BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 13:59 گرينويچ - سه شنبه 17 مه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روزنگار انتخابات: 27 ارديبهشت
 
هاشمی رفسنجانی در ديدار با رأی اوليها - عکس از خبرگزاری فارس
تصاوير هاشمی رفسنجانی در ديدار با رأی اوليها از لحاظ طرز پوشش ديدارکنندگان با او کاملاً تازگی دارد - عکس از خبرگزاری فارس
در روزهايی که از پايان مهلت ثبت نام داوطلبان رياست جمهوری می گذرد و ثبت نام کنندگان در انتظار تشخيص صلاحيت خود در شورای نگهبان به سر می برند، از سخنرانيهای تبليغاتی داوطلبان و هواداران آنها، به دليل ممنوعيتی که برای تبليغات پيش از موعد انتخاباتی اعلام شده، چندان خبری نيست و تبليغات داوطلبان معمولاً از طريق مطالبی صورت می گيرد که در سايتهای اينترنتی آنها چاپ می شود و رسانه ها نيز اقدام به انتشار آنها می کنند.

با اين حال، پريروز، در نخستين روز برقراری ممنوعيت تبليغات، ناصر نصيری، نماينده گرمی در مجلس شورای اسلامی در نطق پيش از دستور خود اظهاراتی ايراد کرد که تبليغ به نفع هاشمی رفسنجانی تلقی شد و دعوايی در مجلس به راه افتاد که تا امروز ادامه يافته است.

هاشمی رفسنجانی در ديدار با رأی اوليها - عکس از خبرگزاری فارس
 در تبليغات داوطلبان رياست جمهوری تمرکز خاصی روی رأی اوليها، يعنی جوانان پانزده شانزده ساله ای شده که برای نخستين بار انداختن رأی به صندوق را تجربه می کنند
 

اقدام روزنامه شرق به انتشار گزارشی از اين رويداد باعث شد که امروز، مهدی کوچکزاده، يکی از نمايندگان مجلس که پريروز به نطق پيش از دستور ناصر نصيری اعتراض کرده بود با خبرنگار روزنامه شرق در مجلس درگير شود.

امروز هم در مجلس شورای اسلامی پس از آنکه محمد قمی، نماينده پاکدشت در نطق پيش از دستور خود به حمايت از برنامه ها و مواضع مهدی کروبی، يکی از دو نامزد اصلی اصلاح طلبان پرداخت، غلامعلی حدادعادل، رئيس مجلس اعلام کرد که از تريبون مجلس نبايد برای هيچ نامزدی تبليغ شود و از آنجا که استفاده از امکانات دولتی برای تبليغات انتخاباتی ممنوع است، ونمايندگان فقط بايد از معيارها سخن بگويند و از ذکر مصاديق خودداری کنند و به ذکر نام نامزدها نيز نپردازند.

عکس از سايت انتخاباتی محمود احمدی نژاد
 احمدی نژاد از ميان عکسهای دوران بچگی اش، آن عکسی را انتخاب کرده که او را در کنار دو خانم بی حجاب نشان می دهد - عکس از سايت محمود احمدی نژاد
 

البته در اين دوره بر خلاف دوره های قبل به نامزدهای انتخاباتی بيست روز فرصت تبليغات داده اند، در حالی که اين مهلت در دوره های پيشين انتخابات رياست جمهوری ده روز بود.

حجاب و انتخابات

در تبليغات داوطلبان رياست جمهوری تمرکز خاصی روی رأی اوليها، يعنی جوانان بالاتر از پانزده سالی شده که برای نخستين بار انداختن رأی به صندوق را تجربه می کنند. با توجه به اينکه از آخرين انتخاباتی که در ايران برگزار شده بيش از يک سال و اندی نمی گذرد، اغلب رأی اوليهای انتخابات آتی نبايد بيش از پانزده شانزده سال سن داشته باشند.

در سايت اغلب داوطلبان بخشی به رأی اوليها اختصاص داده شده و از ميان داوطلبان، اکبر هاشمی رفسنجانی، ديداری تبليغاتی با گروه مختلطی از همين دختر پسرهای پانزده شانزده ساله داشته است.

هرچند هاشمی رفسنجانی همواره سعی کرده در مورد مسائلی همچون حجاب و رابطه دختر و پسر موضعگيری منعطف و مداراجويانه ای داشته باشد و حرفهای جوان پسند بزند اما تصاويری که از ديدار او با رأی اوليها چاپ شده از لحاظ طرز پوشش جوانان در ديدار با آقای هاشمی، کاملاً تازگی دارد.

البته محمود احمدی نژاد، شهردار تهران از هاشمی رفسنجانی قدم پيشتر گذاشته و در ميان عکسهای دوران بچگی اش که برای چاپ در سايت تبليغاتی اش برگزيده، آن عکسی را انتخاب کرده که او را در کنار دو خانم بی حجاب در زمان شاه نشان می دهد، آيا اين عکس هم می خواهد نشان دهنده مدارا در مورد حجاب باشد؟

'بدتر از دشمنان اسلام'

وزارت کشور اعلام کرده که يکهزار و چهارده نفر برای شرکت در انتخابات رياست جمهوری ثبت نام کرده اند که نود و سه نفر از آنها زن هستند، ۱۲۶ نفرشان بيکارند، يک نفرشان دانش آموز است، تحصيلات ۲۳ نفرشان در حد دبستان است، سی نفرشان کمتر از بيست سال و پنج نفرشان بيشتر از هشتاد سال سن دارند.

غلامعلی حداد عادل - عکس از خبرگزاری فارس
 حداد عادل نمايندگان مجلس را از ذکر نام نامزدهای انتخاباتی در نطق پيش از دستور منع کرده است - عکس از خبرگزاری فارس
 

در حالی که نود و سه زن داوطلبی خود را برای تصدی سمت رياست جمهوری اعلام کرده اند که از ميان آنان دست کم دو نفرشان، يعنی اعظم طالقانی و رفعت بيات چهره هايی تقريباً شناخته شده و سياسی اند، هنوز تکليف زنان در انتخابات معلوم نيست و شورای نگهبان به عنوان مرجع تفسير قانون اساسی مشخص نکرده که آيا زنان را به عنوان نامزد انتخابات رياست جمهوری خواهد پذيرفت يا نه.

سخنگوی شورای نگهبان پيشتر اعلام کرده که تشخيص اينکه آيا زنان هم می توانند جزو رجال سياسی و مذهبی باشند با مراجع ادبی است و خبرگزاری دانشجويان ايران که در اين ارتباط پای صحبت عباس کعبی، تنها روحانی در ميان حقوقدانان شورای نگهبان نشسته با مجموعه ای از مستندات به لغتنامه دهخدا و اشعار اميرمعزی و ناصرخسرو و سعدی مواجه شده و در نهايت پاسخ شنيده که دست کم به عقيده اين حقوقدان شورای نگهبان، زنان نمی توانند در ايران رئيس جمهور شوند.

در همين روز، علی اکبر محتشمی، رئيس ستاد تبليغاتی مهدی کروبی اعلام کرده که ضربه ای که اسلام از اين حقوقدانان شورای نگهبان خورده، از هيچکدام از دشمنان خود نخورده است.

خيال لاريجانی راحت شد

در حالی که با ورود هاشمی رفسنجانی به عرصه انتخابات، شماری از اصولگرايان به او بيش از نامزد اعلام شده خود، علی لاريجانی متمايل شده اند و عده ای نيز در انتخاب ميان او و لاريجانی مرددند، شورای هماهنگی نيروهای انقلاب اسلامی که دربرگيرنده چند تشکل اصولگراست امروز پس از آنکه علی اکبر ناطق نوری، رقيب پيشين خاتمی در آن حضور يافت، بيانيه ‌ای صادر کرد و با اعلام حمايت از لاريجانی خيال او را آسوده ساخت.

در اين بيانيه تأکيد شده که لاريجانی نامزد قطعی شورای هماهنگی است و هر گونه تغيير در اين تصميم منتفی است.

بازار و هاشمی رفسنجانی

علی لاريجانی - عکس از خبرگزاری فارس
 شورای هماهنگی نيروهای انقلاب اسلامی اعلام کرده که لاريجانی نامزد قطعی و تغييرناپذير اين شوراست - عکس از خبرگزاری فارس
 

در حالی که دقيقاً يک ماه به انتخابات مانده و ترکيب نامزدهای انتخاباتی هم تا حدود زيادی معلوم شده، توجه ناظران خارجی به انتخابات ايران نيز افزايش يافته و تقريباً هر روز می توان در دست کم يکی از رسانه های مهم بين المللی گزارشی از روند تبليغات انتخاباتی در ايران يافت.

روزنامه بريتانيايی گاردين نيمی از يکی از صفحات خود را در شماره امروز خود به گزارشی از انتخابات در ايران اختصاص داده و در وسط گزارش عکس بزرگی از بازار تهران چاپ کرده و زيرعکس ضمن اينکه نقش بازاريان را در به راه انداختن انقلاب سال ۱۳۵۷ در تهران سرنوشت ساز خوانده از قول يکی از بازاريها که در متن معلوم شده که بزاز است، نوشته که به آنان دروغ گفته شده است.

در متن از قول همان بزاز نوشته شده که کسانی که به اين بازاريها دروغ گفته اند، همينهايی اند که اکنون نامزد انتخاباتی شده اند.

گاردين همچنين اقبال هاشمی رفسنجانی را در انتخابات بلندتر از بقيه نامزدها ديده و نوشته که او با عنوان فردی عملگرا وارد صحنه انتخابات شده است که می تواند پلی ميان اصلاح طلبان ليبرال و مذهبيهای افراطی برقرار کند و با اين اوصاف در بازاری که در آن هم مايوی دو تکه و هم قالی سنتی ايرانی به فروش می رسد، آقای هاشمی بايد فردی پرطرفدار باشد.

گاردين در عين حال پيش بينی کرده است که اگر هاشمی رفسنجانی روی بازار حساب بازکند، با نتيجه ای نوميد کننده مواجه خواهد شد، چراکه آن گونه که گاردين نوشته، خيلی از بازاريها علاوه بر اينکه از نظام اسلامی حاکم بر ايران ناراضی اند، ريشه مشکلاتی چون تورم، بيکاری، اعتياد و فقر را در برنامه های اقتصادی ای می دانند که آقای هاشمی در دوران رياست جمهوری اش اعمال کرد.

بزاز ديگری در بازار تهران به خبرنگار گاردين گفته که فکر نمی کند در بازار کسی پای صندوق رأی برود و آنهايی که رأی خواهند داد کارمندان دولت خواهند بود که به گفته وی، به مهر انتخابات در شناسنامه شان نيازمندند.

همين بزاز گفته که بازار همچون گذشته از لحاظ مذهبی و سياسی محافظه کار است اما "شنيدن اين همه دروغ، روح بازاريان را فرسوده است".

چشم پوشی از ابراهيم يزدی

اما در حالی که رسانه های خارجی، پوشش خبری انتخابات ايران را از نظر دور نمی دارند، برخی افراد و گروههای شرکت کننده در انتخابات شکايت دارند که تنها رسانه راديويی تلويزيونی کشور آنها را از امکانات تبليغاتی خود محروم می کند.

نهضت آزادی ايران که دبيرکل آن، ابراهيم يزدی به عنوان نامزد در انتخابات شرکت کرده، اطلاعيه ‌‏ای در اين خصوص صادر و به برنامه ای در شبکه دوم تلويزيون اشاره کرده که شنبه شب گذشته برنامه ای در مورد مراسم نام نويسی و سخنرانی نامزدهای شناخته شده انتخاباتی پخش کرده اما هيچ اشاره ای به ثبت نام ابراهيم يزدی نداشته است.

نهضت آزادی ايران اين اقدام صدا و سيما را جانبدارانه و مغاير با منافع و امنيت ملی ايران و سياستهای اعلام شده حکومت ارزيابی ‌‏کرده و خواستار جبران آن شده است.

نهضت آزادی که بزودی چهل و چهارمين سالگرد بنيانگذاری خود را جشن می گيرد، از ديد مقامهای ايرانی تشکلی غيرقانونی است.

شما هم اگر در مورد مندرجات اين نوشته يا در مورد انتخابات رياست جمهوری ايران نظری داريد از طريق پنجره ای که در سمت چپ همين صفحه قرار داده شده به زبان و خط فارسی برای ما بنويسيد تا به نام خودتان چاپ کنيم.


ديدگاههای شما:

شرکت کردن در انتخاباتی که بنيان و اساس خودش، يعنی حق انتخاب آزادانه را از شهروندان نفی می کند نشاندهده فقدان بلوغ سياسی و توهين مستقيم به کرامت انسانی است. سهيل - آکسفورد (انگلستان)

نمی دانم شبکه شما (بی بی سی) تا کی می خواهد با همه چيز ما دشمنی کند. با اقتصاد ما. با انتخابات ما و مهمتر از همه با مردم ما؟! ببينيد چه خوب يا چه بد اين انتخابات مال ماست و در نهايت کسی که رئيس جمهور می شو بر ‹‹ما ايرانيها›› حکومت خواهد کرد و تصميمات و اجراهای او در زندگی ما تأثير خواهد داشت. پس خيلی طبيعی است که ما در اين انتخابات شرکت کنيم و کسی را که ‹‹بيشتر›› نه ‹‹کاملاً›› مطابق ميل ماست انتخاب کنيم. چون به هر حال چه من نوعی شرکت بکنم يا شرکت نکنم يک نفر رئيس جمهور می شود پس چه بهتر که برای انتخاب آن يک نفر وارد شويم و فرد مطمئن را انتخاب کنيم و حداقل باعث شويم به جای «بدتر»، «بد» انتخاب شود. محسن - تهران

همين صفحه و بسياری از خبر و تحليلهای بظاهر غيرجانبدارانه شما از دست نشانده و عامل اصلی آمريکا و انگليس بهترين حمايت و تبليغ انتخاباتی برای رفسنجانی است. ر. شهامتی

تمامی روند نگران کننده است. تا ۲۷ خرداد نمی توان آرام خوابيد. بازی اکنون چنان پيچيده گشته که لحظه ای غفلت هر يک از ما فاجعه ای جبران ناپذير به بار خواهد آورد. وضعيت حطرناکتر است از حد تصور. نايمی - تهران

مسلماً در شرايطی که نظام حاکم بر دچار بحران عدم مشروعيت شده دست به چنين اقداماتی خواهد زد تا رأی کسانی که را نظرشان بيشتر بر مبنای احساسات است به دست آورد و پايين بودن سن رأی دادن در ايران در مقايسه با ديگر کشورها نيز بيانگر اين موضوع است. سينا

بحث مهر خوردن در شناسنامه حرف بی اساسی است. حسين - تهران

من دانشجوی علوم سياسی در مقطع کارشناسی ارشدم، اکثريت مردم ايران به لحاظ شيعه بودن در اصل به جمهوری اسلامی پايبندند و در دفاع از آن و وطنشان ايستاده اند ولی نسبت به نحوه مديريت کشور و گاه تبعيض و بی عدالتی معترضند که آن هم بخشی خود مردم مقصرند و در بخشی هم دستگاه دولتی، در مجموع، آگاهان به مسائل کشور پای صندوقها می روند چون اولاً طرفهای نظام کذابند و طمع به کشورما دارند، ثانياً، هر جوان تلاشگری با همت و کوشش براحتی می تواند در هر جايی از کشور قرار گيرد و لذا عقل حکم می کند پای صندوقها برويم و رأی بدهيم. در اين شرايط هم بهترين گزينه هاشمی است چون خيلی از مسائل را به جهت اقتدار و مديريت می تواند به مرحله ظهور برساند. عزمی - تهران

ما جوانان بار ديگر با نرفتن به صندوقهای رأی به جهانيان نشان خواهيم داد که اين حکومت را نمی خواهيم. همه پرسی اين است. پيمان

من به نان مسکن و آزادی رأی می دهم، نه به امامزاده و آقازاده. کيوان - سوئيس

درجواب آن بازاری که به خبرنگار گاردين گفته فکر نمی کند در بازار کسی پای صندوق رأی برود می گويم: "مسبب همه رياکاريها، شناسنامه ات رابايد ديد". کريم دستمالچی - تهران

حرکت همه داوطلبان و نامزدهای رياست جمهوری در جهت همسو و همفکر نشان دادن خود با جوانان، حرکتی نخ نما شده در ايران است و ديگر کسی گول اين حرفها ر ا نمی خورد. بعد از فرو کش کردن تب وتاب انتخابات، اين آقايان همه چيز را فراموش می کنند و اگر همين جوانان که امروز به آنان محتاجند اعتراض يا حرکتی بکنند با شديدترين نحو ممکن سرکوب خواهند شد. حسين مجيدی - همدان

اينان را می نگرم که در عالم پيری هم همچنان تشنه قدرتند و هر خفتی را مزه می کنند، چهره و نگاه و تبسم اين دختر نشان از آگاهی داشتن او از اين ديدار مزورانه است. س - تهران

من از فرهنگيان ايرانم. حقيقتاً اين حکومت عملکردی داشته است که هيچ آدم عاقلی در اين دوره در انتخابات شرکت نخواهد کرد. چ. ع. - سنندج

به نظر شما تجربه هشت سال رياست جمهوری آقای خاتمی با بيست ميليون رأی و آن همه کارشکنی ثابت نکرد که سمت رياست جمهوری توی جمهوری اسلامی سمتی تشريفاتی است؟ چيزی که خود آقای خاتمی بارها و با عناوين مختلف از آن گله و شکايت کرد و علناً رييس جمهور را به تدارکاتچی تشبيه کرد. حال حتی با فرض نيت خير خواهانه نامزدهای رياست جمهوری که بارها و بارها و بارها نيرنگ و ريا و دورويی خودشان رو به ملت ثابت کردند چه کاری از دست رئيس جمهور ساخته است که مردم به خاطرش پای صندوق رأی بروند؟ به نظر شما مفهومی جز تأييد نظام ديکتاتوری موجود و اعلام رضايت از سرنوشت کنونی مان دارد؟ و آيا براستی رأی ما کمکی در جهت سازندگی ايران ويران ما خواهد کرد؟ حميدرضا - تهران

دست از سر ملت ايران بردار. عکسی که روی سايت داری يعنی چه؟ آيا رفسنجانی تا به حال همچين عکسی گرفته بود؟ او که از سی نفر مجلس نفر نفر سی و دوم شد در ايران چطور می خواهد شرکت کند؟ دست از سر ما برداريد بگذاريد تکليف را خودمان تعين کنيم. توکلی - شيراز

رئيس جمهورهرکس که باشد فرقی نمی کند، مهم اين است که ما به احدی اجازه کنار آمدن در مقابل زورگويی آمريکا و اروپا را نمی دهيم. سميرا مريدی - خرم آباد

زمانی رأی دادن به گونه ای بود که همه بزرگترها می گفتند فقط رأی می دهيم تا اگر بعداً شناسنامه ما را چک کردند تا ببينند در انتخابات شرکت کرده ايم يا نه، بيخودی گير ندهند که شما مخالف نظاميد و اصلاً رای دادن به شخص خاصی مد نظر نبود، ولی الآن رأی ندادن باجرأت بهترين راه و بهتر از رأی دادن از روی ترس است. امير. ک. - شيراز

شکی نيست که دوران ديکتاتوری و تعصب، خواهی نخواهی درحال خاتمه يافتن است و در اين شرايط هر رئيس جمهوری که بر سر کار آيد بايد خودش را با قدرت عظيم ملت شجاع و هميشه اميدوار ايران وفق دهد. بدون شک ابتدا نامزدها بايد برادريشان را با مردم ثابت کنند و بعد ادعای ارث و ميراث رئيس جمهوری کنند و به همين دليل است که در شرايط فعلی اکثر آنهايی که کم و کسرهای جامعه را درک کرده اند در ميان قشر جوان امروزی ظاهر می شوند و در حال پذيرفتن اين مطلبند که سرانجام اين مردم مصمم به آزادی نائل خواهد آمد. محسن - هلسينکی (فنلاند)

خود من در جريان انتخابات مجلس پنجم رأی اولی بودم و از ذوق اينکه زودتر از بلوغ جنسی به بلوغ سياسی دست يافته ام رفتم رأی دادم اما به مرور زمان که رأی دومی و سومی و چهارمی شدم به اين نتيجه رسيدم که اگر به جای رفتن پای صندوق بروم با پيکان بابام مسافرکشی کنم بيشتر نصيبم می شود. نيما - شيراز

حکومت و حاکمانی که اصول و اساس و ريشه نداشته باشند، بدترين آفت برای ملت و مملکتند، همانهايی که در دوره ای وقتی کسی آستين کوتاه می پوشيد يا اگر خانمی يک نخ مويش بيرون بود، هوار می کشيدند و شلاق و زندان را ارزانی می داشتند, اکنون جوان پسند و مهربان شده اند و با همانهايی که (با تحقير) سوسول می ناميدند، نشست و برخواست می کنند، معلوم نيست به چه چيز اعتقاد دارند، به کدام صراط پايبندند و به کجا می روند، می ترسم برای بقای خودشان روزی برسد که بگويند که برای حفظ نظام و اسلام بايد مردم برهنه و با لباس نيمه عريان به خيابان بيايند و به اين طريق، مغزهای ساده و سطحی را شکار کرده، آنان را به يک سری مسائل شبه آزادی و سطحی راضی کنند و از آن طرف هم هر حرکت عميق آزاديخواهانه و روشنفکر را در نطفه خفه کنند و بعد هم دم از مردمسالاری دينی بزنند. احسان - مادريد (اسپانيا)

همين حمايت شما دست اندکاران بی بی سی از آقای رفسنجانی که در قالب بظاهر نقد از او صورت می گيرد بهترين تبليغ برای رأی ندادن و تخريب باقيمانده چهره اوست. د- تهران

درگذشته همين آقايان کانديدا و شخص هاشمی رفسنجانی افراد و گروههای مختلف سياسی را به اين خاطر که معتقد بودند هدف وسيله را توجيه می کند متهم و محکوم می کردند اما امروز همين آقايان برای رسيدن به قدرت دست به دامن چهره هايی از جوانان شده اند که با پوشش و نگاه خاصی در حال تحقير اين آقايانند و عجبا که چقدر کوچک وضعيف شده اند که اينگونه نيازمند تحقير شده اند. ق - اصفهان

ما جوانان ايرانی در اين انتخابات شرکت نخواهيم کرد و انتخابات را تحريم می کنيم تا به ايالات متحده نشان دهيم ما جمهوری اسلامی را نمی خواهيم. شايان - ايران

ما ديگر مدتهاست به تغيير لحن حکومت در نزديکی انتخابات عادت داريم، پخش سرود ملی "ای ايران" و ترانه های حماسی و مصاحبه با زنان با حجاب کمتر از حد متعارف بخشی از اين رنگهاست. ولی مردم ديگر رنگها و نيرنگها را خوب می شناسند. سعيدپور - شيراز

من شانزده سال دارم و اگر در انتخابات شرکت کنم نخستين بار خواهد بود اما اين کار را نخواهم کرد، چون هيچکدام از نامزدها را مناسب نمی بينم، انداختن رأی سفيد به صندوق را هم احمقانه می دانم. م. ح. م. - تهران

 
 
66گزارش تصويری
آخرين روز ثبت نام داوطلبان رياست جمهوری
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران