BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:49 گرينويچ - چهارشنبه 16 نوامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
چالش بی سابقه در تاريخ مديريت صنعت نفت ايران
 
سيد محسن تسلطی
 ايراداتی که در مورد سيد محسن تسلطی، سومين انتخاب آقای احمدی نژاد برای وزارت نفت مطرح می شود بر خلاف دو انتخاب قبلی، بيشتر جنبه سياسی دارد
 
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهور ايران پس از دو بار ناکامی در کسب رأی اعتماد قانوگذاران به وزير نفت دولتش، فرد تازه ای برای تصدی اين سمت به مجلس شورای اسلامی معرفی کرده اما گزارشها حاکی از اين است که جلب رأی موافق نمايندگان به وزير پيشنهادی چندان آسان نخواهد بود.

اظهارنظرهای شماری از نمايندگان مجلس درباره وزير پيشنهادی حاکی از اين است که اگر رئيس جمهور تازه ايران اين بار نيز نتواند تنها کرسی خالی در دولت خود را با موافقت مجلس پرکند، اين دولت با معمايی پيش بينی نشده مواجه می شود که به نظر می رسد مؤسسان جمهوری اسلامی تدبيری برای آن نينديشيده اند.

بنابر اصل ۱۳۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی، اگر وزارتخانه ای بی وزير بماند و رئيس جمهور برای آن سرپرست تعيين کند، اين سرپرست نمی تواند بيش از سه ماه به کار خود ادامه دهد.

اين مهلت سه ماهه در مورد سرپرست کنونی وزارت نفت در حال رسيدن به روزهای پايانی خود است و اگر طی اين روزها وزير تازه ای برای اين وزارتخانه تعيين نشود و تفسير شورای نگهبان از اصل ۱۳۵ قانون اساسی نيز اين مهلت را قابل تمديد نداند، مشخص نيست که متصدی منبع اصلی درآمد ايرانيان چگونه بايد تعيين شود.

هر دو وزيری که محمود احمدی نژاد پيشتر برای وزارت نفت به مجلس پيشنهاد کرده بود با اين ايراد از سوی نمايندگان مجلس مواجه شدند که هيچگاه در اين وزارتخانه کار نکرده و هيچ تجربه ای در صنعت نفت ندارند.

صادق محصولی، انتخاب دوم آقای احمدی نژاد، علاوه بر بی تجربگی در صنعت نفت با اتهام کسب ثروت با استفاده از موقعيت شغلی خود نيز مواجه بود.

اما ايراداتی که در مورد سيد محسن تسلطی، سومين انتخاب آقای احمدی نژاد مطرح می شود بر خلاف دو انتخاب قبلی، بيشتر جنبه سياسی دارد.

 شايعه تابعيت آمريکايی سيد محسن تسلطی يا برخورداری او از اجازه اقامت دائم در آمريکا با اينکه مورد تکذيب قرار گرفت يکی از محورهای عمده بحثهايی شد که طی يکی دو روز در راهروی مجلس در مورد وزير پيشنهادی جريان داشت
 

يکی از عمده ترين ايراداتی که به وزير پيشنهادی وارد شد، ادعای تأييد نشده برخی منابع خبری و تعدادی از نمايندگان مجلس بود که از تابعيت آمريکايی او يا دست کم برخورداری وی از اجازه اقامت دائم در آمريکا (گرين کارد) حکايت می کرد اما منطقه ويژه اقتصادی پتروشيمی که مؤسسه تحت مديريت آقای تسلطی است با انتشار اطاعيه ‌ای اخبار مبنی بر تابعيت آمريکايی يا برخورداری او از "گرين کارد" را تکذيب کرد.

اما همين شايعه يکی از محورهای عمده بحثهايی بود که طی يکی دو روز در راهروی مجلس در مورد وزير پيشنهادی جريان داشت.

ايرج نديمی، نماينده لاهيجان در مجلس به خبرنگاران گفته است: "گفته می ‌شود که تسلطی گرين ‌کارد دارد و دو دخترش تابعيت انگليسی دارند، اگر اين قضايا صحت داشته باشد مجلس واکنش نشان می ‌دهد".

مرتضی تمدن، نماينده شهرکرد در مجلس طرح اين موضوع را ورود به حريم خصوصی افراد و ناسازگار با اخلاق سياسی دانسته و گفته: "طرح اين مطالب از ناحيه مجلس نيست، بلکه بعضی از جريانات بيرون از مجلس برای تسويه حسابهای شخصی، اظهارنظرهايی می‌ کنند و آنها را به مجلس نسبت می‌ دهند".

کسب اجازه اقامت دائم (گرين کارت) در آمريکا (بجز مورد استثنائی برنده شدن در قرعه کشی) يا کسب تابعيت اين کشور نيز نيازمند سالها اقامت در ايالات متحده است، اما در زندگينامه ای که از آقای تسلطی منتشر شده، به هيچ مدت زمانی که او در خارج از ايران گذرانده باشد اشاره نشده است.

سيد محسن تسلطی که اهل کاشان است و ۵۱ سال سن دارد، مهندس معمار است و پيش از ورود به صنعت نفت، مسئول دفتر موسوم به "عمران امام" در فرمانداری کاشان، فرماندار فارسان، مشاور عمرانی استاندار کهگيلويه و بويراحمد و معاون عمرانی استانداران آذربايجان غربی و مرکزی بوده است.

 محسن تسلطی اميدوار است رأی اعتماد نمايندگان را کسب کند و می گويد برنامه هايی تهيه کرده است تا شعار آوردن درآمدهای نفتی بر سر سفره های مردم را که محمود احمدی نژاد در زمان انتخابات مطرح کرده بود عملی کند
 

او هفده سال گذشته را در وزارت نفت گذرانده و هفت سال است که مديرعامل سازمان منطقه ويژه اقتصادی پتروشيمی ماهشهر در جنوب ايران است.

به گفته ولی الله شجاع پوريان، يکی از نمايندگان مجلس، پدر آقای تسلطی روحانی ای بوده که در اوايل انقلاب از ترور جان سالم به در برده و دچار معلوليت شده و برادرش نيز در جنگ ايران و عراق کشته شده است.

موضوع ديگری که برخی نمايندگان مجلس در مورد آقای تسلطی مطرح کرده اند، اين است که او در زمان انتخابات اخير رياست جمهوری از مصطفی معين، رقيب اصلاح طلب محمود احمدی نژاد حمايت می کرده است.

هرچند عزت الله يوسفيان، نماينده آمل در مجلس به خبرنگاران گفته که در صورتی که اين مطلب صحت داشته باشد، برای احمدی ‌نژاد يک حسن است که مردی را از ستاد انتخاباتی رقيبش به عنوان وزير معرفی کرده است.

از سوی ديگر، آن گونه که کمال دانشيار، رئيس کميسيون انرژی و حميدرضا حاجی بابايی عضو هيئت رئيسه مجلس گفته اند، محمود احمدی نژاد نه در انتخاب سيد محسن تسلطی و نه در انتخاب دو وزير نفت پيشنهادی پيشين با مجلس رايزنی نکرده است.

روزنامه شرق نوشته برخی از مخالفان آقای تسلطی که دو با وزير پيشنهادی نفت پيشين هم مخالفت کرده اند، اعضای ائتلاف آبادگران، يعنی متحدان اصلی محمود احمدی نژاد.

به نوشته اين روزنامه، اين دسته از نمايندگان می گويند که اگرچه وزير پيشنهادی نفت ارتباط دوستانه ای با رئيس جمهور دارد، اما اعتقادی به مبارزه با "مافيای نفتی" ندارد.

آقای تسلطی پس از آنکه برنامه های خود را با نمايندگان عضو کميسيون انرژی مجلس مطرح کرده به خبرنگاران گفته که اميدوار است رأی اعتماد نمايندگان را کسب کند و برنامه هايی تهيه کرده است تا شعار "آوردن درآمدهای نفتی بر سر سفره های مردم" را که محمود احمدی نژاد در زمان انتخابات مطرح کرده بود عملی کند.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران