BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:41 گرينويچ - يکشنبه 14 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
کابينه جديد با چهره های گمنام
 
چهره جدید دولت ایران
مجلس يک هفته فرصت دارد تا وزرای پيشنهادی و برنامه های آنها را بررسی و جلسه علنی برای رای اعتماد برگزار کند

محمود احمدی نژاد فهرست ۲۱ نفره کابينه خود را به مجلس معرفی کرده است. نيمی از وزرا گمنام هستند و تنها دو نفر سابقه وزارت دارند. يک وزير دولت خاتمی نيز در فهرست کابينه جديد به چشم می خورد.

مجلس يک هفته فرصت دارد تا وزرای پيشنهادی و برنامه های آنها را بررسی و جلسه علنی برای رای اعتماد برگزار کند.

غلامحسين محسنی اژه ای، برای وزارت اطلاعات، مصطفی پور محمدی (کشور) و حسين صفار هرندی (فرهنگ و ارشاد)، شاخص ترين چهره های کابينه آقای احمدی نژاد به حساب می آيند.

در ميان اين سه تن، محسنی اژه ای چهره شناخته شده تری است. او قاضی دو پرونده جنجالی اختلاس ۱۲۳ ميليارد تومانی بانک صادرات و پرونده غلامحسين کرباسچی، شهردار سابق تهران است.

علاوه بر اين، وی رئيس مجتمع قضائی کارکنان دولت بوده که حکم تعطيلی بيش از ۱۰۰ نشريه را در چند سال گذشته صادر کرده است. آقای محسنی اژه ای، رئيس دادگاه ويژه روحانيت نيز هست که در آن چهره هايی نظير عبدالله نوری، وزير سابق کشور، و يوسفی اشکوری، روحانی خلع لباس شده، به حبس های طولانی مدت محکوم شدند.

آقای محسنی اژه ای در اوايل فعاليت وزارت اطلاعات يک سال به عنوان مسئول گزينش آن وزارتخانه بوده و بعد از آن تا سال ۱۳۷۳ نزديک به هشت سال نيز به نمايندگی قوه قضائيه در آن وزارتخانه فعاليت کرده است.

محمد رضا اسکندری، وزير پيشنهادی جهاد کشاورزی
محمد رضا اسکندری، وزير پيشنهادی جهاد کشاورزی مجری طرح خودکفايی گندم است که با اجرای اين طرح برای اولين بار در سال گذشته ايران از واردات گندم بی نياز شد

آقای پور محمدی، وزير پيشنهادی کشور، معاون علی فلاحيان، وزير اطلاعات دولت هاشمی رفسنجانی، از ابتدای انقلاب تا سال ۱۳۶۵ به عنوان دادستان در خوزستان، کرمانشاه، بندر عباس و مشهد فعاليت داشته و هم اکنون به عنوان مشاور در دفتر آيت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، کار می کند.

مديران فرهنگی

آقای صفار هرندی برای مطبوعاتی ها چهره آشناتری است. وی مدت ها سردبير روزنامه کيهان بوده و حدود يک ماه پيش برای حضور در کابينه از سمت خود استعفا داد.

در ميان بقيه وزرا، علی اکبر اشعری نيز که به عنوان وزير آموزش و پرورش پيشنهاد شده، چهره آشنايی برای مطبوعاتی هاست.

وی مدتی در دوره رياست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی، به عنوان معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد فعاليت کرده و در سالهای گذشته مدتی مدير عامل انتشارات سروش وابسته به صدا و سيما و مشاور فرهنگی آقای احمدی نژاد در شهرداری تهران بوده است.

آقای اشعری پيش از انتخابات رياست جمهوری به حکم آقای احمدی نژاد جانشين عليرضا شيخ عطار سردبير روزنامه همشهری شد که گفته می شد به آقای هاشمی رفسنجانی گرايش دارد.

چهره های اقتصادی

در ميان وزرای اقتصادی، داود دانش جعفری وزير پيشنهادی اقتصاد و دارايی از بقيه شناخته شده تر است. وی نماينده مجلس و دبير کميسيون اقتصاد کلان مجمع تشخيص مصلحت نظام است و از محافظه کاران ميانه رو به شمار می رود.

سال گذشته آقای دانش جعفری رئيس کميسيون اقتصادی مجلس بود، اما امسال در انتخابات هيات رئيسه اين کميسيون که پيش از انتخابات رياست جمهوری برگزار شد، رای نياورد.

داود دانش جعفری وزير پيشنهادی اقتصاد و دارايی
برخی کارشناسان نزديکی داود دانش جعفری وزير پيشنهادی اقتصاد و دارايی به آقای هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را علت عدم تمايل نمايندگان محافظه کار به وی می دانند.
برخی کارشناسان نزديکی وی به آقای هاشمی رفسنجانی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام را علت عدم تمايل نمايندگان محافظه کار به وی می دانند.

علی سعيدلو، وزير پيشنهادی نفت که تجربه مديريت مرکز توسعه صادرات را در کارنامه خود دارد، از نزديکان آقای احمدی نژاد است که در شهرداری معاون وی بوده و هم اکنون سرپرست شهرداری تهران است.

وزرای با سابقه

محمد رحتمی تنها عضو کابينه سيد محمد خاتمی است که مقامش را در کابينه آقای احمدی نژاد حفظ کرده است. آقای رحمتی از اوايل انقلاب تا سال ۱۳۷۶ در جهاد دانشگاهی فعاليت کرده و در دولت اول آقای خاتمی وارد وزارت راه شده است.

آقای رحمتی چندين سال به عنوان مدير عامل راه آهن و معاون وزير راه فعاليت داشت تا آنکه در بهمن ماه سال گذشته بعد از استيضاح و برکناری احمد خرم از وزارت راه، از سوی آقای خاتمی به عنوان وزير راه انتخاب شد.

به غير از وزير راه، محمد سعيدی کيا دومين وزير پيشنهادی کابينه جديد است که سابقه وزارت دارد. آقای سعيدی کيا که در کابينه به عنوان وزير مسکن و شهر سازی معرفی شده، در دولت آقای هاشمی رفسنجانی وزير جهاد سازندگی بوده و هم اکنون رئيس بنياد مسکن و مسئول بازسازی شهر زلزله زده بم است.

تازه واردها

وزرای جهاد و کشاورزی و دادگستری چهره هايی هستند که در يک سال گذشته مطرح شده اند.

محمد رضا اسکندری، وزير پيشنهادی جهاد کشاورزی که از سال ۱۳۵۸ در وزارت جهاد بوده و در دولت آقای خاتمی به عنوان مشاور وزير جهاد کشاورزی فعاليت کرده است.

آقای اسکندری مجری طرح خودکفايی گندم است که با اجرای اين طرح برای اولين بار در سال گذشته ايران از واردات گندم بی نياز شد.

عليرضا طهماسبی
عليرضا طهماسبی برای وزارت صنایع و معادن پیشنهاد شده است

جمال کريمی راد، وزير پيشنهاد دادگستری، سخنگوی فعلی قوه قضائيه است که از اوايل انقلاب به عنوان دادستان در کردستان، زنجان، قزوين و تهران فعاليت کرده اما يک سال و اندی پيش به چهره ای مطبوعاتی تبديل شده و هر هفته با خبرنگاران جلسه دارد.

آقای کريمی راد در حالی برای احراز اين سمت معرفی شده است که آيت الله شاهرودی رئيس قوه قضائيه هفته گذشته عليرضا جمشيدی، معاون حقوقی قوه قضائيه را برای اين سمت به رئيس جمهوری پيشنهاد کرده بود.

منوچهر متکی، وزير پيشنهادی امور خارجه مسئوليت های مختلفی در وزارت خارجه داشته و به عنوان سفير در ترکيه و ژاپن نيز فعاليت کرده است.

آقای متکی به همراه آقای دانش جعفری دو نماينده مجلس فعلی هستند که به عنوان اعضای کابينه معرفی شده اند.

چهره های گمنام

بقيه وزرای پيشنهادی چهره های گمنامی هستند و سمت های مهم و کليدی در جمهوری اسلامی نداشته اند.

پرويز فتاح، وزير پيشنهادی نيرو در جهاد سازندگی و سپاه پاسداران فعاليت کرده و مدير برخی از پروژه های عمرانی نظير سد کرخه و گتوند بوده و محمد جهرمی، وزير پيشنهادی کار معاون انتخاباتی شورای نگهبان است که تجربه استانداری را نيز در کارنامه دارد.

برای وزارتخانه های صنايع و معادن و علوم، تحقيقات و فناوری نيز به ترتيب عليرضا طهماسبی مدير مرکز پژوهش های مجلس، علوم و تحقيقات و فناوری محمد مهدی زاهدی رئيس شورای شهر کرمان به عنوان وزير پيشنهاد شده اند.

در فهرست کابينه، مصطفی محمد نجار به عنوان وزير دفاع، علی احمدی وزير تعاون، کامران باقری لنکرانی وزير بهداشت، مسعود پورکاظمی وزير بازرگانی، محمد سليمانی وزير ارتباطات و فناوری اطلاعات و سيد مهدی هاشمی وزير رفاه و تامين اجتماعی معرفی شده اند. آقای هاشمی نسبتی با خانواده آقای هاشمی رفسنجانی ندارد.

 
 
66ديدگاه
کابينه احمدی نژاد در انحصار "تندروها"
 
 
66ششمين رييس جمهور
ديدگاه های محمود احمدی نژاد درباره جامعه، سياست داخلی و خارجی و اقتصاد
 
 
66از دیگر رسانه ها
' بهار اصلاحات رفت و زمستان اسلامگرایی آمد '
 
 
66وسوسه های نفت ۶۰ دلاری
مبارزه احمدی نژاد با فقر بدون ارایه برنامه برای مازاد درآمد نفتی
 
 
66فرصتها و تهديدها
تورم، فقر و بيکاری، پاشنه آشيل دولت اصولگرايان
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران