BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 19:20 گرينويچ - سه شنبه 23 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
شون پن خاطرات سفر به ايران را بازگو می کند
 
شون پن
خبرنگاری که موضوع خبر شد: سفر شون پن به تهران مورد توجه عکاسان و خبرنگاران رسانه های ايرانی و جهانی قرار گرفت
شون پن، بازيگر و کارگردان سرشناس آمريکايی و همسر سابق مدونا، خواننده موسيقی پاپ که در جريان انتخابات رياست جمهوری به ايران سفر کرده بود، سرانجام انتشار يادداشتهای اين سفر را آغاز کرده است.

نخستين بخش از مجموعه پنج قسمتی گزارشهای شون پن که به عنوان گزارشگر روزنامه سانفرانسيسکو کرانيکل به تهران آمده بود، روز دوشنبه، نزديک به دو ماه پس از سفر او در اين روزنامه به چاپ رسيد.

در نخستين بخش اين گزارش، شون پن درباره مشکلات دريافت ويزا برای سفر به ايران نوشت و لحظات پراضطرابی را توصيف کرد که هنگام ورود به تهران انگشت نگاری می شد.

"تضاد فرهنگی"

او همچنين اشاره کرد که پيش از فرود هواپيما در فرودگاه مهرآباد، از مسافران زن خواسته شد تا بنا بر قوانين حکومتی ايران، سر و روی خود را بپوشانند.

به گفته او، با شنيدن اين توصيه، زنان به سوی دستشويی هواپيما هجوم بردند و وقتی که يکی يکی با پاک کردن آرايش صورتشان و پوشيدن چادری که از سر تا پا را می پوشاند بيرون آمدند، انگار که زمان چند قرن به عقب بازگشته بود.

شون پن، شلوغی تهران را با بغداد و مکزيکوسيتی مقايسه می کند و می گويد خيابانهای شهر آکنده از داد و هوار، بوق اتومبيلها، هوای گرم و آلوده و موتورسيکلت هايی است که در ميان عابران پيچ می خورند و گل و لای می پراکنند.

او که يک هفته پيش از برگزاری انتخابات وارد تهران شد، شهر را پوشيده از پوسترهای انتخاباتی توصيف کرد: "من می دانستم که آن ايام، هفته پرحادثه ای خواهد بود اما نمی دانستم که ما خشونت بارترين هفته، طی يک دهه اخير در ايران را پيش رو داريم."

شون پن در دومين بخش گزارش خود نيز به ديدار با مهدی هاشمی، فرزند و مدير تبليغاتی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئيس جمهور پيشين ايران که ناظران او را بخت اول انتخابات می دانستند پرداخت و از گفتگوی خود با او درباره مسائلی چون رابطه با آمريکا، برنامه هسته ای و وضع زندان سياسی نوشت.

شون پن به تناقضها و تقابلهای فرهنگی در ايران اشاره می کند؛ جامعه ای که به گفته او حکومتی محافظه کار و به شدت سنت گرا دارد اما جوانان فراوانی را ديده که علاقه شديدی به فرهنگ غربی داشته اند و خواستار آن بوده اند که کشورشان سياستهای آزادتری در زمينه فرهنگ داشته باشد.

"مرگ بر آمريکا"

باوجود آنکه او از رفتار گرم و علاقه مندانه مردم نسبت به آمريکايی ها ياد می کند اما همچنين درباره هراس و نگرانی خود از برخورد احتمالی با افرادی می نويسد که به گفته او برای برآورده کردن اغراض و نيات خود، دست به اعمال و رفتاری می زنند که ايران را کشوری بی ثبات جلوه دهد.

شون پن می گويد که شمار چنين افرادی کم نيست و او در برخورد با افراد ناشناس، می کوشيد تا هشيار و محتاط بماند؛ از جمله در برخورد ناگهانی با شخصی که وعده ملاقات و مصاحبه او با حسن خمينی، نوه بنيانگذار جمهوری اسلامی و نيز آقای رفسنجانی را می داد.

سومين قسمت خاطرات شون پن که درباره ملاقات او با نوه آيت الله خمينی است روز چهارشنبه در سانفرانسيسکو کرانيکل به چاپ می رسد. اين بازيگر آمريکايی در سفر به ايران، در نماز جمعه تهران که به امامت احمد جنتی برگزار می شد نيز شرکت داشت.

او در جريان اين سفر، با دانشجويانی مواجه شد که شعار "مرگ بر آمريکا" می دادند و همچنين هنگام تصويربرداری از يک تظاهرات، دوربينش هم برای مدتی کوتاه توسط پليس ضبط شد.

"نگاه شخصی"

فيل برانستين، سردبير اجرايی سانفرانسيسکو کرانيکل به نشريه اديتورز اند پابليشرز گفته است که مجموعه گزارشهای شون پن، بيش از آنکه پوشش انتخابات ايران باشد، نگاهی شخصی و بازتاب تجربه او از برخورد با اين جامعه است.

اين گزارشها، يک ماه پيش به روزنامه سان فرانسيسکو کرانيکل تحويل داده شد اما پس از بازنويسی و ويرايش، با تاخير به چاپ رسيد.

پيشتر يک مجله محافظه کار آمريکايی در قالب يک گزارش خيالی و طنزآميز، هجويه ای بر سفر شون پن به تهران نوشته بود که برخی رسانه های ايرانی، از جمله خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی و روزنامه محافظه کار کيهان، به اشتباه آن را به عنوان گزارش واقعی شون پن منتشر کردند.

آقای برانستين که خود از گزارشگران کهنه کار در زمينه اخبار خارجی است، قبلا نيز برای شون پن معرفی نامه صادر کرده بود تا در نوامبر 2003، اندکی پيش از دستگيری صدام حسين به بغداد سفر کند.

شون پن بابت گزارش مفصل و دو قسمتی خود درباره عراق از اين روزنامه آمريکايی پولی نگرفت. اين بار نيز اين ستاره سينما هزينه های سفر خود و دوستانش به ايران را شخصا پرداخت کرده و هنوز درباره پرداخت پول به او در ازای چاپ گزارشهايش تصميمی گرفته نشده است.

شون پن، بازيگر فيلم هايی چون تلفات جنگ (Casualties of War) با موضوع مناقشه ويتنام که در آن خشونت سربازان آمريکايی به تصوير کشيده می شود، وضعيت عراق را به يک "جعبه باروت" تشبيه کرده بود.

وی در گزارشش سرقت، قتل، آدم ربايی و تجاوز را "رويدادهايی روزمره" عراق توصيف کرد.

آقای پن يک بار نيز پيش از شروع جنگ عراق در ماه دسامبر سال 2002 به عراق رفت.

شون پن در سال 1985 با مدونا، خواننده پر آوازه موسيقی پاپ ازدواج کرد که اين ازدواج در سال 1989 به جدايی انجاميد.

آقای پن در سال 2004 برای بازی در فيلم رود مرموز به جايزه اسکار دست يافت. 
 
مطالب مرتبط
 
 
سايت های مرتبط
 
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران