BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
به روز شده: 12:16 گرينويچ - پنج شنبه 12 ژانويه 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
برف و باران شديد زندگی روزمره در ايران را مختل کرد
 
برف در تهران - عکس از خبرگزاری فارس
مدارس پنج منطقه شمال تهران تعطيل اعلام شده است
بارش شديد برف در پهنه وسيعی از ايران باعث بسته شدن راهها و تعطيلی مدارس در بسياری نقاط اين کشور شده و باران سنگين در جنوب اين کشور چند شهر را دستخوش سيل کرده و زندگی روزمره را مختل کرده است.

بارش برف مناطق غربی، شمالی و مرکزی ايران را فراگرفته و پيش بينيهای منابع هواشناسی محلی حاکی از حرکت توده هوای سرد به سمت شمال شرق کشور است.

ارتفاع برف در برخی مناطق کوهستانی از يک متر هم گذشته و در مناطق مرتفع شهرستان کوهرنگ در استان چهارمحال و بختياری در مرکز ايران، ارتفاع برف تا دو متر گزارش شده است.

پليس راه به رانندگانی که قصد رفت و آمد در جاده های ايران، بويژه در مناطق کوهستانی دارند توصيه کرده است حتماً خودروهايشان را به تمامی تجهيزات ايمنی زمستانی، بويژه زنجير چرخ مجهز کنند و پوشاک گرم و مواد خوراکی همراه داشته باشند.

در شهر تهران که طی دو روز گذشته شاهد بارش مداوم برف بوده، مدارس مناطق يک تا پنج در کليه مقاطع در نوبت بعدازظهر تعطيل شده و در ساير مناطق نيز اگرچه مدارس تعطيل نشده اما برگزاری امتحانات به تعويق افتاده است.

در ديگر نقاط استان تهران، دبستانهای شهرستان کرج و تمامی مدارس در مقاطع مختلف در شهرستان ساوه و بخش اشتهارد و شهرستانهای ساوجبلاغ ، دماوند، رودهن و فيروزکوه تعطيل اعلام شده اند.

حوادث جاده ای

در جاده ساوه به همدان در غرب ايران برخورد يک دستگاه کاميون خاور با خودروی سواری پيکان باعث شده است سه سرنشين پيکان در دم جان ببازند و دو سرنشين ديگر آن زخمی شوند و برخورد يک کاميون بنز با يک خودروی پيکان سواری ديگر جان دو سرنشين پيکان را گرفته و يک سرنشين ديگر آن را روانه بيمارستان کرده است.

هنوز رسماً مشخص نشده است که آيا بارش برف عامل اين حادثه بوده است يا نه.

 در استان کردستان درغرب ايران، بارش برف و کولاک شديد ارتباط ۱۴۰۲ روستا از ۱۷۵۳ روستای استان را با شهرها قطع کرده است
 

در استان کوهستانی چهارمحال و بختياری در نواحی مرکزی ايران کليه مدارس در مقاطع مختلف تعطيل شده و بدين ترتيب دانش ‌آموزان اين مدارس که تعدادشان ۲۴۰ هزار نفر اعلام شده در کلاسهای درس حاضر نشده اند.

پليس راه اين استان اعلام کرده است که از تردد خودروهای فاقد زنجيرچرخ جلوگيری می کند.

جاده های يکصد و شش روستای شهرستان کهگيلويه در اين استان به علت بارش باران و جاری شدن سيل و راه ارتباطی شش روستای اين شهرستان در مناطق شبليز و پاتاوه به علت بارش برف بسته شده است.

گردنه‌ های چری و شاه‌ منصوری در شهرستان کوهرنگ در اين استان مسدود شده و پليس راه از رانندگان خواسته است تا آنجا که امکان دارد از گردنه های بره مرده در شهرستان لردگان و گشگلی در شهرستان بروجن عبور نکنند.

ارتباط چندين روستای بروجن و کوهرنگ و يکصد و بيست ‬روستای بخش بازفت با مرکز شهرستان قطع شده و پيست اسکی چلگرد در شهرستان کوهرنگ تا اطلاع ثانوی تعطيل اعلام شده است.

شرکت توزيع برق کهگيلويه و بويراحمد خبرداده که برق چهارده ‬روستای شهرستان بويراحمد از سه ‌شنبه شب به دليل پارگی سيم شبکه قطع شده و اين در حالی است که راه ارتباطی اين روستاها با شهر نيز قطع شده است.

در استان اصفهان که در مجاورت چهارمحال و بختياری قرار دارد، جاده شهرضا به سميرم به علت بارش برف و کولاک شديد و لغزندگی سطح راه مسدود اعلام شده است.

بارش برف در اين استان باعث شده است مدارس شهرستانهای فريدن، فريدونشهر، گلپايگان، خوانسار، چادگان، تيران و کرون و سميرم و مناطق بويين زهرا، مهردشت، نياسر، جوشقان و برزک کاشان در نوبت صبح تعطيل شود.

 بارندگی شديد باعث تعطيلی همه مدارس آبادان و خرمشهر شده و بسياری از ادارات و بانکها فعاليت روزمره خود را متوقف کرده اند
 

در استان فارس، بارش شديد برف برق سه روستای شهرستان اقليد را برای مدتی قطع کرد اما جاده موسوم به کمهر که ارتباط ميان شهرستان سپيدان در غرب استان را با مناطق شمالی فارس برقرار می سازد، به علت بارش برف همچنان مسدود است.

در استان مرکزی، بارش برف ارتباط ‪پنجاه راه روستايی در شهرستان شازند را طی دو روز گذشته قطع کرده است.

در استان کردستان درغرب ايران، بارش برف و کولاک شديد ارتباط ۱۴۰۲ روستا از ۱۷۵۳ روستای استان را با شهرها قطع کرده است.

در جاده های اصلی نيز رفت و آمد ميان شهر سنندج، مرکز استان کردستان با شهر کامياران در جنوب اين استان و همچنين ميان کامياران و روانسر در استان کرمانشاه تنها با خودروهای مجهز به زنجير چرخ اماکن پذير است.

در اين استان، مدارس نوبت بعدازظهر در کليه مقاطع در شهرهای سريش‌ آباد و دهگلان و دبستانها و مدارس راهنمايی نوبت بعدازظهر در شهرستانهای سنندج و قروه و مدارس ابتدايی شهرستان بانه تعطيل شده است.

در استان کرمانشاه راههای ارتباطی ‪ ۱۳۳‬روستا در شهرستانهای ثلاث باباجانی، جوانرود و پاوه در غرب و هرسين در جنوب شرقی استان قطع شده است.

در استان لرستان، بارش شديد برف ارتباط يکصد ‬راه روستايی با شهر بروجرد را قطع کرده و بيش از شصت هزار نفر از ساکنان دو بخش مرکزی و اشترينان امکان ارتباط با شهر بروجرد را ندارند.

در استان آذربايجان شرقی ارتباط هشتاد ‬درصد از روستاهای بخش مرکزی و سراجوی شهرستان مراغه با اين شهرقطع شده و دبستانهای تبريز، مرکز اين استان تعطيل اعلام شده است.

دبستانهای بخش کندوان از توابع شهرستان اسکو و بخش کاغذکنان از توابع شهرستان ميانه نيز در نوبت بعد ازظهر تعطيل شده است.

 کشاورزان شهرستان خمين در مرکز ايران نخستين بارش برف در اين شهرستان را جشن گرفته و مراسم ديرينه ای با عنوان "برفی ‌کردن" به جا آورده اند
 

در استان آذربايجان غربی نيز بارش برف موجب تعطيلی مدارس شهرهای مهاباد، بوکان، صايين ‌دژ و سردشت شده است.

در استان اردبيل، مدارس ابتدايی و راهنمايی در شهرستان نمين و بخش سرعين و در استان آذربايجان غربی، مدارس شهر اروميه مرکز استان تعطيل اعلام شده اند.

در استان زنجان در غرب ايران نيز کليه مدارس شهری و روستايی تعطيل شده است.

سيلاب

در جنوب ايران، بارش برف جای خود را به باران سنگين داده و شهرهای آبادان، خرمشهر، اميديده و اروندکنار در استان خوزستان دستخوش سيلاب شده، به نحوی که عمليات کمک رسانی به ساکنان اين نقاط آغاز شده است.

گزارشها حاکی است که مناطق سده، جمشيدآباد، طيب، اميری، احمد آباد، اروسيه در شهر آبادان و اغلب مناطق شهر خرمشهر به طور کامل دچار آبگرفتگی شده است و آب به منازل مسکونی و تجاری نفوذ کرده است.

در اين دو شهر ستاد بحران تشکيل شده و مأموران شهرداری، آب وفاضلاب، برق، مخابرات و شرکت نفت در حال جابجايی اثاثيه مردم و تخليه آب از منازل و مغازه ها هستند اما بارش باران عمليات امدادرسانی آنان را با مشکل روبرو کرده است.

بارندگی شديد باعث تعطيلی همه مدارس آبادان و خرمشهر شده و بسياری از ادارات و بانکها فعاليت روزمره خود را متوقف کرده اند.

برق بسياری از مناطق آبادان و خرمشهر قطع شده و به شبکه مخابرات، فاضلاب و برق خساراتی وارد شده است، شبکه اينترنت آبادان قطع شده و مکالمات تلفنی به علت نفوذ آب با اختلال رو به رو است.

بارندگی در جنوب ايران آب خليج فارس را توفانی کرده و ماهيگيراين از رفتن به دريا منع شده اند.

در استان فارس، ستاد حوادث غيرمترقبه ‌نسبت به‌ وقوع سيلاب هشدار داد و شهروندان را به ‌آمادگی برای مقابله با حوادث ناشی از بارش شديد باران فراخوانده است.

جشن برف

در اين ميان، گزارشها حاکی است که کشاورزان شهرستان خمين در مرکز ايران نخستين بارش برف در اين شهرستان را جشن گرفته و مراسم ديرينه ای با عنوان "برفی ‌کردن" را به جا آورده اند که طی آن مردم برای همسايه يا بستگان خود مقداری برف به صورت پنهانی می برند، در صورتی که طرف دريافت کننده متوجه نشود که آنچه دريافت می کند برف است بايد برای آورنده برف آش رشته بپزد و در غير اين صورت می تواند آورنده برف را با ذغال سياه کند.

 
 
برف تهرانآلبوم (2)
اولين برف زمستانی تهران از نگاه دوربين خوانندگان
 
 
برف تهرانآلبوم عکس
اولين برف زمستانی تهران از نگاه دوربين خوانندگان
 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران