وزیر علوم ایران: آئین‌نامه پولی شدن سنوات تحصیلی عطف به ماسبق نمی‌شود

حق نشر عکس ugc
Image caption تجمع دیروز دانشجویان دانشگاه شریف تهران در اعتراض به آئین‌نامه سنوات تحصیلی

محمد فرهادی، وزیر علوم ایران، در واکنش به اعتراض دانشجویان درباره پولی شدن سنوات تحصیلی دانشگاه‌های دولتی، در صورت طولانی شدن مدت ادامه تحصیل، گفت این آئین‌نامه عطف به ماسبق نخواهد شد.

بر اساس این آئین‌نامه، طول دوره تحصیلی رایگان برای مقطع کارشناسی ۸ ترم (چهار سال)، برای مقطع کارشناسی ارشد ۴ ترم (دو سال)، و برای دوره دکترا ۸ ترم (چهار سال) است. اگر تحصیل دانشجو از این دوره بیشتر شود، هزینه‌ ترم‌های بعدی را خود دانشجو باید بپردازد. اولویت امکانات رفاهی از جمله خوابگاه هم با دانشجویان جدید خواهد بود.

آقای فرهادی امروز دوشنبه پنج مهر به خبرگزاری ایلنا گفت آئین‌نامه جدید آموزشی برای دوره کارشناسی ارشد و دکترا، از امسال اجرایی می‌شود. به گفته وی آئین‌نامه آموزشی برای دوره کارشناسی هم در سال ۹۳ ابلاغ شده است و این دو آئین‌نامه عطف به ماسبق نخواهد شد.

دانشجویان دانشگاه‌های شریف و علامه طباطبائی دیروز در اعتراض به این آئین‌نامه تجمع کرده بودند.

به گفته دانشجویان معترض، این آئین‌نامه در برخی موارد شامل دانشجویان ورودی سال‌های پیش هم شده است.

آنها می‌گویند دانشجویانی که در سال‌های قبل از تصویب این آئین‌نامه وارد دانشگاه شدند، ممکن است برنامه‌ریزی کرده باشند که به عنوان مثال برای ده ترم دوره کارشناسی را تمام کنند و عطف به ماسبق شدن قانون باعث می‌شود که آنها متحمل هزینه‌های اضافه‌ای شوند که برایش برنامه‌ریزی نکرده بودند.

حق نشر عکس ugc

در همین رابطه به گفته وزیر علوم، در برخی موارد اشتباهاتی شده است که جبران خواهد شد. آقای فرهادی گفت: "دو یا سه دانشگاه این پول را از مقاطع کارشناسی گرفته‌اند که باید پول را به دانشجو بازگردانند؛ البته ممکن است، این دانشگاه ‌ها پولی برنگردانند؛ بلکه به حساب پایان تحصیل دانشجو بگذارند و در زمان تسویه این پول حساب خواهد شد."

آقای فرهادی همچنین گفت قرار است "از دانشجویانی که مشمول سنوات می‌شوند، اما خودشان مقصر نبودند و کوتاهی و اهمال‌کاری به آنها برنمی‌گردد، بلکه از فراهم نبودن امکانات ناشی می‌شود، هزینه‌ای گرفته نشود."

دانشجویان معترض می‌گویند در برخی موارد تمام کردن دوره تحصیلی در طول مدتی که در آئین‌نامه تعیین شده ممکن نیست. برخی دروس ممکن است تنها یک بار در سال ارائه شوند، تحقیق یک دانشجو ممکن است طول بکشد، و یا دانشجو به دلیل برخی مشکلات نتواند در طول دوره مشخص شده در همه درسهایش قبول شود.

آقای فرهادی در پاسخ به این اعتراضات گفت: "در صورتی که به طور مثال استاد راهنما تشخیص دهد که مدت تحصیل دانشجو بیش از حد قانونی و براساس آن چیزی که در آیین‌نامه آمده باشد، دانشجو بابت آن مدتی که اضافه‌تر باید تحصیل کند، پولی نمی‌پردازد، اما اگر دانشجو خود مقصر طولانی شدن مدت ادامه تحصیل باشد، هزینه را باید بپردازد."

مجتبی شریعتی نیاسر، معاون آموزشی وزارت علوم هم گفت: "در مقطع کارشناسی پیش‌بینی شده که دانشجو در شرایط خاص با تصویب شورای آموزشی دانشگاه تا دو ترم اضافه سنوات داشته باشد و تعیین هزینه دو ترم بر عهده هیات امنای دانشگاه است، به این معنی که هیات امنا می‌تواند در شرایط خاص هزینه را صفر در نظر بگیرد."

آقای شریعتی گفت با دانشگاه‌هایی که در این زمینه تخلف کنند، برخورد خواهد شد.