BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 21:30 گرينويچ - چهارشنبه 17 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
استمداد از رجال اصلاح طلب برای پادرميانی در مساله گنجی
 

 
 
هواداران گنجی
هواداران گنجی چندين بار در برابر بيمارستان ميلاد که او در آن بستری است اجتماع کرده اند
بيش از 120 نفر از شخصيت های سياسی و روزنامه نگاران ايران در نامه ای به گروهی از چهره های شاخص جمهوری اسلامی خواستار پيشگامی آنها در حل مساله اکبر گنجی شده اند.

دو رئيس جمهور در 16 سال اخير، نخست وزير دوره انقلاب و جنگ، رئيس سابق مجلس و نامزد رياست جمهوری اصلاح طلبان در انتخابات اخير مخاطبان اين نامه هستند.

در حالی که به نظر می رسد موقعيت اکبر گنجی با بن بست سياسی روبرو شده است، شماری از سرشناس ترين رجال اصلاح طلب و روزنامه نگاران از محمد خاتمی، مهدی کروبی، اکبر هاشمی رفسنجانی، مهندس ميرحسين موسوی و دکتر مصطفی معين استمداد کرده اند تا از موضعی انسانی به حل مساله گنجی کمک کنند.

امضا کنندگان اين نامه که در سايت امروز منتشر شده است می گويند: "اعتصاب غذا و بيماری آقای اکبر گنجی روزنامه‌نگار، نگرانی‌های شديد خانواده و علاقمندان به سلامتی ايشان را برانگيخته است. از ديگر سو، قطع ملاقات همسر، مادر و فرزندان آقای گنجی با ايشان، برای بيش از ۱۵ روز و بی‌اطلاعی از وضعيت پزشکی وی، پريشانی و اضطراب خانواده دل نگران آقای گنجی را دو چندان کرده است."

آنها می گويند که خانواده و دوستان گنجی اصرار دارند تا به هر نحو به اعتصاب غذای او پايان دهند و زمينه همکاری وی با پزشکان را فراهم سازند، "ليکن در اين شرايط و با عدم امکان هرگونه ملاقات با ايشان، تلاشی در اين جهت ميسر نيست".

"از اين رو با توجه به گذشت نزديک به ۷۰ روز از اعتصاب غذای آقای گنجی، برای اجتناب از وقوع حوادثی غيرقابل جبران در شرايط خطير کنونی کشور، تدبير جمعی و عزمی جدی نياز است تا اين مسأله خدای ناکرده سرانجامی ناگوار نيابد."

آنها از مخاطبان پنجگانه اين نامه خواسته اند تا "با حضور خويش برای خروج از اين وضعيت تدبيری بيانديشند".

از ميان اين مخاطبان آقای رفسنجانی از شاخص ترين کسانی است که آماج انتقادهای تند و صريح اکبر گنجی قرار گرفته است. آقای خاتمی نيز در روزهای آخر زمامداری اش در اشاره کوتاهی گفته بود که در اين مساله خود اکبر گنجی هم مقصر است.

در عين حال، هم آقای خاتمی تلاش های بسياری برای حل مساله انجام داده است و هم آقای رفسنجانی ضمن تاسف از موقعيتی که برای اکبر گنجی پيش آمده قول داده بود برای حل آن اقدام کند.

هيچيک از اين تلاش ها تا کنون به نتيجه ای نرسيده است.

با اينهمه، نزديکان به خانواده اکبر گنجی می گويند درخواست جديد راهی برای عمومی و علنی کردن تلاش هايی است که چه بسا شماری از اين افراد تا کنون انجام داده اند تا شايد اگر با مذاکرات پشت پرده مساله ای حل نشده با طرح عمومی آن انگيزه های بيشتری برای پيگيری های مجدد فراهم شود.

ترکيب مخاطبان نامه به گونه ای است که جهتگيری آن به سمت مذاکره با آيت الله خامنه ای به نظر می رسد. نويسندگان نامه علاقه مندند که مساله گنجی نه از راه گفتگو با دادستان يا رئيس قوه قضايی بلکه در گفتگو با رهبر کشور حل و فصل شود.

در عين حال، تقريبا تمام مخاطبان اين نامه بجز محمد خاتمی در مسائل سياسی يا انتخابات رياست جمهوری اخير در موضع انتقادی از آيت الله خامنه ای قرار گرفته اند و روشن نيست تا چه حد بر رهبر ايران نفوذ کلام داشته باشند.

قوه قضايی تا کنون در مورد اکبر گنجی انعطاف چندانی جز انتقال او به بيمارستان نشان نداده است. گرچه از هر فرصتی برای انکار اعتصاب غذای گنجی نيز بهره برده است.

اکبر گنجی که يکبار ظاهرا با توصيه نزديکان به آيت الله خامنه ای از زندان به مرخصی آمد تا به کار درمان خود بپردازد، چنان موضع سختی در باره رهبر جمهوری اسلامی گرفت که کمی بعد به بازداشت مجدد او ختم شد.

آيت الله شاهرودی اخيرا گفت که اکبر گنجی در زمان مرخصی خود حرفهايی زد که کار را بر خود سخت کرد.

در چنين موقعيتی دخالت آيت الله خامنه ای به نفع اکبر گنجی که در ضعيف ترين موقعيت فردی و سياسی قرار گرفته است چهره ای مداراگر از رهبر ايران ترسيم خواهد کرد. اما روشن نيست که آيت الله خامنه ای بخواهد از اين موقعيت به سود ارائه چنين چهره ای از خويش استفاده کند.

دوستان و خانواده اکبر گنجی پيش از اين گفته اند که آنچه آنها می خواهند واگذار کردن تصميم گيری در باره گنجی به پزشکان است و رها کردن پرونده از نظارت و مديريت مقامات قضايی.

مقامات قضايی اما تا کنون در اين زمينه انعطافی به خرج نداده اند و در دو هفته اخير ملاقات همسر و خانواده گنجی را نيز با او ممنوع کرده اند. آنها مدعی اند که ادامه اعتصاب غذای گنجی به تشويق و توصيه همسر و خانواده اوست و عدم ملاقات و انزوای خبری گنجی می تواند در همکاری او با پزشکان موثر باشد.

اما همسر گنجی و دوستان او در دو هفته اخير، بسيجی را برای تشويق گنجی به شکستن اعتصاب غذا به راه انداخته اند و می خواهند برای رساندن پيام و نظر خود با او ملاقات کنند. موضوعی که در نامه به مخاطبان پنجگانه نيز منعکس شده است.

پيش از اين شمار زيادی از شخصيت های جهانی از جمله برندگان دوره های مختلف جايزه صلح نوبل برای حل مساله گنجی به مقامات ايران و شخص آيت الله خامنه ای نامه نوشته اند اما تاکنون نتيجه ای نبخشيده است.

نامه اخير را کسانی از جمله هاشم آقاجری، محمد علی ابطحی، شهربانو امانی، مهدی بسته نگار، ژيلا بنی‌يعقوب، مصطفی تاجزاده، رضا تهرانی، جلال جلالی زاده، سعيد حجاريان، رضا خاتمی، هادی خانيکی، خشايار ديهيمی، ماشاء الله شمس الواعظين، احمد قابل، محمد قوچانی، جميله کديور، عطاء الله مهاجرانی و هاشم هدايتی امضا کرده اند.

 
 
66ديدگاه
ايران، گنجی و سياست اعتصاب غذا
 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66تحليل
حمايت اروپا از گنجی و افزايش فشارها بر ايران
 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران