http://www.bbcpersian.com

10:30 گرينويچ - سه شنبه 09 اوت 2005

سخنگوی قوه قضائيه: گنجی ديگر در اعتصاب غذا به سر نمی برد

جمال کريمی‌ راد، سخنگوی قوه قضائيه ايران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران خبر داد که اکبر گنجی، روزنامه نگار زندانی ديگر در اعتصاب غدا قرار ندارد و در شرايط جسمی خوبی در بيمارستان به سر می برد.

آقای کريمی راد در عين حال اينکه آقای گنجی در اعتصاب غذا بوده باشد را تأييد نکرده و گفته که اواً هم از آب، چای و قند استفاده می ‌كرده و اکنون، ظاهراً با توجه به درخواست افرادی كه خواستار پايان اعتصاب غذايش شده ‌بودند، در وضعيتی قرار گرفته است که اگر گفته می ‌شد اعتصاب غذاست، الآن ديگر نيست و اخيراً وضعيت بهتری هم پيدا كرده ‌است.

يوسف مولايی، يکی از وکيلان آقای گنجی در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفت که قادر به تأييد يا تکذيب خبر شکسته شدن اعتصاب غذای موکل خود نيست، چراکه امکان دسترسی به وی وجود ندارد.

عيسی سحرخيز، عضو کميته سه نفره پيگيری وضعيت اکبر گنجی نيز در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی گفته است که سخنگوی قوه قضائيه در شرايطی حال آقای گنجی را مناسب توصيف می کند که گزارشهای پزشکی نشان می دهد خون او لخته شده، در رگهايش لخته خون وجود دارد و با توجه به اينکه او پيشتر نيز دچار بيماريهای ديگری بود و همچنين سابقه اعتصاب غذايش، خطر بسيار بالايی جان وی را تهديد می کند.

آقای گنجی که به دنبال نوشتن مقالات انتقادی در روزنامه های اصلاح طلب پنج سال گذشته را در زندان به سر برده در اعتراض به آنچه ناديده گرفتن حقوق خود در زندان عنوان می کند، حدود دو ماه است اعلام اعتصاب غذا کرده و نزديکان او وضعيت جسمی اش را در بيمارستان ناگوار توصيف می کنند.

معصومه شفيعی، همسر اکبر گنجی روز شنبه (ششم اوت) از دوستان و همفکران وی خواسته بود او را راضی کنند که اعتصاب غذايش را بشکند.

او گفته بود يک هفته است همسرش را نديده و بی خبری، او و دو فرزندش را از پا در می آورد.

شيرين عبادی، يکی از وکيلان اکبر گنجی و برنده ايرانی جايزه صلح نوبل هم از اکبر گنجی خواسته برای نجات جانش از اعتصاب غذا دست بردارد و تأکيد کرده که ادعاهای حقوقی او در "فضايی مناسبتر" بيشتر امکان تحقق خواهد داشت.

روز يکشنبه، گروه گزارشگران بدون مرز، سازمان مدافع روزنامه نگاران که در پاريس مستقر است نيز به جمع شخصيتها و گروههايی پيوست که از اکبر گنجی می خواهند تا به اعتصاب غذای خود پايان دهد.

روبرت مئنار، دبيراول گزارشگران بدون مرز در نامه ای خطاب به اين روزنامه نگار ناراضی نوشت که شهامت و روحيه مبارز او برای آنچه "ادامه مبارزه" خواند، مورد نياز است.

يک روز پيش از آنکه سخنگوی قوه قضائيه از شکسته شدن اعتصاب غدای آقای گنجی خبر بدهد، منزل او مورد بازرسی مأموران قرار گرفت و نحوه بازرسی به گونه ای بود که همسر او از آن با عنوان يورش نام برده و از موارد متعدد نقض قانون در آن خبر داده است.

بنا بر گزارشها، مأموران در بازرسی از خانه اکبر گنجی برخی از وسائل و نوشته های شخصی خانواده او را با خود بردند، بدون آنکه صورتجلسه ای تنظيم کنند و رسيدی تحويل دهند.

سخنگوی قوه قضائيه در اين ارتباط وعده داده که موضوع بازرسی از خانه اکبر گنجی و امکان وقوع "افراط" و ضايع شدن حق از خانواده او را بررسی خواهد کرد.

معصومه شفيعی، همسر اکبر گنجی اندکی پس از بازرسی از خانه خود در مراسم پايانی جشنواره مطبوعات که همزمان با روز خبرنگار در تهران برگزار می شد حضور يافت و در حالی که بشدت متأثر بود و اشک می ريخت، از آنچه بر او و خانواده اش رفته است شکايت کرد.

به گفته عيسی سحرخيز، عضو کميته سه نفره پيگيری وضعيت اکبر گنجی، آن گونه که خانواده گنجی برای او بازگو کرده اند، ده مأمور مرد و دو مأمور زن بزور وارد آپارتمان محل سکونت آنها شده و حتی تهديد کرده بودند که در ورودی را خواهند شکست اما مدتی پس از ورود، حکمی با امضای سعيد مرتضوی، دادستان تهران نشان دادند و در طول بازرسی، خانم شفيعی را که به رفتار آنها اعتراض داشت، با دستبند به پايه تخت بستند.

يکی از اعضای خانواده گنجی که نخواسته نامش فاش شود به خبرگزاری رويتر گفته که همسر آقای گنجی مورد ضرب و شتم نيز قرار گرفته و آثار کبودی و کوفتگی بر بدنش به جا مانده است.

هنوز مشخص نيست که چرا مأموران به خانه آقای گنجی که او ماههاست در آن حضور نداشته، حمله برده اند اما اين احتمال مطرح می شود که شايد دادسرای تهران در نظر دارد اتهامات تازه ای عليه آقای گنجی اقامه کند يا همسرش را که درباره پرونده او با صراحت فراوان سخن می گويد، تحت تعقيب قضائی قرار دهد.

علاوه بر فعالان حقوق بشر در داخل و خارج ايران، اتحاديه اروپا نيز از حکومت اين کشور خواسته است آقای گنجی را بر اساس مبانی انساندوستانه آزاد کند اما ايران اين درخواست را "غيرحقوقی" و "مداخله جويانه" دانسته و رد کرده است.