http://www.bbcpersian.com

اعلام ورود ناصر زرافشان به 'ماراتن مرگ'

بنابر نامه ای که از ناصر زرافشان، وکيل دادگستری و عضو کانون نويسندگان ايران منتشر شده، وی که دوران حبس خود را در زندان اوين تهران سپری می کند دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و اعلام کرده که تا سر حد مرگ به اعتصاب غذا ادامه خواهد داد.

آقای زرافشان که تا پيش از زندانی شدن، وکالت خانواده های قربانيان کشتار ناراضيان سياسی ايران به دست مأموران اطلاعاتی را به عهده داشته در اين نامه نوشته که دست به اعتصاب غدا می زند "تا اگر هدف از رفتاری که با زندانیان سیاسی مستقل می شود، مرگ تدریجی آنان در زندان به نحوی باشد که کسی مسئول آن تلقی نشود، این دسیسه را بی اثر سازم و مسئولین آن را به روشنی در منظر و میدان دید جامعه و مردم قرار دهم" .

ناصر زرافشان که اعتصاب غذای خود را "ماراتن مرگ" نام نهاده، در نامه اش آورده که شش ماه است به ناراحتی حاد کلیوی مبتلاست، اما به وی امکان معالجه در خارج از زندان داده نمی شود.

وی مسئولان زندان را به "وقت کشی" متهم کرده و نوشته "در شرایطی که سارقان مسلح و قاتلان عمدی با گرفتن مرخصی از زندان اوین بیرون می روند و در مدت مرخصی مجدداً دست به آدمکشی می زنند"، حق مرخصی از او دريغ داشته می شود.

آقای زرافشان در عين حال در نامه خود پيش بينی کرده که مسئولان زندان خبر اعتصاب غذای او را تکذيب کنند و "عناصر و محافل وابسته به قدرت" به "تحریف" اخبار مربوط به او پرداخته، دست به "سم پاشی و شایعه پراکنی" علیه وی بزنند.

به همين دليل وی اعلام کرده که از اين پس اطلاعات مربوط به وضعیت خود را منحصراً از طریق خانواده اش و هيئتی منتشر خواهد کرد که از وکلايش، شیرین عبادی و محمد شریف و همچنين فریبرز رئیس دانا و علی اشرف درویشیان، دو عضو کانون نويسندگان ايران و سیف الله اکبری تشکيل شده است.

اعلام اعتصاب غذای ناصر زرافشان پس از آن صورت می گيرد که اکبر گنجی روزنامه نگار محبوس در زندان اوين با دست زدن به اعتصاب غذا موفق شد امکان يک هفته مرخصی از زندان را برای معالجه به دست آورد.

ناصر زرافشان همچنين در ماه ژوئيه سال گذشته ميلادی با دست زدن به اعتصاب غذا همراه با شمار ديگری از زندانيان زندان اوين، امکان مرخصی 48 ساعته از زندان را به دست آورد، هرچند دليل آن اعتصاب، "بزرگداشت سالگرد فاجعه کوی دانشگاه" اعلام شده بود.