BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:11 گرينويچ - يکشنبه 04 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
روزشمار پرونده اکبر گنجی در سال ۲۰۰۵
 

 
 
اکبر گنجی
جامعه ايرانی درباره پرونده آقای گنجی ديدگاه های مختلفی دارد
درخواست کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل، از مقامات جمهوری اسلامی برای آزاد کردن اکبر گنجی، سبب شد این ماجرا بيشتر در کانون توجه دنيا قرار گيرد.

رسانه ها آقای گنجی را سرشناس ترين زندانی سياسی جمهوری اسلامی می دانند که بعد از گذراندن پنج سال در زندان، از ماه مه به دليل آنچه "رفتار تبعيض آميز" مقامات زندان خوانده، دو بار دست به اعتصاب غذا زد و گفت تا آزادی بدون قيد و شرط خود به اين اعتراض ادامه می دهد.

مسئولان قضايی جمهوری اسلامی در اين مدت چندين بار اعلام کرده که آقای گنجی به تحريک "دوستان و بستگان" اعتصاب کرده و مرتب می گويند وی اعتصابش را شکسته است، اما خانواده و وکلای مدافع اين روزنامه نگار همواره اصرار می کنند که آقای گنجی ثابت قدم مانده است.

روزشمار رويدادهای پرونده آقای گنجی در سال ۲۰۰۵ بدين شرح است:

آوريل: پنج سال گذشت

۲۲ آوريل: ششمين سال بازداشت اکبر گنجی، روزنامه نگار منتقد، به جرم آنچه رهبران قضايی ايران "تبليغ عليه نظام و نگهداری اسناد محرمانه دولتی" می خواندند، آغاز شد. وی ابتدا به ده سال حبس و تحمل پنج سال تبعيد محکوم شده بود. علی بخشی، قاضی دادگاه تجديد نظر چند ماه بعد اين حکم را شکست، ولی ديوان عالی کشور شش سال حبس را تعيين کرد.

۲۲ آوريل: همزمان با آغاز ششمين سالگرد بازداشت آقای گنجی، سازمان گزارشگران بدون مرز نسبت به شرايط جسمانی و وخامت بيماری او ابراز نگرانی کرد. اما يک روز بعد، سخنگوی قوه قضائيه ايران اعلام کرد که حال آقای گنجی خوب است و او مشکل جسمی حادی در زندان ندارد.

مه : حرفهايم از جنس انديشه است

اکبر گنجی
  اگر مصدق، مصدق شد، برای اين بود که جلوی مخالفانش ايستاد. من می ‌گويم دموکراسی بدون خشونت اما با هزينه
 
اکبر گنجی

اواسط مه: آقای گنجی دفتر دوم "مانيفست جمهوريخواهی" را منتشر کرد. او اين سند را در هزار و هشتصد و پنجاه و پنجمين روز بازداشت خود نوشته بود. محور اصلی اين دفتر که در آستانه نهمين انتخابات رياست جمهوری منتشر شد، بحث رای گيری در جامعه ايران است و نويسنده استدلال می کند که با توجه به ساختار نظام مستقر ايران و شيوه های انتخاباتی آن، تحريم انتخابات برای گذار به سوی دموکراسی و جامعه باز ضرورت دارد.

۱۹ مه: آقای گنجی در اعتراض به آنچه "رفتار تبعيض آميز ماموران زندان" خواند، دست به اعتصاب غذا زد و خواست به وی اجازه داده شود برای درمان بيماری مزمن آسم به بيمارستان انتقال يابد. وی در بيانيه خود نوشت که بعد از دو سال هنوز وعده سعيد مرتضوی، دادستان تهران، در ملاقاتی که در سال ۲۰۰۳ با حضور وزير بازرگانی و سخنگوی دولت انجام گرفت، برای برخورداری از وضعيت و شرايطی برابر با ساير زندانيان تحقق نيافته است.

۲۴ مه: در حالی که روابط عمومی اداره کل زندانهای استان تهران اعلام کرد که اکبر گنجی از اعتصاب غذا دست برداشته، اين زندانی گفت که حاضر است مقابل خبرنگاران در اتاقی شيشه ای نگهداری شود تا همه ببينند در اعتصاب غذا به سر می برد.

۲۵ مه: معصومه شفيعی، همسر آقای گنجی اعلام کرد که اگر رييس اداره کل زندانهای استان تهران اعتصاب غذای آقای گنجی را تاييد کند، وی اعتصابش را خواهد شکست. محمد خاتمی، رئيس جمهور وقت ايران گفت که اکبر گنجی را مستحق وضعيتی که در آن قرار دارد، نمی داند.

 هر کس که خبر فوت گنجی را منتشر کرده، سوء نيت داشته و دشمن موکل من است و حتی مقاصد ضد امنيتی دارد
 
یوسف مولایی، وکيل اکبر گنجی

۳۰ مه: آقای گنجی برای معالجه از زندان آزاد شد. بعدا وی اعلام کرد اين آزادی نتيجه ميانجيگری عباس عبدی، از اصلاح طلبان زندانی و يک مقام عالی قضايی بوده است، ادعايی که دادستانی انکار کرد. مدت مرخصی به زندانی گفته نشده بود. آقای گنجی گفت که در زندان مورد تبعيض بوده است. وی در حضور خبرنگاران اعتصاب غذای خود را شکست.

۳۰ مه: مصطفی معين، نامزد نهمين دوره انتخابات رياست جمهوری، به خانه اکبر گنجی رفت. آقای گنجی که اين رای گيری را تحريم کرده بود، گفت: "ما يک مصدق می‌ خواهيم، اگر نباشد، کاری صورت نمی ‌گيرد، بايد ايستاد و مقابله کرد. اگر مصدق، مصدق شد، برای اين بود که جلوی مخالفانش ايستاد. من می ‌گويم دموکراسی بدون خشونت اما با هزينه."

۳۱ مه: آقای گنجی به بی بی سی گفت که اگر به زندان بازگردد، ديدگاه هايش تندروانه تر خواهد شد. وی گفت: "حرفهای من از جنس انديشه است. نظرات من کاملا دگرانديشانه است و راديکال تر خواهم شد."

ژوئن: آيت الله خامنه ای در معرض رای قرار بگيرد

آقای گنجی هنگام بازگشت به زندان
 گويی آقايان فراموش کردند که گنجی هر بار به مرخصی رفته با پای خود نيز به زندان بازگشته است
 
اکبر گنجی

۵ ژوئن: اکبر گنجی اعلام کرد که انتخابات آزاد در جمهوری اسلامی انتخاباتی است که طی آن آيت الله خامنه ای در معرض رای مردم قرار گيرد. آقای گنجی در مصاحبه ای با روزنامه اينترنتی "روز" رهبر جمهوری اسلامی، را متهم کرد که در ايران "ديکتاتوری شخصی" به راه انداخته است.

۷ ژوئن: يک روز بعد از آن که اکبر گنجی گواهی پزشکی خود دال بر نياز به تمديد مدت مرخصی اش را به مقامات قضايی داد، سعيد مرتضوی حکم جلب آقای مرتضوی را صادر کرد و ماموران دادستانی به منزل وی مراجعه کردند، اما او را نيافتند. همسر آقای گنجی گفت در اين حکم دليل جلب، عدم ارائه‌ گواهی پزشکی و اتمام هفت روز مرخصی اضطراری وی ذکر شده بود.

۱۰ ژوئن: آقای گنجی با انتشار نامه ای ادعای دادستان مبنی بر متواری بودن خود را تکذيب کرد. وی نوشته بود: "گويی آقايان فراموش کرده بودند که با خواهش و تمنا مرا به مرخصی فرستاده بودند تا اعتصاب غذا شکسته شود و فراموش کردند که گنجی هر بار به مرخصی رفته با پای خود نيز به زندان بازگشته است."

۱۱ ژوئن: اکبر گنجی به مرخصی سيزده روزه خود پايان داد و با بدرقه شماری از فعالان سياسی به زندان بازگشت. همزمان، همسر او از آغاز اعتصاب غذای نامحدود وی خبر داد.

۱۷ ژوئن: معصومه شفيعی می گويد که در اولين ساعات اين روز، مسئولان زندان قصد داشتند يک قاچاقچی مواد مخدر را در سلول انفرادی شوهرش جای دهند، اما هنگامی که با مخالفت او و افسر نگهبان بند مواجه می شوند، قاچاقچی مزبور را در سلول مقابل وی زندانی می کنند، اما در سلول او و آقای گنجی را تا صبح باز نگه می دارند.

۱۹ ژوئن: يوسف مولايی، يکی از وکلای آقای گنجی بعد از ملاقات با وی، شايعه مرگ موکلش را رد کرد و گفت: " هر کس که خبر فوت گنجی را منتشر کرده، سوء نيت داشته و دشمن موکل من است و حتی مقاصد ضد امنيتی دارد."

۲۳ ژوئن: پس از سخنان همسر اکبر گنجی درباره آنچه "توطئه قتل" شوهرش در زندان خواند، روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران اين خبر را نادرست دانست و آقای گنجی را به "جريان سازی، خبرسازی و تشويش افکار عمومی" متهم کرد.

کاخ سفید
 تلاشهای شجاعانه آقای گنجی برای تحقيق درباره کشتارهای فراقضايی توسط نيروهای امنيتی ايران و تعهدش به آزادی بيان و دولت دموکراتيک، او را به شخصيتی محترم نزد بسياری از جهانيان بدل کرده است
 
دولت آمریکا

۲۳ ژوئن: محمود احمدی نژاد با غلبه بر اکبر هاشمی رفسنجانی به عنوان ششمين رييس جمهور ايران برگزيده شد.

۲۹ ژوئن: اکبر گنجی در نامه ای که در نوزدهمين روز اعتصاب غذای خود نوشته بود، هشدار داد که اگر در زندان بميرد، "عامل و آمر قتل او، آيت الله خامنه ‌ای است". وی در نامه خود مدعی شد که دادستان تهران به همسر او گفته است: "مگر گنجی بميرد، چه خواهد شد؟ روزانه بيش از دهها نفر در زندانها می ‌ميرند، گنجی هم يکی از آنها".

۲۹ ژوئن: دولت آمريکا خواستار آزادی فوری و بی قيد و شرط آقای گنجی شد. در بيانيه آمريکا آمده بود: "تلاشهای شجاعانه آقای گنجی برای تحقيق درباره کشتارهای فراقضايی توسط نيروهای امنيتی ايران و تعهدش به آزادی بيان و دولت دموکراتيک، او را به شخصيتی محترم نزد بسياری از جهانيان بدل کرده است."

ژوييه: زندگی در بردگی پشيزی ارزش ندارد

۴ ژوييه: معصومه شفيعی پس از ملاقات با اکبر گنجی اعلام کرد که اين روزنامه نگار را تهديد کرده اند که اگر توبه نامه ننويسد و تمام نظرات پيشين خود را انکار نکند، "پس از پايان حبس فعلی در محاکمه ديگری به حبس طولانی تری محکوم خواهد شد."

۴ ژوييه: محمود سالارکيا، معاون دادستان تهران با اشاره به اين که آقای گنجی بيش از پنج سال حبس را تحمل کرده، از رفتار اعتراض آميز او در ماههای باقيمانده ابراز تعجب کرد. آقای سالارکيا گفت: "ما پنج سال گنجی را در زندان نگه داشتيم و توقع داشتيم که عقلانيت در او ايجاد شده باشد، نه اين که امروز پا بر عقلانيت بگذارد و کاری کند که عقل سليم نپذيرد."

۵ ژوييه: بيش از ۳۸۰ نفر از اهل قلم و فعالان سياسی ايران با انتشار بيانيه ای از اکبر گنجی به عنوان مبارز راه آزادی و دموکراسی و برابری ستايش کردند. همزمان سعيد حجاريان، مدير مسئول روزنامه توقيف شده "صبح امروز" اعلام کرد که آقای گنجی تاوان مقالات خود در روزنامه وی درباره نقش مقامات بلندپايه جمهوری اسلامی در قتل روشنفکران ناراضی را می دهد. آقای حجاريان گفت که با وجود سختگيريها، "پهلوان اکبر نمی ميرد."

شيرين عبادی در بی بی سی
 در حقوق بشر، تماميت يک انسان و نفس و سلامت او مهمترين مسئله است و هيچ چيزی نبايد به اين مسئله صدمه بزند
 
شيرين عبادی، وکيل اکبر گنجی

۹ ژوييه: اتحاديه اروپا با انتشار بيانيه ای آقای گنجی را زندانی سياسی خواند و اعلام کرد از مقامهای ايرانی خواستار آزادی وی شده است.

۱۰ ژوييه: آقای گنجی در سی امين روز اعتصاب خود در نامه ای به اين سوال پاسخ داد که "چرا از طريق خود ويرانگری بدنبال رسيدن به هدفهای مشروع هستم؟" وی خود را دگرانديشی خواند که تنها سلاحش "شجاعت اخلاقی در افشای نقض حقوق بشر و خودکامگی حاکمان" است و گفت: "زندگی در بردگی برايم پشيزی ارزش ندارد." آقای گنجی ادامه داد که "مرگ سقراطی" را برگزيده زيرا "سقراط ترديدی به خود راه نداد که زندگی شخصی اش را به خطر اندازد و مرگ را بپذيرد تا اهميت و برتری انديشه‌ شخصی را نسبت به گروه و جماعت و دولت نشان دهد."

۱۲ ژوييه: ماموران پليس حدود ۲۰۰ نفر را که برای درخواست آزادی آقای گنجی در مقابل دانشگاه تهران تجمع کرده بودند، مورد ضرب و شتم قرار دادند و شماری را بازداشت کردند. جورج بوش، رييس جمهور آمريکا نيز خواستار آزادی اين زندانی شد.

۱۳ ژوييه: اولين سری از عکسهای آقای گنجی بعد از بازگشت به زندان در سايتهای اينترنتی انتشار يافت. گفته می شد اين عکسها در سی و سومين روز اعتصاب غذای وی گرفته شده بود.

۱۳ ژوييه: سعيد ابوطالب، عضو ائتلاف آبادگران در پارلمان ايران، با "نگران کننده" خواندن وضعيت آقای گنجی اعلام کرد که پنج نماينده مجلس به ملاقاتش در زندان می روند. همچنين جمعی از روزنامه نگاران، نويسندگان و فعالان سياسی در نامه ای به هيات مديره انجمن دفاع از حقوق زندانيان تشکيل کميته ای بی طرف از کارشناسان برای روشن شدن اذهان عمومی درباره وضعيت گنجی را خواستار شدند.

 ما پنج سال گنجی را در زندان نگه داشتيم و توقع داشتيم که عقلانيت در او ايجاد شده باشد، نه اين که امروز پا بر عقلانيت بگذارد و کاری کند که عقل سليم نپذيرد
 
محمود سالارکيا، معاون دادستان تهران

۱۴ ژوييه: محمدعلی ابطحی، مشاور محمد خاتمی، رئيس جمهور وقت ايران، از تلاش "بزرگ" و فعاليت مستقيم آقای خاتمی و کمک رئيس قوه قضائيه برای آزادی اکبر گنجی خبر داد. گويا عکسهای رقت انگيز آقای گنجی را به آقای خاتمی نشان داده و وی با ديدن آن عکسها تحت تأثير قرار گرفته بود.

۱۶ژوييه: بنا به نامه ای که آقای گنجی شش روز پيشتر نوشته بود، دو هزارمين روز بازداشت وی در جمهوری اسلامی (به همراه ۹۰ روز بازداشت اول در ۱۹۹۷) فرارسيد. وی نوشته بود: "در دوره‌ رهبری آقای خامنه ای، به دليل بيان اعتقادات و نظرات دگرانديشانه، مجبور به تحمل دو هزار روز زندان شده ‌ام. اما دو هزار روز حبس برای دگربودگی، عرف شکنی و دگرانديشی در نظام سلطانيسم کفايت نمی ‌کند، مجازات "تفاوت" بسيار سنگين است."

۱۶ ژوييه: آيت الله حسينعلی منتظری، از روحانيون بلند پايه ناراضی ايران، در نامه ای نوشت که "شديدا نگران وضعيت جسمانی" آقای گنجی است، زيرا اگر اعتصاب غذای او به "فاجعه" منجر شود، "دوست و دشمن دچار خسران می شوند".

۱۸ ژوييه: دادستان تهران اعلام کرد که آقای گنجی برای جراحی و "درمان مينيسک پای راستش"، به بيمارستانی در خارج از زندان (ميلاد) منتقل شد. سعيد مرتضوی ادعا کرد که آقای گنجی "اساسا در اعتصاب غذا نبوده و بصورت مرتب مواد غذايی و پروتئينی مصرف می‌کند."

اکبر گنجی
  دو هزار روز حبس برای دگربودگی، عرف شکنی و دگرانديشی در نظام سلطانيسم کفايت نمی ‌کند، مجازات "تفاوت" بسيار سنگين است
 
اکبر گنجی

۱۸ ژوييه: پنج گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد با انتشار اطلاعيه ای، حبس اکبر گنجی را نقض هنجارهای بين المللی حقوق بشر دانستند و خواستار دسترسی او به امکانات درمانی و محاکمه مجددش در دادگاهی مستقل و بی طرف شدند. اما غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس ايران، بعيد دانست که "موضوع آقای گنجی، به معضل تبديل شود و کار به آنجا که ماهواره‌ها و پايگاه های اطلاع رسانی و آقای بوش عنوان می ‌کنند، نخواهد رسيد." روزنامه کيهان نيز درباره اصالت عکسهای دوره رنجوری آقای گنجی ابراز ترديد کرد.

۲۰ ژوييه: رئيس قوه قضاييه ايران گفت که عفو اکبر گنجی درحال بررسی است. آيت الله هاشمی شاهرودی گفت: "از نظر قضايی در حال بررسی است که آيا اکبر گنجی مشمول عفوهای عمومی می شود يا خير، اگر بر اساس قانون، او حقی داشته باشد، آزاد می شود."

۲۰ ژوييه: روزنامه کيهان ادعا کرد در جريان "توطئه ای" که شيرين عبادی و يکی از بستگان آقای گنجی در آن دست داشتند، از اين زندانی خواسته شده بود که دست به اعتصاب غذا بزند و مطمئن باشد که اجازه داده نمی شود آسيبی به وی برسد. خانم عبادی اين ادعا را رد کرد.

۲۲ ژوييه: آقای گنجی در نامه ای به آيت الله منتظری گفت که مشکل ايران با زوال انديشه ولايت فقيه و رفتن مصداقش حل خواهد شد.

۲۳ ژوييه: اکبر گنجی در چهل و سومين روز اعتصابش در نامه ای خطاب به دکتر عبدالکريم سروش نوشت که هدفش کنار زدن آيت الله خامنه ای از قدرت است. او در اين نامه نوشته بود: "نظام توتاليتر و نظام سرکوب، رعب و وحشت است. جامعه‌ تک صدايی است که در آن فقط صدای رهبر شنيده می‌شود، جايی که جامعه‌ مدنی کاملاً سرکوب می‌شود و حوزه‌ خصوصی به رسميت شناخته نمی‌شود، رهبر به مقام خدايی می ‌رسد."

۲۴ ژوييه: روزنامه کيهان ادعا کرد خبرنگارش دو روز پيشتر ديده بود که خانم عبادی و عبدالفتاح سلطانی که به گفته مقامات امنيتی با استفاده از شاه کليد مخفيانه از راه پشت بام وارد طبقه دوازدهم بيمارستان ميلاد، محل نگهداری آقای گنجی، شده بودند، در "ميان حيرت مردم" از بيمارستان بيرون انداخته شدند.

۲۵ ژوييه: همسر آقای گنجی از رئيس قوه قضائيه ايران خواست تا پرونده اين روزنامه نگار زندانی را از اختيار دادستان تهران خارج کند و رسيدگی به آن را خود برعهده بگيرد. خانم شفيعی در نامه سرگشاده ای به آيت الله شاهرودی اعلام کرد که آقای گنجی در اعتراض به رفتار و اظهارات دادستان تهران از ۲۳ ژوييه کليه سرمهای درمانی را قطع کرده است.

۲۸ ژوييه: اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس جمهور سابق ايران، که آقای گنجی دربرخی از مقالاتش در روزنامه های اصلاح طلب وی و دولتش را به دخالت در قتل روشنفکران ناراضی متهم کرده بود، اعلام کرد که از وضعيت اين زندانی متاثر شده است. وی گفت: "از آنچه که می ‌بينم در حال اتفاق افتادن است، متاثرم. اين مساله قابل حل است و در اين خصوص با آيت‌الله شاهرودی صحبت کردم."

۲۹ ژوييه: خانم شفيعی اعلام کرد که آقای گنجی در آستانه مرگ قرار دارد و حتی دادستان تهران از وی خواسته است اين زندانی را متقاعد کند دست از اين اعتراض بردارد.

۳۰ ژوييه: همزمان با پنجاهمين روز اعتصاب غذای اکبر گنجی، دهها نفر در مقابل خانه او برای برپايی مراسم شب شعر و دعا گرد آمدند. مهدی کروبی، رييس سابق مجلس ايران نيز اعلام کرد که از آيت الله خامنه ای خواسته است ميانجيگری کند.

غلامعلی حداد عادل
 بعيد می دانم موضوع آقای گنجی، به معضل تبديل شود و کار به آنجا که ماهواره‌ها و پايگاه های اطلاع رسانی و آقای بوش عنوان می ‌کنند، نخواهد رسيد
 
غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس ايران

۳۰ ژوييه: عبدالفتاح سلطانی، يکی از وکلای مدافع اکبر گنجی و زهرا کاظمی، که دست به تحصن زده بود، در کانون وکلای دادگستری توسط افراد لباس شخصی بازداشت شد. ماجرای بازداشت اين فعال حقوق بشر و وکيل مدافع زندانيان ملی مذهبی از شامگاه چهارشنبه ۲۷ ژوئيه آغاز شد. پنج مامور دادگستری به مدت چهار ساعت خانه وی را بازرسی کردند و برخی از لوازم شخصی نظير شناسنامه و گذرنامه و کيف وکالت وی را با خود بردند.

۳۱ ژوييه: مجموعه تازه ای از عکسهای آقای گنجی در سايتهای اينترنتی منتشر شد که گفته می شد در چهل و ششمين روز اعتصاب غذای او در بيمارستان ميلاد گرفته شده بود. اين عکسها او را بسيار لاغر و نحيف و نيمه هوشيار نشان می داد.

اوت: گنجی ارزش خبری ندارد

اول اوت: روزنامه نگاران تاجيکستان با آقای گنجی، "همپيشه گرسنه نشين" خود، ابراز همبستگی کردند.

۲ اوت: گروهی از روزنامه نگاران ايرانی در حمايت از آقای گنجی يک روز اعتصاب غذا کردند. همزمان آنجليکا بی ير، رئيس هيئت نمايندگی پارلمان اروپا در امور ايران، خواستار ديدار فوری با اين روزنامه نگار زندانی شد.

۲ اوت: حسن احمدی مقدس، معاون دادستان تهران که پنج سال پيش در مقام رئيس شعبه سوم دادگاه انقلاب تهران، اکبر گنجی را به پانزده سال حبس و تبعيد محکوم کرده بود، هنگامی که پس از پايان کار خود در مجتمع قضائی ارشاد (وزرا) در خيابان احمد قصير (بخارست) تهران مشغول رانندگی بود، به ضرب گلوله مهاجم ناشناسی کشته شد. همسر آقای گنجی اين ترور را محکوم کرد.

۳ اوت: وزارت خارجه فرانسه کاردار سفارت ايران در پاريس را که آن زمان بلندپايه ترين ديپلمات ايرانی در فرانسه بود، فراخواند تا خواستار آزادی اکبر گنجی شود.

۴ اوت: سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کرد هشت برنده جايزه نوبل طی نامه ای از حکومت جمهوری اسلامی خواستند اکبر گنجی را آزاد کند. اين سازمان در ادامه از ديپلمات های خارجی مستقر در تهران خواست در بيمارستان ميلاد تهران به عيادت اکبر گنجی بروند.

۵ اوت: خانم شفيعی گفت که ضربان قلب و نبض و فشار خون آقای گنجی افت کرده و همراه با کاهش فعاليت مغز استخوان باعث وخامت حال او و ايجاد لخته خون در دست چپ او شده است که پزشکان را بسيار نگران کرد.

سعيد مرتضوی
 اکبر گنجی اساسا در اعتصاب غذا نبوده و بصورت مرتب مواد غذايی و پروتئينی مصرف می‌کند
 
سعيد مرتضوی، دادستان تهران

۵ اوت: سر ريچارد دالتون، سفير بريتانيا در تهران، خواستار ملاقات فوری با آقای گنجی شد. بريتانيا به نمايندگی از اتحاديه اروپا خواهان آزادی فوری آقای گنجی بر اساس اصول انساندوستانه شد.

۶ اوت: حسين شريعتمداری، مدير مسئول کيهان، از آنچه سکوت حاميان "فلان مجرم زندانی" در قبال ترور قاضی احمدی مقدس خواند، انتقاد کرد. وی حتی اين جمله خانم عبادی که گفته بود "من به عنوان يک مسلمان بار ديگر اعلام می کنم اسلام دين ترور و خشونت نيست"، را "فرافکنی سوال برانگيز" دانست.

۷ اوت: يک روز پس از آن که همسر اکبر گنجی از دوستان و همفکران اين روزنامه نگار زندانی خواست تا "خارج از موضعگيری های سياسی"، او را متقاعد کنند که اعتصاب غذای طولانی خود را بشکند، شيرين عبادی و يوسف مولايی، دو تن از وکلای آقای گنجی از او خواسته اند تا به اين اعتصاب پايان دهد. خانم عبادی گفت: "در حقوق بشر، تماميت يک انسان و نفس و سلامت او مهمترين مسئله است و هيچ چيزی نبايد به اين مسئله صدمه بزند."

۸ اوت: دوستان و بستگان آقای گنجی گفتند ده مامور مرد و دو مامور زن به خانه اين نويسنده زندانی حمله کرده و همسرش را نيز مورد ضرب و شتم قرار دادند. گفته می شد مهاجمان از جريان اين حمله تصويربرداری نيز کردند. عصر همان روز خانم شفيعی در اجتماع روزنامه نگارانی که "روز خبرنگار" را در ايران گرامی داشته بودند، اشک ريزان دردهای خانواده اش را بازگفت.

۹ اوت: جمال کريمی‌ راد، سخنگوی قوه قضائيه ايران اعلام کرد اکبر گنجی ديگر در اعتصاب غدا قرار ندارد و در شرايط جسمی خوبی در بيمارستان به سر می برد. خانم شفيعی يک روز بعد در گفتگو با بی بی سی اين خبر را تکذيب کرد.

۱۰ اوت: سازمان گزارشگران بدون مرز خبر داد که شش تن از برندگان جايزه نوبل در رشته های شيمی و فيزيک به جمع هشت برنده ديگر جايزه نوبل پيوسته اند که خواهان آزادی فوری و بدون قيد و شرط اکبر گنجی، روزنامه نگار زندانی ايرانی شده اند. پيشتر شش برنده جايزه صلح نوبل، يک برنده جايزه فيزيک و يکی از برندگان جايزه اقتصاد نوبل با امضای نامه ای ضمن اين که از آقای گنجی خواسته بودند به اعتصاب غذا پايان دهد، حکومت ايران را نيز به آزادی او فراخوانده بودند.

۱۱ اوت: حدود ۲۵۰ نفر به مدت سه ساعت در مقابل بيمارستان ميلاد تجمع کردند و خواستار ملاقات با آقای گنجی و دعوت وی به شکستن اعتصاب غذا شدند. اين تجمع به دعوت ۱۶۴ فعال سياسی و فرهنگی صورت گرفت و با صدور بيانه ای پايان يافت که در آن علاوه بر شکسته شدن اعتصاب غذای اکبر گنجی، آزادی او مطابق قوانين کشور، ايجاد زمينه برای ملاقات خانواده و وکلايش با او و بهره مندی وی از خدمات پزشکان پيشنهادی خانواده اش نيز خواسته شده است.

۱۵ اوت: سعيد مرتضوی، دادستان تهران، اعلام کرد که آقای گنجی ارزش پرداختن خبری ندارد زيرا تظاهر به اعتصاب غذا می کند. وی افزود که مينيسک زانوی آقای گنجی از ابتدا سالم بوده ولی وی برای ادامه درمان در بيمارستان نگه داشته می شود. خانم شفيعی اين اظهارت را رد کرد.

۱۷ اوت: بيش از ۱۲۰ نفر از شخصيت های سياسی و روزنامه نگاران ايران در نامه ای به گروهی از چهره های شاخص جمهوری اسلامی خواستار پيشگامی آنها در حل مساله اکبر گنجی شدند.

۱۹ اوت: هفتاد روز از اعلام اعتصاب غذای آقای گنجی گذشت.

۱۹ اوت: کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل متحد، با ارسال نامه ای به محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران، از دولت ايران خواست آقای گنجی را آزاد کند. ابتدا محتوای اين نامه علنی نشد.

۲۲ اوت: معصومه شفيعی پس از ملاقات با اکبر گنجی اعلام کرد که همسرش به اعتصاب غذای طولانی خود پايان داده و حال او خوب است. خانم شفيعی گفت که اين روزنامه نگار ايرانی، پس از مذاکره با مقامات جمهوری اسلامی و دريافت وعده مبنی بر حل مسئله او طی روزهای آينده، تصميم گرفت که به اعتصاب غذای خود پايان دهد.

سپتامبر: بازگشت به نقطه اول

چهارم سپتامبر: روابط عمومی بيمارستان ميلاد اعلام کرد که آقای گنجی "پس از مداوا و انجام بررسی ‌های تکميلی با حال عمومی خوب" در سوم سپتامبر مرخص شده است. محمود سالارکيا، معاون دادستان تهران تاييد کرد که اين زندانی به زندان بازگردانده شده است.

 
 
66يادداشت
روزنامه نگاران و روزنامه ها در آغاز ششمين سا ل حبس گنجی
 
 
66هفتادمين روز اعتصاب غذا
"قرنطينه خبری": شک و ابهام درباره وضعيت اکبر گنجی ادامه دارد
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
'گنجی اعتصاب غذای خود را نمی شکند'
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران