BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:55 گرينويچ - يکشنبه 10 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
متن کامل نامه مهدی کروبی خطاب به محمد خاتمی
 
متن کامل نامه مهدی کروبی، نامزد نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری به محمد خاتمی - به نقل از ايسنا، خبرگزاری دانشجويان ايران:

"حجت ‌الاسلام والمسلمين جناب آقای سيد محمد خاتمی!

رييس جمهور محترم!

با سلام و تحيت

انتخابات نهم رياست‌ جمهوری را با وجود مسايل فراوان پيرامون آن پشت سر گذاشته‌ايم و منتخب محترم با تاييد انتخابات، هدايت قوه‌ مجريه را به زودی به دست خواهد گرفت.

حفظ منافع ملی و مصالح نظام اسلامی ايجاب می‌نمايد همگی تلاش نماييم تا دولت آينده در مسير خدمت به مردم ان‌شاءالله موفق گردد. با اين وجود بايد اذعان کرد که شاهد بداخلاقی‌ها و حوادثی در اين انتخابات بوديم که درنوع خود بی‌نظير بوده و به سادگی نمی‌توان پرونده‌ آن را مختومه اعلام کرد.

اصول پذيرفته شده در نظام مردم‌سالار دينی ايران در پرتو تعاليم بنيانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمينی (ره) حضرت‌عالی را به عنوان بالاترين مقام اجرايی کشور موظف می‌نمايد در مدت باقی‌مانده از دوران تصديتان و برای شفاف‌سازی، آگاهی مردم و جلوگيری از اين رويه سيئه، اقدام مقتضی در اين زمينه را مبذول نماييد. همه‌ ما بر اين باوريم که مردم ولی‌نعمت ما هستند و مشروعيت ما به رای و نظر آنان بستگی دارد. لذا موظفيم ولی‌نعمتان خود را در جريان امور قرار دهيم.

جناب آقای خاتمی!

ما در عصری زندگی می‌کنيم که دولت‌ها بر اساس قوانين و مقررات خود به گردش آزادی اطلاعات گردن نهادند و حق دسترسی عموم به اطلاعات را به رسميت شناخته‌اند. از اين رو بر اين باورم که در جريان قراردادن مردم نه تنها خللی به نظام و منافع ملی وارد نخواهد ساخت، بلکه موجب اعتماد مردم به ساختار فعلی خواهد شد. در ماجرای قتل‌های زنجيره‌يی شاهد بوديم، هنگامی که دولت اصلاحات حرکت يک گروه خودسر را با مردم در ميان گذاشت، نه نظام آسيب ديد و نه منافع ملی و با معرفی ريشه‌ی فساد و انحراف تلاش‌های وسيعی، در جهت اصلاح ساختار به وجود آمده صورت گرفت که شايسته‌ی تحسين است. در آن ماجرا ملت فهيم ايران با ارج نهادن به صداقت و شهامت مسوولان، اعتماد و حمايت خود را از خدمتگزاران صادق خود به خوبی به نمايش گذاشتند. در اين انتخابات صرف‌نظر از تخلفات گسترده و مداخله نيروهای سازمان‌يافته به نفع افرادی خاص، حوادثی اتفاق افتاد که موجب نگرانی عميق مردم و نخبگان نظام در به مسلخ بردن جمهوريت و اسلاميت نظام گرديد. در اين ارتباط طرح دو نکته را به شرح ذيل ضروری می‌دانم:

۱- حضرت‌عالی به خوبی واقف هستيد که از مدت‌ها پيش دخالت برخی نهادها و نيروهای سازمان‌يافته در انتخابات رياست‌جمهوری از سوی اشخاص حقيقی و حقوقی پيش‌بينی شده بود و همگان خواستار اتخاذ تدابير لازم برای جلوگيری از وقوع آن شدند. اين‌جانب پس از انتخابات مجلس هفتم و در زمانی که رياست مجلس ششم را بر عهده داشتم، به طور صريح و شفاف به اين خطر اشاره کردم و راه‌حلی برای مقابله با آن به جناب‌عالی پيشنهاد نمودم که مورد تصديق و تاييد شما واقع شد، ليکن به آن عمل نشد و ظاهرا دوستانی که سرنوشت شوراها و مجلس را رقم زدند، برای تکميل پروژه، بر نگرش خود اصرار ورزيدند. به هر جهت، همين امر بستر مناسبی برای مداخله‌گران به وجود آورد. واقعيت آن است که دخالت بخشی از نيروهای مسلح و شبه نظامی در انتخابات موضوعی است که نزد افکار عمومی مطرح است و هر تلاشی در جهت پاک کردن صورت مساله، محتوم به شکست است، چه بخواهيم چه نخواهيم ملزم به ارايه پاسخ به ملت در قبال آن می‌باشيم. خوشبختانه مقام معظم رهبری با اشاره به بداخلاقی‌ها و تخريب‌های انجام شده از مسوولان خواستار رسيدگی به موضوع شده‌اند. حضرت‌عالی نيز بر آن تاکيد کرديد اما اين‌که گزارش به رهبری و دستگاه قضايی تقديم گردد، ضمن ضرورت گزارش به مقام رهبری و دستگاه قضايی، بفرماييد مردم که صاحبان اصلی نظام و کشور هستند در اين موضوع مهم و حساس چه جايگاهی دارند؟

برادر عزيزم آقای خاتمی!

مگر می‌شود در موضوعی با اين اهميت مردم را نامحرم تلقی کرد. مشروعيت بالاترين مقام اين کشور تا پايين‌ترين آن از مردم اخذ می‌گردد و تداوم آن، بر اساس آموزه‌های امام، منوط به مردم است. لذا چگونه می‌توان مردم را ناديده گرفت، آن هم از سوی دولت مردم‌سالار و حضرت‌عالی که اصرار بر پاسخگويی دولت در قبال ملت داريد. به نظر می‌رسد تهيه گزارش و تقديم آن به دستگاه قضايی رافع مسووليت شما نمی‌باشد و ارايه‌ی گزارش به دستگاه قضايی جهت پی‌گرد قانونی و مجازات متخلفان هنگامی ضمانت اجرايی پيدا می‌کند که در ابتدا مشروح آن از سوی پاسدار قانون اساسی ـ رييس‌جمهور ـ به اطلاع ملت رسانده شود. سپس از دستگاه قضايی و قاضی پرونده خواسته شود به وظيفه‌ قانونی خود عمل کند. همان‌طور که نمايندگان مجلس در تحقيق و تفحص به قرائت گزارش تهيه شده در مجلس مبادرت می‌ورزند و سپس آن را به دستگاه قضايی تحويل و پی‌گيری آن را خواستار می‌شوند.

از شما رييس‌جمهور منتخب مردم در دوره‌های هفتم و هشتم رياست جمهوری با پشتوانه بيست و دو ميليون رای انتظار است قبل از پايان دوره دوم، مردم را در جريان اين حرکت ناپسند، مغاير با اصول اوليه‌ دموکراسی و حق مردم در تعيين سرنوشت خود قرار دهيد، در غير اين صورت نبايد انتظار پی‌گيری آن را از دستگاه قضايی و قاضی پرونده داشت، پرونده‌ای که با گزارش‌های وزارتخانه‌های کشور و اطلاعات تهيه و رييس‌جمهور بنا به دلايلی مصلحت طرح عمومی آن را نمی‌بيند، چگونه می‌توان از يک قاضی بی‌پناه پی‌گيری آن را خواستار شد.

فراموش نکنيم هرچه تساهل و تسامح در اين زمينه شود قانون‌شکنان فرصت بيشتر يافته، منافع ملی و نظام اسلامی را در سير نزولی قرار خواهند داد. همان‌طور که برادرم جناب آقای هاشمی رفسنجانی اظهار کردند تخريب چهره‌ها از سوی نيروهای سازمان‌يافته با صرف ده‌ها ميليارد تومان از بيت‌المال انجام شد. بنابراين بايد معين گردد چه کسانی با استفاده از نهادها و يا سازمان‌هايی با هزينه‌ بيت‌المال حيثيت نظام را در عرصه‌های بين‌المللی مخدوش کردند و مردم را نسبت به ايفای نقش‌شان نااميد می‌سازند. باز نکردن اين موضوع ممکن است در آينده گريبان دولت شما را بگيرد و ادعا شود فلان وزارتخانه و يا دستگاه دولتی مرتکب اين اعمال گرديده است که جناب‌عالی در آن هنگام مانند امروز قدرت دفاع نخواهيد داشت. مصالح نظام و منافع ملی شما را ملزم می‌نمايد موضوع را سريعا رسيدگی و صحت و سقم آنرا به طور شفاف در اختيار عموم قرار دهيد. شايد از اين گذر دست نامحرم متخلفان که بدنبال انحراف در نظام مردم‌سالار ايران هستند، برای هميشه قطع گردد و واقعيت بر همگان روشن گردد.

۲. نگاهی گذرا به انتخابات‌های گذشته گواه اين واقعيت است که از ساعت‌های اوليه شمارش آراء از اقصی نقاط کشور، وضعيت انتخابات و آراء ريخته شده مشخص و تا پايان همنوايی و همخوانی در آن رعايت می‌شده است، همانطور که در دور دوم انتخابات اخير آراء يکی از کانديداها در ۲۹ استان دارای چنين شرايطی بود.

دوره‌ اول انتخابات نهم از اين قاعده مستثنی نبود و روند شمارش در غالب استان‌های کشور تا هفت صبح نشان ‌دهنده همنوايی ايرانيان بوده است که در نتيجه آن اينجانب منتخب اول ثبت شده بودم، اينجانب که در يازده استان کشور با فاصله بسياری از ساير نامزدها پيشی گرفته بودم و در بيست و هشت استان کشور بيش از يک ميليون و دويست و پنجاه هزار رای از يکی از کانديداها جلوتر بودم، در نتيجه‌ آراء دو استان تهران و اصفهان از جايگاه اول به سوم تنزل يافتم. اينجانب تنها برای روشن شدن موضوع و آگاهی نخبگان از شما می‌خواهم تيمی مرکب از وزارت کشور، شورای نگهبان و نمايندگان کانديداها معين کنيد تا تنها آراء اين دو استان بازشماری و با استفاده از روش‌های کامپيوتری آراء تکراری کشف گردد. اگر اطلاعات و منابع اينجانب غلط بود با شهامت از مردم و دست‌اندرکاران پوزش خواهم خواست و در صورت اثبات ادعايم، مدعی هيچ نمی‌باشم و حتی ارائه گزارش آنرا نيز مطالبه نخواهم کرد، زيرا منتخب محترم به زودی حکم تنفيذ خود را دريافت و در جهت خدمت به مردم کابينه مورد نظر را تشکيل خواهد داد. هدف اصلی من روشن شدن موضوع و عبرت برای انتخابات‌های آتی است که در آينده پيش رو داريم. (چهار انتخابات در چهار سال آينده)

در پايان مجددا تاکيد می‌کنم به‌رسميت شناختن «حق دانستن مردم» نه تنها برای منافع ملی و نظام مضر نمی‌باشد بلکه بدون شک به تثبيت نظام و اعتماد مردم به حکومت منتهی خواهد شد.

همانطور که در دوره‌ اول رياست جمهوری شما، پروژه قتل‌های زنجيره‌ای که توسط گروهی خودسر در وزارت اطلاعات ارتکاب يافته بود و با صداقت و شهامت مردم در جريان قرار گرفتند، شاهد افزايش اعتبار اين وزارتخانه نزد افکار عمومی بوديم، در پايان دوره‌ دوم رياست جمهوری شما انتظار است گزارشی شفاف و صريح از تلاش‌های سازمان يافته در جهت انحراف انتخابات و ناديده گرفتن اهداف اصلی قانون اساسی به مردم ارائه نماييد. مطمئن باشيد روشن شدن اين موضوع که يک جريان سياسی خودسر با استفاده ابزاری از بخشی از قوای نظامی و حکومتی و بهره‌گيری از امکانات و فرزندان اين کشور مشغول فعاليت‌های غيرقانونی می‌باشند به تضعيف نهادها و دستگاه‌های مرتبط منجر نخواهد شد.

پر واضح است که مبارزه با اين پديده نامبارک را از شما نمی‌خواهم. ملت بزرگ ايران و ساير مسوولان به اين موضوع ان شاء الله رسيدگی خواهد کرد.

توفيق و سلامت شما را از ايزد يکتا مسئلت می‌نمايم.

مهدی کروبی"

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران