BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده:
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
آمريکا ايران را متهم به نقض حقوق عربها کرد
 
نا آرامی هايی که از روز جمعه آغاز شد، با دخالت نيروهای انتظامی به طور نسبی فروکش کرد
نا آرامی هايی که از روز جمعه آغاز شد، با دخالت نيروهای انتظامی به طور نسبی فروکش کرد
ايالات متحده آمريکا، در نخستين واکنش به نا آرامی های اخير در استان خوزستان (در جنوب ايران) جمهوری اسلامی را متهم به ناديده گرفتن حقوق عرب ها و ساير اقليت های قومی کرد و خواستار توقف اين روند شد.

آدام ارلی، سخنگوی وزارت خارجه آمريکا، عصر سه شنبه در جريان يک مصاحبه مطبوعاتی اين موضوع را مطرح کرد.

وی گفت: اين نخستين بار نيست که ايران حقوق اقليت ها را زير پا می گذارد.

آقای ارلی در پاسخ به سوال يکی از خبرنگاران که از او پرسيد از نظر وی، مشخصا کدام حقوق عرب های ايران زير پا گذاشته شده است، گفت: حداقل حقی که ناديده گرفته شده، حق برپايی تجمع و تظاهرات مسالمت آميز است.

دولت ايران هنوز واکنشی به سخنان سخنگوی وزارت خارجه آمريکا نشان نداده اما راديو تلويزيون جمهوری اسلامی در بخش های خبری خود، سخنان آدام ارلی را مداخله جويانه توصيف و محکوم کرده است.

به آتش کشيده شدن يک خانه در سوسنگرد

در ادامه نا آرامی های چند روز گذشته در استان خوزستان (جنوب ايران)، بامداد چهارشنبه 20 آوريل، گروهی ناشناس يک منزل مسکونی در شهر سوسنگرد را به آتش کشيدند.

ايرنا، خبرگزاری جمهوری اسلامی گزارش داده که "افراد ناشناس ساعت چهار بامداد چهارشنبه، از روی ديوار وارد منزل يکی از اهالی عرب در کوی ابوذر سوسنگرد شدند و با پرتاب بطری و گالن‌های بنزين، اين منزل را به همراه چهار عضو خانواده به آتش کشيدند."

طبق اين گزارش، "سرپرست اين خانواده (که برادر فرماندار شهر دزفول نيز هست) به همراه دو دخترش‌ که يکی از آنها خردسال است و مادر آنها، دچار سوختگی شدند که دو دختر و مادر به دليل شدت جراحات وارده به يکی از بيمارستان‌های اهواز اعزام شدند."

اگرچه هنوز هويت حمله کنندگان کشف نشده و هيچ گروهی نيز مسئوليت اين کار را به عهده نگرفته، اما خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارش خود، اين حمله را به "مدعيان دفاع از اعراب" نسبت داده است.

همين خبرگزاری گزارش داده که در دو روز گذشته دوبار بازارچه "کيان" اهواز که بيشتر از غرفه‌ های چوبی تشکيل شده، توسط افراد ناشناس به آتش کشيده شده است.

ظاهرا مواد آتش زا از داخل يک خودرو به سمت بازارچه مذکور پرتاب شده است.

برخی مناطق استان خوزستان و به ويژه شهر اهواز، مرکز اين استان در چند روز گذشته شاهد بروز نا آرامی ها و درگيری هايی ميان معترضان محلی و نيروهای انتظامی و امنيتی بوده است.

نا آرامی ها از روز جمعه 15 آوريل، در اعتراض به نامه ای منسوب به محمدعلی ابطحی، رئيس دفتر پيشين رئيس جمهور آغاز شد. از متن اين نامه که چند روز پيشتر در برخی سايتهای اينترنتی منتشر شده بود، اينطور برداشت می شد که آقای ابطحی خطاب به محمدعلی نجفی، رئيس وقت سازمان برنامه و بودجه، مصوبه هايی را ابلاغ کرده است که بنابر آنها ساختار جمعيتی خوزستان می بايست به زيان عرب های بومی اين استان تغيير يابد و نامهای عربی اماکن اين استان به واژه های فارسی تغيير داده شود.

محمدعلی ابطحی و ساير مقام های جمهوری اسلامی وجود چنين نامه ای را تکذيب کرده و آن را جعلی خوانده اند. تکذيب اين نامه اما مانع از بروز نا آرامی ها نشد و تنها پس از حضور گسترده نيروهای ويژه پليس و ماموران امنيتی آرامش نسبی برقرار گرديد اگرچه درگيری های پراکنده همچنان ادامه دارد.

هيچکس فکر نمی کرد اينطور شود

در همين حال عبدالواحد موسوی لاری، وزير کشور ايران که روز چهارشنبه برای حضور در نشست کميسيون امنيت ملی مجلس، در ساختمان پارلمن حضور يافته بود، به خبرنگاران گفته که وزارت اطلاعات کسانی را که وی از آنها به عنوان "دست های ناپاک فتنه" در خوزستان ياد کرده، بازداشت کرده است.

وی افزوده که "هيچکس فکر نمی کرد يک نامه جعلی سرآغاز مشکل و فتنه در خوزستان شود."

آقای لاری از آغاز بازجويی افرادی که در روزهای اخير بازداشت شده اند خبر داد و گفت: "قطعا از اظهارات و بازجويی های دستگير شدگان مطالب و سر نخهايی به دست خواهد آمد."

وزير کشور ايران گفت نامه منسوب به محمدعلی ابطحی در خارج از ايران تهيه و در مناطق مختلف استان خوزستان توزيع شده است. وی مدعی شد اين اقدام با هدف ايجاد مشکل در آستانه انتخابات رياست جمهوری ايران (17 ژوئن) صورت گرفته است.

"ايران در حال ترويج زبان عربی است"

از سوی ديگر، دريادار علی شمخانی، وزير دفاع ايران که خود از عرب تباران خوزستان است و برای بررسی مسايل روزهای اخير به اين استان سفر کرده، در جريان يک سخنرانی اعلام کرده که حکومت ايران هيچ برنامه ای برای مهاجرت دادن اعراب و زايل کردن زبان عربی ندارد.

وی با اشاره به آموزش زبان عربی در مدارس ايران گفت اين کشور در واقع در حال گسترش و ترويج زبان عربی است.

آقای شمخانی همچنين از آزاد شدن سريع بازداشت شدگان خبر داد.

نامه 180 نماينده مجلس به رئيس جمهور

ايرنا گزارش داده که 180 نماينده مجلس با ارسال نامه ای به محمد خاتمی، رئيس جمهور ايران، خواستار اعزام هيات ويژه رئيس جمهور به اهواز شده اند.

اين نمايندگان همچنين از محمد خاتمی خواسته اند خسارتهای وارد شده به مردم اهواز را جبران کند.

نمايندگان مجلس در نامه خود، به طور ضمنی دستگاه های دولتی، از جمله استانداری را متهم به "اهمال کاری" کرده و از محمد خاتمی خواسته اند تا با آنها برخورد کند.

منتقدان دولت محمد خاتمی معتقدند نامه منسوب به محمد علی ابطحی به موقع تکذيب نشده و همين تاخير باعث بروز مشکل شده است.

 
 
66تحليل
نا آرامی در خوزستان و تاکيد مقامات برنقش عوامل خارجی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران