BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 10:31 گرينويچ - جمعه 05 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
پيشنهاد اروپايی ها در چارچوب مذاکرات اتمی تسليم ايران شد
 
آژانس بين المللی انرژی اتمی
آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار است برای بررسی نحوه برخورد با ضرب الاجل ايران در اواسط هفته آينده جلسه فوق العاده تشکيل دهد
در پی اعلام ضرب الاجل از سوی ايران مبنی بر ازسرگيری فراوری اورانيوم در تأسيسات اتمی اصفهان، سه دولت اروپايی که مذاکره با اين کشور را بر سر برنامه اتمی اش دنبال می کنند برای جلوگيری از عملی شدن اين ضرب الاجل پيشنهادهايی به دولت ايران داده اند.

اما حسين موسويان، عضو هيئت مذاکره کننده هسته ای ايران در گفتگوهای جداگانه ای با خبرگزاريهای فرانسه و رويتر پيشنهادهای دولتهای اروپايی به ايران را غيرقابل قبول، نقض آشکار توافقهای طرفين و ناديده گرفتن حقوق غيرقابل سلب از ايران خوانده و اعلام کرده که دولت ايران در تصميم خود برای از سرگيری فراوری اورانيوم در تأسيسات اتمی اصفهان در اوائل هفته آينده جدی است.

آژانس بين المللی انرژی اتمی نيز قرار است برای بررسی نحوه برخورد با اين ضرب الاجل در اواسط هفته آينده جلسه فوق العاده تشکيل دهد.

پيشنهادهای سه قدرت اروپايی طی سندی که متن انگليسی آن 34 صفحه است، تحت عنوان 'چارچوب توافق بلندمدت' با حمايت خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و از طريق سفيران بريتانيا، فرانسه و آلمان در تهران به دولت ايران تسليم شده و در آغاز آن تأکيد شده که اين سه دولت آماده بررسی هر پيشنهادی از سوی ايران هستند که باعث شود توافقنامه پاريس که سال گذشته ميان طرفين امضا شد به نتيجه ای رضايتبخش و ديرپا بينجامد.

در توافقنامه پاريس که در پانزدهم نوامبر 2004 منعقد شد، ايران متعهد شده است در ازای دريافت امتيازاتی از طرفهای اروپايی، برنامه خود برای دستيابی به فناوری غنی سازی اورانيوم و کليه فعاليتهای مربوط به آن را تا زمانی که سه قدرت اروپايی از صلح آميز بودن برنامه اتمی اين کشور اطمينان حاصل کنند متوقف سازد.

اکنون سه دولت اروپايی برای با هدف به نتيجه رسيدن مذاکراتی که بر اساس اين توافقنامه آغاز شد به ايران پيشنهاد اعطای امتيازاتی اقتصادی و همچنين کمک به تکميل طرحهای هسته ای اين کشور داده اند و در مقابل از دولت ايران خواسته اند به تعهدات خود در توافقنامه پاريس و پيمان بين المللی منع گسترش جنگ افزارهای اتمی پايبند بماند، تا پيش از پايان سال جاری ميلادی امضای خود بر پای پروتکل الحاقی به اين پيمان را که امکان بازرسی گسترده تر و سختگيرانه تر از تأسيسات هسته ای را به آژانس بين المللی انرژی اتمی می دهد به تصويب مجلس شورای اسلامی برساند و ساخت رآکتور هسته ای آب سنگين را در اراک متوقف کند.

پيشنهادهای دولتهای اروپايی به ايران در سه بخش سياسی - امنيتی، هسته ای و اقتصادی فصل بندی شده است.

دولتهای اروپايی در بخش سياسی امنيتی به ايران تضمين داده اند که اگر با آنان به توافق نهايی دست يابد، تنها از راههای صلحجويانه در صدد حل مشکلات خود با اين کشور برخواهند آمد، از هر گونه تهديد يا اعمال زور عليه تماميت ارضی اين کشور خودداری خواهند ورزيد، به تلاش برای خالی ساختن خاورميانه از سلاحهای کشتارجمعی پايبند خواهند ماند و در مبارزه با تروريسم و قاچاق مواد مخدر فعالانه با ايران همکاری خواهند کرد.

در بخش هسته ای پيشنهادهای دولتهای اروپايی آمده است که به ايران امکان دسترسی به بازار جهانی فناوری هسته ای و رقابت در آن داده خواهد شد، به ايران کمک خواهد شد تا رآکتور تازه ای برای تحقيقات اتمی بسازد، در جنبه های مختلف انرژی اتمی بجز فعاليتهای مرتبط با چرخه توليد سوخت اتمی با ايران همکاری خواهد شد.

از جمله ديگر زمينه های فعاليت هسته ای که اروپاييها قول همکاری با ايران را داده اند توليد انرژی برق به شيوه راديو ايزوتوپ است که جنبه ديگری از انرژی اتمی است.

همچنين به ايران قول همکاری در زمينه های تحقيقات اتمی و کاربرد انرژی هسته ای در زمينه های پزشکی و کشاورزی داده شده است.

دولتهای اروپايی در پيشنهادهای خود اعلام کرده اند که به ايران تضمين خواهند داد که سوخت مورد نياز رآکتورهای آب سبک اين کشور به صورت بلندمدت تأمين خواهد شد و با همکاری ايران گروهی تشکيل خواهند داد که برای آن بخش از تأسيسات اتمی که استفاده از آنها به دليل تعهدات اين کشور متوقف خواهد شد راههای استفاده ديگری بيابد و برای آن دسته از متخصصان و کارکنان تأسيسات اتمی ايران که فعاليتشان متوقف خواهد شد زمينه های فعاليت ديگری فراهم کنند.

در بخش اقتصادی، سه قدرت اروپايی اعلام آمادگی کرده اند که ايران را منبع تأمين کننده نفت و گاز اتحاديه اروپا در بلندمدت بشناسند و نهادی با عنوان مرکز مديريت انرژی و فناوری ايران و اتحاديه اروپا راه بيندازند.

اين سه دولت اروپايی همچنين وعده داده اند که دادوستد با ايران، سرمايه گذاری در اين کشور و انتقال فناوری به آن را پيش خواهند برد و تلاش خواهند کرد هرچه زودتر دو توافقنامه يکی برای همکاری بازرگانی و ديگری برای گفتگوی سياسی ميان ايران و اتحاديه اروپا شکل بگيرد.

از جمله وعده های ديگر اقتصادی بريتانيا، فرانسه و آلمان به ايران اين است که از راههای سياسی به حمايت مداوم از عضويت اين کشور در سازمان تجارت جهانی بپردازند و از راههای فنی به اين کشور کمک کنند تا شرايط لازم برای تطبيق با اين سازمان و ورود به آن را کسب کند.

تعهد به همکاری بلندمدت علمی و فناوری با ايران در زمينه های مشخص زيست محيطی، ارتباطات، فناوری اطلاعات و آموزش و همکاری در زمينه های ترابری از طريق راه آهن و دريا، زلزله شناسی، زيرساختهای اقتصادی، کشاورزی و گردشگری نيز از جمله ديگر پيشنهادهای اين سه دولت اروپايی به ايران است.

فيليپ دوست بلازی، وزير خارجه فرانسه در گفتگو با راديوی فرانسوی 'کانال اول اروپا' پيشنهادهايی که سه قدرت اروپايی به ايران داده اند را سخاوتمندانه و بلندپروازانه خوانده و ابراز اميدواری کرده است که دولت ايران "صدای منطق" را بشنود و راه مذاکره و گفتگو را برگزيند و بسوی از سرگيری فعاليت هسته ای نرود.

وی گفته که دولتهای اروپايی آماده اند از برنامه هسته ای ايران به شرطی که جنبه نظامی نداشته باشد پشتيبانی کنند.

وزيرخارجه فرانسه، پيشنهادهای سه قدرت اروپايی به ايران را گشاينده چشم انداز تازه ای در روابط اين کشور با اروپا ارزيابی کرده و تصريح کرده که دولت او به ايران فرصت کافی برای مطالعه اين پيشنهادها را می دهد.

فرانسه پيشتر ايران را تهديد کرده بود که اگر تلاش برای دستيابی به فناوری غنی سازی اورانيوم را از سربگيرد، خواهان ارجاع پرونده هسته ای ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد خواهد شد که در صورت عملی شدن اين خواسته، امکان قرارگرفتن ايران در برابر پيامدهای ناگواری همچون تحريم اقتصادی يا حتی برخورد نظامی وجود دارد.

ايران اعلام کرده است که قصد دارد مراحل اوليه غنی سازی اورانيوم را از اوائل هفته آينده در تأسيسات اتمی اصفهان از سربگيرد.

'خربزه ‌ای که می‌ خوريم پای لرز آن می‌ ايستيم'

همزمان با تسليم پيشنهادهای سه دولت اروپايی به ايران، احمد جنتی، دبير شورای نگهبان اين کشور در خطبه های نمازجمعه تهران، اروپاييها را اهل فريب و حقه خوانده و گفته از ابتدا مشخص بود که مذاکره با آنان به نتيجه نمی ‌رسد و اگر ايران به اين مذاکرات تن داده به اين علت بوده است که نگويند ايران نمی ‌خواهد کار کند و حرف حساب ندارد.

وی خطاب به اروپا و آمريکا گفته: "اگر بخواهيد هر رشوه‌ ای به ايران بدهيد که ايران از حق قانونی خود [در غنی سازی اورانيوم] دست بردارد، اعلام می‌ کنم که دولت و مردم ايران در هيچ شرايطی از حق مسلم خود دست برنمی‌دارند".

آقای جنتی در پاسخ به تهديد ايران مبنی بر ارجاع پرونده هسته ای اين کشور به شورای امنيت نيز گفته است: "خربزه ‌ای که می‌ خوريم پای لرز آن می‌ ايستيم، اين قدر ايران را تهديد نکنيد ... ايران تصميم خود را گرفته است و آمريکا و اروپا هر اقدامی انجام دهند به ضرر آنها تمام می ‌شود ... به حق محمد و آل محمد يک عقلی به همه بدهد و عقلی هم به اروپاييها و آمريکاييها بدهد که حداقل مصلحت خود را بشناسند".

 
 
66گزارش
توصيه های گروه بين المللی بحران به غرب در قبال محمود احمدی نژاد
 
 
66' تاخیرهای سودآور '
تحقيق ایران و روسيه درباره کلاهبرداری در نيروگاه بوشهر
 
 
66ايران و اروپا
چرا ناگهان سياست مذاکرات هسته ای به بحران تبديل شد؟
 
 
66سياسی
تهديدهای متقابل ايران و بريتانيا در مورد فعاليت های هسته ای
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران