BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 16:24 گرينويچ - جمعه 23 دسامبر 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
محمد خاتمی وبلاگ نويس "مردی با عبای شکلاتی"
 
محمد خاتمی در مراسم "شب‌ چله‌ با مردی با عبای شکلاتی"
خاتمی: بنا بود آقای ابطحی به من اينترنت ياد بدهند ولی هنوز اين كار را نكرده‌اند
رئيس جمهور پيشين ايران با نگارش يک متن برای وبلاگی که از طرف يک مجله جوان پسند به وی هديه داده شده، به بلندپايه ترين شخصيت سياسی ايرانی که به وبلاگ نويسی روی آورده بدل شد.

در نخستين نوشته ای که به نظر می آيد محمد خاتمی نوشته است او با اشاره به ارزش های اخلاقی چون "عشق به حقيقت" و "عشق به آزادی" از خوانندگانش خواسته است که "بياييد برای آبادانی و اعتلای ايران عزيز از هيچ كوششي خسته نشويم و اميدوار باشيم و با همبستگی و بيداری راه سربلندی را با يكديگر طی كنيم".

اين نوشته چندان به سبک و سياق ادبيات وبلاگ ها نيست و از لحنی نسبتا رسمی و خشک برخوردار است.

در اين نوشته هيچ نشانه ای از اينکه آيا محمد خاتمی قصد دنبال کردن وبلاگ نويسی را دارد يا خير به چشم نمی خورد. برخی از صاحب نظران اين نکته را دليلی بر جدی نبودن خاتمی در اين کار عنوان می کنند.

پيش از او محمدعلی ابطحی، مشاور و معاون معتمد محمد خاتمی لقب اولين سياستمدار وبلاگ نويس ايرانی را از آن خود کرده بود. وی زمانی که هنوز معاون پارلمانی رئيس جمهور بود نوشتن در وبلاگ شخصی خود را با مطالب غير رسمی که بارها مورد انتقاد محافظه کاران قرار گرفت، آغاز کرد.

البته در دوران آخرين انتخابات رياست جمهوری نيز استفاده از اينترنت به شکلی گسترده مورد توجه نامزدهای انتخاباتی قرار گرفت. برخی از آنان با ورود با "مجامع مجازی" همچون "اورکات" يا روی آوردن به وبلاگ نويسی تلاش کردند مخاطبينی در اين عرصه پيدا کنند.

"مردی با عبای شکلاتی"

 هوا اصلا خوب نيست! ولی من يادم نرفته که هوا وقتی تو بودی هم خوب نبود! خوبه! بازم خوبه که بعد از ۸ سال و کمی، بالاخره بنويسی
 
نظر يکی از بازديدکنندگان سايت خاتمی

وبلاگ محمد خاتمی "مردی با عبای شکلاتی" نام دارد که روز ۲۷ آذر به اين اميد که وی "وبلاگ نوشتن را شروع کند" بر روی اينترنت قرار گرفت.

اين وبلاگ از طراحی ساده ای برخوردار است و به رغم اينکه بخش اعظم بالای صفحه به يک طرح گرافيکی اختصاص يافته، با شخصيت محمد خاتمی بی ارتباط به نظر نمی آيد. رنگ حروف و زمينه رنگی نيز انتقاد برخی از کاربران را به دنبال داشته که از ناخوانا بودن نوشته ها شکايت کرده اند.

طراحان وبلاگ در نوشته ای با عنوان "آخر پست مدرن" از بازديدکنددگان خواسته بودند در مورد مطلب "نوشته نشده" محمد خاتمی اظهار نظر کنند. بيش از ۴۰۰ نفر تاکنون به اين درخواست پاسخ داده و نقطه نظراتشان را ارسال کرده اند.

اغلب کسانی که نظر خود را نوشته اند اميدوارند که خاتمی مرتبا در اين وبلاگ بنويسد و حال که مقام رسمی ندارد از "ناگفته ها" سخن بگويد. هرچند برخی نيز از وی و عملکردش در دوران هشت ساله رياست جمهوری انتقاد کرده اند.

هديه وبلاگ نويسان

اين وبلاگ توسط دست اندرکاران نشريه ۴۰ چراغ ساخته شده و اول ديماه در مراسمی که به مناسبت شب يلدا در سالن ۱۵۰۰ نفری فرهنگسرای بهمن در جنوب شهر تهران برگزار شد به وی اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران، ايسنا، هنگام اهدای وبلاگ "مردی با عبای شکلاتی" محمد خاتمی در پاسخ به درخواست وبلاگ نويسان که از وی می خواستند در اين وبلاگ مطلب بنويسد به جمله ای کوتاه بسنده کرد و گفت: "من افتخار می‌کنم و از همه وبلاگ نويسان هم تشکر می‌کنم".

صفحه اول وبلاگ مردی با عبای شکلاتی
آيا می توان انتظار داشت محمد خاتمی به وبلاگ نويسی حرفه ای بدل شود؟

وی به اين وعده وفا کرده و روز پنجشنبه اول ديماه اولين نوشته اش را برای اينترنت نوشته است. او در اين نوشته به عنوان مقدمه، بر ارزش های مورد توجه خود تاکيد کرده و نوشته است: "آنچه خواستنی است دوستی و مهر است که زندگی را طربناک می‌کند و آنچه نا خواستنی ‏است خشونت و نامهربانی است که جهنم جان آدمی است". او در واکنش به حجم زياد نقطه نظرات ارسالی بازديدکنندگان از آنان تشکر و قدردانی کرده است.

با اين حال آيا می توان انتظار داشت که محمد خاتمی همچون دوست و همراه قديمی اش به وبلاگ نويسی حرفه ای بدل شود؟ آقای ابطحی که گزارشی از مراسم شب يلدا را در وبلاگش نوشته است چندان اميدوار به نظر نمی آيد: "خدا کند آقای خاتمی وبلاگ نویسی را کمی جدی بگیرد و هر از چندی هم که شده در آن بنویسد." سابقه استفاده محمد خاتمی از اينترنت نيز پاسخ مثبت به اين سوال را دشوارتر می کند.

هرچند در ماه های اخير محمد خاتمی گهگاه از "وب نوشت"، وبلاگ محمدعلی ابطحی برای ارائه برخی نظرات خود بهره جسته اما هرگز اشتياق زيادی برای تبديل شدن به کاربر حرفه ای اينترنت از خود نشان نداده است.

خاتمی و اينترنت

وی همچنين در بخش ديگری از اين مراسم اعتراف کرد که هنوز ارتباط زيادی با اينترنت ندارد: "بنا بود آقای ابطحی به من اينترنت ياد بدهند ولی هنوز اين کار را نکرده‌اند، ولی از اينترنت استفاده می‌کنم و فرزندانم و ديگر اطرافيانم مرا در جريان آن چه در آن دنيای مجازی می‌گذرد، قرار می‌دهند".

 آقا مبارکه، ۸ سال همه رو تو دولت سر کار گذاشتی، حالا سرکاری اينترنتی شروع ميشه، بهرصورت خوش آمدی
 
نظر يکی از بازديدکنندگان سايت خاتمی

اينترنت در دوران رياست جمهوری محمد خاتمی اگر چه در ايران رشد چشمگيری داشت، اما به واسطه مسايلی چون سانسور، فيلترينگ سايت ها، دستگيری دست اندرکاران برخی سايت های اصلاح طلب و بازداشت وبلاگ نويسان به موضوعی جنجالی بدل شد. عملکرد محمد خاتمی در اين زمينه مورد انتقاد فعالان حقوق بشری و کاربران اينترنت قرار داشت که وی را به عدم قاطعيت و اراده لازم در تضمين حق آزادی بيان و عقيده متهم می کردند.

با اين حال محمد خاتمی با شرکت در نخستين اجلاس سران جامعه اطلاعاتی نشان داد که برای اين مقوله اهميت زيادی قايل است. اما وی که محورهای نظريه گفتگوی تمدن ها را در آن اجلاس نيز طرح کرد نتوانست خبرنگاران را در مورد عدم سانسور سايت های سياسی قانع کند. بازداشت يک وبلاگ نويس در همان ايام، به جريانی گسترده که سايه اش بر حضور خاتمی در آن اجلاس نيز سايه افکنده بود تبديل شد.

 
 
فيلترينگرشد اينترنت، گسترش فيلترينگ
مقاومت در برابر گسترش دنيای مجازی
 
 
محمد خاتمیگزارش
پرونده سايت های اينترنتی؛ پيگيری های تازه و نتايج مبهم؟
 
 
مطالب مرتبط
وبلاگ نویسی در ایران
07 نوامبر، 2004 | ايران
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران