BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:57 گرينويچ - چهارشنبه 15 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
ويژه برنامه های راديويی بی بی سی درباره انتخابات ايران
 
بخش فارسی راديو بی بی سی به مناسبت انتخابات رياست جمهوری در ايران ويژه برنامه هايی را در روزهای اخير تهيه و پخش کرد شامل بررسی مقايسه ای هشت دوره انتخابات رياست جمهوری پيشين، مناظره سه جوانان موافق و مخالف رای دادن و نگاهی به ديدگاه های اعضای يک خانواده ايرانی درباره انتخابات.

انتخابات رياست جمهوری از اول تا هشتم

تاريخچه انتخابات رياست جمهوری در ایران عنوان سه برنامه راديوئی است که مسعود بهنود آن را تهيه و اجرا کرده است و در آن سرنوشت و نتيجه هشت انتخابات رياست جمهوری که از زمان سقوط رژيم پادشاهی تاکنون صورت گرفته بررسی می شود.

در اين مجموعه که در سه قسمت پخش شد، کارشناسان و صاحب نظران، شرايط و وضعيت هر دوره را شرح دادند. چنانکه در بحث دوره اول انتخابات رياست جمهوری، که ابوالحسن بنی صدر به پيروزی رسيد، نامزدهای اصلی آن باز می گويند که اين آزادترين انتخابات بود، رهبران و اعضای گروه های سياسی مختلف که در زمان خود اين انتخابات را تحريم کرده بودند نيز اذعان دارند که آن انتخابات آزادترين و بهترين بود.

انتخابات دوم که به انتخاب محمدعلی رجائی انجاميد که دولتش کمی بيش از يک ماه دوام آورد، به گفته کارشناسان و ناظران در سخت ترين شرايط ترور و جنگ داخلی و خارجی برگزار شد.

دومين بخش از برنامه های بررسی تاريخچه انتخابات رياست جمهوری با صدای رهبر انقلاب اسلامی همراه است که بعد از ترور رجائی و با هنر دومين رييس جمهور و دومين نخست وزير از مردم می خواهد که به پای صندوق ها هجوم ببرند اگرچه ابوالحسن بنی صدر رييس جمهور اول که عزل شد معتقدست که اعلام اینکه در آن انتخابات چهارده ميليون نفر شرکت کردند تقلبی بود.

سومين انتخابات که موجب روی کارآمدن يک روحانی (علی خامنه ای) شد از نظر کارشناسانی که در برنامه شرکت داشته اند آغاز استقرار جمهوری اسلامی است که با اعدام ها و ترور و جنگ های شهری و شدت گرفتن جنگ در جبهه ها همراه است.

در این برنامه که به بررسی انتخابات پنجم تا هشتم اختصاص دارد کارشناسان و فعالان سياسی دولت هاشمی رفسنجانی را بررسی می کنند و اولين دولت پس از جنگ ايران و عراق و درگذشت آيت الله خمينی را آغاز نگرش عرفی به حکومت توسط روحانيون می دانند. نگرشی که هشت سال بعد در اوج بحران مشروعيت به دوم خرداد می انجامد که به نظر شرکت کنندگان در برنامه "نه" بزرگ مردم به نحوه ای از اداره کشور بود.

دراين برنامه ها ابوالحسن بنی صدر؛ احمد مدنی، مهدی سامع، عضو شورای ملی مقاومت وابسته به سازمان مجاهدين خلق و فرخ نگهدار از سازمان فدائيان خلق اکثريت، حسن شريعتمداری فعال سیاسی، ماشالله شمس الواعظين روزنامه نگار انقلاب و علی رضا نوری زاده روزنامه نگار شاهد انقلاب، دکتر منصور فرهنگ ديپلومات سابق و کارشناس مسائل سياسی، احمد سلامتيان تحليلگر مسائل سياسی، ابراهيم نبوی دانشجوی سال های اول انقلاب نظرات و خاطرات خود را باز می گويند.

جوانان و انتخابات

جوانانی که در نظام جمهوری اسلامی ايران متولد شده اند، تاثير گذارترين گروه اجتماعی در انتخابات هستند.

جوانانی که ۱۵ تا ۳۰ سال سن دارند، نيمی از واجدين شرايط رای دادن را تشکيل می دهند. حضور گسترده جوانان در انتخابات مشهور سال 1376 که محمد خاتمی با رای بالا در آن به پيروزی رسيد نقش بسيار مهمی داشت اما از آن انتخابات هشت سال می گذرد. در اين هشت سال تحولات زيادی رخ داده است.

در انتخابات جاری نيز عمده نامزدها، توجه به جوانان را به عنوان محور برنامه های خود معرفی کرده اند اما جوانان در اين باره چه فکر می کنند؟

بحث درباره انتخابات، موضوع مناظره سه جوان ايرانی است که در تهران صورت گرفته است.

انتخابات و خانواده

يکی از ويژگی های انتخابات، درگير کردن اقشار مختلف مردم با سياست و کشاندن مباحث انتخاباتی به درون خانواده هاست.

در داخل خانواده که به طور معمول دو نسل از دو جنس در آن حضور دارند، نگاه ها، نيازها و آرمان های متفاوتی وجود دارد و بر همين اساس در دوره هايی مانند انتخابات، بحثهای انتخاباتی و سياسی به درون خانواده ها کشيده می شود و جريان می يابد.

بخش فارسی راديو بی بی سی در يکی از ويژه برنامه های انتخاباتی خود نگاهی داشته به مباحث انتخاباتی در درون اعضای يک خانواده در تهران.

مناظره اکبر گنجی و مسعود بهنود: تحريم يا شرکت در انتخابات

اکبر گنجی در يک مناظره که یک روز قبل از بازگشت وی به زندان در مقابل مسعود بهنود هوادار شرکت در انتخابات که توسط عنايت فانی صورت گرفت از نظريه خود دال بر لزوم تحريم انتخابات رياست جمهوری دفاع کرد.

اکبر گنجی، روزنامه نگار دربند، علت اصلی طرح خود را اين دانست که موجب همه بن بست ها و انسدادهای سياسی، رهبری نظام و اختيارات گسترده وی است که در انتخابات همچنان دست نخورده می ماند، به اين ترتيب انتخابات پيش از آنکه قانون اساسی تغيير يابد و اختيارات ولايت فقيه حذف شود تنها شرکت در يک نمايش است که به نظام امکان می دهد تا آن را به حساب مشروعيت خود بگذارد.

مسعود بهنود در مقابل اکبر گنجی استدلال می کند که آنچه تحريم انتخابات در پی دارد، با نظريه عدم خشونت و اصلاحات مسالمت آميز همخوانی ندارد و تنها اثری که دارد اينست که شرايط روزمره زندگی مردم را سخت تر و موقعيت افراطی های ضد دمکراسی را محکم تر می کند. به اعتقاد وی بايد بر روی آگاهی توده ها سرمايه و وقت گذاشت تا زمانی که خواست آزادی چندان همه گير شود که نظام حتی با خشونت هم نتواند آن را مهار کند.

 
 
66معرفی
هشت رقيب انتخابات رياست جمهوری
 
 
66ديدگاه
دلايل موافقان و مخالفان حضور در پای صندوق‌های رای
 
 
66صندوق رای، قلک پول
سرنوشت رهبران بازار سرمايه در دست رای دهندگان، سهامی های بزرگ منتظرند
 
 
66مرور
بررسی آماری هشت دوره انتخابات رياست جمهوری در ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران