http://www.bbcpersian.com

21:49 گرينويچ - سه شنبه 16 نوامبر 2004

جمشيد برزگر
کارشناس مسائل سياسی ايران

احکام نمايندگان مجلس ششم اجرا می شود

جمال کريمی راد، سخنگوی قوه قضاييه، روز سه شنبه، 26 آبان اعلام کرد که احکام صادر شده عليه شماری از نمايندگان اصلاح طلب مجلس ششم، به زودی اجرا خواهد شد.

وی در نشست هفتگی خود با خبرنگاران، گفت احكام صادر شده برای اين عده قطعی و لازم ‌الاجرا است و دادسرای تهران بايد آن را اجرا كند و به نظر می ‌رسد مانعی برای اجرای اين احکام وجود نداشته باشد.

فاطمه حقيقت جو، محسن ميردامادی، حسين لقمانيان و محمد دادفر از جمله نمايندگانی هستند كه احکام صادر شده درباره آنان قطعی اعلام شده است.


اين نمايندگان در سال های اخير عمدتا به دليل اظهارات و اقداماتشان در مقام نماينده مجلس، از سوی دستگاه قضايی محاکمه و به زندان محکوم شده بودند، اما اجرای احکامشان تا پايان دوره نمايندگی به تعويق افتاده بود.

اظهارات آقای کريمی راد، درعين حال با واکنش منفی نمايندگان مجلس ششم مواجه شده است و آنان اين اقدام دستگاه قضايی را خلاف قانون اساسی تلقی کرده اند.

بسياری از نمايندگان مجلس ششم، که شمارشان نزديک به شصت تن دانسته شده، در متن تنش های افزايش يافته جناحی، بارها از سوی دستگاه قضايی به دليل اتهاماتی نظير، نشر اکاذيب، تشويش اذهان عمومی، تبليغ عليه نظام و توهين به مسئولان و مقدسات به دادگاه فراخوانده شدند.

اما نمايندگان، با رد چنين اتهاماتی، با استناد به اصل مصونيت پارلمانی، گفته ها و اظهارات خود را بخشی از وظايف نمايندگی مجلس قلمداد و در مقابل، قوه قضاييه را متهم می کردند که با برخوردی سياسی و نه قضايی، در پی اعمال فشار به اصلاح طلبان برای منصرف کردن آنان از پيگيری برنامه هايشان است.

با وجود اين، قوه قضاييه بی توجه به چنين انتقاداتی، در تمامی دوران فعاليت مجلس ششم، رويکرد خود را پی گرفت و از جمله شماری از نمايندگان را به زندان محکوم کرد و در مقابل، اصلاح طلبانی که مجلس و دولت را در اختيار داشتند، نتوانستند از تداوم چنين فرآيندی جلوگيری کنند.

البته جز در يک مورد، مسئولان دستگاه قضايی امکان اجرای حکم حبس نمايندگان مجلس را پيدا نکردند و همان زمان نيز سخن از آن گفتند که با پايان يافتن دوران نمايندگی، احکام صادر شده به مرحله اجرا در خواهند آمد.

بازتاب گسترده زندانی شدن حسين لقمانيان، نماينده همدان و تهديد مهدی کروبی، رييس مجلس ششم مبنی بر ترک مجلس، موجب شد که آقای لقمانيان، که به دليل اظهاراتش در مجلس بازداشت شده بود، پس از چند روز از زندان آزاد شود.

اما آزادی آقای لقمانيان، به معنای توقف روند احضارهای پی در پی و گشوده شدن پرونده های مختلف عليه نمايندگان اصلاح طلب و در مواردی صدور احکام قضايی عليه آنان نبود.

تقريبا تمامی نمايندگان سرشناس و شاخص جناح اصلاح طلب مجلس، به دلايل متفاوت، از نطق های پيش از دستور گرفته تا انجام مصاحبه و نوشتن نامه به آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و يا داشتن سمت های ديگر، نظير مدير مسئولی روزنامه ها و عضويت در مجامع گوناگون، به دادگاه فراخوانده شدند.

بهزاد نبوی، محسن آرمين، الهه کولايی، محمد نعيمی پور، شهربانو امانی، حاصل داسه، بهاءالدين ادب، احمد بورقانی، علی اکبر موسوی خوئينی و محمد رضا علی حسينی از جمله نمايندگانی بودند که هر چند در نهايت تبريه شدند، اما اغلب به دليل اظهار نظر و يا اقدامات خود در مقام يک نماينده مجلس به دادگاه احضار شدند.

آخرين موج احضار نمايندگان، اسفند ماه سال گذشته، پس از پيروزی محافظه کاران در انتخابات مجلس هفتم آغاز شد و طی آن، به ويژه نمايندگانی که در اعتراض به نحوه برگزاری اين انتخابات استعفا کرده و يا دست به تحصن زده بودند، به دادگاه فراخوانده شدند.

با اين همه، از آن هنگام به بعد، اقدامی برای اجرای احکام قضايی صادر شده عليه نمايندگان مجلس ششم صورت نگرفته بود.

از همين رو، اظهارات سخنگوی قوه قضاييه در اين مورد که اجرای اين احکام به زودی آغاز خواهد شد، در شرايط کنونی می تواند به طور مستقيم از تحولات جاری در مناسبات قدرت و رويدادهای پيش رو تاثير پذيرفته باشد.

به بيان ديگر، چنين اقدامی، می تواند بخشی از پروژه ای باشد که محافظه کاران از مدتی قبل آغاز کرده اند و هدف از آن، افزايش فشار بر اصلاح طلبان درون حاکميت برای گرفتن هرگونه ابتکار عمل از آنان در آستانه انتخابات رياست جمهوری سال آينده است.