BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 22:20 گرينويچ - يکشنبه 28 اوت 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
موسوی خوئينی ها دبيرکل مجمع روحانيون مبارز شد
 
محمد خاتمی و محمد موسوی خوئينی ها (عکس از سايت شخصی محمدعلی ابطحی، وب نوشت)
محمد خاتمی و محمد موسوی خوئينی ها در عکسی که محمد علی ابطحی در يکی از جلسات مجمع روحانيون با موبايل دوربين دار خود گرفته است
محمد موسوی خويينی ها، از مقامات عالی رتبه ايرانی در دهه اول جمهوری اسلامی و يکی از رهبران دانشجويان اشغال کننده سفارت آمريکا در تهران، دبيرکل مجمع روحانيون مبارز شده است.

مجمع روحانيون مبارز در کنار سلف و رقيب خود، جامعه روحانيت مبارز، يکی از دو تشکل عمده سياسی روحانيان در ايران است و گفته می شود اعضای آن پس از انتخاب دبيرکل جديد، بيانيه ای نيز تهيه کرده اند که روز دوشنبه، 29 اوت انتشار خواهد يافت.

پيش از اين، محمد خاتمی، رئيس جمهور سابق ايران با رای اکثريت اعضای اين مجمع به رياست شورای مرکزی رسيد و وظيفه سياستگذاری را به عهده گرفت اما به گفته يکی از همکاران نزديکش، حاضر نشد مقام دبيرکلی را که "به فعاليت جدی و گسترده اجرايی نياز داشت" بپذيرد.

استعفا و اعتراض

روز يکشنبه، شورای مرکزی اين مجمع، به اتفاق آراء محمد موسوی خويينی ها را جانشين مهدی کروبی کرد که در پی اعتراض به نحوه برگزاری هفتمين انتخابات رياست جمهوری ايران از دبيرکلی و عضويت در اين تشکل سياسی کناره گرفت.

آقای کروبی نيروهای نظامی، شبه نظامی و فرزند رهبر جمهوری اسلامی را به اعمال نفوذ در انتخابات رياست جمهوری ايران متهم کرد

آقای خويينی ها، خود از جمله کسانی بود که در آخرين نشست اعضای مجمع با آقای کروبی، بر باقی ماندن او در مجمع روحانيون مبارز اصرار و پافشاری داشتند.

پيشتر از محمد خاتمی و محمد موسوی خوئينی ها نقل شده بود که در صورت عدم حضور آقای کروبی در مجمع روحانيون، حاضر به ادامه همکاری با اين تشکل نيستند. اما سرانجام، هر دو روحانی سرشناس در مجمع روحانيون فعال شدند و بالاترين مقامهای سياسی و اجرايی اين تشکيلات را بر عهده گرفتند.

محمد علی ابطحی، از اعضای موسس مجمع روحانيون مبارز، هنگام کناره گيری آقای کروبی به بی بی سی گفت که اعضای مجمع روحانيون، اين تشکل سياسی را به عنوان "ميراث" بنيانگذار جمهوری اسلامی تلقی می کنند و بر فعاليت جدی آن اصرار دارند.

اغلب اعضای اين مجمع، از چهره های برجسته و فعال جمهوری اسلامی در دوران آيت الله روح الله خمينی بوده اند که مقامهای حساسی را برعهده داشته اند.

رهبر دانشجويان

آقای خوئينی ها در نخستين دهه جمهوری اسلامی با حکم آيت الله خمينی به مناصب مهمی از جمله دادستانی کل کشور گماشته شد. اما پس از آنکه آيت الله علی خامنه ای به رهبری جمهوری اسلامی رسيد و ساختار قوه قضائيه ايران با بازنگری در قانون اساسی دگرگون شد، آقای خوئينی ها جای خود را به محمد محمدی ری شهری، وزير اطلاعات اسبق ايران داد.

شورای مرکزی مجمع روحانيون مبارز به اتفاق آراء آقای خوئينی ها را به عنوان دبيرکل و قائم مقام شورای مرکزی اين مجمع برگزيد

مخالفان جمهوری اسلامی، بارها آقای موسوی خوئينی ها را متهم کرده اند که در دهه شصت خورشيدی و دوران دادستانی کل کشور، در نقض حقوق بشر، بدرفتاری با زندانيان سياسی و اعدام فعالان مخالف نقش داشته است.

او همچنين يکی از رهبران دانشجويان اسلامگرايی بود که سفارت آمريکا را در تهران به تصرف در آوردند و رابط اصلی اين جمع، موسوم به "دانشجويان پيرو خط امام" با بنيانگذار جمهوری اسلامی به شمار می آمد.

برخی از همين دانشجويان به حلقه همکاران و ياران آقای خويينی ها در دادستانی کل کشور (از جمله معاونت اجتماعی آن) و بعدتر مرکز تحقيقات استراتژيک درآمدند. پس از آن نيز به هيئت تحريريه روزنامه سلام پيوستند که آقای خويينی ها در دهه دوم جمهوری اسلامی منتشر کرد تا بيانگر افکار چپگرايان اسلامی در دوران حذف تدريجی اين جناح از قدرت باشد.

توقيف همين روزنامه (که منع پنجساله انتشارش به تازگی به سر آمده است) در تيرماه سال 1378 به اعتراض نسل ديگری از دانشجويان منجر شد که پس از حمله ماموران نيروی انتظامی به دانشجويان معترض و خوابگاه دانشگاه، ناآرامی های چند روزه ای را به دنبال آورد و سرانجام با استقرار نيروهای نظامی و شبه نظامی در پايتخت و بازداشت جمعی از دانشجويان خاتمه يافت.

آقای خوئينی ها که پيش از اين، با انصراف اعتراض آميز از انتخابات دوره دوم مجلس خبرگان رهبری و کناره گيری خودخواسته از مجمع تشخيص مصلحت نظام، آرام آرام به حاشيه عرصه سياست رفته بود، پس از توقيف سلام و محاکمه در دادگاه ويژه روحانيت، انزوای سياسی را برگزيد.

انتخاب محمد موسوی خويينی ها به دبيرکلی مجمع روحانيون مبارز، همزمان با رياست محمد خاتمی بر شورای مرکزی آن، می تواند تشکل سنت گرای جناح چپ را به نسل جوانتر اين جناح و اصلاح طلبانی نزديک کند که در سالهای اخير در احزاب تازه ای همچون جبهه مشارکت گرد آمده اند و به صراحت، منتقد مواضع سنتی و ميانه روانه مجمع بوده اند.

انشعاب

مجمع روحانيون مبارز، در سال 1366 و در کوران سومين دوره انتخابات پارلمانی ايران، با نظر مساعد رهبر وقت جمهوری اسلامی، آيت الله خمينی تاسيس شد.

هسته اصلی اعضای آن را گروهی از روحانيان تشکيل دادند که با سياستهای راستگرايانه جامعه روحانيت مبارز ناسازگار بودند و از اين جمع، که مهمترين تشکل سياسی روحانی در آن زمان بود، انشعاب کردند.

مهدی کروبی از آغاز تا ماه گذشته، دبيرکلی مجمع روحانيون را برعهده داشته است. ديگر موسسان اين تشکل، شامل آقای خاتمی، آقای ابطحی، عبدالواحد موسوی لاری، مجيد انصاری، رسول منتجب نيا، محمد رضا توسلی، صادق خلخالی، اسدالله بيات و محمود دعايی بودند.

اين مجمع در نخستين حضور انتخاباتی خود توانست موفق ظاهر شود و پس از آنکه اکبر هاشمی رفسنجانی رياست مجلس سوم را برای رياست بر دولت ترک کرد، آقای کروبی بر کرسی رئيس پارلمان نشست.

اما پس از درگذشت آيت الله خمينی، رفته رفته دوران اوج جناح موسوم به چپ اسلامی، از جمله مجمع روحانيون مبارز سپری شد.

با اين حال، هنگامی که پيروزی محمد خاتمی در انتخابات خرداد 1376 يکی از اعضای اين مجمع را بر کرسی رياست جمهوری نشاند، روحانيون مبارز توانستند بار ديگر در فضای سياسی ايران قدرت بگيرند و برخی اعضای آن، به جمع همکاران رئيس جمهور در کابينه راه يافتند.

 
 
66صفحه ويژه انتخابات ايران
خبر، گزارش و تحليل درباره نهمين انتخابات رياست جمهوری
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران