BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:37 گرينويچ - شنبه 14 مه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پايان هيجدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب تهران
 

 
 
نمايشگاه بين المللی کتاب تهران
موافقت ديرهنگام شهرداری با برگزاری نمايشگاه در محل هميشگی سبب تأخير در واگذاری غرفه ها به ناشران و اعتراض آنها و شرکت نکردن تعداد قابل توجهی از ايشان در نمايشگاه شد
هجدهمين نمايشگاه بين المللی کتاب و دوازدهمين نمايشگاه مطبوعات تهران که روز شنبه ۲۴ ارديبهشت به پايان رسيد، آخرين دوره نمايشگاه کتاب و مطبوعات در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی بود.

مخالفت سال گذشته شهردار تهران با برگزاری نمايشگاه کتاب در محل دائمی نمايشگاهها در شمال تهران امسال نيز ادامه يافت و سرانجام پس از مدتها بحث و کشمکش، در اواخر فروردين، وزير ارشاد توانست موافقت شورای شهر و وزارت بازرگانی را برپايی نمايشگاه در اين محل جلب کند.

اين مسئله سبب تأخير در واگذاری غرفه ها به ناشران و اعتراض آنها و شرکت نکردن تعداد قابل توجهی از ناشران در نمايشگاه شد.

همچنين در اين دوره از نمايشگاه، مأموران حراست وزارت ارشاد تعداد زيادی از کتابها را از غرفه های عرضه آنها جمع آوری کردند، از جمله شانزده عنوان کتاب از انتشارات مس که سيزده عنوان آن در معرفی گروههای موسيقی و اشعار تصنيفها و ترانه های مشهور غربی بود و سه عنوان ديگر فيلمنامه فيلم ماتريس بود، همچنين کتاب شيعه در تاريخ ايران نوشته سيدرضا نيازمند از انتشارات حکايت قلم، چاپ دوم مجموعه اشعار سال صفر سروده اردلان سرفراز، زهير، تازه ترين کتاب پائو کوئليو با ترجمه آرش حجازی از انتشارات کاروان، هشتاد سال داستان کوتاه ايرانی گرد آوری حسن ميرعابدينی و عاشقانه های بی کلام، سروده پل ورلن ترجمه زهرا تعميدی از انتشارات خورشيد.

در آخرين روز هم کتاب تاج خار نوشته مسيح علی نژاد جمع آوری شد، همان خبرنگاری که اخراج او از جمع خبرنگاران مجلس جنجالی به پا کرد.

البته فيلمنامه های ماتريس و کتابهای انتشارات خورشيد پس از بررسی به غرفه ها مسترد شد و جمع آوری چاپ دوم کتاب داد بی داد که جلد اول از خاطرات زنان زندانی سياسی پيش از انقلاب است و انتشارات بازتاب نگار آن را چاپ کرده، به دليل اعتراض ناشر و اعلام تعطيلی غرفه توسط ناشر انجام نشد.

 در روزهای پايانی نمايشگاه، اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با صدور اعلاميه ای به توقيف خودسرانه کتابهای دارای مجوز از نمايشگاه اعتراض کرد
 

در روزهای پايانی نمايشگاه، اتحاديه ناشران و کتابفروشان تهران با صدور اعلاميه ای به توقيف خودسرانه کتابهای دارای مجوز از نمايشگاه اعتراض کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، نماينده حراست ارشاد در پاسخ به اعتراض يکی از ناشران گفته است برخی از کتابها به عرف نمايشگاه نمی خورند و بايد جمع شوند، اما بيرون از نمايشگاه مشکلی ( برای فروش ) ندارند.

همو گفته است بايد تشکر کنيد که ما کتابها را جمع آوری می کنيم، چون اگر قوه قضائيه و نيروی انتظامی می آمدند، در غرفه را می بستند.

با توجه به سکوت وزارت ارشاد به نظر می رسد وزارت ارشاد برای جلوگيری از انتقادات محافظه کاران مخالفتی با چنين اقداماتی ندارد.

بازديد اهالی دولت و حکومت و سياستمداران از نمايشگاه به دليل قرق کردن سالنها توسط مأموران حراست و محافظان آنها، امسال برای بازديدکنندگان مشکل آفرين بود و حضور دهها مأمور بی سيم به دست در تمام سالنها بشدت جلب توجه می کرد.

از صندليهای خالی سرای اهل قلم و خلوتی سالن خليج فارس هم می شد نتيجه گرفت که برای اکثر مخاطبان و بازديد کنندگان، نشستهای فرهنگی دولتی جذابيت چندانی ندارد.

در آمار ارائه شده از تعداد ناشران شرکت کننده در نمايشگاه تفاوتهايی وجود داشت.

محمد جواد مرادی نيا، مدير کميته ناشران داخلی در نشست خبری نمايشگاه تعداد ناشران داخلی را ۱۷۸۴ ناشر اعلام کرد ( ۱۲۹۵ ناشر تهرانی و ۴۸۹ ناشر شهرستانی ) در حالی که به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران و ستاد اطلاع رسانی نمايشگاه ۱۸۱۸ ناشر داخلی و به گفته ناشران، ۱۵۶۴ ناشر داخلی در نمايشگاه حضور داشتند.

 بخش اعظم کاغذی که وزارت ارشاد به عنوان يارانه در اختيار ناشران می گذارد صرف انتشار کتابهای دانشگاهی، کمک درسی و کتابهای دينی می شود
 

رقم صحيح هرچه باشد در مقايسه با شرکت ۲۱۷۴ ناشر داخلی در نمايشگاه سال گذشته، کاهش درخور توجهی نشان می دهد.

عناوين تازه نسبت به سال گذشته کاهش يافته بود؛ سال گذشته ۱۳۱ هزار و ۳۶۶ عنوان کتاب داخلی در نمايشگاه عرضه شد، در حالی که امسال حدود ۹۹ هزار عنوان.

کاهش عناوين تازه بيشتر در حوزه ناشران غيردولتی و کتابهای غيرمذهبی رخ داده بود و اکثر ناشران علت آن را بحران کاغذ و تشديد مميزی در سال گذشته عنوان می کردند.

بازديدکنندگان می توانستند اطلاعات نمايشگاه امسال را در لوح فشرده ای خريداری کنند که نگاهی به اطلاعات مندرج در آن نشان می دهد بخش اعظم کاغذی که وزارت ارشاد به عنوان يارانه در اختيار ناشران می گذارد صرف انتشار کتابهای دانشگاهی، کمک درسی و کتابهای دينی می شود.

نمايشگاه مطبوعات

نمايشگاه مطبوعات امسال، بويژه روزنامه ها و نشريات تخصصی با بی اعتنايی و بی توجهی نسبی بازديدکنندگان روبرو بود و تنها حضور نامزدهای انتخاباتی يا مهمانان سرشناس در غرفه ها سبب جلب توجه بازديد کنندگان می شد.

بی اقبالی نمايشگاه مطبوعات را می توان ناشی از فشار وارده بر مطبوعات در سالهای اخير و توقيف پی در پی نشريات دانست که سبب سلب اعتماد خوانندگان و بی اعتنايی آنان به مطبوعات شده است.

آقای خاتمی در بازديد از نمايشگاه مطبوعات فعاليتهای وزارت ارشاد را از افتخارات دوران هشت ساله دولت خود دانست و با توجه به مشکلات، سختگيريها و فشارهای وارده و توقعات فراوان از ارشاد، عملکرد اين وزارتخانه را با درايت، آرامش، با حفظ اصول و معيارهای ملت و انقلاب توصيف کرد.

رييس جمهور در اين بازديد از طرف خود و همکارانش از کسانی که او و ارشاد نتوانسته اند از پايمال شدن حقوقشان دفاع کنند، عذرخواهی کرد.

حتی به رغم کاهش بازديد کنندگان از نمايشگاه، جوانی اکثر بازديد کنندگان، نشان دهنده لزوم برگزاری نمايشگاههای کتاب و ايجاد فضاهای مطلوب فرهنگی برای آنان است.

هجدهمين نمايشگاه کتاب و دوازدهمين نمايشگاه مطبوعات در حالی پايان پذيرفت که انتخابات رياست جمهوری در پيش است، تعدادی از روزنامه نگاران همچنان در زندان به سر می برند، کانون نويسندگان اجازه برگزاری جلسات خود را ندارد، مميزی سخت ترشده ... تحقيق و تفحص از عملکرد وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در مجلس در حال بررسی است و گفته می شود اشکالاتی منتقدان در حوزه مميزی بر وزارت ارشاد وارد می کنند در ده جلد کتاب تهيه و در اختيار مقامات گذاشته شده است.

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران