http://www.bbcpersian.com

05:03 گرينويچ - سه شنبه 23 اوت 2005

مرور روزنامه های تهران: 1 شهريور

روزنامه های امروز مطالب اصلی خود را به جلسات مجلس برای بررسی صلاحيت وزيران پيشنهادی اختصاص داده و به خصوص با اهميت بسيار به گفته های وزير اطلاعات پرداخته اند.

همبستگی با عنوان حاشيه پررنگ تر از متن خبر از جلسه ای داده که به نوشته خبرنگار اين روزنامه شنونده بسيار نداشت و در آن وزير پيشنهادی اطلاعات به نمايندگان وعده داد که اجازه ندهد مسايل سياسی و جناحی در وزارت اطلاعات ريشه کند.

شرق با چاپ عکسی از محسنی اژه ای نوشته وزيران کليدی کابينه که اطلاعات و خارجه باشند بدون مخالف بودند.

به نوشته شرق الياس نادران، نماينده تندرو تهران، در متن از پيش نوشته شده ای گفت وزير پيشنهادی اطلاعات از آلودگی های دهه هفتاد وزارت اطلاعات برکنار ماند.

شرق به ياد آورده تنها در زمان دو دوره رياست جمهوری سيد محمد خاتمی بود که تعدادی از نمايندگان در مخالفت با وزرای پيشنهادی اطلاعات يعنی قربانعلی دری نجف آبادی و علی يونسی سخن گفتند اما در دوران پيش از دوم خرداد معمولا نمايندگان ترجيح می دادند در مخالفت با وزير اطلاعات سخن نگويند.

اين روزنامه در سرمقاله خود با اشاره به مجلس بی رقابت نوشته زياد طول نخواهد کشيد که در نبود رقيب به تدريج تضاد های درونی اصولگرايان بروز پيدا کند و در چنين حالتی آنان اولا انسجام خود را از دست داده و از درون ضعيف خواهند شد ثانياً در پيشبرد هدف اصلی خود، که يک دست شدن است، ناکام می مانند.

نويسنده سرمقاله شرق پرسيده آيا مناسبتر نبود که مديريت کشور توسط هر دو جناح اداره می شد ودر شرايطی که پرونده هسته ای ايران می رود بحران ايجاد کند تقسيم و توزيع قدرت صورت می گرفت؟

به نوشته کيهان يکی از نمايندگان محافظه کار مجلس گفته است بعضی از موافقان استدلال کرده اند که چون رييس جمهور منتخب مردم است بنابراين در صورت عدم شناخت از وزيران بايد به رای و نظر رييس جمهوری توجه کرد.

اين نماينده در عين حال افزوده من اعتقاد دارم احمدی نژاد موافق اين استدلال نباشد چرا که موضع گيری ديگران در گذشته نشان داده که وزرای غيرمرتبط و ناکارآمد براثر بی دقتی مجلس به وزارتخانه ها راه يافتند و از اين بی دقتی مجلس چه ضررهای جبران ناپذيری در آن وزارتخانه ها متوجه دولت و ملت شده است.

روزنامه ايران با اشاره به اين که وزير پيشنهادی اقتصاد منتقدان جدی داشت اما هيچ کدام در مخالفت با وی سخنی نگفتند پيش بينی کرده که به همين ترتيب بقيه وزيران کابينه احمدی نژاد هم از مجلس رای اعتماد بگيرند.

مدير روزنامه کيهان در سرمقاله اين روز به عقب نشينی نيروهای اسرائيلی از نوار غزه پرداخته و با اشاره به سخنی از موشه دايان، از وزيران دفاع سابق اسرائيل که انقلاب ايران را زلزله بزرگ خوانده بود، نتيجه گرفته که اين زلزله بزرگ اثر خود را گذاشته و ساختارهای غربی منطقه را زير و رو کرده و حالا اسرائيل را با خطری جدی روبرو خواهد ساخت.

ادامه سرمقاله کيهان به نقل قولی از رهبر جمهوری اسلامی اختصاص دارد که در نماز جمعه هفته گذشته تهران گفت اين عقب نشينی يک انتخاب نبود که رژيم صهيونيستی انجام داد، اين يک شکست بود، يک اجبار بود، از روی ناچاری و ناگزيری. الان فشار روانی اين شکست روی همه ارکان ملت و دولت صهيونيستی اثر گذاشته و دارد آنها را تکان می دهد، بعضی هاشان قهر می کنند، بعضی هاشان اعتراض می کنند.

روزنامه جمهوری اسلامی در صدر اخبار خود از قول حسن روحانی، دبير سابق شورای عالی امنيت ملی، نوشته ايران برای بازگشايی تاسيسات هسته ای نطنز به اروپايی ها مهلتی خواهد داد.

در حالی که کيهان خبر داده است که از فعاليت شرکت هالی برتون و کيش اينترکنتنال که همکار ايرانی آن شرکت امريکايی بود به دليل زد و بندها و رشوه خواری هايی که در گذشته صورت پذيرفته جلوگيری می شود، به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی رييس جمهوری جديد با سفر به عسلويه با فعاليت های گسترده کارشناسان وزارت نفت آشنا شده است که اين منطقه را با پشتکار به منطقه ای صنعتی تبديل کرده اند.

اين روزنامه بر خلاف روزنامه های هوادار محافظه کاران که در هفته های اخير حملات شديدی را عليه وزارت نفت آغاز کرده اند نوشته است وزيران نفت برای خودداری از بزرگ نمايی و خودستايی آن طور که بايد اهميت کارهای صورت گرفته در اين بخش را منعکس نکردند و مردم را از آن بی خبر گذاشتند.

به نوشته جمهوری اسلامی اهميت موفقيت های وزارت نفت از آن جهت است که همزمان با تحريم های آمريکا صورت می گيرد.

کيهان خبر داده که آيين هفتمين سالگرد ترور اسدالله لاجوردی، رييس پيشين زندان اوين و دادستان انقلاب در دهه شصت، امروز با حضور مسئولان لشگری و کشوری در تهران برگزار می شود.

اسدالله لاجوردی، که زندانيان سياسی دهه شصت و دگرانديشان وی را از جمله چهره های تندرو جمهوری اسلامی و عامل سرکوب ها و اعدام های آن دوران می دانند هفت سال قبل در چنين روزی ترور شد و بر سر تجليل و يا انتقاد از عملکرد وی بحثی جدی در کشور برپا گرديد و از جمله عباس اميرانتظام که بعد از ۲۱ سال تازه از زندان آزاد شده بود به انتقاد از وی بار ديگر و اين بار برای ابد به زندان بازگشت.