BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:18 گرينويچ - جمعه 10 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تحریم انتخابات: اپوزیسیون خارج از کشور
 

 
 
تبليغات انتخاباتی
از نظر گروه های مخالف حکومت ایران، شرکت گسترده مردم ایران در انتخابات ایران، به معنای مشروعیت بخشیدن به جمهوری اسلامی ایران است
نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با تحریم تقريبا همه جانبه و یکدست نیروهای مخالف جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور روبرو شده است. به جز چند گروه عمدتا چپگرا، ديگر گروه های راست، میانه و حتی چپ از مردم ایران خواسته اند که در این انتخابات رای ندهند.

شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران، در توضیح دلایل این تحریم می گوید در حالی که مردم ایران کوچک ترین حق قانونگذاری را ندارند و تحت لوای یک نظام و قانون اساسی که اصلا حاکمیت مردم را طرد می کند زندگی می کنند، و در نبود آزادی سیاسی، احزاب و مطبوعات آزاد، و در حالی که زندانیان سیاسی فراوانی در زندان هستند، نمی توان تصور کرد که ایران می تواند در جهت ترقی و پیشرفت گام بردارد.

به نظر رضا پهلوی بن بست کامل نظام برای همه مشهود است و مردم ایران اینبار هشیار هستند و می دانند که هر رای به نظام آب در آسیاب دشمن خواهد بود و فقط طول عمر این نظام را درازتر خواهد کرد.

اما او اضافه می کند که خواست ملت ایران که تغییر اوضاع سیاسی در کشور با دخالت مستقیم خارجی نیست و برای همین است که در اینجا مردم ایران می توانند با تحریم انتخابات به دست خودشان با حمایت معنوی جهان آزاد این کار را به ثمر برسانند بدون این که هیچ گونه دخالت از خارج از کشور در ایران صورت بگیرد.

"شرکت در انتخابات = مشروعيت نظام"

از نظر گروه های مخالف حکومت ایران، شرکت گسترده مردم ایران در انتخابات ایران، به معنای مشروعیت بخشیدن به جمهوری اسلامی ایران و نرم شدن غرب در برخورد خود با آن نظام در گفتگوهای مربوط به برنامه های اتمی، حقوق بشر و دموکراسی است.

 هشت سال قبل از این میلیون ها نفر در انتخابات شرکت کردند به این امید که شاید از طریق اصلاحات کاری انجام بگیرد و گامی برداشته شود و دیدیم که رئیس جمهوری هیچ اختیاراتی نداشت و تابع ولی فقیه بود، هر چه ولی فقیه می گفت او اجرا می کرد. مادام که در ایران این ولایت فقیه وجود دارد سخن از آزادی و گزینش یک آرزوست، چیزی بیش از یک آرزو نیست
 
احمد مدنی

به گفته داریوش همایون، رایزن حزب مشروطه ایران، هدف از تحریم انتخابات جلوگیری از به وجود آمدن چنین وضعی است.

به گفته آقای همایون در زمانی که حکومت ایران با مشکلات داخلی و خارجی متعددی روبروست، صلاح نیست که مردم با شرکت وسیع در انتخابات مشروعیتی به آن ببخشند و برعکس باید رژیم را بی دفاع بکنند و در عرصه بین المللی آسیب پذیر بکنند که دست از به گفته آقای همایون ماجراجویی هایش بردارد، دست از برنامه خطرناک اسلحه اتمی بردارد و آسیب بیشتری به کشور وارد نکند.

"مروجين تحريم انتخابات براندازان آرام نظام"

در عین حال در داخل ایران هم حرکت برای تحریم انتخابات کم و بیش در میان نیروهای سیاسی از جمله جنبش دانشجویی و فعالان سیاسی مستقل با استقبال روبرو شده است تا جایی که علی یونسی، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران، مبلغین و مروجین تحریم انتخابات را براندازان آرام نامیده است.

مهدی سامع، نماینده سازمان چریک های فدائی خلق در شورای ملی مقاومت ایران، می گوید که همبستگی با نیروهای داخلی از جمله نخبگان و روشنفکران و همه کسانی که انتخابات را تحریم کرده اند نیز مد نظر بوده است. به گفته آقای سامع حرکت تحریم در داخل ایران بسیار گسترده و عمیق است.

 آن وقت دعوا بین قدرت کانونی بود با حاشیه که همین اصلاح طلبان بودند. حالا این دعوا آمده در کانون یعنی بین آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خامنه ای. حتی آن هایی که می گویند اصولگرا خودشان که چند نفرند نتوانسته اند با هم کنار بیایند در نتیجه تضاد و دعوا در درون کانون انجام می گیرد. و این یک تحول سیاسی بسیار مهم و تعیین کننده و در واقع آغازی است برای یک پایان
 
ابولحسن بنی صدر

اما پس از پذیرفته شدن نامزدی مصطفی معین نماینده اصلی گروه های اصلاح طلب از سوی شورای نگهبان که با دخالت آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، صورت گرفت و تشکیل ائتلافی تحت عنوان جبهه دموکراسی و حقوق بشر با شرکت آقای معین و جمعی از چهره های ملی و ملی - مذهبی، تعدادی از شخصیت ها و سازمان هایی که قبلا انتخابات را تحریم کرده بودند به جمع فعالان انتخاباتی پیوستند.

حسن شریعتمداری سخنگوی کادر رهبری اتحاد جمهوریخواهان ایران اعتقاد دارد با وجودی که آقای معین قدم های معینی به سمت بازگشایی فضای سیاسی برداشته و با پیشنهاد جبهه دموکراسی و حقوق بشر خواسته است که نگرش خودشان را به نیروهای کناری و نیروهایی که در درون حکومت نبودند در سطح نیروهای ملی مذهبی و مذهبی ارتقا بدهد و با آنها به نوعی همسویی دست بیابد، همه این خصوصیات و به گفته او "تعادل رفتار کنش گران اجتماعی" و مردم در انتخابات به حدی نیست که بتوان گفت با وجود همه این تمهیدات قدمی به سوی دموکراسی برداشته خواهد شد.

"تحريم انتخابات به تنهايی کافی نيست"

از سوی ديگر، حزب توده ايران، حزب دمکراتيک مردم ايران و جمعی از اعضای اتحاد جمهوريخواهان ايران در تحريم انتخابات شرکت نکرده و گفته اند که بايد به جبهه دمکراسی و حقوق بشر آقای معين فرصت داد تا بخت خود را بيازمايد.

در عین حال از نظر احمد مدنی، دبیر کل جبهه ملی در خارج از ایران، که در هماهنگی با جبهه ملی داخل کشور انتخابات را تحریم کرده است چنین فعالیت هایی در موازات تحریم انتخابات می تواند زمینه مساعدی را جهت مبارزه برای دموکراسی فراهم کند.

دریادار مدنی می گوید: "ما اگر یک بنا را خراب می کنیم باید یک بنا هم به جایش بسازیم. شرکت نکردن در انتخابات یک امر است اما مهمتر این است که تشویق شود که محیط آماده بشود، راهکارهای دموکراسی فراهم بشود برای یک همه پرسی که در یک فضای آزاد یا یک فضائی که مردم بتوانند سخنشان را بگویند، تشکلشان را داشته باشند، زندانیان سیاسی نباشد، آنجا با مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی نظام برگزیده خودشان را انتخاب کنند و از یک طریق مسالمت آمیز بتوانند جابجائی را انجام دهند."

در عین حال نباید فراموش کرد که هشت سال پیش هم گروه های مخالف جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور دسته جمعی انتخابات را تحریم کردند. ولی میلیون ها نفر از مردم ایران با ندیده گرفتن این خواست ها در انتخابات شرکت کردند و بر خلاف تمام پیش بینی ها کاندیدای مورد علاقه خود را در کاخ ریاست جمهوری جای دادند. آیا امکان دارد که این واقعه تکرار شود؟

داریوش همایون می گوید که شرایط امروز با دوم خرداد هشت سال پیش خیلی فرق دارد.

به گفته او در آن زمان امید به اصلاح حکومت از درون در مردم بود و مردم هم ترجيح می دادند که از آن راه وارد بشوند. ولی به گفته رایزن حزب مشروطه ایران در طول هشت سال گذشته نشان داده شد که چنان امیدی نیست و مبنائی ندارد و بر عکس انتخابات و رای دادن و پشتیبانی در جریان انتخاباتی از رژیم تنها به درد تقویت افراطیان و تقویت سیاست های افراطی می خورد.

احمد مدنی هم اعتقاد دارد که تجربه هشت سال گذشته، جنبش تحریم انتخابات را تقویت می کند: "هشت سال قبل از این میلیون ها نفر در انتخابات شرکت کردند به این امید که شاید از طریق اصلاحات کاری انجام بگیرد و گامی برداشته شود و دیدیم که رئیس جمهوری هیچ اختیاراتی نداشت و تابع ولی فقیه بود، هر چه ولی فقیه می گفت او اجرا می کرد. مادام که در ایران این ولایت فقیه وجود دارد سخن از آزادی و گزینش یک آرزوست، چیزی بیش از یک آرزو نیست."

ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهوری اسلامی، هم معتقد است که اوضاع سیاسی ایران با هشت سال پیش تفاوت های زیادی کرده است.

آقای بنی صدر می گوید: "آن وقت دعوا بین قدرت کانونی بود با حاشیه که همین اصلاح طلبان بودند. حالا این دعوا آمده در کانون یعنی بین آقای هاشمی رفسنجانی و آقای خامنه ای. حتی آن هایی که می گویند اصولگرا خودشان که چند نفرند نتوانسته اند با هم کنار بیایند در نتیجه تضاد و دعوا در درون کانون انجام می گیرد. و این یک تحول سیاسی بسیار مهم و تعیین کننده و در واقع آغازی است برای یک پایان."

 
 
66صفحه ويژه انتخابات ايران
خبر، گزارش و تحليل درباره نهمين انتخابات رياست جمهوری
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران