BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:13 گرينويچ - شنبه 17 سپتامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
گفتگوی اختصاصی سی‌ان‌ان با احمدی نژاد
 
محمود احمدی نژاد
نخستين مصاحبه محمود احمدی نژاد در مقام رئيس جمهور با رسانه های خارجی نصيب سی ان ان شد، اين مصاحبه را کريستين امانپور، خبرنگار ايرانی سی ان ان انجام داد
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران که برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نيويورک به سر می برد، در گفتگوی اختصاصی با شبکه تلويزيونی آمريکايی سی ان ان تأکيد کرد که داشتن چرخه سوخت هسته‌ ای برای مصارف صلح آميز حق طبيعی کشورش است و کشورش به دنبال دستيابی به اين حق است.

گزيده هايی از مصاحبه سی ان ان با آقای احمدی نژاد درست پيش از آن پخش شد که او طی سخنرانی ای پيشنهاد خود را برای رفع نگرانی غرب از برنامه هسته ای کشورش مطرح کرد.

اين نخستين مصاحبه آقای احمدی نژاد در مقام رئيس جمهور با رسانه های خارجی است و مصاحبه با او را کريستين امانپور، خبرنگار ايرانی شبکه سی ان ان انجام داد.

وی در آغاز اين گفتگو گفت که مواضعی که قصد دارد برای حل اختلاف بر سر فعاليت اتمی در کشورش با غرب مطرح کند عبارتند از: نخست، تأکيد بر حق قطعی جمهوری اسلامی ايران در دستيابی به چرخه سوخت اتمی و برخورداری از آن، دوم، پذيرش تمام نقطه نظرها و موافقتنامه های آژانس بين المللی انرژی اتمی، سوم، به رسميت شناختن چنين حقوقی (حق برخورداری از چرخه سوخت اتمی) برای همه کشورها، چهارم، تشکيل کميته ويژه ای برای کنترل گسترش سلاحهای اتمی در کشورهايی که در حال حاضر دارای چنين سلاحهايی اند، و سپس، ادامه مذاکرات با ديگر کشورها در چارچوب آژانس بين المللی انرژی اتمی.

او ادامه داد: "ما با آپارتايد (تبعيض) هسته ای مخالفيم" و منظور خود را از تبعيض هسته ای اين گونه بيان کرد: "که بعضی کشورها حق توليد سوخت اتمی داشته باشند و بعضی نداشته باشند و آنها که اين حق را دارند، سوخت اتمی را به ده برابر قيمت به ديگران بفروشند".

او گفت برخورداری از انرژی پاک حق همه کشورش و در عين حال وظيفه همه کشورهاست که چارچوبی برقرار سازند و از انحراف برنامه هسته ای جلوگيری کنند و ايران حاضر است در اين زمينه همه نوع مشارکت داشته باشد.

خبرنگار سی ان ان پرسيد آيا نمی شود که ايران برای رفع سوءظنها رآکتور کوچکی برای کارهای تحقيقاتی داشته باشد و سوخت اتمی را ديگر کشورها در اختيارش بگذارند.

آقای احمدی نژاد در پاسخ گفت: "چرا ديگران اصرار دارند که سوخت اتمی به ما بفروشند؟ من تضمين می دهم که اگر ما سوخت اتمی توليد کنيم آن را سی درصد زيرقيمتی که آنها می خواهند به ما بفروشند به آنها بفروشيم، ما مصميم سوخت اتمی را خودمان توليد کنيم".

رئيس جمهور ايران تأکيد ورزيد که کشورش بر اساس قوانين اسلام اداره می شود و رهبران مذهبی کشورش فتوا داده اند که تحقيقات برای دست يافتن به سلاح اتمی حرام است و بنابراين دولت او نمی تواند بودجه ای برای دستيابی به سلاح اتمی اختصاص دهد.

خبرنگار سی ان ان از او پرسيد که آيا حاضر است در قبال عدم ارجاع پرونده هسته ای کشورش به شورای امنيت سازمان ملل، توليد نفت کشور را افزايش دهد که او در پاسخ گفت: "هر انسان عاقل، سالم و باهوشی بايد از هر منبعی برای حفظ آزادی و استقلال خود استفاده کند".

آقای احمدی نژاد گفت که شک دارد رهبران آمريکا و اروپا آن قدر از واقعيت دور باشند و فکر می کند آنها زيرکتر از آنند که حق قانونی ايران را در غنی سازی اورانيوم انکار کنند.

آقای احمدی نژاد در عين حال افزود که رهبران آمريکا و اروپا نسبت به ايران "نيت بد" دارند و از هر چه در دست دارند، يعنی شورای امنيت سازمان ملل برای جلوگيری از برخورداری ايران از اين حق استفاده خواهند کرد و تصريح کرد که ملت ايران ابزار و امکانات دفاع از حقوق خود و حفظ آن را در اختيار دارد.

خبرنگار سی ان ان به او گفت که موضعش خيلی مخاصمه جويانه است و انگار که دارد خودش را برای رويارويی و نبرد آماده می کند.

آقای احمدی نژاد در جواب ضمن رد هرگونه مخاصمه جويی و نسبت دادن آن به آمريکا و غرب گفت که کشورش بيشترين سطح همکاری را با بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی داشته، دوربينهای آنها را در تأسيسات هسته ای خود نصب کرده و ميزان بازرسی از تأسيسات هسته ای ايران بيش از هر يک از ديگر کشورهای عضو آژانس بين المللی انرژی اتمی بوده است.

از او پرسيده شد که اگر ايران در پی کشانده شدن پرونده اش به شورای امنيت و اعمال تحريم در انزوا قرار بگيرد او چگونه خواهد توانست به وعده هايی که در زمان تبليغات انتخاباتی داد و از ايجاد اشتغال و از ميان بردن فقر دم زد عمل کند: "آيا سوخت اتمی از بهبود وضعيت اقتصادی کشورتان و فراهم آوردن زندگی بهتر برای آنها مهمتر است، آيا واقعاً آماده ايد که بر سر اين موضوع رودرروی دنيا قرار بگيريد.

او بار ديگر با رد اينکه قصد رويارويی با جهان دارد جواب داد که منافع ملی در رأس شعارهای تبليغاتی اش قرار داشته و در آن زمان وعده چرخه سوخت اتمی را داده بوده است و اطمينان دارد که می تواند هم سوخت اتمی را برای ملتش فراهم کند و هم رفاه را.

از جمله سؤالهايی که خبرنگار سی ان ان از محمود احمدی نژاد پرسيد اين بود که آيا او در تسخير سفارت آمريکا در تهران در نوامبر 1979 و گروگانگيری کارکنان آن نقش داشته است يا نه که وی در پاسخ گفت وقتی پس از پيروزی در انتخابات اين موضوع را شنيده به آن خنديده است.

او گفت گروگانهای سابق آمريکايی که می گويند او را در جمع گروگانگيران ديده اند شايد حافظه شان ضعيف شده، چون چنين چيزی نبوده و او اصلاً در آن زمان مثل حالا ريش نداشته و تصويری که به او نسبت داده شده حتی به او شباهت ندارد.

 
 
66گاهشمار
مناقشه اتمی ایران در چهار سال گذشته
 
 
66پرونده هسته ای ايران
پيشنهاد احمدی نژاد چيست؟
 
 
66هسته ای
بحران هسته ای : کارزار ديپلماتيک ايران و آمريکا برای يارگيری
 
 
66پرونده هسته ای ايران
پيش بينی مدير مؤسسه بين المللی مطالعات راهبردی در مورد ارجاع ايران به شورای امنيت و تدابير آن شورا
 
 
66پرونده هسته ای ايران
بن بست جمهوری اسلامی در انتخاب بين حفظ حيثيت و ارجاع به شورای امنيت
 
 
مطالب مرتبط
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران