BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
داوود کريمی، از آرمانخواهان نخستين
 

 
 
داوود کريمی
کريمی بعد از مجاهدتهای بسيار و زخم برداشتن در جبهه های جنگ با عراق و مصدوميت شيميايی با نوعی سکوت قهرآميز از حکومت، به تراشکاری و قالب سازی در يکی از نقاط فقير نشين تهران مشغول شد و از همه امتيازات گذشت
درگذشت داوود کريمی از بارزترين چهره های نسل اول مدافعان جمهوری اسلامی، تمامی چهره های روزهای اول انقلاب را که اينک در جناحهای سياسی رقيب هم قرار گرفته اند روز سه شنبه (هفتم سپتامبر) در کنار هم قرار داد و حسن خمينی نوه بنيانگذار جمهوری اسلامی با خواندن نماز بر جنازه اين فرمانده سابق به نوعی از جانب آيت الله خمينی از نسلی قدردانی کرد که ربع قرن پيش با حضورش سقوط رژيم سلطنتی و استقرار حکومت اسلامی امکان پذير شد.

آنچه چهره داوود کريمی را نسبت به همرزمانش برجستگی داد، آن بخش از زندگينامه اوست که بعد از مجاهدتهای بسيار و زخم برداشتن در جبهه های جنگ با عراق و مصدوميت شيميايی [که سرانجام روز دوشنبه وی را در پايان درد و رنج بسيار از پا درآورد]، با نوعی سکوت قهرآميز از حکومت، به تراشکاری و قالب سازی در يکی از نقاط فقير نشين تهران مشغول می شود و از همه امتيازات می گذرد.

داوود کريمی 57 ساله از سالهای نوجوانی به جمع مخالفان رژيم سلطنتی پيوست و در هسته های چريکی وارد شد و پس از اختلاف با سازمان مجاهدين خلق به لبنان رفت و به عمليات چريکی عليه اسرائيل پيوست و همانجا با مصطفی چمران وزير دفاع پيشين و محسن رضائی و يحيی رحيم صفوی فرماندهان سابق و فعلی سپاه پاسداران همراه شد.

همزمان با پيروزی انقلاب به تهران برگشت و در زادگاهش نازی آباد به تشکيل هسته های مسلحانه پرداخت و از جمله بنيانگذاران سپاه پاسداران شد.

روزنامه ها نوشتند: مقاماتی که امروز به تجليل از اين فرمانده سابق پرداخته اند در زمان سختيها و مشکلات او و خانواده اش کجا بودند و چه کردند

با آغاز جنگ داخلی فرماندهی سپاه کردستان را به عهده گرفت و پس از آغاز جنگ با عراق به جبهه ها رفت و فرماندهی چندين بخش به عهده او افتاد و همانجا بود که با ابوالحسن بنی صدر فرمانده کل قوا و رييس جمهور بشدت درگير شد.

کريمی در عمليات جنگی فاو با فروافتادن بمبهای شيميايی سلامت خود را از دست داد و عملاً مصدوم شيميايی شد اما معالجات را نيمه کاره گذاشت و در عمليات مرصاد که همزمان با پذيرش قطعنامه 598 شورای امنيت سازمان ملل متحد برای مقابله با حمله مجاهدين خلق طراحی شده بود شرکت جست و ترکش گلوله ای در قلب وی جا گرفت.

پس از پايان جنگ هم به سرپرستی طرح موسوم به "العاديات" منصوب شد که برای مبارزه با قاچاق مواد مخدر در شرق کشور ايجاد شد و اين آخرين سمت رسمی او بود.

داوود کريمی از پانزدهمين سال جمهوری اسلامی ديگر گرد کارهای رسمی نگشت و به دکان تراشکاری خود در جنوب تهران رفت و به کار مشغول شد.

آنچه داوود کريمی را واداشت تا با وجود سوابقی که او را مستحق امتيازات و مقامات بلند می کرد به مغازه کوچکی در باقرآباد جنوب تهران برساند که در آنجا به زندگی محقری و زاهدانه ای با قالبسازی می پرداخت و در همان حال با بيماری و زخمهای جانکاه مبارزه می کرد، اعتراض به روند اداره کشور بود که سرانجام نتيجه خود را در دی ماه سال 72 نشان داد.

زندانی شدن داوود کريمی فرمانده صاحب نام سپاه که به فاشگويی شهرت داشت، همزمان با دورانی رخ داد که ديگر هم محلهای نازی آبادی او نيز از حکومت به نوعی کنار گذاشته شده بودند.

حسن خمينی نوه بنيانگذار جمهوری اسلامی با خواندن نماز بر جنازه اين فرمانده سابق به نوعی از جانب آيت الله خمينی از نسلی قدردانی کرد که ربع قرن پيش با حضورش سقوط رژيم سلطنتی و استقرار حکومت اسلامی امکان پذير شد

سعيد حجاريان معاونت وزارت اطلاعات را ترک گفته و به تحقيق در مرکز پژوهشهای استراتژيک مشغول شده بود، عباس عبدی همان روزها به علت انتقاد از برنامه های اقتصادی دولت هاشمی رفسنجانی برای نه ماه در سلول انفرادی جا گرفته بود و عمادالدين باقی نيز در صف منقدان قرار گرفته و عملاً مجبور به کارهای تحقيقاتی شده بود.

در جريان تشييع جنازه داوود کريمی، سعيد حجاريان بر صندلی چرخدار، عمادالدين باقی محکوم دادگاه ها و بازمانده از آخرين کار خود، انتشار روزنامه جمهوريت، و عباس عبدی در زندان سرنوشت امروزی نازی آباديها را مشخص می کنند.

به تعبير کسانی که تاريخ جمهوری اسلامی را نوشته اند از نيمه دهه دوم اين جمهوری، با استقرار جناحی خاص در رأس نهادها و سازمانهای اطلاعاتی و مسلح، تصفيه آرامی آغاز شد که برکناری آيت الله منتظری از نيابت آيت الله خمينی زمينه ساز آن بود.

سردبير روزنامه آفتاب يزد همزمان با تشييع جنازه پرشکوه داوود کريمی بدون اشاره مستقيم به دوران پنج ماهه زندان او اين سؤال را مطرح کرد که مقاماتی که امروز به تجليل از اين فرمانده سابق پرداخته اند در زمان سختيها و مشکلات او و خانواده اش کجا بودند و چه کردند.

حسين الله کرم، از سران گروههای تندرو هوادار محافظه کاران در تشييع جنازه داوود کريمی

سعيد حجاريان نيز در گزارش روز سه شنبه روزنامه شرق باز اين بخش از زندگی داوود کريمی را به اشاره گذراند و گفت او با وجود آنکه بعد از جنگ انزوا را برگزيد اما همانجا هم جفا ديد و ملامت كشيد اما دم نزد و هيچ توقعى نداشت و با واژه هاى «استغنا از خلق و صبر در مصائب» از اين ماجرا هم گذشت.

در بزرگداشت داوود کريمی، آيت الله منتظری، آيت الله خامنه ای و آقای هاشمی رفسنجانی اطلاعيه صادر کردند، تمامی مقامات با فرستادن نماينده در مراسم شرکت جستند و روزنامه های هر دو جناح سياسی با کلمات و جملات حماسی از وی ياد کردند و او را مظهر مقاومت نسلی دانستند که با حضور خود انقلاب را ممکن کرد و جمهوری اسلامی را استقرار بخشيد.

به نظر می رسد يادآوری سرگذشت داوود کريمی که از يک سال پيش زخمهای شيميايی و دردهای کشنده آزارش می داد، بيش از آنکه مشخصات وی را به عنوان فرماندهی از سپاه پاسداران و رزمنده ای معتقد به انقلاب اسلامی پيش چشم نسل جديد بگشايد يادآور نسلی بود که آرمانخواهان دهه شصت نام گرفته اند، آرمانخواهانی که اگر ازتفکر مدرن چپ بودند يا از گرايشهای سنتی مذهبی، گذر روزگار چيزی از آرمانهايشان باقی نگذاشته، چنان که به نوشته روزنامه شرق از داوود کريمی نيز تا سال پيش کسی در دکان تراشکاری اش سراغی نمی گرفت.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران