BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 15:16 گرينويچ - چهارشنبه 21 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
استيضاح وزيردفاع ايران به تعويق افتاد
 
مصطفی محمدنجار
وزير دفاع اعلام کرده که وزارتخانه متبوع وی وظيفه پشتيبانی از نيروهای مسلح را برعهده دارد و امر ترابری مربوط به ارتش و زير نظر فرماندهی ارتش است
هيئت رئيسه مجلس شورای اسلامی ايران با پاسخ مثبت به درخواست نمايندگان عضو فراکسيون اقليت اصلاح طلب مجلس استيضاح وزيردفاع اين کشور را که قرار بود روز چهارم دی (۲۵ دسامبر) انجام شود يک ماه به تعويق انداخت.

نمايندگان عضو اين فراکسيون طی نامه ‌ای به رئيس مجلس اعلام کرده بودند که به پيشنهاد وزير دفاع، خواستار به تعويق افتادن استيضاحند.

درخواست استيضاح را پنجاه نماينده مجلس پس از آن مطرح کردند که سقوط يک فروند هواپيمای ترابری نظامی ارتش ايران که حامل ۳۹ خبرنگار، عکاس و تصويربردار بود روی منطقه ای مسکونی در شهر تهران، جان يکصدو شش نفر را گرفت.

به گفته غلامعلی حدادعادل، رئيس مجلس شورای اسلامی، نمايندگان خواهان استيضاح عصر سه شنبه (بيستم دسامبر) نشستی با وزير دفاع داشتند و پس از جلسه به اين نتيجه رسيدند که زمان استيضاح مناسب نيست.

بنابر آيين نامه داخلی مجلس، استيضاح وزيران بايد ظرف ده روز پس از اعلام وصول صورت گيرد و همين موضوع باعث شده است برخی نمايندگان مجلس به تعويق افتادن اين استيضاح را غيرقانونی بدانند.

بيژن شهبازخانی يکی از نمايندگان طرفدار استيضاح در مجلس چنين "تخلفی" را پذيرفته اما گفته که حتی تعيين تاريخ يکشنبه چهارم دی برای استيضاح دو روز بيشتر از مهلت قانونی بوده و بنابر اين تفاوتی ندارد که تخلف از آيين نامه به دليل طولانی شدن دو روزه مهلت استيضاح انجام گيرد يا طولانی شدن يک ماهه.

اسماعيل گرامی ‌مقدم، ديگر نماينده طرفدار استيضاح نيز استيضاح مرتضی حاجی وزير پيشين آموزش و پرورش را شاهد آورده که شش ماه به تعويق افتاد.

استيضاح وزيردفاع از همان آغاز مورد مخالفت اکثريت نمايندگان مجلس قرارگرفت که می گفتند ابتدا بايد نتيجه تحقيقات در مورد دليل سقوط هواپيمای نظامی حامل خبرنگاران مشخص گردد و سپس در مورد استيضاح وزيردفاع تصميم گرفته شود.

 بنابر آيين نامه داخلی مجلس، استيضاح وزيران بايد ظرف ده روز پس از اعلام وصول صورت گيرد و همين موضوع باعث شده است برخی نمايندگان مجلس به تعويق افتادن اين استيضاح را غيرقانونی بدانند
 

خود وزيردفاع نيز گفته که موضوع انتقال خبرنگاران با هواپيمای نظامی و مسائلی که منجر به سقوط اين هواپيما شده خارج از حيطه مسئوليتها و اختيارات اوست.

در مقابل، نمايندگان خواهان استيضاح استدلال می کنند که وزيردفاع به عنوان عاليترين مقام نظامی که در مقابل مجلس پاسخگوست بايد به دليل رخدادی که در بسياری از کشورهای دنيا می تواند استعفای بلندپايه ترين مقام مسئول دولتی را در پی داشته باشد مورد بازخواست قرارگيرد.

موضوع استيضاح وزيردفاع به اختلافات سياسی درون مجلس انجاميده و اکثريت محافظه کار مجلس اقليت اصلاح طلب را متهم می کنند که با اين استيضاح به دنبال اهداف سياسی اند.

آن گونه که از نمايندگان مجلس نقل شده، وزيردفاع روز سه شنبه در نشستی که با نمايندگان داشته توضيح داده که هواپيمای سی - ۱۳۰ حامل خبرنگاران پس از بلندشدن از باند فرودگاه در جايی از مسير اصلی پرواز خارج ‌شده و کادر پرواز پس از متوجه ‌شدن اين موضوع بسرعت هواپيما را بسوی فرودگاه باز می گرداند اما ديگر نمی‌ تواند هواپيما را کنترل کند.

نمايندگانی که خواهان استيضاح وزيردفاعند اين توضيح را قانع کننده نيافته و پرسيده اند که چرا برج مراقبت فرودگاه در مورد خارج شدن هواپيما از مسير اصلی پرواز به خلبان يا کادر پرواز هشدار و تذکر نداده‌ اند و چرا اصولاً هواپيما از مسير پرواز خود منحرف شده است؟

يکی از گمانهايی که وزيردفاع در اين جلسه برای خروج هواپيما از مسير پرواز مطرح کرده اند اين بوده که احتمالاً از آنجا که تعداد زيادی از سرنشينان هواپيما حامل تجهيزات راديويی و تلويزيونی بوده اند استفاده گسترده آنان از وسائل الکترونيکی در داخل هواپيما باعث اختلال در پرواز هواپيما شده است.

 يکی از گمانهايی که وزيردفاع برای سقوط هواپيما مطرح کرده اين بوده که احتمالاً از آنجا که تعداد زيادی از سرنشينان هواپيما حامل تجهيزات راديويی و تلويزيونی بوده اند استفاده گسترده آنان از وسائل الکترونيکی در داخل هواپيما باعث اختلال در پرواز هواپيما شده است
 

اما برخی از نمايندگان اين گمان را رد کرده و گفته اند در صورتی که استفاده از وسائل الکترونيکی باعث حادثه بود اين حادثه قابل پيش بينی می شد.

آن گونه که نمايندگان مجلس در طرح استيضاح اعلام کرده اند، هواپيمای سی - ۱۳۰ پيش از پرواز دچار نقص فنی بوده و خلبان با آگاهی از اين نقص با هواپيما پرواز کرده است و وزير دفاع بايد نخست به اين پرسش پاسخ گويد که هواپيمای ترابری نظامی بر اساس کدام مجوز مأموريت مسافری پيدا کرده و به دستور کدام مقام، خبرنگاران را به جای هواپيمای غيرنظامی با هواپيمای نظامی انتقال داده اند.

پرسشهای ديگری که وزيردفاع بايد به نمايندگان پاسخ گويد اين است که چرا هواپيما قبل از اطمينان کامل از رفع نواقص، اجازه‌ پرواز يافته، چرا هواپيما با وجود اينکه سه موتور آن کار می کرده نتوانسته در فرودگاه مهرآباد به زمين بنشيند، چرا هواپيما با پنج ساعت تأخير پرواز کرده، بار اضافه هواپيما چقدر بوده، مرکز ثقل هواپيما در کجای بدنه‌ آن قرار داشته و چرا با اينکه يکی از موتورهای هواپيما آتش گرفته بوده، برج مراقبت راهنمايی و تدبير لازم را در مورد خلبان انجام نداده است.

سرتيپ محمدنجار نخستين عضو دولت محمود احمدی نژاد است که در معرض استيضاح قرار می گيرد و به گفته برخی نمايندگان مجلس، هيئت رئيسه مجلس در مقابل اعلام وصول طرح استيضاح او مقاومت می کرده است.

با وجود درخواست نمايندگان برای استيضاح، وزير دفاع اعلام کرده که وزارتخانه متبوع وی وظيفه پشتيبانی از نيروهای مسلح را برعهده دارد و امر ترابری مربوط به ارتش و زير نظر فرماندهی ارتش است.

او در عين حال از تشکيل هيئتی در ستاد کل نيروهای مسلح برای بررسی علل سقوط هواپيمای ترابری ارتش خبر داده و گفته که شناسايی مقصران حادثه با قوه‌ قضائيه است و وزارت دفاع نقشی در اين امر ندارد.

 
 
سقوط هواپيمای خبرنگارانآلبوم عکس
سقوط هواپيمای حامل خبرنگاران در تهران
 
 
سقوط هواپيمای خبرنگارانآلبوم عکس
سقوط هواپيمای حامل خبرنگاران در تهران
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران