BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 00:55 گرينويچ - يکشنبه 07 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
تهديد کانادا به بررسی وضعيت حقوق بشر ايران در سازمان ملل
 
پرچم ايران و کانادا
روابط ايران و کانادا پس از کشته شدن زهرا کاظمی در دوران بازداشت در تهران، به تيرگی گراييد
کانادا، تهديد کرده است که اگر دولت جديد ايران وضعيت حقوق بشر را بهبود نبخشد و موضعش را در قبال برنامه هسته ای خود تغيير ندهد، قطعنامه ای را در محکوميت کارنامه حقوق بشر جمهوری اسلامی تسليم سازمان ملل متحد خواهد کرد.

"پير پتيگرو"، وزير خارجه کانادا از محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور جديد ايران خواست تا با "در پيش گرفتن دورانی از تغييرات"، روابط دو کشور را که از دو سال پيش در پی قتل زهرا کاظمی، روزنامه نگار ايرانی - کانادايی به تيرگی گراييده است، ترميم کند.

او در بيانيه ای که روز جمعه، در آستانه تحليف رئيس جمهور جديد ايران منتشر شد، گفت: "ما از ايران می خواهيم تا به جای حرف زدن، عمل کند و به تعهداتی که هم در قبال مردمش و هم جامعه بين المللی دارد، احترام بگذارد."

آقای پتيگرو اعلام کرد: "از آنجا که در وضعيت حقوق بشر ايران تاکنون هيچگونه بهبود واقعی مشاهده نشده، رايزنی ها ميان کانادا و کشورهای همفکرش برای ارائه احتمالی يک قطعنامه تازه درباره وضعيت حقوق بشر ايران به مجمع عمومی سازمان ملل در پاييز سال 2005 آغاز شده است."

گفته می شود، آقای احمدی نژاد پاييز امسال به نيويورک سفر می کند تا در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل حضور يابد. پيش از او نيز قرار است، غلامعلی حداد عادل، رئيس مجلس ايران برای شرکت در نشست روسای پارلمانهای جهان به نيويورک برود.

کانادا در سالهای 2003 و 2004 قطعنامه هايی را درباره وضعيت حقوق بشر ايران ارائه کرد که به تصويب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسيد.

نگرانی های هسته ای

تهديد تازه دولت کانادا در شرايطی بيان می شود که ايران، هم اکنون پيشنهاد کشورهای اروپايی را برای کنار گذاشتن برنامه های توليد سوخت هسته ای و غنی سازی اورانيوم، در قبال مشوقهای تجاری، فنی و امنيتی، را نپذيرفته است و می گويد فراوری اورانيوم را از هفته جاری در تاسيسات هسته ای اصفهان از سر می گيرد.

کانادا برنامه هسته ای ايران، بخصوص تصميم اخير جمهوری اسلامی برای از سرگيری فراوری اورانيوم را يک "نگرانی بزرگ" دانست و اعلام کرد که اگر ايران از طريق ادامه مذاکرات و مشارکت سازنده در نشست ويژه شورای حکام آژانس جهانی انرژی اتمی، که اين هفته برگزار می شود، مسئله را حل و فصل نکند، کانادا "چاره ديگری جز ارجاع موضوع به شورای امنيت سازمان ملل نمی بيند".

در حالی که جمهوری اسلامی به مذاکره با کشورهای اروپايی بر سر برنامه هسته ای خود ادامه می دهد، وزير خارجه کانادا گفت دولت تازه آقای احمدی نژاد، تنها "با تغييرات ملموس" در مواضع ايران در قبال حقوق بشر و گسترش توان هسته ای، می تواند روابط دوجانبه را بهبود ببخشد.

پرونده اختلاف برانگيز

آقای پتيگرو، پيشتر در ماه مه گفته بود که کانادا تصميم گرفته است تا زمانی که مقامات ايرانی، پرونده قتل زهرا کاظمی را "به شيوه ای جدی و معتبر" مورد رسيدگی قرار ندهند، سطح روابط دوجانبه را کاهش بدهد.

خانم کاظمی که 54 سال داشت، ماه ژوئيه سال 2003 هنگامی که از تحصن خانواده زندانيان سياسی مقابل زندان اوين تهران عکسبرداری می کرد، دستگير شد و در دوران بازداشت درگذشت.

دولت ايران پذيرفته است که خانم کاظمی در زندان به شدت مورد ضرب و جرح قرار گرفته است اما با وجود اين، قوه قضائيه جمهوری اسلامی می گويد که ممکن است خانم کاظمی بر اثر زمين خوردن، آسيب ديده و درگذشته باشد.

وکيلان خانواده خانم کاظمی، دولت جمهوری اسلامی را به سرپوش گذاشتن بر ماجرای مرگ اين روزنامه نگار متهم می کنند و کانادا نيز اين اتهامات را تاييد کرده است.

قتل زهرا کاظمی و نحوه رسيدگی به آن با گذشت بيش از دو سال هنوز يکی از مهمترين مسائل مورد توجه اتاوا در رابطه با تهران است. وزير خارجه کانادا گفت: "ما امتناع مداوم ايران از بازگشايی تحقيقات درباره قتل فجيع زهرا کاظمی را محکوم می کنيم."

آقای پتيگرو در بيانيه خود همچنين خواستار "آزادی فوری" عبدالفتاح سلطانی، يکی از وکلای خانواده زهرا کاظمی شد که به تازگی در تهران بازداشت شده است.

کانادا همچنين مواردی مانند ادامه حبس اکبر گنجی، روزنامه نگار ناراضی ايرانی و اعدام اخير دو نفر در مشهد که به گفته اين بيانيه، "نوجوان" بوده اند و نيز تعقيب قضائی اقليتهای مذهبی از جمله پيروان مذهب بهائيت را محکوم کرد.

وزيرخارجه کانادا به گزارش اخير حقوق شهروندی که توسط رئيس دادگستری استان تهران درباره تخلفات قضائی ارائه شد، اشاره کرد و گفت: "ما به شدت نگران وخامت اوضاع حقوق بشر در ايران هستيم."

حقوق بشر در کانون توجه

بيانيه وزير خارجه کانادا، تازه ترين نمونه از مواضع دولتهای غربی و سازمانهای بين المللی در قبال وضعيت حقوق بشر در ايران است که اخيرا با اعتصاب غذای طولانی اکبر گنجی مورد توجه بيشتری قرار گرفته است.

روز جمعه، "سر ريچارد دالتون"، سفير بريتانيا در تهران نيز خواستار ملاقات فوری با گنجی شد که اکنون از زندان به بيمارستان منتقل شده است.

بريتانيا در اطلاعيه ای که سفارت اين کشور به نمايندگی از اتحاديه اروپا صادر کرد خواهان آزادی فوری آقای گنجی بر اساس اصول انساندوستانه شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، وزارت خارجه فرانسه نيز روز چهارشنبه کاردار سفارت ايران در پاريس را که در حال حاضر بلندپايه ترين ديپلمات ايرانی در فرانسه است فراخواند تا خواستار آزادی اکبر گنجی شود.

وزارت خارجه فرانسه همچنين درباره بازداشت چند روز قبل عبدالفتاح سلطانی، که علاوه بر وکالت خانم کاظمی، پيگيری پرونده اکبر گنجی را نيز برعهده دارد، توضيح خواست.

به گفته کانون مدافعان حقوق بشر که آقای سلطانی يکی از اعضای آن است، با گذشت هشت روز از بازداشت اين وکيل دادگستری هنوز خانواده و وکلای او در بی خبری به سر می برند و اجازه ملاقات نيافته اند.

پيشتر رئيس هيئت نمايندگی پارلمان اروپا برای روابط با ايران، خواستار ديدار فوری با اکبر گنجی در زندان شد.

همچنين روز جمعه اعلام شد که هشت برنده جايزه نوبل نيز با امضاء نامه ای، خواستار آزادی اکبر گنجی شده اند.

در حالی که حمايت محافل سياسی و حقوق بشری در داخل و خارج ايران از زندانيان سياسی و به ويژه اکبر گنجی ادامه دارد، همسر آقای گنجی از دوستان و همفکران او خواست تا "خارج از موضعگيری های سياسی" و صرفا از جنبه انساندوستانه، از اين روزنامه نگار زندانی مصرانه بخواهند که پس از 57 روز به اعتصاب غذای خود پايان بدهد.

او که نگرانی شديد خود را از سلامت اکبر گنجی ابراز می داشت، همچنين از قوه قضائيه ايران خواست تا به درخواستهای آقای گنجی ترتيب اثر بدهد و حقوق او را به رسميت بشناسد.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران