BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:40 گرينويچ - سه شنبه 01 فوريه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گفتگوی اختصاصی با فرح پهلوی
 
مرتضی رئيسی در حال گفتگو با فرح پهلوی

فرح پهلوی ملکه سابق ایران به دعوت بنیاد "اشتایگر اوارد" در آلمان و دکتر "هنریته اوهو ون" سفیر ویژه یونسکو از تاریخ 23 تا 25 ژانویه از چند مرکز فرهنگی، هنری و یک موزه در شهر بوخوم که نمایشگاهی تحت عنوان "شکوه ایران باستان" در آن به مدت هفت ماه دایر است دیدار کرد.

گفتگو با انجمن بانوان شهر "مونشن گلادباخ" و مقامات فرهنگی و شهرداران چند نقطه مورد بازدید نیز از جمله برنامه های این دیدار بود.

اما نقطه اوج دیدار ملکه سابق ایران در ایالت "نورد راین وست فالن" آلمان، حضور او در شب نشینی با شکوه شهر "دورتموند" و دریافت جایزه "اشتایگر اوارد" از دست هنریته اوون، سفیر ویژه یونسکو بود.

سفیر یونسکو، در سخنانی که به این مناسبت ایراد کرد فرح پهلوی را یک زن صاحب اراده نیرومند، نیکوکار و خدمتگزار در عرصه کمک به کودکان و بانوان نامید و از حضور او در فعالیت های یونسکو در زمينه جمع آوری کمک برای کودکان قدردانی کرد.

مرتضی رئیسی همکار ما، در هتل محل اقامت فرح پهلوی ملکه سابق ایران در دورتموند با وی به گفتگو نشست:فعالیت های روزانه شما چگونه است؟

پیش از همه درود به هموطنان در داخل و خارج از کشور. روزهای من، والله از صبح تا شب مشغولم با نامه ها و ای میل هایی که از سراسر دنیا به من می رسه، از ایرانیان از خارجیان و واقعا تا آنجا که از دستم بر میاید سعی می کنم جوابگوی تقاضاهاشون و خواسته هاشون باشم که وقت زیادی می گیره و واقعا تمام روز مشغولم و با مصاحبه ها، با شنیدن اخبار ایران و وارد بودن به آنچه در ایران می گذره.

چرا در مورد فعالیت های شما کمتر مطالبی منتشر میشه و افکار عمومی چندان در جریان کارهائی که می کنید قرار نمی گیره؟

طبیعتا مصاحبه هائی که میشه و کارهائی که انجام می گیره یک گروهی می بینن و همیشه همه نمی توانند خبردار شوند. مهم برای من این است که کاری از دستم برآید برای ایران و ایرانیان و افرادی که به من مراجعه می کنند. نظر این نیست که واقعا همه بدانند، مهم برای من اینه که بتوانم کار مثبتی که از من ساخته است انجام دهم.

نظرتان راجع به زنان ایران چیست، درباره فعالیت های زنان ایران بویژه پس از انقلاب اسلامی در ایران چه نظری دارید؟

من واقعا به زنان ایران افتخار می کنم. در تمام این مدت سخت، چه در خارج از ایران که زنان واقعا سعی کرده اند خانواده را با تمام مشکلات نگهدارند، و بخصوص در داخل ایران با تمام زجرها و تمام مشکلات. زنان ایران در سنین مختلف واقعا زحمت می کشند، خیلی تحصیل کرده شدن و فعالیت می کنن و من خیلی ایمان دارم که زنان ایران در آزادی ایران و رسیدن ايران به مردمسالاری نقش مهمی خواهند داشت.

نظرتان در باره جامعه ایران بعد از انقلاب و بویژه نسل جوان چیست؟

طبیعتا گروههائی که در خارج از کشور هستند، مثل تمام افرادی که در تبعید بسر می برند، گرفتاریها و مشکلات و صحبت های خودشون را دارند مثل تمام تبعیدیهای دنیا. ولی در داخل ایران روز بروز می بینم بخصوص جوانان ایران، باز دوباره با تمام مشکلات، با تمام سختی ها، با تمام گرفتاریها چقدر جوانان، پرکار، پر امید و پر انرژی اند و واقعا اینها به ما که بیرون هستیم و به هر صورت هر کدام سهم سختی های خودمون را داریم انرژی میده، همانطور که من سعی می کنم در هر فرصتی که پیش می آید به آنها انرژی بدهم. مطمئن هستم که مردم ایران با همکاری همدیگر و با فعالیت های خود به آرزوئی که دارند که همان مردمسالاری ایران و یکپارچگی ایران است خواهند رسید.

نقش خود شما در جامعه امروز ایران چیست، ارتباطات شما با ایران چگونه است و نظرتان در مورد نقش سیاسی فرزندتان رضا پهلوی چيست و ارتباطتان با ایشان به چه نحو است؟

در تمام این سالها فکر کردم اول از همه روحیه ام را حفظ کنم. با تمام پستی ها و بلندیهای زندگی و با تمام غمی که در دل دارم... آدم می بینه که بر هموطنانش چه می گذره در داخل ایران و مملکتی که می تونست چی باشه و چی شد، و در ارتباط بودن با اتفاقاتی که در ایران می افته و تا اونجائی که از من برمیاد در تمام ملاقات ها در سراسر دنیا، چه با هموطنان چه با خارجیان در سطوح مختلف بتونم راجع به ایران و مسائل ایران صحبت کنم و بگم که واقعا آزادی ایران، مردمسالاری ایران، صلح و ثبات ایران اهمیت داره برای منطقه و برای تمام دنیا. ارتباط من با فرزندم ارتباط خیلی نزدیکی است طبیعتا من همیشه با ایشون صحبت می کنم و در مورد مطالب سیاسی نظرشون را می خواهم که من هم در همان راه قدم بردارم.

این روزها از جانب بعضی از فعالان سیاسی ایران موضوع لزوم برگزاری رفراندم برای تغيیر قانون اساسی مطرح شده. بسیاری از فعالان سیاسی دیگر، در این مورد اظهار نظر کردند از جمله فرزند شما رضا پهلوی. می خواستم ببینم نظر شما در این مورد چیه؟

بعد از 25 سال افرادی که علاقمند به مملکت هستند و به آزادی ایران می اندیشند دور هم جمع شدند با نظرات سیاسی مختلف. آن چیزی که مهم است احقاق حقوق مردم است و اینکه مردم ایران بتوانند در آزادی رای خودشان را بدهند و من فکر می کنم این کاری است که همه مردم باید در آن مشارکت داشته باشند حالا نمی شود وارد این جزئیات شد که ترتیب کار چگونه باشد ولی امیدوارم که این همبستگی ادامه یابد و به آن آرزوئی که همه داریم برسیم.

غالبا گفته و مشاهده می شود که گروههای سلطنت طلب دچار اختلاف هستند و این اختلافات زیاد است. نظرتان در این مورد چیست و آیا خود شما برای بازگشت سلطنت در ایران آینده ای می بینيد و به چه شکلی؟

اختلاف نظر جزو دمکراسی است، فقط گروههائی که واقعا طرفدار یک ایدئولوژی دستوری هستند اونها با هم بحث و گفتگو ندارند و گرنه اونهائی که آزادیخواهند طبیعتا تا ابد بحث و گفتگو و نظرات مختلف خواهند داشت. نظرم در مورد آینده ایران هم واقعا آن چیزی است که فرزندم تمام این 25 سال زحمت کشیده و کار می کنه و فعالیت می کنه با افرادی با نظرات سیاسی مختلف، اینه که ایران به آزادی و به مردمسالاری برسه و جدائی دین از حکومت برای احترام به دین و یکپارچگی ایران و روزی که انشا الله ایرانیان آزاد باشند. بسته به آنها است، با نظر خواهی، با رفراندم تصمیم بگیرند که آیا یک سلطنت مشروطه می خواهند یا هرنوع سیستم دمکراتیک دیگری را.

فرض کنیم که اکنون ما به 25 سال پیش برگشتیم و شما هم به همون وضع و شرایط 25 سال پیش، از این جریانی که در ایران اتفاق افتاده و دوران بعد از آن، شما از این رویدادها چه درسی گرفتید، عملکردتان چگونه می بود؟

طبیعتا تمام این 25 سال همه ما ایرانیهای بیرون که دور هم جمع می شیم می گیم چی شد؟ چرا شد؟ چکار می تونستیم بکنیم که نشه؟ و بعد به این نتیجه می رسیم که دیگه گذشته گذشت، امروز فکر می کنیم که چه باید بکنیم که دوباره مملکت به آزادی برسه. از نظر خصوصی واقعا اگر به گذشته برگردم از نظر شخص خود من تا اونجائیکه در امکاناتم بود کار کردم و فکر نمی کنم چیزی غیر از این می کردم.

از نظر خصوصی ایکاش بيشتر وقت بود که بعنوان یک زن برای همسرم و بعنوان یک مادر برای بچه هام بودم. از نظر سیاسی این سئوال باید برای همه مطرح بشه. طبیعتا همه گروههای مخالف یا موافق، همه به هر صورت فکر می کنم درسی گرفته اند و بعضی ها با شجاعت ميگن که چه اشتباهاتی در آن موقع کرده اند که به این روز رسید. این سئوال شما هم این نتیجه را می رسونه که به هر صورت این چیزی که شد مثبت نبود خیلی منفی بود برای مملکت.

برگردیم به 25 سال پیش. طبیعتا باید موقعیت اون زمان را در نظر گرفت که شرایط فرق داشت. ولی من فکر می کنم که شاید اگر احزاب سیاسی موافق متشکل تربودند، یک مقدار چیزی که هميشه شاه فقید می خواست، یک آزادیهای بیشتری از لحاظ سیاسی داده شود، زودتر داده می شد شاید گروههای متشکل معتقد سیاسی بیشتری بودند که می توانستند دربرابر گروههائی که مخالف بودند و متشکل بودند و از خارج هم کمک می گرفتند جوابگو باشند. آونوقت باز می شد گفت که به اینجا نمی رسیدیم ولی خوب اون موقع یادتون هست که همه در چه حالتی بودند و چه فشارهائی از داخل و از خارج بود که امید می دادند که [مردم] مملکت بهتری خواهند داشت.

از شاه فقید خيلی انتقاد میشه و خیلی ها می گویند عملکرد ایشان باعث وضعی شده که ما در باره آن داریم صحبت می کنیم، نظر خود شما در باره این انتقادها چیست؟

طبیعتا این انتقادها از جانب گروههای مختلف متفاوت است. هر گروهی چون که نتیجه این انقلاب برای مملکت منفی بوده، یک گروه دیگری را مقصر می دونه. همانطور که می دونین بعضی ها میگن تقصیر بی بی سی است، بعضی ها انگلیس، بعضی ها آمریکا، بعضی ها میگن گروههای مخالف و بعضی ها میگن خود دولت دست اندرکار. یک مثلی است که میگن جنگی که برنده شد همه شرکت کردند ولی وقتی که بازنده شد یک نفر مقصر شد.

چیزی که برای من الان هست اینه که به هر صورت پادشاه فقید ایران تمام هم و غمش ایران و عشق به ایران بود. مردم عوض نشده بودند. چطور اونهائی که وعده می دادند نتونستند اوضاع را بهتر کنند. و واقعا هر روز که می گذره احترام من به ایشون بیشتر میشه. با تمام مشکلات اون مملکت را به کجا رسوندند و اگر این اتفاق نیفتاده بود ایران اکنون کجا بود. مقایسه کنیم که 25 سال پیش ایران کجا بود، منطقه در چه حالی بود، دنیا در چه حالی بود و امروز در چه حالی است و مطمئنم که خاطره ایشون، زحمات ایشون... دیگه منتظر تاریخ نباید بشیم امروز هم خیلی از ایرانیها واقف هستند که ایشون چه کارهائی برای مملکت کرد.

یک سئوال آخر، شما امروز يک کت نارنجی زيبا برتن دارید آیا معنی خاصی دارد یعنی با توجه به وضع اوکراین آنرا پوشیدید؟

معمولا این رنگ را من کمتر می پوشم ولی حالا پوشیدم و موقع پوشیدن به فکر اوکراین افتادم، به هر صورت یک سمبل است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران