BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:40 گرينويچ - دوشنبه 11 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
'تقلب در انتخابات' رياست جمهوری؛ موضوعی که نظام را رها نمی کند
 

 
 
اکبر هاشمی رفسنجانی (چپ) و مهدی کروبی به طور جداگانه نسبت به نتيجه انتخاباتی که محمود احمدی نژاد (راست) در آن پيروز شد اعتراض کردند
اکبر هاشمی رفسنجانی (چپ) و مهدی کروبی به طور جداگانه نسبت به نتيجه انتخاباتی که محمود احمدی نژاد (راست) در آن پيروز شد اعتراض کردند
يکی از مقامات ارشد وزارت کشور ايران گفته است که نهادهای نظامی در انتخابات اخير رياست جمهوری کشور مرتکب تخلف شده اند و خواستار برخورد با مجرمان شده است.

جعفر حبيب زاده، مديرکل حقوقی وزارت کشور، در گفتگويی با خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا) تاکيد کرد که در انتخابات جرم های آشکار رخ داده و افزود که به کار بردن واژه هايی چون "بد اخلاقی" در مورد اين تخلفات منحرف کردن افکار عمومی است.

با وجود آنکه چند هفته از برگزاری انتخابات رياست جمهوری می گذرد و شورای نگهبان صحت آن را تاييد کرده ولی موضوع تقلب و يا تخلف در اين رای گيری گريبان حکومت اسلامی ايران را رها نمی کند.

پيش از اين اکبر هاشمی رفسنجانی، مهدی کروبی و مصطفی معين، سه کانديدای شکست خورده، اعلام کردند که دخالت های سازمان يافته ای به نفع محمود احمدی نژاد، برنده اين انتخابات، صورت گرفته است.

آقای کروبی در ابتدا با صدور نامه سرگشاده ای يکی از فرزندان آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی را متهم کرد که با کمک بخشی از سپاه پاسداران و نيروی بسيج در انتخابات اعمال نفوذ کرده اند.

او در روز يکشنبه نيز با صدور نامه ديگری به رييس جمهوری از او خواست که مردم را در جريان به گفته او تخلفات گسترده نيروهای مسلح و شبه نظامی در انتخابات قرار دهد.

حال، مديرکل حقوقی وزارت کشور صراحتا می گويد که موضوع تخلفات نيروهای نظامی در اين انتخابات همچون ماجرای قتل های زنجيره ای، يک غده سرطانی است که در يک دستگاه رشد کرده و می افزايد که ريشه کن کردن اين غده به نفع امنيت ملی است.

جعفر حبيب زاده به طور غير مستقيم از آقای خاتمی انتقاد می کند که برای به گفته او اين جرم های آشکار، از واژه هايی چون بد اخلاقی در انتخابات استفاده نکند و در عوض موجبات مجازات مجرمان را فراهم سازد.

آقای حبيب زاده مشخصا ذکر می کند که در مواردی شناسنامه های افراد پس از رای دادن مهر نشده بود تا امکان رای دادن چند باره با يک شناسنامه فراهم شود.

او می افزايد که اگر قرار باشد که نها دهای نظامی، نظارتی و مجريان انتخابات تخلفاتی انجام دهند و کسی نيز پاسخگو نباشد اين موضوع دامن گير همه خواهد شد.

اين شديدترين و صريح ترين انتقادی است که يک مقام ارشد دولتی ايران در باره تخلف و تقلب در انتخابات اخير رياست جمهوری مطرح می کند.

اکبر هاشمی رفسنجانی که از او به عنوان يکی از ستون های اصلی جمهوری اسلامی نام برده می شود گفته است که شکايات خود را در باره تخلفات انتخاباتی تنها در پيشگاه الهی مطرح می کند چون امکان بررسی آنها در نظام اسلامی ايران وجود ندارد

ولی با وجود اين، کسی در ايران درباره جزئيات اتهام دخالت به اصطلاح سازمان يافته سپاه پاسداران و بسيج در انتخابات به نفع آقای احمدی نژاد صحبت نمی کند. اما گزارش هايی در ايران وجود دارد مبنی بر اينکه چند روز پيش از برگزاری دور اول انتخابات، افراد نزديک به آيت الله خامنه ای در يک نشست اظطراری تصميم گرفتند که برای جلوگيری از پراکندگی آرای کانديداهای محافظه کار و امکان جدی حذف همگی آنان در دور دوم انتخابات، تنها از محمود احمدی نژاد حمايت شود.

البته ناظران می گويند که تا اين جای کار می تواند اقدامی مشروع باشد. ولی طبق همين گزارشها پس از اينکه اين تصميم اتخاذ شد، اين اتهام به نزديکان رهبر جمهوری اسلامی وارد می شود که از نيروهای سپاه و بسيج خواستند که از همه راه های ممکن و حتی تخلف اين سياست را پياده کنند.

البته نيروهای محافظه کار اين اتهامات را صريحا رد می کنند و معتقدند که آرای آقای احمدی نژاد کاملا مشروع بوده و به دليل برنامه های انتخاباتی و چهره به گفته طرفدارانش مردمی او حاصل شده است.

آنها به نوبه خود اصلاح طلبان را متهم می کنند که خود تخلفات انتخاباتی مرتکب شده اند.

موسی قربانی، عضو هيات رييسه مجلس، مهدی کروبی را متهم کرد که با پخش تراول چک های پنجاه هزار تومانی در بين مردم و خريدن رای آنها تخلف کرده است.

او حتی آقای خاتمی را متهم کرد که در بيانيه های خود محمود احمدی نژاد را تخريب کرده و او را فردی نالايق جلوه داده است.

و اما در حالی که موضوع تقلب و تخلف در انتخابات به نفع آقای احمدی نژاد همچنان با شدت مطرح می شود، سخنگوی قوه قضاييه گفته است که تاکنون به هفتاد پرونده تخلف انتخاباتی رسيدگی شده و شصت و پنج مورد آنها بی اساس بوده است.

موضوع مهم ديگری که در باره تخلف انتخاباتی در ايران حائز اهميت است، عدم اعتقاد کانديداهای شکست خورده به صلاحيت شورای نگهبان و يا قوه قضاييه برای رسيدگی بی طرفانه به اين اتهامات است.

حتی اکبر هاشمی رفسنجانی که از او به عنوان يکی از ستون های اصلی جمهوری اسلامی نام برده می شود گفته است که شکايات خود را در باره تخلفات انتخاباتی تنها در پيشگاه الهی مطرح می کند چون امکان بررسی آنها در نظام اسلامی ايران وجود ندارد.

 
 
66صفحه ويژه انتخابات ايران
خبر، گزارش و تحليل درباره نهمين انتخابات رياست جمهوری
 
 
66جانشین قالیباف آمد
تعيين فرمانده جديد نيروی انتظامی؛ اقدامی برای تقويت رييس جمهوری منتخب؟
 
 
66ششمين رئيس جمهور
چه سرنوشتی در انتظار اصلاح طلبان ايران است؟
 
 
66ديدگاه
هاشمی رفسنجانی؛ 'سوء تفاهمی' که بر طرف شد
 
 
66سياسی
محمود احمدی نژاد از نگاه موافقان و مخالفان
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران