BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 11:03 گرينويچ - سه شنبه 06 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اجرای طرح افزايش امنيت اجتماعی در تهران
 
.
در هريک از دادسراهای هيجده ‬گانه تهران، يک داديار و يک بازپرس به ‌عنوان قاضی ويژه امنيت اجتماعی تعيين شده اند
در تهران طرحی بيست روزه با عنوان "افزايش امنيت اجتماعی" آغاز می شود که وزارت دادگستری ايران هدف از آن را مبارزه با اراذل و اوباش و مزاحمتهای اجتماعی در اين شهر در آستانه بازگشايی مدارس اعلام کرده است.

آن گونه که جمال کريمی ‌راد، وزير دادگستری ايران در نشست هفتگی خود با خبرنگاران اعلام کرده، اين طرح را دادستانی تهران تدوين کرده و اجرای آن را نيروی انتظامی، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و اعضای بسيج به عهده خواهند داشت.

محورهای اين طرح، برخورد با جرائمی همچون تظاهر و قدرتنمايی با چاقو و قمه، زورگيری و اخاذی، ارعاب، تهديد و سلب آسايش عمومی، اعمال خرابکارانه، خريدوفروش، نگهداری و حمل سلاح غيرمجاز، آدمربايی و نزاع دسته ‌جمعی اعلام شده اما در عين حال تأکيد گرديده که در راستای اجرای اين طرح با افرادی که در معابر و اماکن عمومی به ايجاد مزاحمت برای بانوان بپردازند، مرتکب تجاوز به‌عنف و اعمال منافی عفت عمومی شوند، شبکه فساد يا مراکز قمار و فحشا داير کنند، به صورت علنی به نوشيدن مشروبات الکلی و تظاهرات مستانه بپردازند يا اقدام به خريدوفروش داروهای روانگردان کنند نيز برخورد خواهد شد.

در طول اجرای اين طرح، مأموران انتظامی و اعضای بسيج و سپاه پاسداران حضور مشهودتر و بيشتری در انظار عمومی خواهند داشت چراکه قرار است اين نيروها در معابر و اماکنی که جرائم در آنها بروز و ظهور دارد مستقر شوند و برای کشف سلاح و ساير ادوات در مبادی ورودی و خروجی شهر به اجرای ايست و بازرسی بپردازند.

 هدف از اجرای طرح "افزايش امنيت اجتماعی" عمدتاً مقابله با اراذل و اوباش اعلام شده اما ناظران اين نگرانی را مطرح می کنند که امکان دارد اجراکنندگان اين طرح با تفسيری که از "اعمال منافی عفت عمومی" دارند، اقداماتی در جهت کاهش آزاديهای اجتماعی انجام دهند
 

در هريک از دادسراهای هيجده ‬گانه تهران، يک داديار و يک بازپرس به ‌عنوان قاضی ويژه امنيت اجتماعی تعيين شده اند که قرار است در جهت اجرای اين طرح فعاليت کنند.

اگرچه هدف از اجرای طرح "افزايش امنيت اجتماعی" عمدتاً مقابله با اراذل و اوباش اعلام شده اما ناظران اين نگرانی را مطرح می کنند که امکان دارد اجراکنندگان اين طرح با تفسيری که از "اعمال منافی عفت عمومی" دارند، اقداماتی در جهت کاهش آزاديهای اجتماعی انجام دهند.

همزمان با اعلام آغاز اين طرح در تهران، روزنامه دولتی ايران خبر از اطلاعيه ای داده که دادستانی شاهين شهر اصفهان در سطح اين شهر توزيع کرده و در آن با تأکيد بر مقابله با "بدحجابی"، مصاديق بدحجابی را اين گونه برشمرده است:

"پوشيدن روسری که موها و گردن را پوشش نداده باشد، پوشيدن مانتو يا کاپشن تنگ بالاتر از زانو و آستين بالاتر از مچ دست، پوشيدن شلوار چسبان که ساق پا را پوشش نداده باشد و آرايش زننده".

بنابراين اطلاعيه، کسانی که در انظار عمومی وضع پوشيدن لباس و آرايش آنان خلاف شرع يا موجب ترويج فساد و هتک عفت عمومی باشد بازداشت و خارج از نوبت محاکمه به مجازات شلاق و جزای نقدی محکوم خواهند شد و زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به استناد ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی به حبس از ده روز تا دو ماه محکوم خواهند شد.

اين در حالی است که آن گونه که روزنامه ايران از عبدالعلی ميرکوهی، قائم مقام دادگستری تهران نقل کرده، بدحجابی، يعنی رعايت نکردن پوشش اسلامی به صورت کامل، جرم نيست بلکه تنها با تفسير قوانينی که "فعل حرام" را جرم می دانند و "حرام" تلقی کردن بدحجابی می توان آن را جرم دانست.

همزمان با طرح "افزايش امنيت اجتماعی"، طرح ديگری با عنوان "پليس افتخاری کوهستان" نيز در کوهستانهای شمال تهران در حال اجراست که طی آن، افراد داوطلب با پوشيدن لباس يکدست ومنقش به نشان "پليس کوهستان" با تردد در گذرگاهها و مناطق کوهستانی شمال شهر تهران، ضمن برقراری امنيت برای کوهنوردان و گردش کنندگان در راستای امداد و نجات به آسيب ديدگان نيز تلاش می‌ کنند.

همچنين در طول تابستان گذشته در تهران، طرحی با عنوان "طرح جماران" به اجرا درآمد که طی آن شمار زيادی از اعضای بسيج سپاه پاسداران که در قالب يگانهايی با عناوينی همچون "گردان عاشورا" و "گردان الزهرا" متشکل شده بودند به ارتفاعات شمال تهران صعود می کردند و با افرادی که از ديد آنان "لاابالی" بودند يا "موجبات نا امنی برای شهروندان فراهم می ساختند" برخورد می کردند.

اعضای بسيج در ايران به عنوان اجراکنندگان حکم اسلامی "امر به معروف و نهی از منکر" در حکم ضابط قضائی فعاليت می کنند و اختياراتی در حد افراد پليس دارند.

اجرای چنين طرحهايی همزمان با روی کار آمدن دولت محمود احمدی نژاد و در حالی صورت می گيرد که پيش از روی کارآمدن اين دولت، بسياری از تحليلگران پيش بينی می کردند اين دولت برای جلوگيری از نارضايتی عمومی، اقدامی در جهت کاهش آزاديهای اجتماعی انجام نخواهد داد و تلاش خود را عمدتاً بر مسائل اقتصادی و سياسی متمرکز خواهد کرد.

از سوی ديگر، ائتلاف آبادگران که تشکل اصلی حامی محمود احمدی نژاد است و شورای شهر تهران را در دست دارد، محمدباقر قاليباف، فرمانده پيشين نيروی انتظامی ايران را به عنوان شهردار تهران برگزيده است که اگرچه در انتخابات رياست جمهوری رقيب آقای احمدی نژاد بود اما در بخش عمده ای از ديدگاههايش با رقيب خود هماهنگ بود.

هرچند شهردار تهران نقش چندانی در مسائل امنيتی اين شهر ندارد، اما دارای ابزارهای مهم فرهنگی و اجتماعی است که می تواند در کاهش يا افزايش آزاديهای اجتماعی مؤثر باشد.

 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران