BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:36 گرينويچ - سه شنبه 15 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تهران و شلوغی های پيش از سال نو
 

 
 
مردم برای خريد نوروزی از خانه ‌ها بيرون آمده‌ اند و هرچه که گويندگان اخبار ترافيک راديو پيام سعی می‌کنند شنوندگان خود را در خانه ‌ها نگه دارند، راه به جايی نمی‌برند
مردم برای خريد نوروزی از خانه ‌ها بيرون آمده‌ اند و هرچه که گويندگان اخبار ترافيک راديو پيام سعی می‌کنند شنوندگان خود را در خانه ‌ها نگه دارند، راه به جايی نمی‌برند
در تهران هر جا که مغازه‌ای باشد، ترافيک سنگين است. از مبل فروشی‌های خيابان ولی‌عصر گرفته تا مانتوفروشی‌های ميدان هفت تير و کتاب ‌فروشی‌های زير پل کريمخان زند. برای همين بار ترافيک تهران که عصرها در بزرگراه ‌های پايتخت بود، به خيابان ‌های اصلی و مراکز خريد تغيير جهت داده است.

مردم برای خريد نوروزی از خانه ‌ها بيرون آمده‌ اند و هرچه که گويندگان اخبار ترافيک راديو پيام سعی می‌کنند شنوندگان خود را در خانه ‌ها نگه دارند، راه به جايی نمی‌برند. اين راديو بارها از مردم خواسته است تنها در صورتی از خانه خارج شوند که کاری ضروری دارند.

شهردار تهران که از ابتدای مديريت جديد بر اين عقيده بود که نمايشگاه ‌های برپا شده در مرکز توسعه صادرات مسبب ترافيک سنگين در بزرگراه چمران است، امسال از برپايی نمايشگاه فروش بهاره که برای فروش ارزان لباس تدارک ديده می‌شد، جلوگيری کرد.


هرچند اين اقدام سبب سبک شدن بار ترافيک در برخی از نقاط تهران شده است اما مردمی که قصد خريد برای سال نو را دارند، به مراکز خريد و خيابان‌ها رفته و شلوغی را در تمام نقاط شهر پخش کرده‌ اند.

ماموران راهنمايی و رانندگی نيز در نقاط شلوغ شهر ايستاده‌اند تا از اين بار ترافيک بکاهند. ماموران سر چهارراه ‌ها حاضرند تا رانندگان تاکسی و مسافرکشها برای سوار و پياده کردن مسافران در ورودی‌های چهارراه ‌ها نايستند. برخی از نيروهای پليس هم در بزرگراه‌ها و خيابانهای اصلی شهر روی خطوط سفيد می‌ايستند تا در ساعات شلوغی از پيشروی رانندگان بر خطوط عابر پياده جلوگيری کنند.

رئيس راهنمايی و رانندگی تهران بزرگ روز شنبه در گفتگويی از عزم پليس برای سامان دادن به وضعيت ترافيک در روزهای پايانی سال خبر داد و گفت: "بنابر دستور صادره، مأموران با تخلفاتی که منجر به بروز ترافيک می شود، همچون تخلفات ساکن، ايجاد سد معبر ناشی از تصادفات خسارتی، پارک دوبله، توقف در گذرگاه عابران پياده و... در طرح ويژه نوروزی برخورد می‌کنند."

از مدتها پيش راهنمايی و رانندگی به رانندگان اطلاع داده بود که پس از تصادفی که خسارت جانی نداشته باشد، بايد خودروهای خود را به کنار خيابان منتقل کنند تا افسر راهنمايی و رانندگی به محل حادثه بيايد. هرچند مدت زمان زيادی از اين دستورالعمل می‌گذرد اما رانندگان به عادت ديرينه خود محل حادثه را ترک نمی‌کنند و البته جريمه اين تخلف را هم می پردازند.

راهنمايی و رانندگی در اين روزها مشغول احيای همه قوانينی است که پيش از اين بايد برای رعايت آنها پا فشاری می‌کرده است.

به نظرمی رسد آسانگيری قوانين راهنمايی و رانندگی در سالهای گذشته سبب بسياری از مشکلات رانندگی در تهران شده است و در حال حاضر می توان تمام تخلفاتی که در آيين نامه ذکر شده است را به وفور ديد.

پارک دوبل يا توقف در محل ممنوع از آن دست خلاف‌هايی است که در تمام محله‌های تهران می توان ديد.

فرهنگ رانندگی تهرانی ها در کنار مرکز خريد های مدرن شهرک غرب درست شبيه آن چيزی است که در ميدان امام حسين و خيابان جمهوری و بافت سنتی می‌توان ديد. تنها حضور پليس است که می‌تواند به شدت و ضعف اين تخلفات دامن بزند. سردار ساجدی نيا در اين خصوص از "تمهيداتی" سخن گفته است که حضور پليس را در سطح شهر مشهود می‌کند.

او به طرحی اشاره می کند که بنا بر آن زمان رسيدن پليس به محل وقوع حادثه را کم می‌کند.
اين مقام ارشد پليس همچنين از شهروندان تهرانی خواسته است تا برای خريد نوروزی از وسايل نقليه عمومی مانند مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده کنند اين در حالی است که اين در روزهای عادی که رفت و آمد های مردم در شهر کمتر بود، نيز وسايل حمل و نقل عمومی کفاف عبور و مرور مردم را نمی‌دادند.

تاکسی‌ها و مسا فرکشها در اين روزها با دو برابر قيمت هميشگی منتظر مسافرانی هستند که مجبورند برای خريد های عيد به مراکز خريد بروند يا با دست پر به خا نه برگردند.

خيابان‌های تهران فاقد پارکينگ هستند و همين امر سبب می‌شود مردمی که برای خريد نوروزی به خيابان‌ها می‌روند، جايی برای پارک اتومبيلشان پيدا نکنند.

در اين گيرودار شلوغی‌ها، شهرداری تهران دست به اصلاحات هندسی زده است و عابران و رانندگان را از اين که هست، بيشتر سردرگم کرده است.

بسياری از خيابان‌هايی که روزی دوطرفه بودند حال يک ‌طرفه شده‌ اند و جهت بسياری از خيابان‌های يک طرفه نيز عوض شده است گرچه شهردار تهران که از سوی برخی از روزنامه‌ها و جريانات سياسی حمايت می‌شود در اين روزها خبرهای غير منتظره ای به مردم می دهد.

شهرداری و طرحهای هندسی

راهنمايی و رانندگی در اين روزها مشغول احيای همه قوانينی است که پيش از اين بايد برای رعايت آنها پا فشاری می‌کرده است

محمود احمدی‌نژاد در خبری که روزنامه کيهان منتشر کرده است، از اتصال ميدان توحيد از طريق دو بزرگراه چمران و مدرس بدون تقاطع و چراغ به ميدان هفتم تير خبر داد و از تصويب چند طرح هندسی برای معابر تهران سخن گفت. او همچنين در خبری که در روزنامه شهرداری تهران (همشهری) منتشر شد، گفت که او وهمکارانش برای بخش ديگری از شهر نيز چنين طرح‌هايی را پيش بينی کرده اند.

اما به نظر می رسد که طرحهای شهردار برای باز کردن گره ترافيک تهران چندان ثمر بخش نبوده است.

آرش چاره جو، کارشناس ارشد معماری، درباره تعريف اصلاخات هندسی می گويد: "هرگونه تغيير و اصلاح منطقی که در معابر سواره و پياده شهری برای آسان شدن و قانونمند کردن و از طرفی ايجاد امنيت در رفت و آمد پياده و سواره انجام شود، اصلاح هندسی معابر است."

او اين تخصص را يکی از زير مجموعه های دوره کارشناسی مهندسی عمران و يکی از رشته های درسی کارشناسی ارشد ترافيک عنوان می کند که در ايران نيز تدريس می شود.

اما خبرهای غير رسمی از ضديت اين دو نهاد در برخورد با ترافيک خبر می‌دهد. نمونه ای از اين برخورد‌ها در يکی از خروجی‌های بزرگ‌راه کردستان در نزديکی مجتمع مسکونی "آ. اس. پ" رخ داد.

شهرداری قصد دارد رانندگانی را که به سمت جنوب بزرگراه کردستان در حرکت هستند را از خيابان ۶۸ شرقی به سمت خيابان شيراز هدايت کنند و از آنجا آنها را به سمت خيابان "آ. اس. پ" برانند.

محمدباقر قاليباف، فرمانده نيروی انتظامی،
محمدباقر قاليباف، فرمانده نيروی انتظامی

اين معبر خودروهايی را که در بزرگراهی با سه با ند حرکت می‌کنند به کوچه‌ای ۸ متری هدايت می‌کند. اين طرح سبب ترافيک سنگين درخيابان‌های اطراف شده و ماموران راهنمايی و رانندگی را مجبور کرده تا اين معبر را که با چند بشکه آبی‌رنگ ساخته شده بود، خراب کنند.

از سوی ديگر محمدباقر قاليباف، فرمانده نيروی انتظامی، در گفتگويی با يکی از نشريات وابسته به روزنامه همشهری درباره اصلاحات هندسی معابر تهران می گويد: " اين مسئله ربطی به پليس ندارد و اين طرح ها با نظر کارشناسی شهرداری انجام می گيرد. البته کارشناسان ما هم نظر می دهند اما در نهايت اين شهرداری است که تصميم گيرنده نهايی است."

او مزايای طرحهای اجرا شده شهرداری را بيشتر از معايبشان عنوان کرده و گفته است: " نمی‌گويم ايرادی به اين طرح‌ها وارد نيست، اما طبق نظر کارشناسان، ترافيک سرعت بهتری پيدا کرده است."

رئيس پليس ايران در عين حال قبول کرده که طرحها استاندارهای لازم را نداشته اند اما می گويد: "فکر می‌کنم کارشناسان شهرداری در صورت جواب گرفتن از اين طرح‌های موقتی اصلاحات هندسی آنها را در هنگام اجرای دائم لحاظ می‌کنند."

شايد برای پاسخگويی به همين گونه ايرادات است که ساجدی نيا رئيس راهنمايی و رانندگی در گفتگوی خود با رسانه‌های گروهی اعلام می‌کند که شهرداری در تعطيلات نوروز اصلاحات هندسی مرکز شهر را انجام می‌دهد تا مردم در بازگشت به کارهايشان در نيمه فروردين ماه با مشکل روبرو نشوند. به همين دليل معابر مرکزی در روزهای نورزو غيرقابل تردد خواهند بود.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران