BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 18:25 گرينويچ - دوشنبه 15 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
مرتضوی: سلطانی متهم به جاسوسی و گنجی بازيگر است
 

 
 
سعيد مرتضوی دادستان تهران
منتقدان آقای مرتضوی می گويند دادستان تهران يکی از تندروترين چهره های جمهوری اسلامی در يک دهه اخير بوده است
سعيد مرتضوی دادستان عمومی و انقلاب تهران می گويد عبدالفتاح سلطانی، وکيل مدافع ناراضيان سياسی و شماری از متهمان جاسوسی اتمی در جمهوری اسلامی، خود متهم به جاسوسی است و اکبر گنجی تظاهر به اعتصاب غذا می کند.

آقای سلطانی، يکی از وکلای مدافع اکبر گنجی و زهرا کاظمی، شامگاه شنبه ۳۰ ژوئيه در کانون وکلای دادگستری در تهران توسط افراد لباس شخصی بازداشت شد. خانواده و وکلای وی می گويند او به جرم حمايت از مخالفان جمهوری اسلامی که به زندان افتاده اند، دستگير شده است. اما قوه قضاييه اتهام اين وکيل دادگستری را "انتشار اسرار و اسناد فعاليت ‌های هسته ‌ای" ايران عنوان کرده است.

آقای مرتضوی که در ژانويه ۲۰۰۳ نيز اين فعال حقوق بشر را به زندان محکوم کرده بود، به خبرنگاران گفته است که نيروهای تحت امرش آقای سلطانی را بعد از "اعلام جرم و گزارش وزارت اطلاعات" بازداشت کرده اند.

به گفته سعيد مرتضوی، جرم اين عضو کانون مدافعان حقوق بشر ايران "انتقال اطلاعات سری و محرمانه کشور به افراد فاقد صلاحيت و وابستگان سفارتهای خارجی" است. به نظر می رسد مديرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات عليه آقای سلطانی اعلام جرم کرده و متهم در جريان بازجويی، اتهامات را رد کرده است.

عبدالفتاح سلطانی
 آقای سلطانی با توجه به اين که خودش وکيل و به قوانين آشناست، حدود ۶۵، ۶۶ مورد سوال وزارت اطلاعات را پاسخ نداده است
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

آقای مرتضوی با اشاره به اين مساله گفت: "آقای سلطانی با توجه به اين که خودش وکيل و به قوانين آشناست، حدود ۶۵، ۶۶ مورد سوال وزارت اطلاعات را پاسخ نداده است."

دو هفته پيش، شيرين عبادی، يکی از وکلای عبدالفتاح سلطانی در گفتگويی با بی بی سی اتهام "انتشار اسرار و اسناد فعاليت ‌های هسته ‌ای" را بی اساس دانسته و گفته بود وی تنها طبق وظايف حرفه ای خود وظيفه دفاع از متهمان پرونده جاسوسان اتمی را بر عهده داشته و دسترسی به اطلاعات هسته ای نداشته که در اختيار کسی قرار دهد. ايران سال گذشته اعلام کرد ده جاسوس اتمی را بازداشت کرده است.

دادستان تهران افزود که دادگاه انقلاب حکم بازداشت موقت اين وکيل مدافع را تاييد کرده ولی هنوز زمان محاکمه تعيين نشده است.

آقای مرتضوی به خبرنگاران گفته است که قوه قضاييه معمولا ترجيح می دهد تا "زمان صدور حکم"، اتهام فرد بازداشت شده را علنی نکند، اما به دليل آن که خانواده و وکلای آقای سلطانی کوشيده اند وی را "بی گناه جلوه دهند يا اتهامات را سست کنند"، دادستانی ناگزير به افشای اتهام شده است.

فاقد ارزش خبری

دادستان تهران که منتقدانش وی را يکی از تندروترين چهره های جمهوری اسلامی در يک دهه اخير ناميده اند، در ادامه گفتگوی خود اکبر گنجی، خبرسازترين زندانی سياسی جمهوری اسلامی، را متهم به "بازيگری" کرد ولی درباره اعتصاب غذای وی سخنان ضد و نقيضی گفت.

بازی با مرگ
 اطلاعاتی که ما داريم اين است که اکبر گنجی يک نوع بازی می کند. اقدام او بيشتر شبيه بازيگری است تا يک کار جدی
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

اکنون حدود هفتاد روز از اعلام اعتصاب غذای اين روزنامه نگار ناراضی می گذرد و علاوه بر کاخ سفيد و اتحاديه اروپا، شماری از چهره های برجسته دنيا از جمله برندگان جوايز نوبل خواستار آزادی وی شده اند، اما آقای مرتضوی گفت که "تصور می کنم گنجی اصلا ارزش پرداختن خبری ندارد."

با اين حال وی گفت: "آقای گنجی بر اثر تحريک عده ای که هويت آنها مشخص است، شروع به اعلام اعتصاب غذا کرد، هر چند ما اطلاع داشتيم او خرما، شربت، قند، مغز بادام، مغز گردو و مغز پسته می خورد."

آقای مرتضوی اصرار آقای گنجی به بيماری آسم و کمردرد را نيز "ساختگی" خواند، ولی گفت که مسئولان زندان با اين حال در اواخر ماه مه يک هفته مرخصی استعلاجی به او دادند، "ولی به تنها جايی که نرفت بيمارستان بود و تنها کاری که به دنبال آن نبود، درمان بود."

اين درحالی است که اين روزنامه نگار ناراضی پس از بيرون آمدن از زندان در مصاحبه با بی بی سی گفته بود که مسئولان زندان به وی مرخصی طولانی داده اند تا "آسم، انحراف بينی و کمر درد" خود را درمان کند. وی حداقل يک ماه برای درمان وقت خواسته و گفته بود تا درمان نشود به زندان بازنخواهد گشت.

اما به نظر می رسد سخنان آقای گنجی که در آستانه انتخابات رياست جمهوری گفته بود آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، بايد در معرض رای مردم قرار گيرد و در صورت بازگشت به زندان، ديدگاه هايش راديکالتر خواهد شد، خشم مقامات قضايی ايران را برانگيخت و آنها تصميم گرفتند به مرخصی وی پايان دهند.

سه شنبه شب هفتم ژوئن مأموران دادستانی تهران به منزل اکبر گنجی مراجعه کردند تا وی را پس از هشت روز مرخصی به زندان بازگردانند، ولی او را نيافتند و سپس آقای مرتضوی گفت که اين زندانی متواری و حکم جلبش صادر شده است. آقای گنجی سپس در دهم ژوئن نامه ای منتشر کرد و گفت: "گويی آقايان فراموش کرده بودند که با خواهش و تمنا مرا به مرخصی فرستاده بودند تا اعتصاب غذا شکسته شود."

اين روزنامه نگار منتقد که بيش از ۶۵ ماه از دوران حبس خود را سپری کرده، يازدهم ژوئن با پای خود و در ميان بدرقه شماری از فعالان سياسی به زندان بازگشت.

تاثیر خرما و مغز پسته
اکبر گنجی
 آقای گنجی بر اثر تحريک عده ای که هويت آنها مشخص است، شروع به اعلام اعتصاب غذا کرد، هر چند ما اطلاع داشتيم او خرما، شربت، قند، مغز بادام، مغز گردو و مغز پسته می خورد
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

می پرد، بلند می شود....

به گفته دادستان تهران، آقای گنجی بعد از بازگشت به زندان گفته است که نياز به درمان دارد، ولی شورای پزشکی زندان حالش را سالم تشخيص داده و تنها به استناد يک عکس MRI که آقای گنجی "بيرون از زندان گرفته بود، گفتند مينيسک پای او پاره شده است و ما سريع دستور داديم که او در بيمارستان بستری شود."

آقای گنجی در ۱۷ ژوييه به بيمارستان ميلاد تهران انتقال يافت و به دستور مقامات قضايی تحت قرنطينه قرار گرفت و همسرش معصومه شفيعی، تنها يک روز بعد اجازه ملاقات يافت. خانم شفيعی بعدا به بی بی سی گفت که ران و ساق پای شوهرش دچار "تحليل عضلانی" شده و برای درمان مصدوميت مينيسک بايد مورد عمل جراحی قرار بگيرد.

عيسی سحرخيز، عضو کميته سه نفره ای که از سوی انجمن دفاع از آزادی مطبوعات برای پيگيری وضعيت اکبر گنجی تعيين شده، نيز تاييد کرد که مينيسک زانوی راست همکار سابقش پاره شده و به تاندون های پای چپ وی نيز آسيبهای جدی وارد آمده است.

آقای مرتضوی که در بخشی از مصاحبه دوشنبه ۱۵ اوت خود گفته بود آقای گنجی تظاهر به اعتصاب غذا می کند، در بخشی ديگر گفته است: "يکی از اعضای خانواده اش او را تحريک می کند که در بيمارستان هم اعتصاب غذا کند که باز شروع به اعتصاب غذا کرد."

آقای مرتضوی در ۱۸ ژوييه در گفتگويی با خبرگزاری جمهوری اسلامی ايران، ايرنا، تاکيد کرده بود که آقای گنجی "اساسا در اعتصاب غذا نبوده و بصورت مرتب مواد غذايی و پروتئينی مصرف می‌کند".

دادستان تهران در مصاحبه افزوده است که پزشکی به نام دکتر ابراهيمی "که از متخصصان مشهور عمل مينيسک پا در ايران است،" گفته است که آقای گنجی می تواند "بدود، بپرد، بلند شود و بنشيند" و به اين ترتيب نتيجه گرفته است عکس MRI جعلی بوده و مينيسک زندانی سالم است."

مصطفی معين در بازديد از خانه اکبر گنجی
 اکبر گنجی به تنها جايی که نرفت بيمارستان بود و تنها کاری که به دنبال آن نبود، درمان بود
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

يک روز می خورد، چند روز نمی خورد

آقای مرتضوی همچنين ادعا کرده است که خانواده آقای گنجی با ارايه اين "عکس قلابی" به دنبال توطئه برای تبليغ عليه جمهوری اسلامی بوده اند.

دادستان تهران توضيح نداد عکسهايی که آقای گنجی را بسيار تکيده و مريض حال نشان می دهد و از زندان و بيمارستان به رسانه ها درز کرده، واقعی است يا خير.

وی در ادامه به خبرنگاران گفته است: "اطلاعاتی که ما داريم اين است که وی يک نوع بازی می کند. اقدام او بيشتر شبيه بازيگری است تا يک کار جدی. چون يک روز می خورد و چند روز نمی خورد و هر چند وقت يکبار رژيم غذايی بيمارستان را می پذيرد و گاهی نمی پذيرد."

با اين حال، خانم شفيعی در ۲۹ ژوييه به بی بی سی گفته بود که دادستان تهران يک روز پيشتر به وی گفته است: "اکبر گنجی تا صبح، بيشتر دوام نمی آورد. بايد به داد او برسيد و اعتصابش را بشکنيد".

آقای مرتضوی در ۲۸ ژوييه افزوده بود در ملاقات با آقای گنجی او را نصيحت کرده است تا دست از اعتصاب غذا بردارد و حداقل سرم را بپذيرد، اما افزود که گنجی اين توصيه را نپذيرفته و گفته است: "اين، تنها راه من است. من در اعتصاب غذا هستم، اعتصابم را نشکسته ام و سرم را هم به هيچوجه قبول نمی کنم."

خجالت از مادر

هنگامی که از دادستان تهران سوال شده است اگر حال اين روزنامه نگار منتقد خوب است، چرا هنوز در بيمارستان نگهداری می شود، وی پاسخ داده است: "بنا به ادعای اعتصاب غذايی که دارد و ضعفی که در او هست، پزشکان تشخيص دادند که بايد تحت نظر در بيمارستان باشد."

آقای مرتضوی همچنين خانواده و دوستان آقای گنجی را متهم کرد که مانع از ملاقات مادرش با وی می شوند زيرا اين زندانی با ديدن مادر خود اقدام به خوردن غذا می کند. دادستان تهران افزوده است: "ادعای اعتصاب غذا چيزی نيست جز اين که يک سری افرادی وابسته به خارج هستند، توهمی برای او به وجود آورده باشند که اگر تو اعتصاب غذا کنی، ممکن است کشور دچار بحران شود."

حسن احمدی مقدس
 ضارب نقطه ای را برای ترور انتخاب کرده بود که از جهت فرار مناسب ترين راه در اين منطقه بوده است
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

اين درحالی است که آقای گنجی چندين بار اين اتهام را رد کرده و گفته است که برای اخذ جواز آزادی خود دست به اعتصاب غذا زده و آقای مرتضوی را به کينه توزی بر سر انتشار مانيفست جمهوريخواهی متهم کرده است.

تاکنون شماری از چهره های سياسی و مذهبی ايران از آقای گنجی خواسته اند به اعتصاب غذای خود پايان دهد، ولی وی تاکنون امتناع ورزيده است. قاضی مرتضوی می گويد که محکوميت آقای گنجی در مارس ۲۰۰۶ خاتمه می يابد، ولی پرونده کوچک ديگری هم دارد که مربوط به مدير مسئولی نشريه "راه نو" است که "چندان جدی نيست."

فرار از خيابان هشتم

دادستان مرتضوی در ادامه مصاحبه اش به ترور حسن احمدی مقدس، معاون سابق خود، اشاره کرد و گفت که ماموران امنيتی وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و دادستانی به "گروه و افرادی" مظنون هستند که در آينده نزديک معرفی خواهند شد.

آقای احمدی مقدس پنج سال پيش در مقام رئيس شعبه سوم دادگاه انقلاب تهران، اکبر گنجی را به ۱۵ سال حبس و تبعيد محکوم کرده بود و در دوم اوت در خيابان احد قصير (بخارست) در تهران توسط يک فرد ناشناس ترور شد و در دم مرد.

آقای مرتضوی گفت که ترور قاضی احمدی مقدس دقيقا سازماندهی شده بود، زيرا "ضارب نقطه ای را برای ترور انتخاب کرده بود که از جهت فرار مناسب ترين راه در اين منطقه بوده است. خيابان هشتم (بخارست) که فرد می خواسته فرار کند، در يک مسافت کوتاهی شيب تندی دارد که وقتی وارد اين شيب می شده، اگر ماموری او را تعقيب می کرده، از ديد پنهان می مانده و سپس هم وارد اتوبان می شده است."

تاکنون يک سازمان چريکی مسئوليت اين حمله تروريستی را در وب سايت خود پذيرفته، ولی دادستان تهران آن را تاييد يا رد نکرد.

آقای احمدی مقدس، در شعبه سوم دادگاه انقلاب به پرونده شماری ديگر از نويسندگان ناراضی ايرانی همچون برخی روزنامه نگاران روزنامه های جامعه و توس از جمله ابراهيم نبوی رسيدگی کرده بود.

آقای احمدی مقدس در کنار برخی ديگر از چهره های قضائی، از جمله سعيد مرتضوی، در فهرست شاهدانی قرار داشت که وکلای خانواده زهرا کاظمی، خبرنگار عکاس ايرانی تبعه کانادا که در زندان کشته شد، خواهان احضار آنها به عنوان "مطلع" به دادگاه بودند اما اين درخواست از سوی مرجع قضائی پذيرفته نشد.

خانم شفيعی، همسر آقای گنجی اين ترور را محکوم کرده و عباسعلی عليزاده، رييس کل دادگستری تهران گفته است اين حمله تاثيری بر پرونده آقای گنجی ندارد.

 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66تحليل
وضعيت گنجی و دشواری های جمهوری اسلامی
 
 
66گزارش
'گنجی اعتصاب غذای خود را نمی شکند'
 
 
66تحليل
حمايت اروپا از گنجی و افزايش فشارها بر ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران