BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:30 گرينويچ - شنبه 25 ژوئن 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
احمدی نژاد برنده انتخابات ايران
 
محمود احمدی نژاد
آقای احمدی نژاد با پيروزی در اين انتخابات، به عنوان ششمين رئيس جمهور ايران برگزيده می شود
محمود احمدی نژاد، شهردار تهران، در دور دوم انتخابات رياست جمهوری پيروزی گسترده ای بر رقيب خود، اکبر هاشمی رفسنجانی به دست آورده است.

بر اساس آمار رسمی که از سوی ستاد انتخابات ايران اعلام شد، از مجموع 27 ميليون و 959 هزار و 254 رای داخل ايران، آقای احمدی نژاد به 17 ميليون و 248 هزار و 782 رای را از آن خود کرده است.

بر اين اساس، آقای هاشمی 10ميليون و 43 هزار و 489 هزار رای به دست آورده است.

وزارت کشور ايران تعداد آرای باطله را بيش از 660 هزار رای اعلام کرده است.

آقای احمدی نژاد با پيروزی در اين انتخابات، به عنوان ششمين رئيس جمهور ايران برگزيده می شود.

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی با صدور پيامی به مناسبت اعلام نتايج انتخابات، ضمن تشکر از مردم ايران که در دو جمعه پياپی در انتخابات حضور يافتند، رقبای انتخابات را به "رفاقت و همکاری" فراخوانده و اعلام کرده است "همه، چه طرفداران نامزد منتخب و چه طرفداران ديگر نامزد‌های محترم بايد از خود ظرفيت و حلم و دانايی بروز دهند. هيچ احساسی، چه شادمانی و چه ناشادمانی، نبايد كسی را به رفتاری بر خلاف شأن يك انسان متعهد و خردمند وادار سازد."

آقای خامنه ای در پيام خود همچنين از اکبر هاشمی رفسنجانی تقدير کرد و گفت ‌‌"اميدوارم اين برادر عزيز و همسنگر ديرين مانند هميشه در عرصه‌ های مهم نظام اسلامی نقش‌ آفرين باشند."

 تخلفات رخ داده در دور دوم انتخابات رياست جمهوری بسيار جزيی است
 
غلامحسين الهام، سخنگوی شورای نگهبان
 گزارشهايی که از ميزان تخلفات در تهران می رسد از حد جزئی گذشته است
 
جهانبخش خانجانی، سخنگوی وزارت کشور

محمد خاتمی، رئيس جمهور ايران، در پيامی ضمن تبريک به رئيس جمهور برگزيده ايران گفت: "امروز همه ما صرف نظر از نتيجه انتخابات بايد به آنچه در ايران تجربه می‌شود، احترام بگذاريم. مردم با ملاك‌های مختلف برای برآوردن خواسته‌هايی كه دارند، انتخاب می‌كنند. اين طبع دمكراسی است و خواهد بود. مهم آن است كه بتوانيم موقعيت‌های آزاد را برای انتخاب فراهم كنيم و نيز قدر مردم بزرگواری كه صاحب اصلی انقلاب و كشورند را بدانيم."

اکنون با اعلام نتيجه انتخابات آينده اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام به موضوع بحث محافل خبری و ناظران سياسی تبديل شده است.

صادق صبا، گزارشگر سرويس جهانی بی بی سی که در ايران بسر می برد، می گويد ناظران سياسی در ايران اکنون به دو گروه تقسيم شده اند، گروهی اعتقاد دارند اکبر هاشمی رفسنجانی سياستمدار مقاومی است و ممکن است با گذشت زمان، بار ديگر به صحنه باز گردد، اما گروه ديگر معتقدند اين شکست غير منتظره ممکن است باعث پايان حيات سياسی وی به عنوان يکی از مشهورترين عملگرايان جمهوری اسلامی باشد.

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، پيش از اعلام نتايج نهايی انتخابات، از حاميان نامزد پيروز "موکدا" خواسته بود تا از اعلام زودرس پيروزی و برپايی جشن خيابانی خودداری کنند. او همچنين تاکيد کرد که "کشاندن مردم به خيابانها" از سوی هريک از دو رقيب و با هر دليل و عنوانی، "خلاف مصالح قطعی کشور" است.

سرپرست نيروی انتظامی ايران نيز اعلام کرد با هرگونه تجمع "غيرقانونی" که بدون مجوز مقامات دولتی انجام بگيرد، برخورد خواهد شد.

پيروزی آقای احمدی نژاد بر پنج نامزد ديگر در مرحله اول انتخابات رياست جمهوری ايران و راهيابی او به رقابت با آقای رفسنجانی در دور دوم رای گيری، شگفتی ناظران و محافل سياسی و رسانه ای را برانگيخت.

به نظر می رسد طبقات فرودست و ساکنان مناطق فقيرنشين ايران در سطح گسترده ای به نفع آقای احمدی نژاد رای داده اند که برنامه خود را بر محور ارزشهای اسلامی و محافظه کارانه بنا کرده و وعده داده است تا شرايط زندگی را برای ميليونها ايرانی آسانتر کند.

اين نخستين بار در تاريخ جمهوری اسلامی است که انتخابات رياست جمهوری به دور دوم کشيده می شود. رقابت نامزدها در دور نخست بسيار فشرده و نزديک بوده است.

محمود احمدی نژاد
آقای احمدی نژاد بيش از 65 درصد از آرائی که به صندوق ريخته شده را به دست آورده است

نخستين اظهار نظر احمدی نژاد درباره کابينه

محمود احمدی نژاد در نخستين سخنان درباره دولت آينده پس از قطعی شدن پيروزيش در انتخابات رياست جمهوری، گفت: "تلاش خواهم كرد از همه ظرفيت كشور برای تشكيل كابينه آينده استفاده كنم."

البته وی ارائه جزئيات بيشتر را به بعد موکول کرد و گفت: "در چند روز آينده طی مصاحبه‌ ای مطبوعاتی مواضع خود را در اين خصوص اعلام خواهم كرد."

جلوگيری از تخلف و اخلال

سخنگوی شورای نگهبان که نظارت بر انتخابات را برعهده دارد، ميزان تخلف در دور دوم انتخابات رياست جمهوری ايران را "بسيار جزئی" خوانده و از روند رای گيری ابراز رضايت کرده است. اما سخنگوی وزارت کشور که مجری انتخابات است، گفت گزارشهايی که از ميزان تخلفات در تهران می رسد "از حد جزئی گذشته است".

عمده تخلفاتی که گزارش شده مربوط به حضور افراد غير مسئول در حوزه های رای گيری، تبليغات غيرقانونی در روز انتخابات، برخورد با بازرسان و ناظران وزارت کشور، از جمله بازداشت چندساعته يک مديرکل اين وزارتخانه و حضور نيروهای موسوم به لباس شخصی و موتورسواران در مناطق مختلف شهری بوده است.

آيت الله علی خامنه ای
آيت الله خامنه ای: مسئولان کشور سلامت دور اول انتخابات را تأييد کرده اند

دور اول رأی گيری با اعتراض برخی از نامزدها در مورد بروز تخلفات انتخاباتی همراه بود و بخصوص مهدی کروبی که با کسب بيش از هفده در صد آرا به رده سوم دست يافت، اتهاماتی در مورد دخالت و تخلف در انتخابات مطرح کرد.

انتقاد عمده ای که به نحوه رأی گيری دور اول وارد شد دخالت تعدادی از اعضای سپاه پاسداران و بسيج به عنوان ناظر در حوزه های اخذ رأی بود.

به همين دليل، روز پنجشنبه، 23 ژوئن، رئيس ستاد انتخابات کشور با ارسال نمونه ای از مشخصات ناظران نظامی در برخی از حوزه های انتخاباتی به نماينده قوه قضائيه از وی خواست به هيئتهای نظارت وابسته به شورای نگهبان دستور دهد اين ناظران را تعويض کنند.

وی گفت که اعضای سپاه پاسداران و بسيج اجازه حضور به عنوان مأمور در شعب ثبت نام و اخذ رأی را ندارند.

پيشتر، هيئت ويژه رئيس جمهور برای رسيدگی به تخلفهای انتخاباتی از بازداشت 26 نفر در ارتباط با اين تخلفات خبر داده و يکی از دستگيرشدگان را از عناصر مشهور يکی از تشکيلات نظامی معرفی کرده بود که به ايراد سخنرانی و اقدامات تبليغی عليه يکی از نامزدها می پرداخته است.

روز پنجشنبه، محمد خاتمی، رئيس جمهور نيز با صدور دستوری ضمن ابراز تأسف از برخی شيوه های به کار رفته در جريان مبارزات انتخاباتی دور دوم، از وزارتخانه های کشور، اطلاعات و دادگستری خواست از بروز هرگونه اخلال و تخلف در جريان رأی گيری جلوگيری کنند.

آقای خاتمی آنچه را فريب مردم و دادن نسبت دروغ به مراجع تقليد در مورد حمايت از نامزدها و ايجاد فضای تهديد و ارعاب در جامعه به منظور تأثيرگذاری بر رأی آزادانه مردم خوانده محکوم کرده است.

 
 
66تشدید تنش
متحد احمدی نژاد برای بورس تهران خط و نشان کشيد
 
 
66زندگی نامه
محمود احمدی نژاد
 
 
66دلارهای نفتی
احمدی نژاد: صنعت نفت ايران را شفاف می کنم
 
 
فقر، وی را نامريی می کند
تاثير گسترش شکاف دارا و ندار بر انتخابات ايران
 
 
66رای طلايی
لحظه شماری بازار مضطرب سرمايه ايران برای بازگشت آرامش
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران