BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 17:27 گرينويچ - شنبه 01 نوامبر 2003
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ابراز نگرانی از برخورد شهرداری تهران با مراکز فرهنگی
محمود احمدی نژاد

احمد پورنجاتی رييس کميسيون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نامه ای به شهردار تهران از بسته شدن مراکز فرهنگی ابراز نگرانی کرده و از وی خواسته است به اوقات فراغت جوانان و تأثير مثبت مراکز فرهنگی در پر کردن اوقات فراغت جوانان توجه داشته باشد.

تعطيلی مراکز عمده فرهنگی شهر تهران به دستور شهردار محافظه کار آن، تازه ترين خبر ناگواری است که در ماههای اخير به جوانان پايتخت می رسد که صدها نفرشان در اين مراکز فرهنگی و هنری مشغول بودند.

به دنبال تعطيلی خانه تئاتر، اداره تئاتر، آموزشگاه مجسمه سازی، تئاتر نصر و تئاتر پارس، هفته گذشته آشکار شد که خانه هنرمندان هم به دستور شهردار تهران تعطيل شده است، خبری که بسرعت ميان جوانان تهرانی پخش شد و به نوشته روزنامه های تهران، اهالی فرهنگ و هنر کشور را "دچار شوک و بهت" کرد.

خبر تعطيل خانه هنرمندان هفته گذشته با تکذيب شهرداری تهران روبرو شد ولی در روزهای بعدی شهردار اعلام کرد که علت اين تعطيل، تأسيس چايخانه ای در آن است که مجوز لازم را همراه نداشته است.

گروهی از هنرمندان و نويسندگان در واکنش به اين خبر، چايخانه را بهانه خوانده و علت اصلی را در بی توجهی شهرداری به فعاليتهای فرهنگی شهر اعلام داشته اند.

شهردار فعلی تهران از اولين روز انتخاب شدنش به اين سمت اعلام کرده بود دليلی ندارد بودجه مردم شهر صرف فعاليتهای هنری شود که به نظر او جز ابتذال و تهاجم فرهنگی غربی ثمری ندارد و اکنون نيز در برابر انتقادات می گويد با مطبوعاتی که عليه شهرداری سمپاشی می کنند برخورد خواهد کرد.

مراکز فرهنگی وابسته به شهرداری را شهرداری‌ تهران‌ در دهه‌ 1370 با حمايت‌ ديگر نهادها و سازمانهای‌ فعال‌ در امور فرهنگی‌ با انگيزه‌ ساماندهی‌ اوقات‌ فراغت‌ جوانان و رشد و گسترش‌ فعاليتهای‌ فرهنگی‌ و هنری‌ در برابر تهديداتی‌ همچون‌ اعتياد و بيكاری‌ تأسيس‌ کرد.

تنها ده ماه پيش بود که دومين انتخابات شوراها برگزار شد و اکثر مردم شهرهای بزرگ و از جمله تهران با خودداری از رفتن پای صندوق رأی به محافظه کاران امکان دادند با آرايی اندک کرسيهای شورای شهر تهران را از آن خود کنند.

شورای شهر تهران که در انتخابات اسفند ماه گذشته اکثريت کرسيهای آن در اختيار محافظه کاران قرار گرفت، به طور طبيعی شهرداری از ميان همفکران خود برگزيدند که در رأس سازمانی قرار گرفت که از ده سال پيش تبديل به يکی از مهمترين دستگاههای اجرايی کشور شده بود.

بعد از تغيير مديريت و محتوای همشهری، پرتيراژترين روزنامه کشور که متعلق به شهرداری تهران است، تعطيل مراکز هنری و فرهنگی مهمترين کاری بود که شهردار محافظه کار تهران به آن دست زده است.

محمود احمدی نژاد دو ماه پيش با تصميم گيری به دفن کشته شدگان جنگی که جنازه های آنان بتازگی پيدا می شود در ميدانهای شهر تهران، جنجالی به راه انداخت که البته بعد از مخالفت شديد رئيس و نمايندگان مجلس، طرح ابتکاری خود را به فراموشی سپرد.

شهردار محافظه کار تهران که پيش از انتخاب به اين سمت به اجرای برنامه های مذهبی در مراسم سوگواری جناح راست و بازاريان شهرت داشت، از اولين روزهای قرار گرفتن در رأس شهرداری مخالفت خود را با مراکز فرهنگی و فرهنگسراها اعلام داشته بود ولی ظاهراً با مخالفت چهره های اصلی محافظه کار روبرو شد.

آقای احمدی نژاد که در ده ماه گذشته به تقويت و تأسيس مراکز مذهبی و دسته های سينه زنی در شهرداری همت گماشته است دو ماه پيش بصراحت فرهنگسراها را محل فساد و منکر خواند و از اينکه بخشی از بودجه شهرداری تهران صرف اين مراکز می شود ابراز تأسف کرد.

يکی از افتخارات شورای شهر و شهردار منتخب محافظه کاران در ماههای اخير، جلوگيری از برگزاری کنسرت و جشن در فرهنگسراها و مراکز زيرنظر شهرداری بوده است، مراسمی که در سالهای گذشته شهرداری تهران کمک بسياری به برگزاری آنها می کرد.

با اجرای سياستهايی که آقای احمدی نژاد وعده آن را به محافظه کاران داده بود اين نگرانی در هنرمندان و اهل فرهنگ به وجود آمده است که فرهنگسراهای شهرداری نيز تعطيل شود، گرچه به گفته همانها، مدتها بود که فرهنگسراها با تغيير مديريت و کاسته شدن از بودجه هايشان کاری نمی کردند.

شهردار منتخب محافظه کاران که از اولين روز انتخابش با مخالفت شديد اصلاح طلبان روبرو و از شرکت در جلسات هيأت دولت محروم شد، در طرح ساماندهی شهری خود که تهيه آن را به گروهی از همفکرانش سپرده است، شهری را در نظر دارد که بتواند به عنوان "ام القرای عالم اسلام" معرفی شود.

فرهنگسراهای شهرداری که در شش نقطه تهران در ساختمانهای مجللی با معماری متنوع امروزی بنا شده، از مهمترين آثار دوران شهرداری غلامحسين کرباسچی تلقی شود که به جهت تأسيس همين مراکز با مخالفت شديد محافظه کاران روبرو بود.

از جمله استدلالهای روحانيون محافظه کار در مخالفت با فرهنگسراها که در ماههای اخير توسط شهردار فعلی تهران هم تکرار شد، رقابت اين مراکز با مسجدها بود و گرفتن رونق از آنها.

عمليات تازه شهردار تهران از نظر زمانی تعجب بسياری از ناظران را برانگيخته چرا که با توجه به نزديک بودن تاريخ برگزاری انتخابات مجلس، نهادهای تحت کنترل محافظه کاران می کوشند از حرکاتی که تصوير آنان را در ذهن رأی دهندگان منفی جلوه دهد خودداری کنند.

بی شک دهها گروه هنری و فرهنگی که با تعطيل مراکز فرهنگی شهرداری بيکار شدند و هزاران نفری که از ديدن برنامه های فرهنگی آن محروم ماندند و بيشتر آنان از جمع جوانان رأی دهنده اند از کار تازه شهردار خرسند نخواهند شد و بر رأی محافظه کاران نخواهند افزود.

شايد همين ناهمزمانی باعث شود مراکز فرهنگی اين بار نيز از تعطيلی هميشگی نجات پيدا کنند، گرچه به هر حال مدتهاست آن شور و شوق سابق در اين مراکز ديده نمی شود.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران