BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:14 گرينويچ - سه شنبه 27 ژانويه 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
معنا و اثرات اعتراض خاتمی به صدا و سيما
 

 
محمد خاتمی رييس جمهوری
نامه خاتمی تعميق شکاف بين بخشهای انتصابی و انتخابی جمهوری اسلامی را آشکار کرد
 

نامه کوتاه و آرام دفتر رييس جمهوری به رييس سازمان صدا و سيمای جمهوری اسلامی، که همزمان با اعتراض شديد شورای نظارت بر صدا و سيما به فعاليت های جناحی رسانه فراگير ايران منتشر شده است، بيش از آن که عملکرد جناحی محافظه کاران و استفاده آنان از اين رسانه را آشکار کند، نشان از تعميق شکاف بين دو بخش انتصابی و انتخابی جمهوری اسلامی دارد.

دفتر رييس جمهوری، با اشاره به بيانيه مشترک روسای دولت و مجلس به دبيرشورای نگهبان، تاکيد کرده است که بخش های اصلی اطلاعيه مقامات دوم و سوم کشور سانسور و حذف شده که خود بارزترين نشانه بر عملکرد جناحی صدا و سيماست.

اما شورای نظارت بر صدا و سيما، که از نمايندگان سه قوه کشور به رياست اکبر اعلمی، نماينده مجلس، تشکيل يافته، در نامه اعتراضی خود به رييس سازمان صدا و سيما عمل آن رسانه را گزينشی و به نفع دبير شورای نگهبان دانسته و علاوه بر تذکر مواردی ديگر، به يک نظرسنجی اشاره کرده که نشان می دهد اکثريت مردم ايران روش صدا و سيما در انعکاس اخبار و نظرات را بی طرفانه نمی دانند.

به اعتقاد ناظران سياسی حتی پيش از انتخابات دوم خرداد و روی کار آمدن اصلاح طلبان، راديو وتلويزيون بيش از ديگر نهادهای تحت نظر رهبر جمهوری اسلامی در مقابل اصلاح طلبان صف آرايی کرده بود اما در سال های اخير، با جذب عده ای از مخالفان فعال اصلاحات به آن موسسه، امکان ظاهر سازی و بی طرفی نمايی هم از ميان رفته تا جايی که عملکرد صدا و سيما حتی بيش از قوه قضاييه نشانگر شکافی شده است که بين بخش انتصابی و نهادهای انتخابی وجود دارد.

 
از نظر بسياری از ناظران خارجی، علت اصلی مشهور شدن رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رهبر مخالفان اصلاحات سياسی در ايران چيزی جز نتيجه عملکرد رسانه های تحت نظر وی و در راس آنها، صدا و سيما نبوده است
 

از نظر بسياری از ناظران خارجی، علت اصلی مشهور شدن رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رهبر مخالفان اصلاحات سياسی چيزی جز نتيجه عملکرد رسانه های تحت نظر وی، و در راس آنها، صدا و سيما نبوده است که از ترکيب برنامه ها، تحليل های سياسی، اقتصادی و اجتماعی آن حمايت از جناج محافظه کار – و گاه حتی گرايش های تندروتر آن - مشهود است.

در حقيقت همچون همه دفعات ديگر، رييس جمهوری زمانی به طرح انتقاد آرام و قانونی خود در منظر افکارعمومی پرداخته که برای هيچ يک از ناظران سياسی ترديدی باقی نمانده است که صدا و سيما از هر صدای مخالف اصلاحات جانبداری می کند.

پيش از اين و در آغاز رياست جمهوری محمد خاتمی و همزمان با افشای راز قتل های زنجيره ای، وقتی صدا و سيما مصاحبه ای را با روح الله حسينيان پخش کرد، که او سخنگوی محفل خودسری لقب گرفته بود که اتهام قتل ها متوجه اعضای آن بود، رييس جمهور مانع از حضور رييس صدا و سيما در جلسات هيات دولت شد، منعی که تا عذرخواهی علی لاريجانی باقی ماند و سرانجام با پادرميانی معاون وقت رييس جمهوری حل شد.

اصلاح طلبان در ماه های اخير با مراقبت در برنامه های صدا و سيما و ثبت و گزارش آنها ادعا دارند که صدا و سيما با نزديک شدن تاريخ برگزاری انتخابات به عنوان مرکز ستاد ضد اصلاحات عمل می کند و، چنانکه يکی از سايت های نزديک به اصلاح طلبان نوشته، رييس منصوب اين سازمان ثابت قدم ترين عضو اين ستاد است.

مديريت لاريجانی

يادآوری تاريخچه مديريت کنونی صدا و سيما شايد بتواند مبنای بحثی را که بر سر بی طرفی صدا و سيما در داخل فضای سياسی کشور درگرفته است روشن کند.

حدود دوازده سال پيش، همزمان با استعفای پرمعنای محمد خاتمی از وزارت ارشاد اسلامی، علی لاريجانی از سپاه پاسداران وارد دولت هاشمی رفسنجانی شد و جای محمد خاتمی را گرفت.

يک سال بعد که محافظه کاران توانستند پست پر هوادار رياست صدا و سيما را از دست محمد هاشمی، برادر رييس جمهوری وقت، خارج کنند علی لاريجانی به اين سمت گمارده شد.

از ديدگاه بسياری از تصميم سازان جمهوری اسلامی، علی لاريجانی در نظريه پردازی برای محافظه کاران همان نقش و سهمی را دارد که سعيد حجاريان در ترکيب اصلاح طلبان به عنوان نظريه پرداز توسعه سياسی به عهده داشته است.

علی لاريجانی
رييس صدا و سيما در خط محافظه کاران است
 

نامه دفتر رييس جمهور، که قطعا مانند اعتراض های ديگر دولت و مجلس با جوابی از سوی صدا و سيما تعقيب خواهد شد و اثری عينی و آنی در تحولات نخواهد گذاشت، از آن روی ارزش دارد که در فضای به شدت کنترل شده اطلاع رسانی داخلی ايران، تضاد پديد آمده بين دو بخش از حکومت را باز هم نمايان تر می کند.

اثر جنبی پخش نامه های دفتر رييس جمهور و شورای نظارت بر صدا و سيما و جوابيه احتمالی اين سازمان به آن است که خبر تحصن نمايندگان و اعتراض آنان را به شهرهای دور می برد و اين همان چيزی است که در دوهفته گذشته صدا و سيما کوشيده است با سکوت درباره خبر تحصن ها و اعتراض ها، از تحقق آن جلوگيری کند.

سه ماه پيش و همزمان با اخبار بحران ناشی از برنامه های هسته ای ايران، صدا و سيما با انتشار مداوم تحليل ها و نظرات جناح های تندرو اين نظريه را تبليغ کرد که پذيرش امضای پروتکل الحاقی به معنای به حراج گذاشتن منافع ملی و عزت و استقلال کشور است.

اين تبليغات، که بيش از يک ماه ادامه داشت، در زمانی که حکومت سرانجام تصميم به پذيرش شرايط تعيين شده بين المللی گرفت باعث شد که افکارعمومی تهييج شده توسط برنامه های صدا و سيما اين تصميم را به يک شکست بزرگ برای مجموعه حکومت ايران و رهبران آن در مقابل فشارهای بين المللی تعبير کند.

اصلاح طلبان در مجادله اخير که بر سر انتخابات مجلس در فضای سياسی کشور درگير شده است، با اشاره به سابقه بحران هسته ای، می کوشند تا تصميم سازان جمهوری اسلامی را از مضار خارج شدن رسانه ملی از بی طرفی و فضاسازی عليه "جمهوريت نظام" با خبر کنند و به پی آمدهای منفی آن متوجه سازند.

در يک نگاه کلی تر، مناقشات سال های اخير قوه قضاييه و صدا و سيمای زير نظر آيت الله خامنه ای با بخش های انتخابی حکومت، ناظران داخلی و خارجی را به اين باور رسانده که وسعتی که در بازنگری قانون اساسی در اختيارات رهبر جمهوری اسلامی داده، در عمل مانع اصلی اصلاحاتی شده که کمتر کسی با توجه با شرايط ويژه جهانی و منطقه ای در مورد لزوم پذيرش آنها توسط حکومت ايران ترديدی به خود راه می دهد.

 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران