BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:48 گرينويچ - يکشنبه 04 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
انتقال مجدد گنجی به زندان: بازگشت به نقطه اول؟
 

 
 
اکبر گنجی در اعتصاب غذا در اوین
تصور می رفت که مقامات جمهوری اسلامی آقای گنجی را ديگر به زندان بازنگردانند
اکبر گنجی، روزنامه نگار و زندانی سياسی مشهور ايران، پس از مرخصی از بيمارستان بار ديگر به زندان اوين بازگردانده شد.

آقای گنجی اخيرا در اعتراض به نحوه بازداشت خود بيش از هفتاد روز را در اعتصاب غذا به سر برد و با اين اقدام وضعيت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را در سطح جهان مطرح ساخت و خود به يک چهره بين المللی تبديل شد.

بيمارستان ميلاد تهران با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که اکبر گنجی در روز شنبه پس از مداوا و با حال عمومی خوب از بيمارستان مرخص شد.

محمود سالارکيا معاون دادستان تهران با تاييد خبر مرخص شدن آقای گنجی گفت او برای تحمل دوران محکوميت خود به زندان اوين منتقل شد.

تصور می رفت که مقامات جمهوری اسلامی پس از سروصدای زيادی که دوره طولانی مدت اعتصاب غذای اکبرگنجی در سطح جهان ايجاد کرده بود او را ديگر به زندان بازنگردانند.

همچنين از اظهارات دوستان آقای گنجی چنين پيداست که گويا او موقعی اعتصاب غذای خود را پايان داد که مقامات ظاهرا قول داده بودند که او را از زندان آزاد کنند.

در طول مدت اعتصاب غذای آقای گنجی حمايت گسترده ای برای او در سطح جهان ايجاد شد، به طوريکه حتی کوفی عنان، دبير کل سازمان ملل، خواستار آزادی او از زندان شد. جورج بوش، رييس جمهور آمريکا، و نیز مقامات اتحاديه اروپا، سازمان های بين المللی مدافع حقوق بشر و بسياری از شخصيت های برجسته جهانی همه از او حمايت کردند.

هواداران اکبر گنجی
 اکبر گنجی به دليل نظرات و فعاليت هايش کم کم برای بسياری از طرفداران دموکراسی در ايران به يک قهرمان و در سطح بين المللی نيز به چهره ای شناخته شده تبديل شده است. چگونگی برخورد با چنين شخصيت هايی برای هر حکومتی دشوار است
 

پرسش اينجاست که چرا مقامات جمهوری اسلامی به رغم اين فشار های بين المللی و با توجه به اين که از دوره محکوميت آقای گنجی تنها مدت کمی باقی مانده همچنان اصرار دارند که او را در حبس نگهدارند.

به نظر می رسد که علت اصلی اين سخت گيری زبان تند اکبر گنجی و انتقادهای بيرحمانه او از حکومت آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی است.

آقای گنجی نخستين روشنفکر مذهبی داخل کشور است که علنا خواستار برکناری آيت الله خامنه ای از قدرت شده و او را عامل نقض حقوق بشر در کشور معرفی کرده است.

او همچنين در چند نامه که در زندان نوشته صريحا اعلام کرده است که در حکومت اسلامی نمی توان از دموکراسی سخن گفت و خواستار برپايی حکومت جمهوری غير دينی در ايران شده است.

مشکل بزرگ ديگرحکومت جمهوری اسلامی با آقای گنجی افشاگری های او در باره نقش مقامات عاليرتبه در قتل مخالفان سياسی در داخل و خارج از کشور است.

بعضی از کسانی که آقای گنجی در گذشته از دست داشتن آنان در سرکوب مخالفان سخن گفته بود، حال در دولت محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری جديد ايران، مقام های مهمی کسب کرده اند.

مقامات ايران نمی توانند تحمل کنند کسی از رهبر کشور صريحا انتقاد کند و خواستار حکومت سکولار در کشور باشد، همچنان در آزادی به سر برد.

ولی انتقال مجدد اکبر گنجی به زندان نيزبرای حکومت ايران می تواند هزينه های سنگينی در بر داشته باشد.

 با توجه به روحيه مبارزه جويانه ای که در اکبر گنجی وجود دارد او ممکن است دوباره دست به اعتصاب غذا بزند و بار ديگر موضوع حقوق بشر در جمهوری اسلامی در سطح جهان مطرح شود
 

با توجه به روحيه مبارزه جويانه ای که در اکبر گنجی وجود دارد او ممکن است دوباره دست به اعتصاب غذا بزند و بار ديگر موضوع حقوق بشر در جمهوری اسلامی در سطح جهان مطرح شود.

در موقعيتی که حکومت ايران به دليل برنامه های هسته ای شديدا تحت فشار جامعه بين المللی قرار دارد چنين مساله ای می تواند برای مقامات جمهوری اسلامی بسيار ناخوشايند باشد.

از سوی ديگر رييس جمهوری جديد ايران قرار است تا بزودی برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل وارد آمريکا شود. با توجه به اين که دبير کل سازمان ملل شخصا خواستار آزادی آقای گنجی از زندان شده اين سفر می تواند تحت الشعاع وضعيت آقای گنجی قرار گيرد.

البته بعضی از صاحب نظران معتقدند که قوه قضاييه برای کمک به موفقيت سفر آقای احمدی نژاد ممکن است پيش از عزيمت او از ايران در وضعيت آقای گنجی بهبود ايجاد کند.

در هر صورت به نظر می رسد که مقامات جمهوری اسلامی برای تصميم گيری در باره اکبر گنجی بر سر دو راهی قرار گرفته اند. از يک سو نمی خواهند او را آزاد کنند تا به تبليغ نظرات خود ادامه دهد و از سوی ديگر نمی خواهند او را در زندان نگه دارند و هزينه های سنگين آن را بپردازند.

اکبر گنجی به دليل نظرات و فعاليت هايش کم کم برای بسياری از طرفداران دموکراسی در ايران به يک قهرمان و در سطح بين المللی نيز به چهره ای شناخته شده تبديل شده است. چگونگی برخورد با چنين شخصيت هايی برای هر حکومتی دشوار است.

 
 
66اکبر گنجی
روزشمار پرونده اکبر گنجی در سال ۲۰۰۵
 
 
66هفتادمين روز اعتصاب غذا
"قرنطينه خبری": شک و ابهام درباره وضعيت اکبر گنجی ادامه دارد
 
 
66گزارش
اکبر گنجی: "آقای خامنه ای بايد برود"
 
 
66بازخوانی خبر
موقعيت تازه اکبر گنجی: بيمارستان يا تاريکخانه؟
 
 
66گزارش
'گنجی اعتصاب غذای خود را نمی شکند'
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران