BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:40 گرينويچ - دوشنبه 13 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بمبگذاری‌ها در آستانه انتخابات ايران ادامه يافت
 
انتقال قربانی انفجار تهران به آمبولانس
نخستين قربانی حوادث پايتخت، در محل انفجار در شرق تهران جان داد و دومين قربانی نيز هنگام انتقال به بيمارستان بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت
همزمان با دستگيری 6 تن از کسانی که مظنون به دست داشتن در انفجارهای تهران و زاهدان دانسته شدند، دامنه بمبگذاری ها به غرب و شرق ايران نيز گسترش يافته و در عين حال، نگرانی شهروندان ايرانی از بمبگذاری های بيشتر در آستانه انتخابات رياست جمهوری بالا گرفته است.

شامگاه دوشنبه، شهرهای زاهدان در استان سيستان و بلوچستان و مريوان در استان کردستان صحنه انفجارهايی بود. گفته می شود انفجار مريوان و يکی از دو انفجار زاهدان، در مقابل ستاد انتخاباتی مصطفی معين، نامزد اصلی اصلاح طلبان رخ داده است.

در زاهدان، دو بمب صوتی به کار گرفته شد که بر اساس گزارشها، موجب شکسته شدن شيشه سه دستگاه خودرو و شيشه خانه ها تا شعاع بيست متری شد، اما تلفاتی را در پی نداشت.

معاون سياسی - امنيتی استانداری کردستان نيز گفت حادثه مريوان بر اثر پرتاب مواد محترقه به داخل يک تانکر خالی نفت بوده است. به گفته او در اين حادثه که شامگاه دوشنبه، هنگام سخنرانی جلال جلالی زاده، نماينده اصلاح طلب مجلس ششم ايران و از حاميان آقای معين رخ داد، هيچ کس مجروح نشده است.

هنوز مشخص نيست که حوادث اين دو شهر در ادامه برخوردهای خشونت آميز اخير با برخی فعالان انتخاباتی در شهرستانهای ايران است، يا با بمبگذاری های روز يکشنبه در تهران و اهواز ارتباط دارد.

"جنگ روانی"

اين در حالی است که مقامات امنيتی ايران شايعه بمبگذاری های تازه تر در تهران و شهرهای اطراف پايتخت را تکذيب کرده و رويدادهای مرگبار در شهرهای ايران را 'جنگ روانی' برای 'اخلال' در انتخابات آتی رياست جمهوری ايران دانسته اند.

طبق گزارشها، روز دوشنبه مراکز پليس در شهر تهران شاهد تماسهای تلفنی مکرر شهروندانی بود که از مشاهده "اشياء مشکوک" خبر می دادند. حتی در يک مورد، مشاهده يک بسته ناشناس و مشکوک، حرکت قطارهای زيرزمينی تهران را بيست دقيقه به تاخير انداخت.

اما به گفته مسئولان امنيتی و انتظامی، هيچکدام از اين بسته های مشکوک، بمب يا وسيله انفجاری نبوده اند. اين مسئولان از شهروندان ايرانی خواستند تا دستخوش نگرانی و تشويش نشوند اما هر مورد مشکوکی را به پليس و مراکز اطلاعاتی گزارش دهند.

همچنين مقامات ايرانی از تهديد به بمبگذاری در نقاط مختلف کرج خبر دادند اما گفتند که هيچ انفجاری در اين شهر بزرگ و صنعتی در غرب پايتخت رخ نداده است و ماموران نيز در بازرسی از مناطقی که تهديد به بمبگذاری شده بود، مورد مشکوکی را نيافته اند.

اين نگرانی ها به دنبال انفجارهای روز يکشنبه در شهرهای اهواز و تهران که به کشته شدن 9 نفر انجاميد بالا گرفته است.

شهر اهواز صحنه چهار انفجار بود که هفت کشته، از جمله يک کودک چهارساله و دهها مجروح به جا گذاشت. در سه انفجار جداگانه در تهران نيز که ساعاتی پس از حوادث اهواز رخ داد، دو نفر کشته و سه تن مجروح شدند.

نخستين قربانی حوادث پايتخت، در محل انفجار در شرق تهران جان داد و دومين قربانی نيز هنگام انتقال به بيمارستان بر اثر شدت جراحات وارده درگذشت. دو انفجار ديگر تلفاتی نداشته است.

مسئولان امنيتی روز يکشنبه از خنثی کردن سه بمب ديگر در سطح پايتخت نيز خبر دادند.

پيشتر، شهر مذهبی قم نيز صحنه انفجار چهار بمب صوتی دست ساز بود که خساراتی برجای گذاشت. در اين انفجارها کسی کشته نشد اما دست کم سه نفر زخمی شدند.

"حرفه ای"

سخنگوی قوه قضائيه ايران از دستگيری چهار نفر در ارتباط با بمبگذاری اهواز و دو نفر به ظن دخالت در انفجارهای تهران خبر داد اما به هويت اين مظنونان اشاره ای نداشت و مشخص نکرد که آيا مظنونان حوادث اهواز با دستگيرشدگان حادثه تهران ارتباطی دارند يا نه.

مقامات ايرانی هنوز ارتباط وقايع تهران با انفجارهای اهواز را قطعی نمی دانند.

علی يونسی، وزير اطلاعات ايران، ماهيت انفجار مرگبار در شرق تهران را مبهم دانسته و گفته بود مشخص نيست که اين حادثه جنبه "تروريستی" داشته باشد.

در حالی که در انفجارهای تهران و پيش از آن، قم، بمبهای دست ساز به کار رفته اند، بمبگذاری در اهواز به گفته مسئولان امنيتی و اطلاعاتی، به گونه "حرفه ای" طراحی شده و "تروريستی" توصيف شده است.

اين مسئولان مدعی شدند که رويدادهای اهواز ريشه در خارج از مرزهای ايران دارد و معاون امنيتی وزارت کشور گفت شيوه بمب گذاری در خوزستان به روش به کار برده شده توسط سازمان اطلاعات رژيم سابق عراق - استخبارات - شباهت داشته است.

وزير اطلاعات ايران گفت عوامل حوادث اهواز "ريشه در خارج از کشور" دارند که برخی از آنها بازداشت شده و برخی ديگر در شرف دستگيری هستند. او از ارائه جزئيات بيشتر درباره اين مظنونان خودداری کرد و گفت علنی شدن اين اطلاعات ممکن است سبب شود تا "بسياری از تروريستها از دامی که برای آنها فراهم شده" بگريزند.

علی آقامحمدی، رئيس کميته تبليغات شورای عالی امنيت ملی هم گفت برخی از عوامل انفجارهای اهواز بازداشت شده و برخی ديگر در صدد هستند تا به عراق بازگردند.

اين نخستين بار در سالهای اخير است که جمهوری اسلامی مدعی دخالت گروههای خارجی در حوادث مرگبار و انفجارهای داخل ايران می شود.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران