وزارت خارجه ایران درباره سفر سیاستمدار آمریکایی: او بعدا گفت سناتور است

حق نشر عکس Getty
Image caption جیم داباکیس گفته بود که به محض دریافت دعوت از یک گروه دانشگاهی در ایران آن را پذیرفته است

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره سفر جیم داباکیس، عضو مجلس سنای ایالت یوتای آمریکا به ایران گفته است که این سیاستمدار بعد از بازگشت به آمریکا "اعلام کرده که سناتور است".

آقای قاسمی در نشست خبری امروز خود توضیح داد که "یک سناتور آمریکایی با دوستانش از یک آژانس توریستی برای سفر به ایران درخواست ویزا می‌کند و برای دادن ویزا به آنها تمام مراحل قانونی طی می‌شود".

به گفته آقای قاسمی، این افراد به تهران و چند شهر دیگر سفر کرده‌اند و بعد از بازگشت به کشورشان "یکی از آنها اعلام کرده که من سناتور هستم".

چندی پیش آقای داباکیس از سفر خود به ایران خبر داد و گفت که این سفر به دعوت یک گروه دانشگاهی در ایران انجام شده است.

+ بیشتر بخوانید: سفر سناتور ایالتی آمریکا به ایران؛ 'مردم ایران عاشق آمریکایی‌ها هستند'

آقای داباکیس بعد از بازگشت از ایران در مصاحبه‌ای گفت که در این سفر به دنبال افزایش موقعیت‌های تجاری در ایران و تبادل افراد و ایده‌ها میان دو کشور بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که این سیاستمدار دموکرات آمریکایی در سفر به ایران از "ظرفیت سناتور بودن خود" استفاده نکرده و هنگام گرفتن ویزا هم خود را به عنوان سناتور معرفی نکرده است.

به گفته آقای قاسمی، هیچ مذاکره سیاسی با آقای داباکیس در ایران انجام نشده است.

آقای داباکیس از مدافعان ازدواج همجنس‌گرایان بود و خودش هم که همجنس‌گراست در سال ۲۰۱۳ با شریک زندگیش ازدواج کرد. سفر او به ایران از جمله به این دلیل توجه برانگیخت که حکومت ایران همجنس‌گرایی را به رسمیت نمی‌شناسد و مدافعان حقوق بشر از عملکرد آن در برخورد با همجنس‌گرایان به شدت انتقاد می‌کنند.