روزنامه‌های تهران، ایران در وسط دعوای ترامپ و کلینتون

روزنامه‌های صبح امروز تهران، چهارشنبه هفتم مهر در عنوان های اصلی به اولین مناظره تلویزیونی دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته و در مقالاتی درباره نقش ایران در این مبارزه و روابط دو کشور در صورت انتخاب هر کدام از آنان اشاره کرده‌اند.

ادامه گمانه زنی‌ها درباره آینده محمود احمدی نژاد و علت حذف وی از انتخابات ریاست جمهوری از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Etemad
Image caption تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

حضور ایران در مناظره نیویورک

حمید رضا آصفی در مقاله ای در شرق درباره مناظره دیروز صبح نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و تاثیر آن در روابط آن کشور با ایران نوشته:ه‌طورطبیعی در آن کشور، لابی اسرائیل بسیار سنگین و قوی عمل می‌کند و این دو کاندیدا برای اینکه دل این لابی را به دست آورند، ناچارند فضای ضدایرانی را تشدید کنند. واقعیت این است که شدت خصومت کلینتون و ترامپ با ایران، به‌مراتب بیش از اوباماست و به باور نگارنده، کلینتون ضدایرانی‌تر عمل خواهد کرد. اخیرا نتانیاهو با هردو نامزد ایالات متحده دیدار کرد.

به نوشته این مقاله همین نشان می‌دهد لابی اسراییل و عربستان‌سعودی تا روز انتخابات، بیش از پیش علیه ایران فعال خواهد بود و این بر مواضع دو نامزد هم اثر خواهد گذاشت. اما از فردای ورود یکی از این دو به کاخ سفید، آنان ناگزیر خواهند بود الزامات جایگاهی را که در آن قرار گرفته‌‌اند، لحاظ کنند، هرچند اشتباه است اگر تصور کنیم مواضع ضدایرانی آنان بیش از پیش تعدیل خواهد شد.

سخنگوی پیشین وزارت خارجه در پایان مقاله شرق نوشته: گمانه‌زنی‌هایی درباره تأثیر انتخاب ریاست جمهوری آمریکا بر جهت‌گیری‌های سیاسی یا انتخابات ریاست‌جمهوری آینده ایران مطرح شده است که چندان به واقعیت نزدیک نیست. هردو جناح آمریکا در کلیت تخاصم با ایران، هم‌نظر هستند. انتخابات ایران نیز به دلیل قواعد خاص و حساسیت‌های ویژه درونی آن با وجود اهمیتی که برای همه جهان دارد، از مباحث بیرون از ایران تأثیری نمی‌پذیرد.

محمدعلی حسینی در سرمقاله روزنامه ایران با اشاره به اولین مناظره هیلاری کلینتون و دونالد ترامپ نوشته: ترامپ تحریم‌های فلج‌کننده علیه ملت ایران را تا حدی مؤثر می‌دانست که به نظرش جمهوری اسلامی را در آستانه سقوط قرار داده بود و سیاست دموکرات‌ها درباره توافق با ایران را مایه افزون شدن قدرت و اعتبار منطقه‌ای و بین‌المللی ایران دانست. این در حالی بود که کلینتون با تکیه بر این ادعا که سیاست تحریم‌ها، ایران را پای میز مذاکره نشاند، خود را به عنوان یکی از طراحان اصلی سیاست تحریم‌ها و تشدید آن علیه ایران معرفی کرد.

به نظر سخنگوی پیشین وزارت خارجه: موضعگیری کاندیدای تندروی جمهوریخواه درباره توافق هسته‌ای در شب مناظره انتخاباتی تفاوت معناداری با موضعگیری‌های پیشین او داشت. ترامپ که پیش از این مدعی پاره کردن برجام در صورت ورودش به کاخ سفید شده بود، با آگاهی از واقعیات صحنه بین الملی و دریافت این نکته که توافق هسته‌ای صرفاً یک توافق دوجانبه میان ایران و امریکا نیست، بلکه کشورهای بزرگ دیگر جهانی هم به عنوان طرفهای این توافق، پای اجرای آن ایستاده‌اند، مواضع خود را درباره برجام تعدیل کرد و در مناظره با کلینتون صرفاً به انتقاد از برجام پرداخت و حرفی از برنامه‌هایش در صورت انتخاب به عنوان رئیس جمهوری امریکا نزد.

نویسنده مقاله روزنامه دولت در نهایت نوشته: محور اصلی سخنان دو کاندیدای انتخابات امریکا بر پایه یک سیاست واحد نسبت به ایران می‌چرخید. هردوی آنها برای رسیدن به اهداف خود اعمال و استمرار فشار علیه ایران را در اولویت برنامه‌های خود داشته و خواهند داشت.

مسعود سلیمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به حضور مسایل مربوط به ایران در مناظره های انتخاباتی آمریکا از سال ۱۳۸۰ نوشته در آن سال موفقیت ریگان، هنرپیشه وسترن‌های درجه دو هالیوودی مقابل جیمی کارتر که سیاست‌های ضد و نقیض و در عین حال منفعلانه‌ای در ارتباط با گروگان‌گیری در پیش گرفته بود ابتدا در مناظره تلویزیونی شکل گرفت و سرانجام به کاخ سفید ختم شد.

به نوشته این مقاله: در نخستین مناظره انتخاباتی امسال و بدون تردید در دو مناظره بعدی هم درست مانند ۱۹۸۰ ایران به‌عنوان یک موضوع کلیدی مورد بحث و چالش قرار گرفته و خواهد گرفت. چالش گروگان‌گیری آمریکایی‌ها سرنوشت ریاست‌جمهوری را برای ریگان رقم زد، چه‌بسا در انتخابات پیش‌رو هم بحث برجام و چالش دریایی در خلیج‌فارس و در نهایت بحران خاورمیانه و به تبع آن جنگ سوریه در فرجام ریاست‌جمهوری اثرگذار باشد.

سرمقاله جهان صنعت: در موضوع ایران، اختلاف‌نظر دو نامزد بسیار زیاد است حتی اگر بخشی از آن هم شعارگونه باشد به‌گونه‌ای عمیق است که با کوچک‌ترین اشتباه هر کدام از طرفین، غرور و امنیت آمریکایی‌ها به چالش کشیده خواهد شد.

اميرعلي ابوالفتح در مقاله ای در اعتماد نوشته: يكي از مهم‌ترين رخدادهاي سياست خارجی آمریکا در سال های اخیر توافق هسته‌اي با ایران بود كه اتفاقا توسط هيلاري كلينتون كليد زده شد و مذاكرات هسته‌اي منتهي به برجام در زمان مسووليت او در وزارت خارجه شكل گرفت. پس قابل پيش‌بيني بود كه اين مساله به عنوان يك موضوع داغ براي انتقاد از كلينتون و دولت دموكرات اوباما مطرح شود، كماآنكه در ماه‌هاي پيش نيز انتقاد از برجام يكي از موضوعات اصلي جمهوريخواهان در سخنراني‌هاي‌شان بوده است.

نویسنده با اشاره به این که ترامپ در سخنان خود تلاش كرد تا برجام را بدترين توافق تاريخ امريكا معرفي كند نوشته كلينتون نيز مجبور شد از عملكرد خود درباره ايران دفاع كند و مدعي شود كه ايران را از دستيابي به بمب هسته‌اي دور كرده و براي اثبات بي‌صلاحيتي ترامپ در عهده‌دار شدن مسووليت فرماندهي كل قوا به تهديد اخير او كه گفته بود به ارتش دستور آتش عليه شناورهاي ايران خواهد داد، اشاره كند و بگويد چنين كسي كه به اين سادگي تحريك مي‌شود، امريكا را مجددا درگير جنگ خواهد كرد و او صلاحيت دسترسي به كدهاي هسته‌اي را ندارد.

مقاله اعتماد به این جا رسیده که: مسائل خاورميانه در سال ٢٠١٦ همانند مساله عراق در سال ٢٠٠٨ ديگر آن اهميت سابق را نداشته و تاثير چنداني نيز بر زندگي مردم اين كشور ندارد. البته داعش براي امريكا مهم است زيرا هم از سويي منافع اين كشور را در خاورميانه تهديد مي‌كند و هم تروريست‌هاي داعش در داخل امريكا، حملاتي داشته‌اند؛ پس مساله داعش حساس‌تر از مساله عراق و حتي آينده سوريه است.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و کارتون هادی حیدری، شهروند

بعضیا، مناظره داغشو دوست دارند

احمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رضا کاظمی در صفحه طنز شهرونگ نوشته: نظر به عدم هیجان کافی درمناظره کلینتون و ترامپ، ستاد برگزاری انتخابات آمریکا تصمیم گرفت همان‌طور که ‌هالیوود از توصیه‌های برنامه هفت متحول شد، آنها هم با تأسی از مناظرات انتخاباتی ایران، تم برنامه را تغییر داده و با انتخاب «مرتضی حیدری» بمب هیجانی به این برنامه منتقل کنند!

به نوشته این طنزنویس در آن صورت مناظره با پیام‌های بازرگانی به این شرح شروع می شود: «پشمکِ ‌مش‌دونالد، تحت لیسانس ترامپ‌اند کو، شما را به دیدن این مناظره دعوت می‌کند!» در همان حال ترامپ درحالی که گردن و بدنش را به چپ خم کرده و دستش را به شکل تهدید‌آمیز گرفته: «بله. من اینجا یه عکسایی از شوهر این خانم دارم که...»

مرتضی حیدری: «آقا اجازه بده یکم مناظره داغ بشه، گُلِ کارو گذاشتی همین اول آخه؟! اینارو باید توی اوج بحث رو کنی!»

ترامپ: «میگن تو دعوا هرکی مشت اولو بزنه برنده‌ست، حالا اگه شما میگید اشکالی نداره. عکسارو نشون نمیدم»

کلینتون: «نه آقای حیدری، اشکالی نداره، اجازه بدید عکساشونو نشون بدن! چیزی رو ناگفته نذارید آقای ترامپ!»

ترامپ: «بذارید تبلتم رو دربیارم تلگرامم بالا بیاد. متأسفانه سرعت اینترنت توی دولت اوباما خیلی پایین اومده. خب لود شد آها. خانم کلینتون! این زنه کیه کنار شوهر شما؟ این یکی چی؟ این چی؟ ایشون کی باشن؟ اون دوتا چی میگن؟ این سه ‌تا چی؟ این چهارتا؟ همین کارارو کردید که یه عده توی ایران به خودشون اجازه بدن بگن ٦٠درصد مردم ما حرومزادن!»

آمریکا گرفتار پرونده سوریه

کیهان در یادداشت روز خود به جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی وضعیت سوریه اشاره کرده و این شورا را بی قدرت و مضمحل خوانده و نوشته: آمریکا به خوبی می‌داند که تحرک تروریست‌ها در جنوب سوریه، تحرک ویژه نیروهای سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان را در پی می‌آورد و این به معنای استفاده نیروهای جبهه مقاومت از شرایط آنارشی ناشی از جنگ جنوب خواهد بود. این در حالی است که هیچ تضمینی وجود ندارد که در این شرایط جنوب لبنان که منطقه عملیاتی حزب‌الله به حساب می‌آید، به خط عملیاتی قنیطره ن‍پیوندد و دامنه درگیری را به مرزهای مشترک لبنان و فلسطین نیز سرایت ندهد.

سعد الله زراعی مهمترین مشکل آمریکا را در دستیابی به موفقیت در جبهه شمال ، ناتوانی آن کشور از مدیریت عملیات در روی زمین سوریه و به عبارتی فقدان متحدین کارآمد دانسته و نوشته: آمریکا نمی‌تواند این مشکل را با جابجایی جبهه حل کند. امکانات عملیاتی آمریکا در جنوب کمتر از امکانات آنها در شمال است چرا که در نزدیکی مرزهای شمالی سوریه پایگاه اینجرلیک قرار دارد.

این روزنامه تندرو مدعی شده: پرونده سوریه در عین حال پیچیدگی‌هایی دارد و از این رو فقط کسانی می‌توانند چشم به آینده بدوزند که در مسیر خود استقامت داشته باشند و سختی‌های راه را بر خود هموار نمایند. حدود پنج سال پیش تقریباً در مورد حتمی بودن سقوط دولت سوریه و جدا شدن این کشور از جبهه مقاومت اتفاق نظر وجود داشت در حالی که امروز همه اتفاق‌نظر پیدا کرده‌اند که فشار خارجی و جریان تروریستی نمی‌تواند سوریه راتغییر دهد.

در نكوهش صادرات نيروي كار

حافظ حكمي در مقاله ای در اعتماد از امضای توافقنامه ای برای اعزام نیروی کار به ایرلند جنوبی انتقاد کرده و نوشته:تبديل ايران به كشور صادر‌كننده نيروي كار اگرچه حكم آرام بخشي براي معضل بيكاري دارد اما آثار مخرب دراز مدتي را نيز در پي خواهد داشت. از طرف ديگر اصولا كشورهاي صادر‌كننده نيروي كار، كشورهايي ضعيف و فقير هستند و ايران نيز با قرار گرفتن در جمع آنها، خود را همرديف بنگلادش، هند، مالديو، سريلانكا، ميانمار، نيجريه، سودان و پاكستان قرار مي‌دهد.

همچنين نوع مشاغلي كه در اين نوع تفاهمات به نيروهاي كار وارداتي محول مي‎شود نيز معمولا مشاغل بسيار رده پايين است و مشغول شدن ٣٥٠٠ نفر از اتباع كشور به عنوان كارگران رده پايين اتفاق خوبي نخواهد بود. در اين ميان تجربه نامطلوب اعزام نيروي كار به ژاپن در اواخر دهه ٦٠ و مشكلات حقوقي و كنسولي آن نيز هنوز از يادها نرفته كه در انتها موجي از بازگشت و اخراج كارگران ايراني از آن كشور و ابطال تفاهمنامه لغو رواديد بين دو كشور را در پي داشت.

نویسنده در نهایت به آمارهاي غيررسمي اشاره کرده که از حضور چند هزار ايراني به صورت غيرقانوني در ژاپن خبر مي‎دهند و یادآور شده که به طور معمول متقاضيان چنين موقعيت‌هايي افرادي نيستند كه داراي ثروت يا تخصص كافي براي مهاجرت‌هاي عادي باشند و اين اعزام‌ها را يگانه موقعيت براي مهاجرت خود مي‌يابند و با توجه به شرايط اجتماعي خاص جوامع اروپايي در پي حملات تروريستي گروه‌هاي تكفيري و اسلام‌هراسي گسترده در اين جوامع نيز نشانه‎اي ديگر براي ناصحيح بودن اعزام‌هاي اينچنيني است.

آموزش به تجارت تبدیل شده

حق نشر عکس Noavaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

بایزید مردوخی در مقاله ای در شرق با اشاره به تازه‌ترین آمار مرکز پژوهش‌های مجلس که نشان می دهد در‌حال‌حاضر حدود سه‌میلیون‌ کودک از تحصیل بازمانده‌اند پرسیده: چه شده است که خانواده‌ها و دولت نتوانسته‌اند این تعداد چشمگیر کودک مستعد آموزش را روانه مسیر درس و مدرسه کنند و چرا سؤال «علم بهتر است یا ثروت؟» در نزد خانواده‌ها جوابی روشن و مشخص یافته که تحصیل را بی‌معنا می‌کند.

به نظر این اقتصاددان: پس در پیگیری منشأ بازماندگی کودکان از تحصیل، باید این سؤال را هم پرسید که چرا دولت‌ها در این سال‌ها آن‌قدر توانمند نبوده‌اند که از عهده چنین مسئولیتی برآیند و اگر بوده‌اند، نزديك به سه‌میلیون‌بازمانده از تحصیل از کجا می‌آیند. در این سال‌ها که جامعه با بی‌کاری، رشد پایین اقتصادی، نبود سرمایه‌گذاری در زمینه‌های اشتغال‌زا و معیشت‌آفرین همراه بود، نباید چندان متعجب شد که تعدادی از فرزندان همین مملکت از نعمت تحصیل محروم شوند.

نویسنده مقاله شرق با این تاکید که پدری که شش ماه است بی‌کار در خانه مانده، چطور و چگونه باید شهریه‌ای یک‌میلیون‌و ٢٠٠‌هزارتومانی را برای ثبت‌نام کودکش در مهدکودک بپردازد نوشته: سرچشمه این مشکل در نفس خصوصی‌سازی و ایجاد مدارس غیرانتفاعی نیست؛ بلکه در شیوه اجرای آن است که باعث شده آموزش به یک تجارت تبدیل شود. آیا نسل جدید در حال فاصله‌گرفتن از آموزش و جذب در بازارهای کار به قصد تولید ثروت هستند؟

بختگان چه می شود

زهرا داستانی در گزارشی در ابتکار نوشته: یازده سال می‌شود که تالاب بختگان در انتظار جریان آبی دوباره در رگ‌های حیاتش است. زندگی دوباره‌ای که شاید دیگر امکان پذیر نباشد. گرچه دولت و سازمان محیط زیست همیشه نسبت به احیای دریاچه‌ها خوشبین بوده و هستند اما پرویز کردوانی، جغرافیدان ایرانی می‌گوید که باید با تالاب بختگان خداحافظی کرد.

تالاب بختگان یکی از ۱۲ تالاب دائمی و فصلی استان فارس است که سال هاست خشک شده استد.

به نوشته این گزارشگر: گرچه از آغاز ارائه گزارش‌های خشکی این دومین دریاچه بزرگ ایران، وعده‌ها حکایت از احیای این دریاچه داشت اما احیای تالاب فقط در حد شعار و حرف باقی ماند تا این دریاچه هر روز با شرایط بحرانی‌تر دست و پنجه نرم کند. آخرین اظهار نظ‌ر‌های کارشناسان از وضعیت این دریاچه در سال گذشته نشان می‌دهد که این دریاچه برای احیا نیازمند ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب از سهم آبهای پشت سد است. سهمی که شاید با وجود بارش اندک و خشکسالی‌های ایران بزرگ‌تر از حد انتظار باشد.

ابتکار در نهایت نوشته: گرچه خبرهایی که امروزه از احیای دریاچه ارومیه به گوش می‌رسد ما را به بازگشت دریاچه‌های ایران امیدوار می‌کند. با این حال آیا دریاچه بختگان می‌تواند دوباره احیا شود؟ پرویز کردوانی، جغرافی دان ایرانی در پاسخ به این سوال می‌گوید: به غیر از دریاچه ارومیه و تالاب هامون سایر دریاچه‌های بیمار ایران توان احیا دارند اما متاسفانه آب نیست که بتواند دریاچه را احیا کند.

فوق لیسانس قصابی گرایش بطن چپ

حق نشر عکس Sharq
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شرق

فریور خراباتی در ستون طنز روزنامه ایران نوشته: کره زمین مدت هاست که شرایط دوگانه‌ای را تجربه می‌کند. از یک طرف در اخبار می‌خوانید که دانشمندان ناسا دارند کاری می‌کنند که افراد بتوانند از فضا در انتخابات شرکت کنند، که البته این اتفاق جدیدی نیست و هستند کشورهایی که افراد به‌صورت اتوماتیک روزی چند بار توی فضا می‌روند و وسط این فضانوردی رأی هم می‌دهند.

به نوشته این طنزنویس: خبر دیگر این است که داعش در کلاس‌های درس خود، آموزش قصابی برای کودکان گذاشته است که بر این اساس سرفصل‌های این درس بدین صورت پیش‌بینی می‌شود؛ الف- ساتورشناسی و چاقوکشی، ب- درآمدی بر خوئک، قلوه و سردست، ج- ترموطحالیک و روده شناسی، د- اصول و مبانی دنبه و فیله! همین دو خبر بخوبی نشان می‌دهند که در حال حاضر جهان در چه وضعیتی قرار دارد.

طنز روزنامه ایران به این جا رسیده که: یک جا می‌خواهد کاری کند فضانوردان هم از حق طبیعی خود یعنی رأی دادن برخوردار شوند، یک جای دیگر به کودکان آموزش می‌دهند که چطوری جگر انسان را از بدن در آورده و کباب کنند.پس فردا هم که همین فرزندان بزرگ شوند و برای آنها به خواستگاری بروند، پدر داماد به پدر عروس می‌گوید«آقا پسر ما، فوق لیسانس قصابی گرایش بطن چپ قلب از دانشگاه گوشتوارد داره!» و به سلامتی و میمنت این عروسی برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط