BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 03:26 گرينويچ - يکشنبه 31 ژوئيه 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تجمع شبانه در تهران برای حمايت از اکبر گنجی
 
تحصن حمايت از اکبر گنجی در برابر خانه او (عکس آرش عاشوری نيا - کسوف)
حدود دويست تن از دوستان و حاميان اکبر گنجی با افروختن شمع در برابر خانه او در تهران گرد آمدند (عکس: آرش عاشوری نيا)
شامگاه شنبه، سی ام ژوئيه همزمان با پنجاهمين روز اعتصاب غذای اکبر گنجی، در حالی که بر اساس گزارشها وضعيت جسمانی اين روزنامه نگار زندانی رو به وخامت می رود، دهها نفر در مقابل خانه او با برپايی مراسم شب شعر و دعا گرد آمدند.

اين مراسم به دعوت دفتر تحکيم وحدت، بزرگترين تشکل دانشجويی ايران برگزار شد و گروهی از فعالان سياسی و شخصيتهای فرهنگی در آن شرکت داشتند.

سعيد حجاريان، سيمين بهبهانی، محمد بسته نگار، خسرو سيف، فاطمه حقيقت جو، علی اکبر موسوی خوئينی، رجبعلی مزروعی، زهره آقاجری، علی افشاری، فريبا داودی مهاجر، مرضيه مرتاضی لنگرودی، پرويز ورجاوند و عباس امير انتظام از جمله چهره هايی بودند که در برابر خانه اکبر گنجی حضور يافتند.

اين درحالی است که روز شنبه، عبدالفتاح سلطانی، يکی از وکيلان مدافع آقای گنجی که در اعتراض به بازرسی خانه و ضبط اموال شخصی خود، در کانون وکلای ايران دست به تحصن زده بود، توسط افراد لباس شخصی بازداشت شده است.

هنوز مشخص نيست که اين بازداشت، در ارتباط با پرونده آقای گنجی صورت گرفته يا در ارتباط با پرونده مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار کانادايی - ايرانی بوده است که آقای سلطانی وکالت آن را نيز بر عهده داشت.

شمع و شعر و دعا

به گزارش فرانسيس هريسون، خبرنگار بی بی سی از تهران حدود دويست نفر از دوستان و حاميان اکبر گنجی با افروختن شمع در خيابان، مقابل خانه وی گرد آمدند و برای آزادی او دعا کردند.

در اين برنامه، سيمين بهبهانی و برخی از فعالان دانشجويی به شعرخوانی پرداختند و حاميان اکبر گنجی از جمله سعيد حجاريان، همکار پيشين او در روزنامه صبح امروز به سخنرانی پرداختند.

تجمع کنندگان، پوسترهايی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: "گنجی را آزاد کنيد."

عبدالله مومنی، عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت که اين مراسم به دعوت آن برگزار شد به بی بی سی گفت علی رغم حضور چشمگير ماموران انتظامی و نيروهای لباس شخصی، اين تحصن بدون درگيری به پايان رسيد.

معصومه شفيعی، همسر اکبر گنجی که از ملاقات با او به اين تحصن آمد، گفت همسرش از آغاز اعتصاب غذا تاکنون 27 کيلوگرم وزن کم کرده و تمام بافتهای ماهيچه ای او در حال تحليل رفتن است.

خانم شفيعی گفت از او تنها پوست و استخوانی باقی مانده و رنگش زرد شده است. پوست گردنش چروکيده است و توانی ندارد. به گفته او تنها زمانی که گنجی از هوش می رود، دکترها اجازه می يابند سرمهای او را وصل کنند.

خانم شفيعی گفت بر اين باور است که تا به امروز، فشار بين المللی بوده است که جان اکبر گنجی را حفظ کرده ولی با اين حال، او همچنان خوشبين است زيرا عقيده دارد اگر حال همسرش وخيمتر شود، جلوه خوبی برای حکومت نخواهد داشت؛ بخصوص در دورانی که رئيس جمهور تازه ايران که "محافظه کار افراطی" توصيف می شود در آستانه رسيدن به قدرت قرار دارد.

خانم شفيعی همچنين از سوی همسرش خواستار پايان اعتصاب غذای خشک کسانی شد که در خارج از ايران به حمايت از اکبر گنجی برخاسته اند. فرود سياوش پور، يکی از فعالان سياسی در خارج از ايران، در حمايت از آقای گنجی و با تقاضای پايان يافتن اعتصاب غذای وی دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

انجمن صنفی روزنامه نگاران ايران نيز از اعضای خود دعوت کرده است تا برای حمايت از اکبر گنجی دست به يک اعتصاب غذای يک روزه بزنند.

ادامه تلاشها برای آزادی گنجی

آقای گنجی از پنجاه روز پيش، هنگامی که در ميانه مرخصی استعلاجی خود بار ديگر به زندان فراخوانده شد، اعتصاب غذا را آغاز کرده و به دنبال وخامت حالش به بيمارستان ميلاد منتقل شده است. او می گويد که در بيمارستان نيز به دليل اعتراض به شرايطی که آن را ناعادلانه می خواند، اعتصاب غذا را ادامه می دهد.

همچنين به گفته خانم شفيعی، اکبر گنجی در اعتراض به رفتار سختگيرانه تر تيم تازه ای که ظاهرا از سوی دادستانی به بيمارستان فرستاده شده اند، استفاده از سرمهای درمانی را قطع کرده و گفته است که به پزشکانش اجازه معاينه نمی دهد.

محمود هاشمی شاهرودی، رئيس قوه قضائيه ايران، در تازه ترين موضعگيری خود درباره پرونده اکبر گنجی گفت صحبتهای اخير اين روزنامه نگار در دوران مرخصی کوتاهش، از جمله انتشار بخش دوم "مانيفست جمهوريخواهی" او که فراخوانی برای تحريم انتخابات رياست جمهوری ايران بود، کار وی را از نظر قضائی با مشکل روبرو کرده و حتی برخی از سخنانش مجرمانه هستند.

اکبر گنجی در هفته های اخير با صراحت به مخالفت با آيت الله خامنه ای، پرداخته و خواستار عزل وی از مقام رهبری جمهوری اسلامی شده است.

رئيس قوه قضائيه در عين حال گفت که دستگاه قضايی در رسيدگی به پرونده آقای گنجی به هيچوجه تحت فشارهای سياسی قرار نخواهد گرفت.

در روزهای گذشته علاوه بر فعالان حقوق بشر و محافل ديپلماتيک و بين المللی، شماری از مقامات بلندپايه جمهوری اسلامی، از جمله محمد خاتمی، رئيس جمهور و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در گفتگو با رئيس قوه قضائيه خواستار پيدا کردن راه حلی برای آزادی اکبر گنجی شده بودند.

مهدی کروبی، رییس پیشین مجلس ایران نيز اعلام کرد که با ارسال نامه ای به رهبر ایران، خواستار دخالت وی در این پرونده شده است.

همچنین جمعی از فعالان سیاسی و مطبوعاتی روز شنبه با اجتماع در حوزه ریاست قوه قضاییه خواستار رسیدگی به پرونده آقای گنجی شدند.

عیسی سحرخیز که در پایان این تجمع بیانیه ای را به نمایندگی از تجمع کنندگان قرائت کرد به بی بی سی گفت: "آقای شاهرودی، ظاهرا تمایلی به این دیدار نداشتند و یا این که امکان رسیدگی به این پرونده را در خود نمی دیدند به همین دلیل نه خودشان حضور پیدا کردند و نه نماینده ای را برای دیدار با تجمع کنندگان فرستادند."

 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66تحليل
وضعيت گنجی و دشواری های جمهوری اسلامی
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران