BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:12 گرينويچ - پنج شنبه 18 مارس 2004
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
نگاهی گذرا به ورزش ايران در سال 1382
 

 
 
آنچه ورزش ايران را در سال ۱۳۸۲ متحد ساخت زلزله بم بود که برای کمک به زلزله زدگان، احمدرضا عابدزاده، دروازه بان اسبق تيم ملی فوتبال و حسين رضازاده، قهرمان وزنه برداری جهان، اتومبيل های خود را از کالا و کمک های انسانی پر کردند و به سوی بم رفتند.

هادی ساعی قهرمان تکواندوی جهان، مدالهای مسابقات جهانی اش را به حراج گذاشت و چندين مسابقه فوتبال نمايشی برای جمع آوری کمک و پول برای آسيب ديدگان زلزله انجام شد.


واليبال

سال ۱۳۸۲ شايد يکی از پرکارترين سالها برای واليبال ايران نبود اما مطمئنا تيمهای ملی ايران در اين رشته، نسبت به ساير رشته ها و با در نظر گرفتن انتظارات از آنها، نتايج بهتری را در عرصه رقابتهای بين المللی کسب کردند.

واليبال موفقيتهايش را با نايب قهرمانی تيم نوجوانان در آسيا آغاز کرد و در دور پايانی مسابقات، مغلوب هند، ميزبان مسابقات شد.

نوجوانان ايران از هند به تايلند رفتند و در مسابقات قهرمانی جهان هم توانستند پس از شکست دادن جمهوری چک، پس از برزيل و هند به مقام سوم مسابقات برسند.

اما پس از نوجوانان نوبت جوانان بود که شهريور ماه در تهران، در برابر تيمهای ديگر جهان بايستند.

از شگفتی مسابقات همين بس که حريف برزيل در دور پايانی لهستان بود، اما شگفتی ها شامل حال جوانان ايران نشد. گرچه محمد سليمانی، بازيکن تيم ملی نوجوانان ايران، در ميان جوانان جهان عنوان امتيازآورترين بازيکن رقابتها را بدست آورد و ايران از حمايت بيش از ده هزار تماشاچی برخوردار بود، اما در نهايت، با شکست در برابر روسيه به مقام ششم جهان رسيد. البته همين مقام برای جوانان ايران، دو پله صعود محسوب می شد.

اما بزرگترين گام را تيم واليبال بزرگسالان ايران برداشت که اوايل خرداد ماه، پارک کی وون کره ای را به مدت چهار سال به عنوان مربی تعيين کرده بود. کارشناسان واليبال، به دست آوردن مقام سوم مسابقات قهرمانی مردان آسيا در چين را مهم ترين حادثه در واليبال ايران می دانند چرا که پس از ۳۷ سال ايران مجددا توانست در اين مسابقات به چنين مقامی دست يابد.


فوتبال

در سال 1382 مهدی مهدوی کيا به عنوان بازيکن سال آسيا انتخاب شد

فوتبال اما در عرصه رقابتهای بين المللی سال پرکاری را پشت سر نگذاشت. حضور در مسابقات مقدماتی المپيک ۲۰۰۴ آتن، مسابقات مقدماتی جام ملت های آسيا و مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ مهمترين حوادث بودند.

گرچه رفتار نامناسب تماشاگران مسابقه ايران و کره شمالی در نيمه آبان ماه که از مرحله مقدماتی جام ملتهای آسيا برگزار می شد، و پرتاب نارنجک صوتی بداخل زمين مسابقه، باعث اعمال محروميت هايی عليه تيم ملی بزرگسالان شد.
اما در نهايت انتخاب مهدی مهدوی کيا، هافبک ايرانی تيم باشگاه هامبورگ آلمان به عنوان بهترين بازيکن و مسعود مرادی به عنوان بهترين داور سال آسيا، و همچنين درخشش وحيد هاشميان مهاجم تيم باشگاه بوخوم آلمان، اين تلخی ها را به شيرينی بدل ساخت و حتی ياد باخت ايران در برابر اردن، در مقدماتی جام ملت های آسيا، و باخت به عراق در جام LG که عراق اولين بازی خود پس از جنگ را انجام می داد، را نيز از خاطره ها پاک کرد. در اين بين، پيروزی ايران در برابر نيوزيلند، در جام قهرمانی آسيا اقيانوسيه را نيز نبايد از ياد برد.

تيم ملی فوتسال، يا فوتبال سالنی هم مانند سالهای قبل موفق بود و توانست با برد شش بر يک در برابر ژاپن، در مسابقه نهايی پنجمين دوره مسابقات فوتسال آسيا، برای پنجمين بار قهرمان و بهترين تيم سال آسيا شود و شاهد آن باشد که وحيد شمسايی که چهار گل از شش گل را در مسابقه فينال به ثمر رساند، چمدانهايش را به مقصد باشگاه لاتزيو در ايتاليا ببندد و در کنار محمدرضا حيدريان، ديگر بازيکن تيم ملی فوتسال، اولين لژيونرهای اين رشته لقب بگيرند.

در رقابتهای داخلی هم اين تيم فوتبال سپاهان اصفهان بود که ۳ هفته مانده به پايان دومين دوره ليگ برتر فوتبال ايران قهرمان شد، عنوان بهترين تيم آسيا را در ماه مه بدست آورد و فصلی تازه ای را در فوتبال ايران آغاز کرد که در آن استقلال و پرسپوليس حرف اول را نمی زنند.


کشتی

کشتی آنطور که انتظار می رفت موفق نبود. در خرداد ماه در کشور هند، کشتی آزاد و فرنگی ايران قهرمان آسيا شد گرچه به اذعان کارشناسان، عدم حضور رقبای جدی باعث شد که بعنوان مثال، کشتی آزاد ايران بتواند در اين مسابقات از مجموع ۷۰ امتياز تيمی ۶۹ امتياز را کسب کند.

در مسابقات جوانان جهان هم، ايران در فرنگی و آزاد دوم شد گرچه در کشتی آزاد تفاوت ايران با روسيه، قهرمان مسابقات، تنها ۲ امتياز بود.

در شهريور ماه، کشتی آزاد اخبار را از نيويورک دنبال می کرد. کارشناسان کشتی اين مسابقات را مهمترين حادثه برای کشتی آزاد ايران در سال ۱۳۸۲ می دانند و معتقدند گرچه در سال ۲۰۰۲ ايران قهرمان کشتی آزاد جهان شده بود اما در مسابقات نيويورک با تنها يک مدال نقره و يک برنز عملکردی ضعيف را به نمايش گذاشت و به مقام سوم جهان رضايت داد.

در مسابقات کشتی فرنگی مردان جهان هم که به ميزبانی فرانسه انجام شد، تيم ايران نه تنها نتوانست موفقيتهای سال ۲۰۰۱ را تکرار کند، بلکه حتی يک مدال هم کسب نکرد و حسن رنگرز، اميد کسب مدال ايران هم در وزن خود به مقام هفتم رسيد و تنها توانست يک سهميه المپيک را برای کشتی فرنگی ايران بدست آورد.

آينده کشتی فرنگی ممکن است روشن تر باشد؛ مسابقات کشتی فرنگی نوجوانان آسيا در تايوان، شاهد قهرمانی ايران با ۵ مدال طلا، ۳ نفره و ۱ برنز بود که تحسين برانگيزترين کشتی ها را سعيد رمضانلو، فرنگی کار ۴۲ کيلوگرمی ايران گرفت.
او که در کشتی نهائی حريف ژاپنی را ظرف ۳۴ ثانيه شکست داد، در دو مسابقه ديگر هم حريفان خود را تنها ظرف ۹ و ۴۵ ثانيه از پيش رو برداشت.

در عرصه تحولات داخلی، جنجالی که دی ماه بر سر شرکت نکردن مهدی حاجی زاده، کشتی گير وزن ۷۴ کيلوگرم در آزمايش دوپينگ ايجاد شد نيز قابل توجه بود. او که در جريان مسابقه ای از ليگ برتر کشتی ايران هادی حبيبی را شکست داد، بعد از مسابقه حاضر به انجام آزمايش دوپينگ نشد.

او ابتدا ۲ سال از شرکت در مسابقات محروم و سپس بخشيده شد، محروميت از ۳ ديدار بعدی در ليگ هم در مورد او به اجرا در نيامد و حتی مجازات قانونی او، يعنی اعلام باخت با ضربه فنی در برابر هادی حبيبی هم صورت نگرفت که کارشناسان آنرا بعنوان عدم قاطعيت فدراسيون کشتی ارزيابی کردند و در اعتراض به اين امر، تيم هما از مسابقات ليگ برتر کناره گيری کرد.وزنه برداری، تکواندو و بسکتبال
از حسين رضازاده نقل شده که قصد دارد در المپيک، با بالا بردن رکورد خود، روی خودش را هم کم کند.

در وزنه برداری هم، طبق معمول سالهای اخير و به لطف تلاش حسين رضازاده، ايران سال موفقی داشت. او در نيمه دوم ارديبهشت توانست بعنوان برترين وزنه بردار مسابقات گراندپری(جايزه بزرگ) مجارستان انتخاب شود.

شهريور ماه هم زمان اوج فعاليت وزنه برداری ايران بود که در چين، مسابقات قهرمانی آسيا، ايران نه تنها با کسب ۱۹ مدال قهرمان آسيا شد، بلکه رضازاده هم توانست رکورد جهان را در حرکت يک ضرب، با نيم کيلو افزايش به ۲۱۳ کيلوگرم برساند.

اما پس از آن در آذرماه، نوبت به مسابقات جهانی وزنه برداری در ونکوور کانادا رسيد که گرچه ايران بر اساس شمارش امتياز پنجم شد اما در جدول مدالها، ۴ مدال طلا و يک برنز ايران، نايب قهرمانی هفتاد و سومين دوره مسابقات قهرمانی جهان را به ارمغان آورد.

اين مسابقات برای ايران بطور کامل شادی آور نبود و محمد حسين برخواه، وزنه بردار وزن ۷۷ کيلوگرم ايران، که بدشانس ترين ورزشکار اين مسابقات نام گرفت، در صحنه ای که حتی ديدنش هم دردآور بود، دچار در رفتگی مفصل آرنج شد. اما همين حادثه باعث شد محمد فلاحتی نژاد، ديگر وزنه بردار ايرانی در اين وزن، از سايه بيرون بيايد و با کسب دو مدال طلا در دوضرب و مجموع يک ضرب و دو ضرب، بعنوان بهترين وزنه بردار سال ۲۰۰۳ انتخاب شود.

حسين رضازاده هم علی رغم آنکه تلاشش برای بالا بردن رکورد خود بی نتيجه ماند اما در پی عدم حضور وزنه بردار قطری در رقابتهای دوضرب، توانست بازهم در وزن بالای ۱۰۵ کيلوگرم مقام اول را بدست آورد و شاهد آن باشد که در ايران چهارصدهزار قطعه تمبر، منقش به تصوير او به چاپ برسد.
همچنين از حسين رضازاده نقل شده که قصد دارد در المپيک، با بالا بردن رکورد خود، روی خودش را هم کم کند.

تکواندو اما در سال ۱۳۸۲ با مانع بزرگی روبرو شد بنام کره جنوبی. تيم تکواندوی ايران که مهرماه در آلمان و در کنار ۱۱۰ کشور ديگر در شانزدهمين دوره مسابقات قهرمانی جهان شرکت کرده بود، در حاليکه تا روز ماقبل آخر با ۶ امتياز برتری نسبت به کره جنوبی، در صدر رقابتها قرار داشت و اميدوار بود که پس از ۳۰ سال سکوی قهرمانی تکواندو جهان را از چنگ کره درآورد، در روز پايانی مسابقات، با برنده اعلام شدن يک تکواندوکار کره ای در برابر حريف ونزوئلايی، تنها با ۶ امتياز اختلاف نسبت به کره، به مقام دوم جهان رسيد.

در اين مسابقات شکست مهدی بی باک در برابر حريف کره ای، به اعتراض مربيان تيم ملی و در نهايت محروميت ۲ ساله غلامحسن ذوالقدر، سرمربی تيم ملی ايران انجاميد. گرچه اين محروميت بعدتر لغو شد و همچنين ايران توانست توسط سهيل کرمی و هادی ساعی، سهميه های المپيک خود را بدست آورد.

در بسکتبال، که برای اولين بار از زمان المپيک ۱۹۴۸، سفيری را به مسابقات جهانی می فرستاد، تيم جوانان ايران در جمع ۱۶ تيم، شانزدهم شد و تيم بزرگسالان ايران هم پس از ۸ سال دوری از رقابت های آسيايی، به مقام پنجم آسيا رسيد.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران