BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 20:14 گرينويچ - جمعه 29 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
هشدار همسر اکبر گنجی: روزنامه‌نگار زندانی در آستانه 'مرگ'
 
عکسی از اکبر گنجی که در سايتهای اينترنتی منتشر شده و او را ظاهرا در دوران اعتصاب غذا در زندان اوين نشان می دهد
خانم شفيعی می گويد آقای گنجی وضعيت بسيار وخيمی دارد و ممکن است واپسين روزهای عمرش را سپری کند
معصومه شفيعی، همسر اکبر گنجی که در پی ادامه اعتصاب غذا از زندان به بيمارستان منتقل شده و بستری است، پس از ملاقاتی کوتاه با او می گويد که اين روزنامه نگار ناراضی با وضعيت موجود ممکن است آخرين روزهای عمر خود را سپری کند.

نگرانی از وضع جسمانی اکبر گنجی، که به دنبال اعتصاب غذا، به شدت دچار کاهش وزن و ضعف عمومی شده در داخل و خارج از ايران رو به افزايش است. محمود هاشمی شاهرودی، رئيس قوه قضائيه ايران نيز از امکان مرگ اين زندانی به دليل ضعف جسمانی صحبت کرده است.

مسئولان بيمارستان ميلاد، بيمارستانی که آقای گنجی در آن بستری است، وضع عمومی او را عادی توصيف کرده اند ولی می گويند که اين به معنای سلامتی کامل او نيست.

معصومه شفيعی به بخش فارسی بی بی سی گفت شامگاه پنجشنبه، حدود نيمه شب توانسته است به مدت پنج دقيقه با همسرش ملاقات کند و وضع جسمانی او را بسيار نگران کننده ديده است.

مرگ و زندگی

به گفته او، پيش از اين ديدار، هنگامی که برای کسب اجازه ملاقات با سعيد مرتضوی، دادستان تهران که تا ساعت يک بامداد جمعه در بيمارستان حضور داشت، ملاقات کرد، آقای مرتضوی به او گفته بود که "اکبر گنجی تا صبح، بيشتر دوام نمی آورد. بايد به داد او برسيد و اعتصابش را بشکنيد".

خانم شفيعی افزود که ابتدا حرف سعيد مرتضوی را باور نکرده و اصرار کرده است تا همسرش را ببيند.

 اين (اعتصاب غذا)، تنها راه من است. من در اعتصاب غذا هستم، اعتصابم را نشکسته ام و سرم را هم به هيچوجه قبول نمی کنم
 
معصومه شفيعی به نقل از همسرش، اکبر گنجی

او گفت: "وقتی وارد اتاق شدم و گنجی را ديدم، برای اولين بار حرف مرتضوی را قبول کردم." به گفته او حال و شرايط آقای گنجی، با دو روز پيش کاملا تفاوت داشت و "در حالتی بود که هر آن ممکن بود (زندگی را) تمام بکند."

"رنگ و رويش به شدت زرد و پوست گردنش چروکيده بود."

به گفته خانم شفيعی، پس از دو دقيقه که از اين ملاقات گذشت، آقای گنجی از سعيد مرتضوی خواست که اتاق بيمارستان را ترک کند تا او بتواند با خانواده اش تنها باشد.

خانم شفيعی گفت در دقايقی که پس از خروج مرتضوی از اتاق با همسرش تنها بوده، او را نصيحت کرده است تا دست از اعتصاب غذا بردارد و حداقل سرم را بپذيرد. اما افزود که گنجی اين توصيه را نپذيرفته و گفته است: "اين، تنها راه من است. من در اعتصاب غذا هستم، اعتصابم را نشکسته ام و سرم را هم به هيچوجه قبول نمی کنم."

در پايان اين ملاقات پنج دقيقه ای، به گفته خانم شفيعی هنگامی که اکبر گنجی خانواده خود را تا در اتاق همراهی می کرد، از هوش رفت و بر زمين افتاد. خانم شفيعی به خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا گفت در چنين شرايطی اعلام کرد که با اجازه او به همسرش سرم وصل شود تا "زنده بماند".

فراخوان 2000 روشنفکر

با وخيم شدن مداوم حال اکبر گنجی، بسياری از فعالان سياسی نسبت به بحرانی تر شدن وضعيت او هشدار داده اند و به تلاشهای خود در داخل و خارج از ايران برای رهاندن او از وضعيتی که در آن گرفتار آمده افزودند.

 گنجی رسما گفته است که کسی که مسئوليت نهايی مرگ و زندگی او را در اختيار دارد، آقای خامنه ای است
 
رضا براهنی

روز گذشته در نامه ای که به امضای بيش از 2000 تن از روشنفکران ايران و جهان در روزنامه نيويورک تايمز به چاپ رسيد، از کوفی عنان، دبيرکل سازمان ملل متحد خواسته شد برای نجات روزنامه نگاری که به گفته آنان برای آزادی بيان در حال مرگ است کمک کند.

رضا براهنی، نويسنده و استاد دانشگاه که از امضاءکنندگان اين نامه است به بی بی سی فارسی گفت: "ما خواستار آنيم که سازمان ملل به وظيفه خودش عمل بکند و طبق اعلاميه جهانی حقوق بشر، جمهوری اسلامی را ملزم بکند که اکبر گنجی را که فقط به علت داشتن عقايد خاص خودش زندانی و گرفتار شده و نظر خودش را هم به صورت خيلی دقيق در همه شرايط بيان می کند، هرچه زودتر آزاد بکند."

آقای براهنی افزود: "در عين حال، از دولت جمهوری اسلامی و مخصوصا مقام رهبری جمهوری اسلامی خواسته می شود که هرچه زودتر اين شخص را آزاد کنند و بخصوص از اين نظر که آقای گنجی رسما گفته است که کسی که مسئوليت نهايی مرگ و زندگی او را در اختيار دارد، آقای خامنه ای است."

اين نامه در حالی نوشته می شود که طی هفته های اخير تقاضاهای گوناگون بين المللی از جمله سازمانهای حقوق بشری، اتحاديه اروپا، گزارشگران بدون مرز، انجمن بين المللی قلم و دولتهای آمريکايی و اروپايی در اين زمينه، از دستگاه قضايی جمهوری اسلامی ايران بی پاسخ مانده است.

پافشاری بر خواسته ها

با اين حال، به وخامت گراييدن حال اکبر گنجی چيزی از لحن مبارزه طلبانه اين نويسنده و روزنامه نگار ايرانی نکاسته است.

اکبر گنجی
اکبر گنجی از نخستين روزهای زندانش، که اکنون 63 ماه از آن می گذرد، لحن مبارزه طلبانه خود را کنار نگذاشت

آقای گنجی در آخرين نامه سرگشاده ای که ديروز منتشر کرد با صراحت تمام نوشته است: من به دنبال کنار زدن آقای خامنه ای از رهبری سياسی کشور هستم. آقای خامنه ای بايد پاسخ دهد که چگونه می توانم به اين هدف، با روش مسالمت آميز دست يابم.

آقای گنجی اين مطالب را در پاسخ به عبدالکريم سروش نوشته است که پيشتر با چهارتن ديگر از فعالان سياسی ايران، در نامه ای خطاب به اکبر گنجی، با حمايت از خواسته های او، خواستار پايان اعتصاب غذايش شده بودند.

آقای سروش، بار ديگر در نامه ای که آن را خطاب به شخصيتهای مذهبی، يا آنگونه که خود می خواند، "مشايخ و مراجع عظام" نوشته، خواسته است تا بزرگان کشور با راهنمايی های خود اکبر گنجی را از "هلاکت" نجات دهند و از سوی ديگر "سلطانی را از سوء سياست برهانند".

عبدالکريم سروش، در اين نامه که در سايت اينترنتی "روز" منتشر شد، از اين شخصيتها خواسته است تا با اقدام و "ارشاد" خود، به جامعه جهانی پيام دهند که روح دينداری و اسلام، از "اين بی رسمی ها و ستمگری ها، بيزار و بيگانه است".

در همين حال، اکبر هاشمی رفسنجانی نيز با اظهار تاسف از وضعيت اکبر گنجی از تماس خود با محمود هاشمی شاهرودی، رئيس قوه قضائيه ايران برای حل مسئله و آزادی وی خبر داده است.

اما جمال کريمی راد، سخنگوی قوه قضائيه درباره رايزنی آقای هاشمی رفسنجانی با رئيس قوه قضائيه گفته است به طور کلی و صرفنظر از هر پيشنهادی، چه از سوی آقای هاشمی و چه از سوی ديگران، قوه قضائيه کار خود را انجام می دهد.

 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66تحليل
وضعيت گنجی و دشواری های جمهوری اسلامی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران