BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:54 گرينويچ - يکشنبه 09 ژانويه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پرونده سايت های اينترنتی؛ پيگيری های تازه و نتايج مبهم؟
 

 
 
محمد خاتمی
آقای خاتمی تاکيد کرده است که نبايد از موضوع پرونده استفاده تبليغاتی و سياسی بعمل آيد
محمد خاتمی، رييس جمهوری، روز يکشنبه 20 دی ماه (9 ژانويه)، سرانجام به سکوت خود در قبال پرونده سايت های اينترنتی و مسايل مطرح شده در ارتباط با اين پرونده پايان داد و گفت پرونده سايت های اينترنتی را تا آخر پيگيری می کند و از جمله در همين زمينه به زودی با محمود هاشمی شاهرودی، رييس قوه قضاييه ديدار و گفتگو خواهد کرد.

آقای خاتمی در جمع خبرنگاران با اشاره به اظهارات اخير شماری از متهمان اين پرونده که از اعمال فشار و شکنجه در دوران بازداشت خود سخن گفته اند، اظهار داشته: "حتی اگر ده درصد آنچه که اين دوستان ادعا می کنند درست باشد، به هيچ وجه متناسب با شان جمهوری اسلامی و نظام عادلانه ما نيست و بايد با آن برخورد شود."

رييس جمهوری درباره جزييات اين برخورد توضيحی نداده و نگفته است که در صورت تاييد صحت اين ادعاها، چه تدابيری برای جلوگيری از تکرار وقايع مشابه انديشيده خواهد شد.

او در مقابل با تاکيد بر اين موضوع که از اين پرونده نبايد استفاده تبليغاتی و سياسی کرد، اظهار اميدواری کرده که بازجويان و مسئولان پرونده که به بدرفتاری متهم شده اند، روزنامه نگاران و وبلاگ نويسان را به دليل اظهارات اخيرشان تحت فشارهای تازه قرار ندهند.

با موضع گيری های تازه درباره نحوه بازجويی و نگهداری از متهمان پرونده سايت های اينترنتی، اکنون اين پرونده و زوايای پنهان مانده آن، به موضوعی عمده در بالاترين سطوح رهبری در جمهوری اسلامی بدل شده است و انتظار می رود که در روزهای آينده، تحولات تازه ای در اين زمينه روی دهد

پيش از اين، شماری از سازمان های مدافع حقوق بشر، از جمله سازمان نظارت بر حقوق بشر و گزارشگران بدون مرز نسبت به امنيت جانی تعدادی از متهمان پرونده سايت های اينترنتی هشدار داده بودند.

روز يکشنبه، در همان حال که محمد خاتمی از پيگيری پرونده سايت های اينترنتی و دريافت "گزارش های ناراحت کننده" درباره اين پرونده سخن می گفت، روزبه ميرابراهيمی و اميد معماريان، دو تن از متهمان پرونده بار ديگر در دادسرا حاضر شده بودند تا توضيحات تازه ای به بازپرسان ارايه دهند.

در همين حال، اعلام شده که شهرام رفيع زاده، يکی ديگر از بازداشت شدگان پرونده سايت های اينترنتی نيز مجددا به دادسرا احضار شده است.

اميد معماريان و روزبه ميرابراهيمی، که پيش از اين با انتشار نامه هايی، از خوش رفتاری ماموران و بازجويان در دوران بازداشت سخن گفته و بخشی از اتهامات مطرح شده عليه خود را پذيرفته بودند، هفته گذشته در جلسه هيئت پيگيری و نظارت بر قانون اساسی، مدعی شدند که اين نامه ها را تحت فشار نوشته اند و در دوران زندان، با آنان بدرفتاری شده است.

 حتی اگر ده درصد آنچه که اين دوستان ادعا می کنند درست باشد، به هيچ وجه متناسب با شان جمهوری اسلامی و نظام عادلانه ما نيست و بايد با آن برخورد شود
 
محمد خاتمی

به نظر می رسد که با اظهارات اين دو، در پی اظهارات مشابهی از سوی پنج متهم ديگر پرونده، تلاش برای بررسی ادعاها در مورد بدرفتاری با بازداشت شدگان ابعاد تازه ای يافته است.

با اين همه، خبرگزاری جمهوری اسلامی، (ايرنا) روز يکشنبه، 20 دی ماه، نامه ای را با امضای جواد غلام تميمی، يک متهم ديگر اين پرونده منتشر کرد که در آن، وی بار ديگر تاکيد کرده که در مدت بازداشت، رفتاری جز رافت اسلامی از ماموران نيروی انتظامی و مسئولان زندان اوين نديده است.

آقای تميمی، در نامه خود که خطاب به محمد خاتمی نوشته شده، اظهار داشته يک عضو سابق هيئت دولت از وی خواسته که به رسانه ها اعلام نکند که از برخوردهای صورت گرفته در زندان راضی است.

وی نامی از کسی نبرده، اما اشاراتش به روشنی متوجه محمد علی ابطحی، مشاور رييس جمهوری است که با انعکاس گفته های متهمان در جلسه هيئت نظارت بر اجرای قانون اساسی، رسيدگی به اين پرونده را در درون حاکميت وارد سطح تازه ای کرد.

اما محمد علی ابطحی، مشاور رييس جمهوری در واکنش به اين نامه، خبر از ملاقات هفته پيش جواد غلام تميمی با خود داده و گفته وی در اين ديدار اعلام کرده که حاضر است در قبال دريافت کمک مالی، با آنکه با او بدرفتاری نشده، از سختی های دوران بازداشت سخن بگويد، اما آقای ابطحی می گويد که اين تقاضا را رد کرده است.

جواد غلام تميمی، در نامه خود به آقای خاتمی تاکيد کرده که همانند برخى از ديگر متهمان اين پرونده از سوی جريانی تحت فشار است تا عليه نظام جمهوری اسلامی سياه نمايى کند.

پيش از اين، سعيد مرتضوی، در پی شکايت فرشته قاضی، يک متهم ديگر پرونده از بازجوی خود، وی و شماری از چهره های سياسی و مطبوعاتی از جمله محمد علی ابطحی، ماشاءالله شمس الواعظين و عيسی سحرخيز را به دروغگويی و تلاش برای سياه نمايی عليه جمهوری اسلامی متهم کرده و نسبت به برخورد با آنان هشدار داده بود.

در اين ميان، جبهه مشارکت ايران اسلامی نيز روز يکشنبه، 20 دی، با انتشار اطلاعيه ای، نسبت به آنچه آن را فعال شدن مجدد باندهای قانون گريز و خشونت طلب خوانده، هشدار داده است.

در اين اطلاعيه، با اشاره به پرونده سايت های اينترنتی، گفته شده: "اگر آن روز که ماجراى قتل هاى زنجيره اى افشا شد، همه از آن درس گرفته بوديم و به جای ايجاد دستگاه های موازی، ريشه ها و بقايای آن را از دستگاه های امنيتی، اطلاعاتی و قضايی پاک می کرديم، هرگز پس از آن شاهد چنين اتفاقات ننگينی نبوديم."

جبهه مشارکت در عين حال با تاکيد بر اينکه "تسامح بيشتر در برابر عاملان و آمران اين فجايع پذيرفته نيست"، برخورد با مسئولان پرونده سايت های اينترنتی را به مساله انتخابات رياست جمهوری سال آينده پيوند داده و از همه نامزدهای رياست جمهوری در همه جناح ها خواسته که برای ايجاد مکان و فضای رقابت در عرصه عمومی بکوشند و اجازه ندهند "عرصه عمومى با جولان غير قانونى عده اى خشونت طلب با افکار ميليتاريستی، بيش از پيش تضعيف شود."

اين بيانيه در شرايطی منتشر شده که پيش از اين، برخی منابع خبری نزديک به اصلاح طلبان اعلام کرده بودند مهدی کروبی، دبير کل مجمع روحانيون مبارز و کانديدای انتخابات رياست جمهوری سال آينده نيز ادعای شکنجه متهمان پرونده سايت های اينترنتی را پيگيری خواهد کرد.

به اين ترتيب، با موضع گيری های تازه درباره نحوه بازجويی و نگهداری از متهمان پرونده سايت های اينترنتی، اکنون اين پرونده و زوايای پنهان مانده آن، به موضوعی عمده در بالاترين سطوح رهبری در جمهوری اسلامی بدل شده است و انتظار می رود که در روزهای آينده، تحولات تازه ای در اين زمينه روی دهد.

هر چند از هم اکنون نمی توان به روشنی درباره نتايج اين پيگيری ها داوری کرد و انتظار داشت که اين پرونده نيز درنهايت به سرنوشت شماری از پرونده های مشابه در سال های اخير، نظير قتل های زنجيره ای، سيامک پورزند و زهرا کاظمی دچار نشود.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران