BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:27 گرينويچ - جمعه 24 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
بازداشت چند ساعته بازرس ويژه انتخابات رياست جمهوری ايران
 
ساختمان وزارت کشور ايران
وزارت کشور از تخلف در انتخابات خبر داده و برخی صندوقهای رأی را توقيف کرده اما شورای نگهبان اعلام کرده که وزارت کشور حق توقف رأی گيری را در هيچيک از حوزه ها ندارد
علی ميرباقری، مديرکل امور مجلس وزارت کشور ايران که به عنوان بازرس ويژه در برگزاری انتخابات رياست جمهوری ايران فعال بوده، از بازداشت چندساعته خود خبر داده است.

آقای ميرباقری به خبرنگاران گفته که به ‌عنوان بازرس ويژه وزارت کشور در حوزه انتخابيه تهران برای سرکشی به محله های نازی ‌آباد و عبدل‌آباد در جنوب تهران رفته بوده و در آنجا مشاهده کرده بوده که در اکثر شعب، ناظران به جای نظارت کار اجرايی انجام می‌ دادند، شناسنامه ‌ها کنترل نمی ‌شده و افراد بدون کنترل بعد از ورود به شعب رأی می ‌دادند.

وی گفته که با مشاهده اين رويکرد، به عملکرد ناظران شورای نگهبان و دخالت آنان در اجرای انتخابات اعتراض کرده اما پس از اعتراض، دو نفر که خودشان را مسئولان شورای نگهبان در ناحيه معرفی می ‌کردند او را بازداشت و به مدت دو ساعت در شعبه توقيف کردند و سپس با اکيپ سی نفره ای به کلانتری نازی آباد فرستادند تا اينکه سرانجام پس از دو ساعت و نيم بازداشت در کلانتری با وساطت مسئولان وزارت کشور آزاد شده است.

آقای ميرباقری گفته که در مجموع چهار ساعت و نيم در بازداشت به سر برده و دليل اعتراض چيزی جز اعتراض به عملکرد ناظران شورای نگهبان نبوده است.

وی تصريح کرده که به هيچ وجه با ناظران درگير نشده و فقط نسبت به عملکردشان به آنها تذکر داده است.

بازداشت اين مسئول انتخاباتی در شرايطی صورت گرفته که رأی گيری برای دور دوم انتخابات رياست جمهوری ايران همچنان در جريان است.

وزارت کشور که مسئوليت برگزاری انتخابات را دارد از تخلف در تعدادی از حوزه های رأی گيری خبر داده و اخذ رأی در آنها را متوقف کرده است اما شورای نگهبان که نظارت بر انتخابات را به عهده دارد بروز تخلف را تکذيب کرده و مانع از اين شده که اقدام وزارت کشور برای توقف رأی گيری در برخی حوزه ها عملی شود.

يک روز پيش از انتخابات نيز هيئت ويژه ای که رئيس جمهور ايران برای رسيدگی به تخلفات انتخاباتی تعيين کرده، از بازداشت ۲۶ نفر در ارتباط با ۱۰۴ پرونده تخلف در دور نخست انتخابات خبر داد و اعلام کرده که ‪ ۴۴‬مورد از پرونده های تخلف انتخاباتی به "عناصر وابسته به يکی از تشکيلات نظامی در رده ‌های مختلف" مربوط می شود که "به طور غيرقانونی به فعاليت انتخاباتی يا فعاليت تخريبی انتخاباتی" مبادرت کرده ‌اند.

اين هيئت که متشکل از وزيران کشور و اطلاعات و نمايندگان ويژه رئيس قوه قضائيه و رئيس سازمان قضائی نيروهای مسلح است اعلام کرد که يکی از دستگيرشدگان از عناصر مشهور يکی از تشکيلات نظامی بوده و عليه يکی از نامزدهای انتخاباتی سخنرانی‌ تخريبی می کرده و اقدام به مخدوش کردن چهره نظام و سياهنمايی گسترده می کرده است.

هيئت منتخب رئيس جمهور نامی از اين "عنصر نظامی" نبرده اما اعلام کرده که سخنرانيهای او به صورت لوح فشرده رايانه ای در سطح کشور به شکل گسترده ای توزيع شده است.

از جمله ديگر افرادی که اين هيئت از بازداشت آنها خبر داده، مسئول حراست يکی از مراکز آموزشی در قزوين است که "برای تهيه پوسترهای تخريبی عليه يکی ديگر از نامزدهای انتخاباتی با يکی از چاپخانه‌ ها قرارداد بسته بوده" و همچنين، فردی به نام علی بدری که در مرحله نخست انتخابات در شهر کرج "اقدام به تهيه و توزيع گسترده و انبوه لوحهای فشرده تخريبی عليه يکی از نامزدهای انتخاباتی کرده است".

اين هيئت مشخص نکرده که بازداشت شدگان عليه کدام نامزد انتخاباتی دست به فعاليت تخريبی می زده اند يا اينکه به کدام نامزد انتخاباتی وابسته بوده اند.

بلافاصله پس از اعلام نتايج دور نخست انتخابات رياست جمهوری ايران، مهدی کروبی که از راهيابی به دور دوم انتخابات بازماند و نام او از لحاظ ميزان آرا به عنوان نفر سوم در ميان نامزدها اعلام شد، نسبت به دخالت بخشی از نيروهای بسيج و سپاه پاسداران در انتخابات اعتراض کرد و بعداً مدعی شد که اين افراد با هماهنگی فرزند آيت الله خامنه ای نتيجه انتخابات را به نفع رقيب او، محمود احمدی نژاد تغيير داده اند.

موضوع دخالت بخشی از بسيج و سپاه پاسداران در انتخابات اگرچه تکذيب اين نهادها را در پی داشت اما مورد تأييد وزارت کشور و وزارت دادگستری قرار گرفت.

مجتبی رشاد، رئيس ستاد انتخابات وزارت کشور در نامه ای به سيد احمد زرگر، قاضی رسيدگی کننده به تخلفات انتخاباتی که يک روز پيش از برگزاری دور دوم انتخابات منتشر شد، از اقدامی سازمان‌ يافته برای استفاده از تشکيلات بسيج در امر انتخابات خبر داد و از وی خواست به هيئتهای نظارت بر انتخابات دستور دهد از حضور افراد بسيج و سپاه پاسداران به عنوان ناظر پای صندوقهای رأی جلوگيری کنند.

 
 
66انتخابات و غافلگيری بورس
ايران همانند آمريکا کشور سهامداران می شود؟
 
 
66انتظار يک هفته ای
انتخابات به التهاب سه ماهه بورس تهران پايان می دهد؟
 
 
66رای طلايی
لحظه شماری بازار مضطرب سرمايه ايران برای بازگشت آرامش
 
 
66زندگی نامه
محمود احمدی نژاد
 
 
66زندگی نامه
علی اکبر هاشمی بهرمانی (رفسنجانی)
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران