سال های پس از جنگ با عراق برنامه تولید تسلیحاتی بومی را پی گرفته و می گوید که به موفقیت هایی از جمله در تولید موشک های بالستیک با اهداف دفاعی دست یافته است.